Triumph service

Re: Triumph service  

  Από: TAS στις 09/04/2011 9:48 μμ.

haris"


Μπαα.. παπακια, σκουτερακια, τετοια πραματα.. Πολυ ψειρας ο θειος !! αλλα τωρα που ανεβηκα level βγηκε και στη συνταξη ..

Ευτυχως δεν μου ετυχε κανενας μαθηματικος σαν τον τελευταιο που γνωρισα ... "


κριμα ρε γαμωτο, επρεπε να τον πεισουμε να γινει εξουσιοδοτημενος και αυτος !!!! περα απο την πλακα ομως ησουν τυχερος. Αμα ειχα και εγω θειο μαστορα .......!!

τον κοινο γνωστο εννοεις??? ευτυχως να λες
ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

Re: Triumph service  

  Από: johnygalan στις 10/04/2011 2:56 μμ.

haris"
Ευτυχως δεν μου ετυχε κανενας μαθηματικος σαν τον τελευταιο που γνωρισα ... "

" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Triumph service  

  Από: pan0s78 στις 11/04/2011 9:56 μμ.

καλησπέρα και από εμένα,

Σήμερα πήγα για το πρώτο service στο τιγράκι μου και ένιιωσα να μου πιάνουν τον πωπώ !!!
20€ το λίτρο λάδια Χ 4lt και 15€ το φίλτρο ... το φίλτρο εντάξει, φυσιολογική τιμή, αλλά τα λάδια ???
όταν παραπονέθηκα για το σύνολο των 95€ ο τύπος μου είπε ότι βάζουν "ειδικό λάδι" μου έδειξε το μπουκάλι και μου είπε ότι και έξω τόσο έχουν 20€/λτ.

1) το manual αναφέρει "όπως CASTROL power1 racing 10w40". Και ρωτάω γιατί δεν σκαμπάζω και πολλά. Τι διαφορά έχει από αυτό? http://www.oilsmotoauto.gr/index.php?mo ... ts&pid=303 .
2) Μου είπε ότι αν θέλω να του πηγαίνω τα δικά μου λάδια αλλά αν δεν καλύπτουν τις προδιαγραφές (που μου έδειξε στο πίσω μέρος του κουτιού και για να είμαι ειλικρινης δεν τις συγκράτησα), θα αλλάζει τα λάδια αλλά δε θα σφραγίζει την εγγύηση
3) Χρέωσε 4lt λάδι (άνοιξε βέβαια και 4 μπουκάλια) αλλά πάλι στο manual διαβάζω ότι παίρνει με αλλαγή φίλτρου 3,6lt
4) τέλος όταν μου είπε να το ξαναπάω στα 5,000xlm, του είπα ότι το manual λέει για 10,000 και η απάντησή του ήταν αυτό ισχύει για την Αγγλία !!! Η Τ δεν ήξερε ότι θα εξάγει και εκτός νησιού το μηχανάκι. Συμφωνώ ότι ακούγεται ακραίο το 10,000χλμ για λάδια αλλά δεν θα έπρεπε να αναφέρεται κάπου ?
Τα μανιτάρια είναι πιο χρήσιμα από το κράνος ?

Re: Triumph service  

  Από: tharis στις 11/04/2011 10:22 μμ.

pan0s78"καλησπέρα και από εμένα,

Σήμερα πήγα για το πρώτο service στο τιγράκι μου και ένιιωσα να μου πιάνουν τον πωπώ !!!
20€ το λίτρο λάδια Χ 4lt και 15€ το φίλτρο ... το φίλτρο εντάξει, φυσιολογική τιμή, αλλά τα λάδια ???
όταν παραπονέθηκα για το σύνολο των 95€ ο τύπος μου είπε ότι βάζουν "ειδικό λάδι" μου έδειξε το μπουκάλι και μου είπε ότι και έξω τόσο έχουν 20€/λτ.

1) το manual αναφέρει "όπως CASTROL power1 racing 10w40". Και ρωτάω γιατί δεν σκαμπάζω και πολλά. Τι διαφορά έχει από αυτό? http://www.oilsmotoauto.gr/index.php?mo ... ts&pid=303 .
2) Μου είπε ότι αν θέλω να του πηγαίνω τα δικά μου λάδια αλλά αν δεν καλύπτουν τις προδιαγραφές (που μου έδειξε στο πίσω μέρος του κουτιού και για να είμαι ειλικρινης δεν τις συγκράτησα), θα αλλάζει τα λάδια αλλά δε θα σφραγίζει την εγγύηση
3) Χρέωσε 4lt λάδι (άνοιξε βέβαια και 4 μπουκάλια) αλλά πάλι στο manual διαβάζω ότι παίρνει με αλλαγή φίλτρου 3,6lt
4) τέλος όταν μου είπε να το ξαναπάω στα 5,000xlm, του είπα ότι το manual λέει για 10,000 και η απάντησή του ήταν αυτό ισχύει για την Αγγλία !!! Η Τ δεν ήξερε ότι θα εξάγει και εκτός νησιού το μηχανάκι. Συμφωνώ ότι ακούγεται ακραίο το 10,000χλμ για λάδια αλλά δεν θα έπρεπε να αναφέρεται κάπου ?"




