ΦΩΤΑ ΤIGER 1050

 

  Από: stoupi στις 10/01/2008 8:19 πμ.

Στον νέο [color=white:22qljvjb]Τίγρη του '08, έχουν κανει κάποιες αλλαγές στο φωτισμό, ξέριει κάποιος κάτι;
[size=150:quxslwvd]3 > 4

 

  Από: mixalakis στις 10/01/2008 10:25 πμ.

Είναι αλήθεια ότι τα φώτα είναι άθλια!
Αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά και εγώ τα Xenon αλλά είναι λίγο ακριβή η ιστορία.

 

  Από: nfot στις 10/01/2008 7:42 μμ.

mixalakis"Είναι αλήθεια ότι τα φώτα είναι άθλια!
Αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά και εγώ τα Xenon αλλά είναι λίγο ακριβή η ιστορία."


Δηλαδη τι νουμερα εχεις ακουσει; Για σετ μιας λαμπας παντως, το κοστος ειναι κατω απο 70 ευρω.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

 

  Από: mixalakis στις 11/01/2008 11:15 πμ.

Δεν θα πρέπει να αλλαχτούν και οι δύο λάμπες;
Το ρωτάω αυτό για λόγους ομοιογένειας περισσότερο και αισθητικής, όχι γιατί στην πράξη θεωρώ απαραίτητο να αλλαχτούν και οι δύο.
Πάντως είχα ακούσει ότι κάνει η λάμπα μόνο καμιά 50ριά ευρώ χωρίς τον μετασχηματιστή κτλ. Αν βάλεις και την εργασία (δεν το δοκιμάζω μόνος μου) νομίζω ότι πάει σχετικά ακριβά το πράγμα.

 

  Από: nfot στις 11/01/2008 5:38 μμ.

Η εγκτασταση ειναι πανευκολη. Δεν κοβεις καλωδια φυσικα. Ισως χρειστει μια τρυπα μονο. Το δυσκολο ειναι η στηριξη του ballast (μετασχηματιστης), οσον αφορα το χωρο και το πως. Αν πιανουν λιγο τα χερια σου και εχεις λιγη φαντασια ειναι ευκολο.
Στη δικια μου μοτο (YAMAHA FZ6) η εγκατασταση ειναι 10 λεπτα υποθεση. Απο συμπτωση, υπαρχουν στο fairing 2 βιδες, που ταιριαζουν ακριβως για τη στηριξη του Ballast.
Σχετικα με την τιμη παντως, με λιγοτερο απο 70 ευρωπουλα βρισκω σετακι μιας λαμπας και ενος ballast, χαλαρα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

 

  Από: stoupi στις 17/01/2008 1:49 πμ.

Εμένα μου είπε ο "συνεργειάς" γύρω στα 400e όλα μαζι, μετασχ/τες λάμπες και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Πολλά δεν είναι;
[size=150:quxslwvd]3 > 4

 

  Από: mixalakis στις 17/01/2008 2:05 πμ.

Είπαμε ακριβά αλλά όχι και έτσι!

Σε ποιόν πήγες; Δε ρωτάς καλύτερα τον nfot μήπως σε βοηθήσει;

Re: ΦΩΤΑ ΤIGER 1050  

  Από: vakis75 στις 04/03/2008 2:28 μμ.

file stoupi mallon ston idio rotisame...pantos auta pou vazei den exoun kammia sxesi me ta kinezika tis agoras kai einai kai gia ta 2 fota kai me mideniki kathusterisi sto anama.
oso afora na anvoun kai ta 2 fota einai paneukolo alla meta telos i mpataria...

Re: ΦΩΤΑ ΤIGER 1050  

  Από: stoupi στις 05/03/2008 9:26 πμ.

vakis75"file stoupi mallon ston idio rotisame...pantos auta pou vazei den exoun kammia sxesi me ta kinezika tis agoras kai einai kai gia ta 2 fota kai me mideniki kathusterisi sto anama.
oso afora na anvoun kai ta 2 fota einai paneukolo alla meta telos i mpataria..."


E, μάλλον για τον ίδιο λέμε, αφου είμεθα και συμπολίτες!!
Για xenon μιλάμε πάντα έτσι;
Επηρεάζει πολύ την μπαταρία; (2 λαμπες xenon)
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: ΦΩΤΑ ΤIGER 1050  

  Από: nfot στις 05/03/2008 5:25 μμ.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΘΕΟΛΟΓΟΥ"ΤΙ ΛΑΜΠΕΣ ΦΟΡΑΤΕ?
ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΞΕΝΟΝ Η7 ΣΤΟΙΧΕΙΖΟΥΝ 200 ΕΥΡΩ ΣΕ 6000Κ ΜΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΓΓΥΗΣΗ"


Για ΜΙΑ Η7 που φοραει το Tiger θελουν 200 ευρωπουλα;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΦΩΤΑ ΤIGER 1050  

  Από: nfot στις 06/03/2008 11:46 πμ.

