Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: Ichigo στις 24/05/2012 12:02 πμ.

Kostas Daniilidis"Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εαν έχει βάλει κανένας Κ&Ν ελευθέρας φίλτρο?Πως ακούγεται και πως αποδίδει στο μηχανακι τόσο απο επίδοση όσο και απο κατανάλωση..
Ρωτησα κι εγω για Κ&Ν στο περασμενο σερβις αλλα δεν εχει ερθει ακομα για το 800 οποτε αναμενουμε..."


καλά και χρυσά τα "ελεύθερα" φίλτρα αλλά φροντίστε και για μια ποιο "ελεύθερη" εξάτμιση για να μην έχετε τρύπες στην απόδοση σε χαμηλομεσαίες. μεγαλύτερη εισπνοή θέλει και την αντίστοιχη εκπνοή. Χώρια του ότι στα ψεκαστά γενικότερα για να γίνει σωστή διαχείριση μιγμάτων πρέπει πέραν του ελεύθερου τελικού να μπει και P.C.
"O coward conscience, how dost thou afflict me!"

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: Akis Poulis στις 24/05/2012 12:56 πμ.

εγω το πηρα πριν εναμιση μηνα μεταχειρο με 9000 χλμ! του εκανα το service sta 1000 xlm τωρα!το μηχανακι ηξερα ποιος το ειχε ,και το ειχα κληχει ενα χρονο πριν! (ακομα του ειχα πει τι extra να του βαλει...χουφτες καγκελα δυπλο σταν αλουμινια ποδια....)εκτος απο καποια ρυθμηση που του ειχαν κανει στον ψεκασμο...δεν εχει βγαλει τπτ αλλο! σημερα ενας φηλος μου ειπε οτι ενα ιδιο tiger, exei 12200 xlm και μεχρι τωρα εχει αλλαξει ,καδενα ,καμπανα(επσασαν τα πριτσινια) ,και προσφατα καηκε η ηλεκτονικη!....δεν ξερω δεν το πιστευω....αλλα θα ψαξω να το βρω,να τον ρωτησω!ακομα καποιος αλλος με ειχε σταματησει στον δρομο και με ρωτουσε ,...ακουσε λεει οτι αφηνει πολλα γρεζια απο το κομπλερ της μιζας ,και αυτα πανε στον στροφαλο.......και του απαντησα ,πως η bmw και τα μοτοπεριοδηκα που στηρηζει την πανε καλα την δουλεια!...
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: john doufexis στις 28/05/2012 12:24 μμ.

Akis Poulis"ε σημερα ενας φηλος μου ειπε οτι ενα ιδιο tiger, exei 12200 xlm και μεχρι τωρα εχει αλλαξει ,καδενα ,καμπανα(επσασαν τα πριτσινια) ,και προσφατα καηκε η ηλεκτονικη!....δεν ξερω δεν το πιστευω....αλλα θα ψαξω να το βρω,να τον ρωτησω!ακομα καποιος αλλος με ειχε σταματησει στον δρομο και με ρωτουσε ,...ακουσε λεει οτι αφηνει πολλα γρεζια απο το κομπλερ της μιζας ,και αυτα πανε στον στροφαλο.......και του απαντησα ,πως η bmw και τα μοτοπεριοδηκα που στηρηζει την πανε καλα την δουλεια!..."


μαλλον ο φιλος σου εχει μπερδεψει τα 800 εχεχεχεχε ολα οσα λεει ειναι κουσουρια που εχει βγαλει το BMW 800....οσο για την μιζα καποιο 1050 ειχε παθει κατι τετοιο που διαβαζα εδω μεσα !!!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: john doufexis στις 28/05/2012 12:32 μμ.

[quote="Panos69"]
Επίσης:α/ Υπάρχει γνωστό πρόβλημα με τα ρουλεμάν/παξιμάδια κλπ στο λαιμό και υπάρχει κάποια ροδέλα που υποτίθεται ότι το διορθώνει.

αυτο δεν το εχω ακουσει, τι εχει παιχτει ?
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: Harrys στις 01/06/2012 2:59 πμ.

