Θελω την γνωμη σας!

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: epistimon στις 15/09/2012 3:35 μμ.

καλο ειναι τετοιες μηχανες να τις περνεις απο τα 30 και μετα που εχει κατεβει το μυαλο στο κεφαλι και εχουμε αποκτησει ολοι λιγο πολυ το αισθημα του φοβου.τωρα στην ηλικια των 20 η εμπηρεια ο φοβος και αλλα συναισθηματα που σε κανουν να εισαι λιγο εγκρατης με το γκαζι δεν υπαρχουν.η αποφαση τα λεφτα και πανω απο ολα η ζωη ειναι δικια σου και εσυ δες αν πρεπει να την παρεις τωρα η αργοτερα.εξαλου δεν σε πηραν και τα χρονια να παρεις γρηγορη μηχανη.ακου τη λογικη και οχι την καρδια και δεν θα χασεις

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: batinaki στις 15/09/2012 5:59 μμ.

Φίλε Glober ή Βάγγο,
Επειδή είμαι και εγώ από αυτούς που του είπα ''ναι'' και περισσότερο για να κάνω πιο κατανοητή τη γνώμη μου στον ενδιαφερόμενο, είδες πως από το πρώτο μου ποστ στο θέμα έθεσα τους ενδοιασμούς μου, και πως μετά την απάντηση του για το αν θα καταφέρει να περιοριστεί στο λίγο γκάζι έγινα πιο αρνητικός και τόνισα πως πρέπει να είναι εγκρατής.
Επίσης τόνισα πως δεν πρέπει να παρασυρθεί από την δική μου εμπειρία.
Όσο για το αν θα πρέπει να περάσει την μεγάλη διασταύρωση με κόκκινο χωρίς να κοιτάξει με το ποδήλατο.. θεωρώ πως δεν παίζει κανένα ρόλο αν θα είναι με ποδήλατο, παπάκι ή τον τίγρη.. αλλά να μην κάνει την κίνηση.
Ναι, πιστεύω πως το να οδηγήσεις έναν τίγρη και κάθε τίγρη δεν είναι rocket science.
Μπορεί να θεώρησες αυτό που του είπα ότι είχα κάνει ''τρέλα'', αλλά για μένα δεν ήταν.. ήξερα τι και που και πως.
Κράνος φοράω για να πάω στο περίπτερο που είναι 70μ απόσταση.. πέρσι ''αναγκάστηκα'' να πάω από Γλυφάδα Καλλιθέα χωρίς κράνος.. το έκανα 1,5 ώρα, με δευτέρα, 15χλμ/ω και αλάρμ αναμμένα..
Τί παραπάνω να του πώ σαν γνώμη?? ότι αν γίνει καμιά στραβή η μητέρα του δεν θα τον ξανακάνει? Αν είναι 20-21 χρονών και δεν το καταλαβαίνει τότε και 10κ μέλη να του γράφαμε όχι αυτός θα το έκανε.

Υ.Γ. Σόρρυ για το μεγάλο ποστ, και που Βαγγέλη αναφέρθηκα σε σένα.. άντε με αναγκάζεις να βάλω και υπογραφή
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: Glober στις 15/09/2012 8:04 μμ.

Φίλε Νίκο,

Τίποτα απο αυτά που έγραψα δεν τα είπα προσωπικά για κανένα και ελπίζω να μην τα πήρε κανένας έτσι.

Ο βασικός λόγος για το post μου ήταν ότι θεώρησα ότι έπρεπε ο Κωσταντινος να ακούσει και μια λίγο "σκληρη" γνώμη πριν πάρει την απόφαση του.

Τώρα αυτά που έγραψα περι ευθυνών ήταν κυρίως έκφραση των δικών μου σκέψεων και φόβων.

Για να γίνω λίγο ποιο συγκεκριμένος αν βοηθούσαν κάποιον να πάρει μια απόφαση η οποία θα τον έβλαπτε με κάποιο τροπο, θα αισθανόμουν τύψεις.

Επίσης σαφώς δεν προσπαθώ να το παίξω ο λογικός της παρέας, ολοι όσοι καβαλαμε τις καλες μας ξέρουμε ότι έχουμε ένα πάθος το οποίο, αν ενεργούσαμε με με βάση την λογική, θα το είχαμε αποκηρύξει.

Σε αυτή την περίπτωση όμως συμφωνουνε ολοι οτι η ζωή δεν θα είχε πλάκα...

