TRACK DAYS ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ - TEAM 65 by Supersport Fans Club

Re: TRACK DAYS ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ - TEAM 65 by Supersport Fans Club  

  Από: dimchrist στις 08/12/2010 8:25 μμ.

denthnpalevw"γιατι πιστευεις οτι δεν θα πεφτε με 2α?

στις 6κ στροφες επεσε......"

Δεν είπα δε θα επεφτε απλά λέω ότι θα είχε λιγότερες πιθανότητες να πέσει.
Είναι καλύτερα να κρατάς ψηλά τις στροφές μέσα στη στροφή. Το κράτημα είναι πολύ καλύτερο.

Triple Way

Re: TRACK DAYS ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ - TEAM 65 by Supersport Fans Club  

  Από: denthnpalevw στις 08/12/2010 8:30 μμ.

ποσο σιγουρος εισαι γι αυτο?

edit: για τον Χαρη πηγαινε....

edit2: Χαρη ξαναδιαβαζοντας το θεμα βλεπω οτι ισως η απαντηση μου να εχει ενα παραξενο τονο. Δεν θα θελα να την αλλαξω αλλα να ξεκαθαρισω οτι δεν ειχα κακη προθεση. Λογο βιασυνης μου βγηκε ετσι.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:42, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: TRACK DAYS ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ - TEAM 65 by Supersport Fans Club  

  Από: denthnpalevw στις 08/12/2010 8:39 μμ.

αυτο ειναι μια προσωπικη αποψη.
το πεσιμο εγινε απο την χαλαροτητα του αναβατη στην αντιμετωπιση της στροφης σε συνδιασμο με το νεροφαγωμα που εχει στην κ5. Αυτο το κρινω απο το οτι ενω η γραμμη του ειναι σφιχτη θα μπορουσε να μεινει εσωτερικα, κατι το οποιο δεν εκανε, αλλα ανοιχτηκε εξω απο τις ανωμαλιες.
αν ειχε 2α απλα το πεσιμο θα ταν πιο εντονο.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: TRACK DAYS ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ - TEAM 65 by Supersport Fans Club  

  Από: dimchrist στις 08/12/2010 9:47 μμ.

Πιο παλιά στις πρώτες μου επαφές στην πίστα έκανα ελάχιστες αλλαγές. Αλλά αυτό το κάνεις για να επικεντρωθείς σε άλλα πράγματα και να μη σου αποσπουν την προσοχή οι αλλαγές.
Όσο ανεβάζεις ρυθμό ψάχνεις τρόπους που θα σε βοηθήσουν να ανοίξεις το γκάζι μέσα στη στροφή με μεγαλύτερη ασφάλεια. Ένα από αυτά είναι να κρατάς τις στροφές του μοτέρ ψηλα μέσα στη στροφή. Όταν μου το είχαν πει δε το πίστευα, αλλά όταν ξεκίνησα να το εφαρμώζω μου έδωσε καλύτερη αίσθηση. Αν δε το κάνεις δε θα το καταλάβεις. Εμένα πάντως με βοήθησε.
Όσον αφορά τις Σέρρες η κ5 και η κ10 θέλουν 2α. Στα εσάκια των κ6-7-8 μπαίνεις με 3η για να έχεις πιο ομαλή ροή. Τα Μέγαρα είναι πιο σφιχτά και οι περισσότερες στροφές θέλουν 2α.
Στην συγκεκριμένη περιπτωση παίζουν πολλά γιατί έπεσε το παλικάρι. Δεν είναι μόνο η 3η... Το βιντεάκι το έβαλα για να δείξω ότι καλό είναι να μην πηγαίνουμε με 5-6κ στροφές μέσα στη στροφή όταν πάμε γρήγορα.

Triple Way

Re: TRACK DAYS ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ - TEAM 65 by Supersport Fans Club  

  Από: tharis στις 08/12/2010 11:38 μμ.

Στεφανε εγω ετσι νιωθω γενικοτερα οταν στριβω. Οσο ψηλοτερα ειμαι στις στροφες τοσο περισσοτερο με εμπνεει να πλαγιασω και να πιεσω.

Πιστευω οτι αυτο οφειλεται στο οτι εχεις περισσοτερη ροπη στη διαθεση σου, ο κινητηρας ανταποκρινεται καλυτερα στις κινησεις σου, μπορεις να επιταχυνεις πιο ελεγχομενα και εχεις καλυτερο φρενο κινητηρα αν χρειαστει. Επισης αν χασει προσφρυση ο πισω τροχος μπορεις να ελεγξεις την πλαγιολισθηση ενω αν εισαι πχ με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο μπορει με ενα μικρο κλεισιμο του γκαζιου να την κοψεις αποτομα και να ερθει και το highside..

Εσυ δεν εχεις παρατηρησει κατι τετοιο ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: TRACK DAYS ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ - TEAM 65 by Supersport Fans Club  

  Από: denthnpalevw στις 09/12/2010 12:08 πμ.

παιδες δεν αναφερομαι σε βασικες αρχες στριψιματος αλλα στο συγκεκριμενο βιντεακι...
Απλα η αντιρρηση μου ηταν στο οτι δεν επεσε απο την σχεση στο κιβωτιο.
Αυτο λεω....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: TRACK DAYS ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ - TEAM 65 by Supersport Fans Club  

  Από: tharis στις 09/12/2010 12:22 πμ.

Α.. ενταξει εγω μιλουσα γενικοτερα ..

Οσο για το βιντεο, δε νομιζω να μπορουμε να πουμε οτι η σχεση στο κιβωτιο φταιει για την πτωση του.. προφανως αυτο που φταει ειναι οτι δεν ανοιξε σωστα το γκαζι (δεδομενους της καλης καταστασης και θερμοκρασιας των ελαστικων του και της πιστας για την οποια δε μπορω να ξερω τι ατελειες εχει σ εκεινο το σημειο).

Πιθανον ομως αν ηταν με μια σχεση κατω να μπορουσε να το διαχειριστει καλυτερα /να το σωσει .. δε φαινεται και για αρχαριος παντως..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: TRACK DAYS ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ - TEAM 65 by Supersport Fans Club  

  Από: Tigrisss στις 09/12/2010 4:23 μμ.

ευχαριστω για τη συμβουλη, το έχω υποψιν μου!
παντως ανεξαρτητα με τη ταχυτητα που εχεις μέσα, ο ελεγχος του γκαζιου είναι μεγάλο πραγμα.το παιδι εδω εχει μεγάλη κλίση, ενδεχομενως να μη βολευει καλά το σωμα του, δε ξερω, αλλά και δευτερα να είχε, αντε να ειχε 2-2500 χιλιαδεσ τροφες παραπανω.....και πάλι θεωρω θα επεφτε...καλύτερα να μπαινεις με φόρα και ελαφρως ανοιγόμενο παρα με χουφτωμα....πιστευω...