ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 09/07/2010 10:35 πμ.

TRIUMPHAKIAS"Ωραια αν εχει παιξει πολλες φορες ας συγχωνευθει να μαθαινουν και οι νεοτεροι. (πχ εγω )

Τωρα το κουραστικο για καποιους ειναι χαρα και γνωση για καποιους αλλους.Καταλαβαινω οτι εχετε βαρεθει να τα διαβαζετε,απλα δεν ειναι δυσκολο οποιος εχει βαρεθει την κουβεντα αυτη να μην συμμετεχει οπως κανω και γω σε διαφορα αλλα μοτοφορουμ που συμμετεχω εδω και πολλα χρονια. "


Ασε μας ρε φίλε με τη χαρά και τη γνώση. Διάβασε ολο το thread αυτό , κάνε κι ενα search να βρείς άλλα 10, και πάρε οση γνωση θέλεις για το μηχανάκι που καίει από 6.5-7-5 λτ / 100χλμ με μέση οδήγηση ή τέλος πάντων όσο λέει το όργανό σου.

Οποιος ξαναγράψει για το πόσο καίει ο Τίγρης θα τον βάλω στην υπογραφή μου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 09/07/2010 12:38 μμ.

Sprinter"
TRIUMPHAKIAS"Ωραια αν εχει παιξει πολλες φορες ας συγχωνευθει να μαθαινουν και οι νεοτεροι. (πχ εγω )

Τωρα το κουραστικο για καποιους ειναι χαρα και γνωση για καποιους αλλους.Καταλαβαινω οτι εχετε βαρεθει να τα διαβαζετε,απλα δεν ειναι δυσκολο οποιος εχει βαρεθει την κουβεντα αυτη να μην συμμετεχει οπως κανω και γω σε διαφορα αλλα μοτοφορουμ που συμμετεχω εδω και πολλα χρονια. "


Ασε μας ρε φίλε με τη χαρά και τη γνώση. Διάβασε ολο το thread αυτό , κάνε κι ενα search να βρείς άλλα 10, και πάρε οση γνωση θέλεις για το μηχανάκι που καίει από 6.5-7-5 λτ / 100χλμ με μέση οδήγηση ή τέλος πάντων όσο λέει το όργανό σου.

Οποιος ξαναγράψει για το πόσο καίει ο Τίγρης θα τον βάλω στην υπογραφή μου."


Τελικα δεν θα ρωταω τιποτα απο εδω και μπρος...οποιος ρωταει στην πυρα.....Κλειδωστε τα ολα να μην γραφει κανεις αν ειναι να διαβαζουν ολοι με ενα search εφοσον ΟΛΑ εχουν γραφτει και δεν υπαρχει αλλο θεμα συζητησης.Ελεος ειλικρινα ελεος.

@Native αυτο θα κανω απο εδω και μπρος.Επειδη καταλαβαινω οτι δεν αξιζει να μπλεκω σε διαξιφισμους,μου φαινεται o Sprinter ειναι σαν κατι μηχανικους που την εχουν δει με την γνωση και οταν τον ρωτας τι εχει κανει στο μηχανακι σου και βαριουνται που ζουν "Ωχ μωρε αδερφε σερβις σου εκανα τι αλλο θες να μαθεις." κι ετσι.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Tigrisss στις 09/07/2010 12:46 μμ.

ο sprinter ειναι κορυφη.
αυτο το φορουμ ειναι διαφορετικο απο τα άλλα που μπαινεις, γιατι εδω υπάρχει ο sprinter.
ο sprinter προσπαθει να σε κανει εξυπνοτερο οταν σου λέει να ψαξεις και λίγο, πριν στα δώσει στο πιατο, γιατι κάποια στιγμη δε θα είναι κανένας να σε βοηθησει και θα πρέπει να ψαχτεις μόνος σου.
ο sprinter θα απαντησει πάντα και θα βοηθήσει στο προβλημα σου και θα καταλαβει και αν εισαι ασχετος η όχι (εγω ειμαι ασχετος), αρκει να μη τον κουρασεις με τις ιδιες ερωτησεις συνεχεια, γιατι τότε δικαίως εκτος απο ασχετος εισαι και χαζος. (γενικα μιλαω)

δε μπορεις να καταλαβεις τον sprinter αν εχεις 14 δημοσιευσεις στο forum, γιατι αυτο σημαινει οτι είσαι νεος εδω.εν καιρώ θα μαθεις...

α, και κατι τελευταίο, ο sprinter εχει triumph, εμεις εχουμε tiger...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: vagtyrp στις 09/07/2010 12:52 μμ.

λοιπόν...το δικό μου έχει την καλύτερη αυτονομία από όλους σας.....βγάζει 600χλμ, γιατί στις κατηφόρες το σβύνω, στις μεγάλες ευθείες κολάω πίσω από φορτηγά για να μου κόβουν τις αντιστάσεις του αέρα, και στις ανηφόρες το δένω στο μποστινό μου!