Paulo Christopher"Καλησπερα σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ, εχω παρει to XC και μετα απο 9700κμ και διαβαζοντας το φορουμ σας εχω παρατηρησει τα εξης:
Τα λαστιχα που το προμηθευε η εταιρια εχουν σταματησει να λειτουργουν...(σχετικα λογικο αλλα λιγο νωρις μου φαινεται για 12 μηνων λαστιχο)πλεον χορευω την λιμνη των κυκνων σε οποιαδηποτε ταχυτητα
Το μηχανακι σβηνει παρα την αναβαθμιση που του εκανα τον σεμπτεμβρη,και μαλιστα προσφατα ειχα πτωση απο αυτο και θα ηθελα να ξερω τι μπορω να κανω γι αυτο.(μιας και μου στραβωσε το καγκελο)
Το πισω αμορτισερ οταν πεφτει σε γουβα κανει εναν ημιμεταλλικο ήχο
Η βαση στηριξης του πηρουνιου στο πανω μερος εχει βγαλει γρασο.(μιλώ για το σημειο στο οποίο περιστρεφεται το τιμόνι)
Επισης το καντραν οταν κανεις αλλαγες στο μενου κολλαει.
Επισης σε καποια χιλιομετρα και σε καποια ταχυτητα κανει ενα περιεργο θορυβο σαν παλιοlada που τριζουν τα πλαστικα του..
Την δευτέρα θα το πάω για service

Σας εχουν εμφανιστει ολα αυτα τα προβληματα?τα καλυπτει η εγγυηση περα απο τα λαστιχα,
Ειμαι ενας πολυ ηρεμος ανθρωπος ετοιμος να εκραγει απο τα νευρα του.
Σας ευχαριστω πολυ για την προσοχή σας"


Γεια σου φίλε μου ελπίζω να βρεις λύση στα προβλήματά σου όσο πιο ανώδυνα γίνεται. Έχω 8200 km κ το μόνο που μου έχει βγάλει ειναι η λάθος ένδειξη αλλαγών στο καντράν. Αυτό διορθώνεται με καθάρισμα του αισθητήρα που βρίσκεται μέσα στο κιβώτιο ξέρουν στις αντιπροσωπείες εμένα μου το φτιάξαν στο Σάκη..

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: Visk στις 29/08/2012 3:03 πμ.

Εμενα μετα την τοποθετηση του K&N παρουσιαζει ασταθεια στο ρελαντι με αποκορυφομα να σβηνει στα φαναρια με Νεκρα και ενω το μηχανακι ειναι ζεστο. Οταν πλεον η κατασταση εγεινε αφορητη η το πηγα συνεργειο ρυθμηστηκαν οι Πεταλουδες οι οποιες και συμφονα με το προγραμμα της διαγνωσης ηθελαν ρυθμηση, αλλα και σημερα 1500 Κμ μετα παλι τα ιδια. Τι να κανω? θα ρυθμιζω πεταλουδες καθε 1500Κμ? Μου λενε πολοι οτι φταινε οι βενζινες αλλα απο ολους εδω μονο εγω βαζω κολοβενζινη? Εχει κανεις αλος παρομοιο θεμα?
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: TAKS στις 29/08/2012 11:13 μμ.

K/N εχω βαλει εδω και 5000 χιλ χλμ δεν εσβησε
ουτε μιση φορα. Βεβαια βαζω παντα 100αρα shel
Γενικως 11500 χλμ κανενα μα κανενα προβλημα!!

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: Visk στις 30/08/2012 12:15 πμ.

Ναι και εγω δεν νομιζω να φταιει το φιλτρο, κατι αλλο πρεπει να ειναι, οσο για βενζινη και εγω 100αρα shell. Παντα. Σημερα εδωσε ρεσιταλ, εσβινε σε καθε φαναρι καιμοι στροφες του ρελαντι ανεβοκατεβεναν μεταξυ 500-1000
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: PTiger800 στις 31/08/2012 1:03 μμ.

Visk"Εμενα μετα την τοποθετηση του K&N παρουσιαζει ασταθεια στο ρελαντι με αποκορυφομα να σβηνει στα φαναρια με Νεκρα και ενω το μηχανακι ειναι ζεστο."


Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το K&N, αλλά το πρόβλημα ακούγεται να είναι το γνωστό πρόβλημα με το software διαχείρισης του κινητήρα. Αναβάθμιση λογισμικού έχεις κάνει;
Ίσως απαιτείται εκ νέου λόγω της τροποποίησης που έκανες.
Επαναλαμβάνω δεν ξέρω τι είναι το K&N, οπότε αν λέω βλακείες συγχωρήστε με.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: Visk στις 31/08/2012 1:39 μμ.

[quote]Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το K&N, αλλά το πρόβλημα ακούγεται να είναι το γνωστό πρόβλημα με το software διαχείρισης του κινητήρα. Αναβάθμιση λογισμικού έχεις κάνει;
Ίσως απαιτείται εκ νέου λόγω της τροποποίησης που έκανες.
Επαναλαμβάνω δεν ξέρω τι είναι το K&N, οπότε αν λέω βλακείες συγχωρήστε με./quote]

Για φιλτρο εισαγωγης προκειται και οχι δεν λες βλακειες, εχω κανει αναβαθμιση λογισμικου και παλι τα ιδια. Οποτε κατι αλλο ειναι αλλα θα βρεθει, που θα παει?
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: TAKS στις 13/09/2012 10:11 μμ.

visk τι εγινε βρηκες ακρη τι ειναι?

