αλλαγη μοτερ

αλλαγη μοτερ  

  Από: pako στις 10/05/2010 12:54 μμ.

καλησπερα απο ενα νεο μελος.
θα ηθελα εαν γνωριζει καποιος να μου πει εαν ταιριαζει (δενει) το μοτερ απο daytona 2003 μοντελο σε tiger 900 (855).Ευχαριστω εκ των πρωτερον.

Re: αλλαγη μοτερ  

  Από: Γιωργος στις 10/05/2010 1:30 μμ.

Το μοτέρ από θέμα βάσεων μπαίνει αν φυσικά μιλάμε για daytona 955 ingection σε πλαίσιο από 885 ingection.
Θα χρειαστείς κομπλέ το μοτέρ με ηλεκτρικά-σώματα ψεκασμού, πλεξούδα, εγkέφαλο και θα πρέπει να απενεργοποιήσεις αισθητήρα τροχού πίσω , με τον αντίστοιχο του κεντροφόρου.
Θα χρειαστείς στο τέλος και ένα αλεξίπτωτο για να σταματάς το tiger.

Re: αλλαγη μοτερ  

  Από: Aris. στις 10/05/2010 2:45 μμ.

admin"
Θα χρειαστείς στο τέλος και ένα αλεξίπτωτο για να σταματάς το tiger."



ΚΛΑΙΩ!!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: αλλαγη μοτερ  

  Από: gran tiger στις 10/05/2010 6:56 μμ.

pak"καλησπερα απο ενα νεο μελος.
θα ηθελα εαν γνωριζει καποιος να μου πει εαν ταιριαζει (δενει) το μοτερ απο daytona 2003 μοντελο σε tiger 900 (855).Ευχαριστω εκ των πρωτερον."


ολα καλα ως εδω. αλλα γιατι θες να τον αλλαξεις?

Re: αλλαγη μοτερ  

  Από: pako στις 10/05/2010 9:42 μμ.

εχω θεμα με το κομπλερ.δηλαδη θελει αλλαγη.
βρηκα τρακαρισμενο μηχανακι με 20.000χλμ.εαν ταιριαζει δεν συμφερει κ οικονομικα.800 Eyro
αγορα.

Re: αλλαγη μοτερ  

  Από: pako στις 10/05/2010 9:44 μμ.

το μηχανακι μου ειναι το τελευταιο που βγαλανε με καρμπυρατερ.

επισκευη κομπλερ.  

  Από: pako στις 10/05/2010 9:48 μμ.

ποιος γνωριζει ποσο στοιχιζει αλλαγη κομπλερ σε 855 tiger με καρμπυρατερ.

Re: αλλαγη μοτερ  

  Από: motomad στις 10/05/2010 10:32 μμ.

δηλαδη για το κομπλερ θα αλλαχτει ολος ο κινητηρας?

Re: αλλαγη μοτερ  

  Από: pako στις 10/05/2010 10:40 μμ.

κ' ναι κ' οχι.αλλαγη κομπλερ χρειαζεται ομως παιζει και το μοτερ αυτο.σε συνδυασμο λιγων χλμ(20.000)με αγορα 800 κ κατω με επισκευη ανωτερου κοστους κ' 5πλασιων χλμτρων.
δεν το αλλαξα κιολας. ερωτησεις κανω για ενημερωση.

Re: αλλαγη μοτερ  

  Από: Polymhxanos στις 10/05/2010 11 μμ.

motomad"δηλαδη για το κομπλερ θα αλλαχτει ολος ο κινητηρας? "


Αν δεν κάνω λάθος, το κόμπλερ σε αυτό το μοτέρ, είναι πίσω και πάνω από το κιβώτιο, στο μέσο του μοτέρ, μέσα στα κάρτερ. Για να αλλαχτεί, πρέπει να κατέβει μοτέρ και να ανοίξουν κάρτερ. Δλδ πρέπει να γίνει βίδες το μοτέρ.

Το ίδιο το εξάρτημα του κόμπλερ μπορεί να είναι σχετικά φθηνό, άμα υπολογίσεις τα εργατικά όμως που θέλει για να αλλαχτεί...βράσε ρύζι... γιαυτό το σκέφτεται για άλλο μοτέρ ο φίλος.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: αλλαγη μοτερ  

  Από: motomad στις 10/05/2010 11:46 μμ.

Polymhxanos"
Αν δεν κάνω λάθος, το κόμπλερ σε αυτό το μοτέρ, είναι πίσω και πάνω από το κιβώτιο, στο μέσο του μοτέρ, μέσα στα κάρτερ. Για να αλλαχτεί, πρέπει να κατέβει μοτέρ και να ανοίξουν κάρτερ. Δλδ πρέπει να γίνει βίδες το μοτέρ.

Το ίδιο το εξάρτημα του κόμπλερ μπορεί να είναι σχετικά φθηνό, άμα υπολογίσεις τα εργατικά όμως που θέλει για να αλλαχτεί...βράσε ρύζι... γιαυτό το σκέφτεται για άλλο μοτέρ ο φίλος."



Ωχ!!! ειναι συνηθισμενο προβλημα ? παει πολυ ρε γμτ

Re: αλλαγη μοτερ  

  Από: Sprinter στις 11/05/2010 8:13 πμ.

Πάρε κανα τηλ. τον Σάκη να ρωτήσεις. Και να ταιριάζει, σίγουρα θέλει και αρκετά άλλα πράγματα να αλλάξουν (π.χ. ηλεκτρονική (που θα μπεί?), όργανα αν θα δουλεύουν σωστά δεν είμαι σίγουρος, πλεξούδες, γρανάζια, πιθανόν αλυσίδα)

Α! με πρόλαβε ο αντμίν παραπάνω..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: αλλαγη μοτερ  

  Από: pako στις 11/05/2010 12:14 μμ.

εκ παραδρομης εχτες εγραψα 855 ενω το σωστο ειναι 885(κυλινδ.)
ρωταω για την αλλαγη λογο κοστους σιγουρα αλλα και λογο λιγων χλμ.
(20.000) που εχει το αλλο μοτερ.εαν συμφερει γενικοτερα ! ! !

Re: αλλαγη μοτερ  

  Από: Γιωργος στις 11/05/2010 12:40 μμ.

Τώρα που διευκρήνησες οτι το μοτόρι σου είναι με καρμπυρατέρ μπορείς να ξεχάσεις να τοποθετήσεις το αλλο του daytona που είναι ψεκαστό.Δεν ταιριάζει ούτε από βάσεις.
Δεν ταιριάζει με τίποτα,,,, γλυτώνεις και το αλεξίπτωτο.
Σου ε΄χω στείλει πμ για τις τιμές που ρώταγες

Re: αλλαγη μοτερ  

  Από: johnygalan στις 11/05/2010 4:30 μμ.

Πάντως αμα χρειάζεται αλεξίπτωτο εγω μπορώ να του βρω ενα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"