Εχω xenon και στη μηχανη και στο αυτοκινητο εδω και χρονια, ευχαριστω παντως.
Το Tiger 1050 φοραει μια Η7 και μια Η11 αν θυμαμαι καλα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΦΩΤΑ ΤIGER 1050  

  Από: vakis75 στις 06/03/2008 3:02 μμ.

file theologe foraei h7 kai h9 tin megali.oso gia tin timi an valoume kinezika i timi einai 105euro i kathe lampa.
opote 210 euro..timi idia dil me auti pou les.
file stoupi sumpoliti an ginei zeuksi me tis lampes pou exoume mpataria tha allazeis kathe mina pou leei o logos!!tora den ksero an valoume ksenon ti ginetai giati apo oti ksero travane kai ligotero reuma an kai den eimai sigouros

Re: ΦΩΤΑ ΤIGER 1050  

  Από: nfot στις 06/03/2008 11:49 μμ.

Πολυ θα ηθελα να μαθω, τι σας κανει να πιστευετε οτι τα xenon που λετε, ΔΕΝ ειναι Κινεζικα.
Για ενα σετακι Η7 - Η9 μαλλον μπορω να σας προσφερω τιμη γυρω στα 160 ευρω, στα 6.000 Κ, που ειναι και η πιο συνηθισμενη θερμακρασια χρωματος. Κινεζικα φυσικα και με ενα χρονο εγγυηση. Η τοποθετηση δικη σας ομως, αφου ειμαι Βολο.

Σχετικα με καταναλωσεις ρευματος και θερμοκρασιες, μην ανησυχητε καθολου. Και λιγοτερο ρευμα καταναλωνουν, 35Watt και ζεσταινουν το φαναρι πολυ λιγοτερο απο τις συνηθισμενες λαμπες αλογονου. Υπαρχουν και xenon των 50 Watt, με αντιστοιχο οφελος στο φως, αλλα η τιμη ανεβαινει αρκετα. Πληροφοριακα, οι στανταρ λαμπες αλογονου ειναι 50-55 Watt.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΦΩΤΑ ΤIGER 1050  

  Από: stoupi στις 08/03/2008 9:29 πμ.

nf"Πολυ θα ηθελα να μαθω, τι σας κανει να πιστευετε οτι τα xenon που λετε, ΔΕΝ ειναι Κινεζικα.
Για ενα σετακι Η7 - Η9 μαλλον μπορω να σας προσφερω τιμη γυρω στα 160 ευρω, στα 6.000 Κ, που ειναι και η πιο συνηθισμενη θερμακρασια χρωματος. Κινεζικα φυσικα και με ενα χρονο εγγυηση. Η τοποθετηση δικη σας ομως, αφου ειμαι Βολο.

Σχετικα με καταναλωσεις ρευματος και θερμοκρασιες, μην ανησυχητε καθολου. Και λιγοτερο ρευμα καταναλωνουν, 35Watt και ζεσταινουν το φαναρι πολυ λιγοτερο απο τις συνηθισμενες λαμπες αλογονου. Υπαρχουν και xenon των 50 Watt, με αντιστοιχο οφελος στο φως, αλλα η τιμη ανεβαινει αρκετα. Πληροφοριακα, οι στανταρ λαμπες αλογονου ειναι 50-55 Watt."


Καλά όλα αυτά ρε nfot αλλά εγώ που δεν κατέχω πράμα, τι να τις κάνω τις λάμπες; Ποιος θα μου τις βάλει μετά; Αν του τις πάω τις λάμπες του μάστορα, θα με πάρει ..κυνήγι!!

Εγώ μπορώ να σου έρθω Βόλο, ανεβοκατεβαίνω συχνά Γλύφα.
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: ΦΩΤΑ ΤIGER 1050  

  Από: nfot στις 10/03/2008 11:20 μμ.

Δυο βηματα ειναι η Γλυφα βρε stoupi.

Η εγκατασταση ειναι ευκολη. Οι δυο δυσκολιες που εχει ειναι ο χωρος γiα τη στηριξη των ballast και 2 τρυπες που ειναι απαραιτητες στα πλαστικα καπακια, πισω απο τις λαμπες.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.