Απλά μέσα στα πλαίσια της "τρέλας" μας ο καθένας μας αποφασίζει πόσο θα στρεσαρει το σκοινί που περπατάει.

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: batinaki στις 16/09/2012 7:19 μμ.

Βαγγέλη,

Δεν πήρα τίποτα προσωπικά, και επαναλαμβάνω ότι ούτε για σένα προσωπικά απάντησα.
Θεωρώ πως δεν είναι σωστό να αποτρέπουμε τους ανθρώπους από το να πραγματοποιούν τα όνειρα τους όσο τρελά και αν είναι αυτά, αλλά να τους 'οδηγούμε' σε αυτά με τις γνώσεις που μπορεί να έχουμε.

Η λογική λέει πως ο έμπειρος μπορεί να αποφύγει κάποιες καταστάσεις και ο άπειρος πρέπει να πηγαίνει πολύ πολύ σιγά.

Αυτό που προσπάθησα να πω στον Κωνσταντίνο είναι πως είναι ωραίο να κάνουμε πλάκα.. αλλά να αποφύγουμε με κάθε τρόπο να μας κάνει πλάκα η ζωή. (και νομίζω ότι συμφωνείς)
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: Glober στις 16/09/2012 10:37 μμ.

Ανεξάρτητα σε ποιο ποσοστό συμφωνούμε ή διαφωνούμε πιστεύω οτι αν μη τι άλλο με την συζήτηση μας δώσαμε τροφή για σκέψη στον φίλο Κωσταντίνο (και σε όποιον άλλο μπορεί να αντιμετωπίζει παρόμοια διλήματα) για να μπορέσει να πάρει την δικιά του απόφαση έχοντας ακούσει διάφορες γνώμες.

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: epistimon στις 16/09/2012 10:41 μμ.

πολυ σωστος φιλε Βαγγελη

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: vassat στις 16/09/2012 11:41 μμ.

Να προσθέσω μια ερώτηση στην συζήτηση:
για ποια χρήση προορίζεται ο Τίγρης;
Γιατί το κόστος του κάθε άλλο παρά χαμηλό είναι και αυτός ο παράγοαντας μπορεί να είναι ανασταλτικός από μόνος του.
Πέρα από τα ανωτέρω, θεωρώ ότι σε κάθε περίπτωση δεν είναι ένα ῾῾μηχανάκι σχολείο῾῾, όπως πχ είναι ένα CBF 600.
/ ΒΣ

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: doustiger1050 στις 17/09/2012 1:09 πμ.

καλησπερα κωστα
και εγω πανω κατω στην ιδια κατασταση με εσενα ειμαι και γιαυτο προσπαθω μεσω του φορουμ να μαζεψω πραγματα!
οδηγω δικομου παπι 3 χρονια και εχω ελαχιστα χλμ με μηχανες μεγαλητερου κυβισμου(250cc-400cc)
πιστευω οτι στη σχολη οδηγησης θα μπορεσω να καταλαβω καποια πραγματα ακομα και με το μυαλο μεσα στο κρανος(οπως λενε τα παιδια ποιο πανω)αφου ποτε δεν ημουν γκαζοφονιας να καταφερω την ανοιξη να οδηγω με ασφαλεια τον τιγρη που ονειρευομαι!σιγουρα η εμπιρια κανει την διαφορα αλλα προτημω να πιγαινω σαν κοτα μεχρι να το μαθω παρα να το χαζευω στο φαναρι και να μη γουσταρω τη μηχανη που 8α εχω οσο για το πως αντιδρας σε δυσκολες καταστασεις μεχρι τωρα εχω προλαβει πολλες στουκες μονο και μονο γιατι ειχα το μυαλο μ στον δρομο(και οχι στο γκομεν@κι που περπαταει με καφτο σορτς)μιας και εμεις οι ελληνες οταν οδηγουμε αμαξι δε σκεφτομαστε της μηχανες και οταν οδηγουμε μηχανη λεμε δες τον μ@λ@κ@ εστριψε χωρις φλας!!!!
ουφ!πολλα ειπα ε?

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: constantinos33 στις 17/09/2012 3:10 πμ.

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες η αληθεια ειναι οτι εχω μπει σε πολυ μεγαλες σκεψεις και θελω λιγο χρονο να σκεφτω!!Οσο θα σκεφτομαι η ιδεα του cb 600 ειναι καλη η να κατσω να σκεφτω και παλι λιγο καλυτερα!!Πραγματικα σας ευχαριστω ολους!Φιλικα Κωνσταντινος!