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: Visk στις 13/09/2012 10:35 μμ.

Θελω να πιστευω πως ναι,
Αφου αλλαχτηκαν, injection, stepper motor, και TPS, το προβλημα συνεχισε να υπαρχει,
κατι μου κινουσε πολυ την περιεργεια ειναι πως η μηχανη αρχιζε τα σκαμπανεβασματα
του ρελαντι και μετα απο 2-3 μανω κατω τελικα εσβηνε οταν επερνε μπροστα ο φανης,
μετριθηκε η μπαταρια και εδειξε οτι επφτε πολυ οταν ξεκινουσε ο ανεμιστηρας.
αλλαχτηκε η μπαταρια και ολα καλα, το μηχανακι 2 μερες τςωρα το ζοριζω και μετα το
αφηνω να δουλεψει ρελαντι αρκετα και δε λεει να σβησει.
Αφτο που μου κανει εντυποση βεβαια ειναι οτι η μπαταρια δεν μου ειχε δωσει αλλα "διακιωματα"
το μηχανακι επερνε παντα μπροστα με μια μιζια.
Τελος παντων θα διξει αν θα συνεχισουμε ετσι, αλλιως θα συνεχισουμε το ψαξιμο οσο υπαρχει
ακομα εγγυηση.
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: Paulo Christopher στις 15/09/2012 1:44 πμ.

Παίδες μετα απο 5000 κμ μετα το σερβις και την αναβαθμιση εχω να πω οτι το μηχανακι τα σπαει ναι οντως ψιλοκρεμαει στις μεσαιες αλλα εχει δωσει πολλα στα ψηλά (μου φαινεται με την αλλαγη στο φιλτρο καθως χτυπησα 230 τις προαλλες....)
το μονο προβλημα που παρατηρώ ειναι η καταναλωση....εχει αυξηθει μακραν και το ίδιο παρατηρησε και αλλος ταιγκερακος που πετυχα στον δρομο...
Επίσης εχω και εγώ αυτους τους κραδασμούς στις λακούβες μετά απο εκτενή ελεγχο στην μεταδοση κίνησης παρατήρησα στο πίσω μερος της γλύστρα να λείπει μια βίδα ακόμα βεβαια δεν έχω συμβουλευτεί τον μηχανικό μου...επίσης μου εκανε και θόρυβο στο αποτομο φρενάρισμα...και είδα οτι οι δαγκενες παίζουν πολύ ειναι φυσιολογικό αυτό?

Re: Tiger 800XC προβληματα μετα απο 10000κμ  

  Από: Σπυριδων στις 16/09/2012 2:20 μμ.

Paulo Christopher"Παίδες μετα απο 5000 κμ μετα το σερβις και την αναβαθμιση εχω να πω οτι το μηχανακι τα σπαει ναι οντως ψιλοκρεμαει στις μεσαιες αλλα εχει δωσει πολλα στα ψηλά (μου φαινεται με την αλλαγη στο φιλτρο καθως χτυπησα 230 τις προαλλες....)
το μονο προβλημα που παρατηρώ ειναι η καταναλωση....εχει αυξηθει μακραν και το ίδιο παρατηρησε και αλλος ταιγκερακος που πετυχα στον δρομο...
Επίσης εχω και εγώ αυτους τους κραδασμούς στις λακούβες μετά απο εκτενή ελεγχο στην μεταδοση κίνησης παρατήρησα στο πίσω μερος της γλύστρα να λείπει μια βίδα ακόμα βεβαια δεν έχω συμβουλευτεί τον μηχανικό μου...επίσης μου εκανε και θόρυβο στο αποτομο φρενάρισμα...και είδα οτι οι δαγκενες παίζουν πολύ ειναι φυσιολογικό αυτό?"

230???Σιγουρα?Εχω βαλει την καινουργια χαρτογραφηση αλλα δεν το εχω τελικηασει ακομα.Με την παλια χαρτογραφηση εφτανε τα 208-210.Νομιζω οτι το εχουν κοψει το μηχανακι ψηλα για να πετυχουν χαμηλη καταναλωση.Σκεφτομουν να αλλαξω το γραναζι μπροστα μα ενα δοντι μεγαλυτερο 17αρι.Αν ισχυει το 230 το αφηνω με το 16αρι.