1) Τα ιδια ειναι τα λαδια φιλε μου
2) αν θελεις την επομενη φορα μπορεις να του τα πας
3) μπορεις να ζητησεις οτι περισσεψε
4) Προαιρετικα οι περισσοτεροι αλλαζουμε λαδια καθε 5.000km. Αν θελεις μπορεις να το κανεις κι εσυ αλλα δεν εισαι υποχρεωμενος..

Ρε γμτ να μην εχουμε κι εμεις εδω τετοιους διασκεδαστικους μαστορες ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph service  

  Από: Native στις 11/04/2011 10:36 μμ.

Βασικά δεν ξέρω για τα λάδια....για το φίλτρο πάντως σιγουρα σε έκλεψε. χωρις πλάκα τώρα, 12€ έχει κανονικά απο την Ηλιοφιλ.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph service  

  Από: pan0s78 στις 11/04/2011 10:46 μμ.

Native"Βασικά δεν ξέρω για τα λάδια....για το φίλτρο πάντως σιγουρα σε έκλεψε. χωρις πλάκα τώρα, 12€ έχει κανονικά απο την Ηλιοφιλ."


Δεν είπα ότι δε θα χρεώσει λίγο παραπάνω και λάδια και φίλτρο, αφού δεν χρέωσε εργασία αν και έφαγε πάνω απο 1 ώρα στη μηχανή. Και το 12 με το 15 μου φαίνεται λογικό ... αλλά το 13 με το 20 είναι κλοπή !!! 10 - 20 € είναι λογικό να πληρώσεις παραπάνω αλλά 30 όχι. και να σε κοροιδεύει κρατώντας το μπουκάλι με το λάδι λες και είναι μάνα εξ ουρανού και να λέει ότι κάτω από 20 δεν θα το βρω αυτό το λάδι. "Υπάρχουν λάδια με 10 - 15€ αλλά δεν είναι σαν και αυτό" μου είπε όταν του είπα ότι πάνω από 15€ δεν παίζει να κάνει !!!
Τα μανιτάρια είναι πιο χρήσιμα από το κράνος ?

Re: Triumph service  

  Από: tharis στις 11/04/2011 10:55 μμ.

Native"Βασικά δεν ξέρω για τα λάδια....για το φίλτρο πάντως σιγουρα σε έκλεψε. χωρις πλάκα τώρα, 12€ έχει κανονικά απο την Ηλιοφιλ."


Εμεις το παιρνουμε 10ευρω
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph service  

  Από: redfoot στις 11/04/2011 11:40 μμ.

Δε θέλω να σε στεναχωρησω αλλα στον έπιασε με αμφότερες τις παλαμες..
10 το φιλτρακι 16 το λαδακι.και ρουφηξε κ τα υπόλοιπα 400 ml για τον επόμενο απονηρευτο αναβάτη ..
..
Δεν πειράζει , τα παθήματα γίνονται(ελπίζω) μαθήματα
the road is made clear when viewed from above..

Re: Triumph service  

  Από: tharis στις 12/04/2011 12:01 πμ.

Δεν του τον επιασε ρε παιδια .. παντου τοσο θα πληρωνε σε εξουσιοδοτημενο ..

αλλα οι δικαιολογιες εντος Αττικης ειναι αλλου !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph service  

  Από: Native στις 12/04/2011 1:12 πμ.

Το γνήσιο φίλτρο εχει 11,80€, όποιος το πουλάει 10€ δεν βγάζει, τουλαχιστον απο την πώληση καθεαυτού...

Εκτος αν σας βάζουν ιμιτασιον...

Τα λάδια χαίρω πολύ οτι ειναι πανάκριβα 20€...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph service  

  Από: dimchrist στις 12/04/2011 2:47 πμ.

pan0s78"..."

