Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: WBP στις 15/06/2009 10:30 πμ.

ripletech"
WBP"
Και επειδη οντως τα απλα εργοστασιακα 55/60W δεν κανουν παντα καλη δουλεια, θα σου αντιπροτεινω το εξης: Πες στο μηχανικο σου να σου περασει relle μετα τον διακοπτη (για να μην καψεις διακοπτες) και αλλαξε τις λαμπες με λαμπες 90/100 ή 80/100. Θα εχεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ φως το βραδυ, χωρις την ασπριλα του xenon και χωρις να αποχωριστεις τα 200 € που εχει το xenon."

To εχεις κανει εσυ και δεν εχεις προβληματα ηλεκτρολογικα?
το 90/100 80/100 ειναι watt φανταζομαι.
με την εγγυηση θα εχεις προβλημα αρκει να μπορεις να αποδειξεις οτι ΔΕΝ τα εβαλες αν προκυψει προβλημα.
σε πολλα(και το δικο μου...)ραγιζουν τα κρυσταλα ΑΛΛΑ ενω δεν αποδεικτηκε ποτε οτι εφταιγαν τα Ξενον
στις περιπτωσεις που ραγισαν ΟΛΟΙ ειχαν τοποθετησει...."



Ναι, το εχω κανει εδω και 12 χρονια, το εκανα τον δευτερο χρονο που ειχα τη μηχανη... (ηταν ηδη εκτος εγγυησης...) Ουδεποτε ειχα προβλημα με τα ηλεκτρικα.. - Υπενθυμιζω οτι εβαλα και ρελλε ομως... δεν αλλαξα απλα λαμπες.. Και ναι, τα 80/100 η 90/100 αναφερονται σε Watt.

Ευλογησα τον μηχανικο μου που μου το προτεινε, ενα βραδυ στην Κεφαλλωνια, που επρεπε να παω απο Πορο Ληξουρι, στις 2 το βραδυ σε κλειστο επαρχιακο δρομο χωρις φωτισμο!! Χαιρεσαι να οδηγεις!

Οσον αφορα τα κρυσταλλα, ουδεποτε ειδα το παραμικρο ραγισμα! Και ο λογος που αλλαξα φαναρια ειναι οτι βρηκα ενα σετ καινουργια φαναρια σε πολυ καλη τιμη... τα δικα μου, μετα απο 14 χρονια, ειχαν κανει σκουριτσες στον καθρεφτη και η φωτεινοτητα ειχε πεσει... τωρα κανουν τη νυχτα μερα.
Always regret for what u didn't do, never for what u did.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: Barkos στις 15/06/2009 11:13 πμ.

ο σακης το κανει αυτο?

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: Sprinter στις 15/06/2009 11:24 πμ.

ATN PANOS"το οτι εχουν projector στα φωτιστικα σωματα δεν σημαινει οτι κανουν για xenon φωτα.

"



Ετσι είναι. Κάντε ότι θέλετε αλλα μη εφευρίσκετε και θεωρίες για να δικαιολογήσετε τι κάνετε...


Σε σχέση με τοποθέτηση συμβατικών λυχνιών υψηλής ισχύος. Η θερμοκρασία μέσα στο φωτιστικό σώμα οπωσδήποτε θα αυξηθεί. Προβλημα παροχής ρεύματος μπορεί να υπάρχει ασχέτως από την τοποθέτηση ρελέδων που είναι υποχρεωτική, γιατι η Τ βάζει τώρα τελευταία μικρές γεννήτριες. Στο Σπριντ ειναι 420 Watt μόνο και δεν πιστεύω στον Τίγρη να είναι μεγαλύτερη.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: nfot στις 15/06/2009 1:20 μμ.

ripletech"
WBP"
...
με την εγγυηση θα εχεις προβλημα αρκει να μπορεις να αποδειξεις οτι ΔΕΝ τα εβαλες αν προκυψει προβλημα.
σε πολλα(και το δικο μου...)ραγιζουν τα κρυσταλα ΑΛΛΑ ενω δεν αποδεικτηκε ποτε οτι εφταιγαν τα Ξενον
στις περιπτωσεις που ραγισαν ΟΛΟΙ ειχαν τοποθετησει...."
"


Χμμμμ.

Απορια. Εχει ραγισει κρυσταλλο εστω και σε ενα χωρις xenon;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: alki_viades στις 15/06/2009 3:43 μμ.

Στο tiger1050 ειχα διαβασει πως οι φτηνες λαμπες hid xenon που δεν εχουν επιστρωση για απορροφηση ακτινοβολιας uvb (ή uva; ) προκαλουν ή ξεφτισμα της επιστρωσης εσωτερικα στη θηκη των προβολεων ή ραγισμα τους, δε θυμαμαι ποιο απο τα δυο...

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: tripletech στις 15/06/2009 8:30 μμ.

[quote="nfot":1qist7ia]
ripletech"
WBP"
...
με την εγγυηση θα εχεις προβλημα αρκει να μπορεις να αποδειξεις οτι ΔΕΝ τα εβαλες αν προκυψει προβλημα.
σε πολλα(και το δικο μου...)ραγιζουν τα κρυσταλα ΑΛΛΑ ενω δεν αποδεικτηκε ποτε οτι εφταιγαν τα Ξενον
στις περιπτωσεις που ραγισαν ΟΛΟΙ ειχαν τοποθετησει...."
"


Χμμμμ.

Απορια. Εχει ραγισει κρυσταλλο εστω και σε ενα χωρις xenon;[/quote:1qist7ia]
δεν ξερω καποιο...

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: ATN PANOS στις 15/06/2009 9:53 μμ.

[quote="nfot":2lytlw94]
ripletech"
WBP"
...
με την εγγυηση θα εχεις προβλημα αρκει να μπορεις να αποδειξεις οτι ΔΕΝ τα εβαλες αν προκυψει προβλημα.
σε πολλα(και το δικο μου...)ραγιζουν τα κρυσταλα ΑΛΛΑ ενω δεν αποδεικτηκε ποτε οτι εφταιγαν τα Ξενον
στις περιπτωσεις που ραγισαν ΟΛΟΙ ειχαν τοποθετησει...."
"


Χμμμμ.

Απορια. Εχει ραγισει κρυσταλλο εστω και σε ενα χωρις xenon;[/quote:2lytlw94]


ΦΥΣΙΚΑ
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: gcoupe στις 16/06/2009 10:58 μμ.

τελικά τα τοποθέτησα σημερα. Μια πρώτη εντύπωση είναι πως η δέσμη είναι ίδια (δεν θα μπορούσε άλλωστε να αλλάξει μόνο με τα xenon) αλλά έχει πλέον δύναμη και φωτίζει ευδιάκριτα σε όλη την έκτασή της. Μόλις μπορέσω να κάνω μια νυχτερινή βόλτα θα έχω περισσότερα...

Re: Τοποθέτηση xenon και εγγύηση????  

  Από: tripletech στις 17/06/2009 12:09 πμ.

Απορια. Εχει ραγισει κρυσταλλο εστω και σε ενα χωρις xenon;[/quote]


ΦΥΣΙΚΑ[/quote]
αρα εφταιγαν τα βιδακια που συγκρατουν τη λαμα απο την μεσα μερια?ισως.