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 09/07/2010 12:56 μμ.

Tigrisss"ο sprinter ειναι κορυφη.
αυτο το φορουμ ειναι διαφορετικο απο τα άλλα που μπαινεις, γιατι εδω υπάρχει ο sprinter.
ο sprinter προσπαθει να σε κανει εξυπνοτερο οταν σου λέει να ψαξεις και λίγο, πριν στα δώσει στο πιατο, γιατι κάποια στιγμη δε θα είναι κανένας να σε βοηθησει και θα πρέπει να ψαχτεις μόνος σου.
ο sprinter θα απαντησει πάντα και θα βοηθήσει στο προβλημα σου και θα καταλαβει και αν εισαι ασχετος η όχι (εγω ειμαι ασχετος), αρκει να μη τον κουρασεις με τις ιδιες ερωτησεις συνεχεια, γιατι τότε δικαίως εκτος απο ασχετος εισαι και χαζος. (γενικα μιλαω)

δε μπορεις να καταλαβεις τον sprinter αν εχεις 14 δημοσιευσεις στο forum, γιατι αυτο σημαινει οτι είσαι νεος εδω.εν καιρώ θα μαθεις...

α, και κατι τελευταίο, ο sprinter εχει triumph, εμεις εχουμε tiger..."


Αυτο το τελευταιο μΕ αρεσε.
Κοιτα δεν εχω κατι με τον ανθρωπο προς θεου.Απλα οταν σου απανταει ετσι καποιος φορτωνεις.Μη μιλας για το ενα μη για το αλλο ε οσο να ναι μηχανικος ειμαι και ξερω καποια πραγματα...απλα οπως ειπες αλλο μηχανη και αλλο Tiger.Aπλα προσπαθω να μαθω οσο πιο πολλα μπορω να τον Τιγρη,δεν νομιζω οτι εβλαψα κανενα με τις ερωτησεις μου.

Δηλαδη εμενα που με ρωτανε οι τουριστες ΣΥΝΕΧΕΙΑ στον Πειραια οδηγιες για το πως πανε "Ατηνα-Ακροπολις" να τους διαολοστελνω??Αει χεσου εσυ και ο γρυλλος σου που λεει και το ανεκδοτο!
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 09/07/2010 12:57 μμ.

vagtyrp"λοιπόν...το δικό μου έχει την καλύτερη αυτονομία από όλους σας.....βγάζει 600χλμ, γιατί στις κατηφόρες το σβύνω, στις μεγάλες ευθείες κολάω πίσω από φορτηγά για να μου κόβουν τις αντιστάσεις του αέρα, και στις ανηφόρες το δένω στο μποστινό μου!
"


ΕμενανΕ θα βγαζει περρισοτερη γιατι θα παιρνω και το σκουτερ και θα συνεχιζω τα χιλιομετρα οπου ο τιγρης σταματαει...αμε!
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Barkos στις 09/07/2010 2:27 μμ.

βλεπω απαλεψιες καργα,

εγω παλι εχω παρει μπουφαν-πανι-καταρτι,

δεν σταματαω ποτε!!

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Native στις 09/07/2010 2:57 μμ.

Tigrisss"ο sprinter ειναι κορυφη.
αυτο το φορουμ ειναι διαφορετικο απο τα άλλα που μπαινεις, γιατι εδω υπάρχει ο sprinter.
ο sprinter προσπαθει να σε κανει εξυπνοτερο οταν σου λέει να ψαξεις και λίγο, πριν στα δώσει στο πιατο, γιατι κάποια στιγμη δε θα είναι κανένας να σε βοηθησει και θα πρέπει να ψαχτεις μόνος σου.
ο sprinter θα απαντησει πάντα και θα βοηθήσει στο προβλημα σου και θα καταλαβει και αν εισαι ασχετος η όχι (εγω ειμαι ασχετος), αρκει να μη τον κουρασεις με τις ιδιες ερωτησεις συνεχεια, γιατι τότε δικαίως εκτος απο ασχετος εισαι και χαζος. (γενικα μιλαω)

δε μπορεις να καταλαβεις τον sprinter αν εχεις 14 δημοσιευσεις στο forum, γιατι αυτο σημαινει οτι είσαι νεος εδω.εν καιρώ θα μαθεις...

α, και κατι τελευταίο, ο sprinter εχει triumph, εμεις εχουμε tiger..."


Δεν 'εγραψες πόσο χρεώνεις ομως....και να ξερεις ε οι outdoors διαφημησεις ειναι πλεον παράνομες....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: mixalakis στις 09/07/2010 5:34 μμ.

Φυσικά ο sprinter, που είναι η ψυχή του φόρουμ, έχει δίκιο ότι το έχουμε εξαντλήσει το θέμα.
Από την άλλη εγώ καταλαβαίνω το φίλο triumphakia που έχει την απορία και βαριέται να κάθεται να ψάχνει στα διάφορα ποστ την πληροφορία που θέλει.