Ο μάστορας δε σε χρέωσε εργασία για αυτό πιστεύω σε χρέωσε τέτοιες τιμές.
Πληροφοριακά το λάδι έχει 12,5 ευρώ το λίτρο οπότε είσαι κατά 33 ευρώ ελαφρύτερος και χωρίς 400ml λάδι.
http://www.trade-wind.gr/index.php?page ... &Itemid=57
Να μαντέψω... πειραιά πήγες?

Triple Way

Re: Triumph service  

  Από: Native στις 12/04/2011 9:18 πμ.

dimchris"
Ο μάστορας δε σε χρέωσε εργασία για αυτό πιστεύω σε χρέωσε τέτοιες τιμές.
Πληροφοριακά το λάδι έχει 12,5 ευρώ το λίτρο οπότε είσαι κατά 33 ευρώ ελαφρύτερος και χωρίς 400ml λάδι.
http://www.trade-wind.gr/index.php?page ... &Itemid=57
Να μαντέψω... πειραιά πήγες?
"

Κι αμα το πάρεις 4λιτρο το έχει προσφορά 43 εούρος.....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph service  

  Από: pan0s78 στις 12/04/2011 8:07 μμ.

redf"Δε θέλω να σε στεναχωρησω αλλα στον έπιασε με αμφότερες τις παλαμες..
10 το φιλτρακι 16 το λαδακι.και ρουφηξε κ τα υπόλοιπα 400 ml για τον επόμενο απονηρευτο αναβάτη ..
..
Δεν πειράζει , τα παθήματα γίνονται(ελπίζω) μαθήματα"


δεν με στεναχωρείς .. τώρα είναι αργά βέβαια, αλλά σίγουρα γίνεται πάθημα ... με το σφακιανάκη και τα suzuki, την Teomoto και τα kawasaki και με τη Yamaha (Honda δεν είχα ποτέ μου και δεν ξέρω) δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ κάτι παρόμοιο ... αλλά από όσα διάβασα εδώ είναι όλοι οι εξουσιοδωτημενοι έτσι ... τόσο κοπανάνε στο περίπου ... ολιγοπώλειο βλέπεις ... η ΕΛΙΟΦΙΛ τα ξέρει να υποθέσω αλλά τα αφήνει ? ... και οι μαμά Τ στην Αγγλία ? τέλος πάντων ...
Πάντως όλο αυτό δείχνει ερασιτεχνισμό και μόνο ... αν χρέωνε φυσιολογικές τιμές (υπολογισμένο και το κέρδος του φυσικά και τον κόπο του) θα ξαναπήγαινα και θα τα ξαναέπερνε από εμένα και στα 5 και στα 10,000 κλπ ... πλέον από εμένα δεν πρόκειται να βγάλει από τα λάδια ούτε δίφραγκο αφου θα του τα πηγαίνω εγώ ... τι τον συμφέρει λοιπόν περισσότερο ? άσε που αν τελειώσει η εγγύηση ... δεν θα τον έχω καμιά ανάγκη ...
Τα μανιτάρια είναι πιο χρήσιμα από το κράνος ?

Re: Triumph service  

  Από: pan0s78 στις 12/04/2011 8:12 μμ.

dimchris"
pan0s78"..."

Ο μάστορας δε σε χρέωσε εργασία για αυτό πιστεύω σε χρέωσε τέτοιες τιμές.
Πληροφοριακά το λάδι έχει 12,5 ευρώ το λίτρο οπότε είσαι κατά 33 ευρώ ελαφρύτερος και χωρίς 400ml λάδι.
http://www.trade-wind.gr/index.php?page ... &Itemid=57
Να μαντέψω... πειραιά πήγες?
"


όπα ρε φίλε ... δηλαδή το κέρδος του σε σχέση με λιανική πάντα (αφού δεν ξέρω πόσο αγοράζει αυτός χονδρική) είναι
4lt χ 7€ από τα λάδια και 3€ από το φίλτρο μας κάνουν 31€ + 400ml λάδι ... για μία ώρα δουλειά (και σίγουρα με βάσει τα παραπάνω είναι περισσότερα) ... ούτε καρδιοχειρουργός να ήταν !!!

μέσα έπεσες !!!
Τα μανιτάρια είναι πιο χρήσιμα από το κράνος ?

Re: Triumph service  

  Από: mixalakis στις 13/04/2011 1:13 πμ.

Φίλε μου το "μια ώρα δουλειά" που αναφέρεται; Στην αλλαγή λαδιών και φίλτρου;
Ή μήπως άρχισε τα παραμύθια του τύπου ¨να ελέγξουμε τις βίδες στο πρώτο σέρβις κτλ";