Μου έχει συμβεί και εμένα να θέλω να ψάξω κάτι σε κάποιο φόρουμ και πραγματικά θέλει κουράγιο για ψάξιμο κάτι τέτοιο.

Με βάση τα παραπάνω, ανακεφαλαιώνω την δικιά μου εμπειρία με τον τίγρη.
Σημειώνω ότι είμαι φλώρος οδηγός, χωρίς να ενδιαφέρουν οι σούζες, τα παντιλίκια και οι κόντρες, ούτε έχω βάλει εξατμίσεις, προγράμματα κτλ.

Λοιπόν. Σε αυτοκινητόδρομο με 140-160 χλμ. 6.5 λ/100χλμ. Με λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες φτάνουμε τα 7 λ/100χλμ.
Σε επαρχιακό με περίπου 120χλμ. πέφτουμε κάτω από 6λ/100χλμ.
Στην Αθήνα (με τα περισσότερα χιλιόμετρα σε ανοιχτές λεωφόρους) μέση τιμή 6.7-6.9 λ/100χλμ.
Σε τρελό μποτιλιάρισμα έχω δει και πάνω από 8.5 λ/100χλμ!

Γενικά, σε λογικά πλαίσια και μεικτές συνθήκες η κατανάλωση είναι χοντρικά κάτω από τα 7λ/100χλμ, που σε αυτονομία αυτό σημαίνει πάνω από 230χλμ. για να ανάψει το λαμπάκι και καμιά πενηνταριά ακόμα μέχρι να μείνει!
Το λέω αυτό γιατί προχτές έμεινα για πρώτη φορά!!!! Με μέση κατανάλωση 7.2λ/100χλμ έμεινα έχοντας κάνει 276 χλμ!

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 09/07/2010 6:43 μμ.

Εγραψε!!!!!! Μιχαλάκη περίμενε να πάω να φάω κάνα σουβλάκι να καρδαμόσω κι έρχομαι. Σε τι χρωματάκι το θέλεις??????
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 10/07/2010 10:21 πμ.

mixalakis"Φυσικά ο sprinter, που είναι η ψυχή του φόρουμ, έχει δίκιο ότι το έχουμε εξαντλήσει το θέμα.
Από την άλλη εγώ καταλαβαίνω το φίλο triumphakia που έχει την απορία και βαριέται να κάθεται να ψάχνει στα διάφορα ποστ την πληροφορία που θέλει.
"


Καταρχας σε ευχαριστω που "καταλαβες" πως και γιατι ρωταω.Πολλες φορες το ψαξιμο σε μπερδευει ακομα περισσοτερο (ειδικα οταν αφορα θεματα με λαδια και τις σελιδες συζητησεων) και χανετε πολλες φορες η κουβεντα στον δρομο.Γι αυτο ειναι το φορουμ να ανταλασσονται αποψεις,εχω ξαναπει καταλαβαινω οτι εχει συζητηθει πολλες φορες φορες το ιδιο θεμα και κουραζει μερικους αλλα προφανως εσυ δεν εχεις κουραστει και μου περιεγραψες λεπτομερως την δικη σου μεχρι τωρα εμπειρια με το τον Τιγρη λεπτομερεστατα.


Sprinter δεν ηταν τοσο δυσκολο ετσι?Μια τετοια απαντηση την οποια απαντας οτι εγραψε κιολας θα μπορουσες βαση των γνωσεων σου (κι ας μην εχεις Tiger )να ποσταρεις κι εσυ.Το ειρωνικο δουλεμα σε καποιον (εν μεσω και αλλων σου ποστ σε αλλο θεμα) που δεν σε ξερει δεν ειναι και οτι ποιο σωστο,ακομα και στην αληθινη ζωη,ποσο μαλλον μεσα σε ενα φορουμ.Ελπιζω με το καλο να γνωριστουμε απο κοντα γιατι αλλιως ειναι οι συζητησεις face to face.

ps:Kαι ναι θα συνεχισω να σε ρωταω για λαδια και καταναλωσης και απο κοντα.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: tharis στις 10/07/2010 11:10 πμ.

Μαλλον δεν καταλαβες τι ακριβώς "εγραψε!!!" ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 10/07/2010 11:18 πμ.

Συγκρατούμαι με δυσκολία. Δε κερδίζεις με τούς βλάκες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: tharis στις 10/07/2010 11:21 πμ.

Sprinter"Συγκρατούμαι με δυσκολία. Δε κερδίζεις με τούς βλάκες."


. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 10/07/2010 2:36 μμ.

Sprinter"Συγκρατούμαι με δυσκολία. Δε κερδίζεις με τούς βλάκες."


Προτιμώ να είμαι βλάκας και να ρωτάω για να μάθω,παρά να είμαι Ο μαλάκας (με κεφαλαίο.)

Μην συγκρατείσαι όμως θα πάθεις καννένα έμφραγμα ,βγάλτο απο μέσα σου να ξεδώσεις.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....