Tiger 800 xc Ελαστικά και πιέσεις

Re: Tiger 800 xc Ελαστικά και πιέσεις  

  Από: Tiger81 στις 01/09/2015 4:01 μμ.

Τα ίδια κι εδώ τελικά. Η ζάντα έφταιγε, έγινε ξανά ζυγοστάθμιση και έστρωσε (προσωρινά μάλλον). Συνεπώς καμία πλέον αμφιβολία για τα λάστιχα τα οποία συστήνω ανεπιφύλακτα, μαζί και τον μάστορα που είναι άψογος.
kick out the jams

Re: Tiger 800 xc Ελαστικά και πιέσεις  

  Από: jimstag στις 01/09/2015 5:03 μμ.

Μετά από 16,000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα (μαζί με την Τούρκικη ταλαιπωρία) με τα μαμίσια ελαστικά, φόρεσα και εγώ στις 8/8 τα νέα μου παπούτσια: Metzeler Tourance Next.

Δυστυχώς ακόμα έχω γράψει πολύ λίγα χιλιόμετρα, καθώς διακοπές έκανα χωρίς τον τίγρη.

Πρώτες εντυπώσεις πάντως είναι θετικές! Πολύ καλό κράτημα, περιορίστηκε σημαντικά ένα τρέμουλο στο τιμόνι στα 60-70 χαω (εν μέρει έφταιγε η φθορά, εν μέρει θέλει ακτινολόγηση - προγραμματισμένη την επόμενη εβδομάδα), πολύ καλύτερο πάτημα στα φρένα.. Μόλις τα στρώσω θα δώσω feedback!
Change before you have to!

Re: Tiger 800 xc Ελαστικά και πιέσεις  

  Από: Tiger81 στις 23/09/2015 10:21 πμ.

Update για τα TKC70: τελικά εκτός από τη ζάντα έφταιγε το μπροστινό λάστιχο το οποίο ήταν στραβό, οπότε και έγινε αλλαγή και όλα κομπλέ...
kick out the jams

Re: Tiger 800 xc Ελαστικά και πιέσεις  

  Από: Tiger81 στις 06/01/2016 7:55 μμ.

Update για τα TKC70:
Το λάστιχο τελικά μετά από πολύ ψάξιμο και στον μάστορα και στο ίντερνετ
http://advrider.com/index.php?threads/n ... 92/page-29
έχει θέμα με τις υψηλές ταχύτητες. Όποιος θέλει να πιάνει τελική ας μην το προτιμήσει. Τα κρατήματά του είναι θεϊκά ΑΛΛΑ είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ταξιδέψεις με πάνω από 165-170 km/h !!!!! Οι ταλαντώσεις είναι τραγικά έντονες, όχι απλά κάποιοι κραδασμοί που πολλά λάστιχα βγάζουν σε κάποια ταχύτητα, αλλά σε βαθμό που απλά κόβεις γιατί νομίζεις ότι θα σκοτωθείς. Μέχρι την ταχύτητα εκείνη είναι τέλεια. Εμένα προσωπικά όμως που δεν θέλω να πιάνω τελική αλλά θέλω να ξέρω ότι ΑΝ θέλω μπορώ, με ξενερώνει απίστευτα αυτό. Τα γουστάρω, μου αρέσουν τα κρατήματα, γουστάρω που πλαγιάζουν απίστευτα εύκολα και άνετα για έναν χέστη οδηγό σαν εμένα ΑΛΛΑ δεν είναι δυνατόν με το μονοκύλινδρο Pegaso που είχα πριν και τα Metzeler να πάω άνετα με 170 και να μην μπορώ να πάω με το Tiger...
Δεν ξέρω τι λάστιχο θα επιλέξω την επόμενη φορά, αλλά έτσι όπως μου την έχει δώσει η αγωνία τόσων μηνών που το ψάχνω και ενώ είχα αρχίσει να αμφισβητώ κ το μηχανάκι κ την αξιοπιστία του, Continental δεν ξαναβάζω...
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Τα TKC 70 είναι τρομερά λάστιχα, ΑΛΛΑ μόνο για όσους θέλουν να θυσιάσουν τις πολύ υψηλές ταχύτητες για όλα τα υπόλοιπα...
kick out the jams

Re: Tiger 800 xc Ελαστικά και πιέσεις  

  Από: voyager1970 στις 08/01/2016 3:30 πμ.

Φίλε Γιάννη (Tiger81),

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως αναφέρεσαι για τα continental TKC-70 και όχι το TKC-80 που είναι καθαρά χωμάτινου χαρακτήρα και είναι φυσιολογικό μετά τα 160χλμ/ώρα να αρχίζουν να «χορεύουν»!

Εναλλακτικά, θα σου συνιστούσα τα Dunlop TRAILMAX TR91 με τα οποία έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος στην άσφαλτο (μέχρι και πίστα - Μέγαρα), με τελική 200+χλμ/ώρα χωρίς ταλαντώσεις (και με μπαγκαζιέρα), αλλά και χωμάτινες διαδρομές (όχι αμμώδες) επαρχιακού/ αγροτικού δικτύου.
Ο μέσος όρος ζωής τους είναι 13~16.000χλμ ανάλογα την «κόπωση» που έχουν δεχτεί, δηλαδή παρατεταμένες τελικές (180+χλμ/ώρα) όπως και παρατεταμένη χρήση στο χώμα.
Κόστος, περίπου στα 210€~230€ το ζευγάρι.

Re: Tiger 800 xc Ελαστικά και πιέσεις  

  Από: Tiger81 στις 12/01/2016 12:25 μμ.

Ναι αναφέρομαι στα TKC70 και όχι στα 80... Θα το σκεφτώ για αυτά που μου προτείνεις την επόμενη φορά αν και φαίνονται πολύ ασφάλτινα...
kick out the jams

Re: Tiger 800 xc Ελαστικά και πιέσεις  

  Από: Poulios στις 17/01/2016 9:46 μμ.

Στο manual λέει ότι μετράει και καλά την πίεση μόνο του, και αν είναι πεσμένη κάποιο λαμπάκι ανάβει. Έλεγε ότι είναι και στον Standar εξοπλισμό. Το ξέρει κανείς?
Δεν κοιτούσα ποτέ τα λάστιχα, γιατί περίμενα ότι θα δείξει κάτι αν ξεφουσκώσουν , και τελικά δεν δείχνει τίποτα.

Re: Tiger 800 xc Ελαστικά και πιέσεις  

  Από: Thodoris XCx στις 18/01/2016 1:01 μμ.

Poulios"Στο manual λέει ότι μετράει και καλά την πίεση μόνο του, και αν είναι πεσμένη κάποιο λαμπάκι ανάβει. Έλεγε ότι είναι και στον Standar εξοπλισμό. Το ξέρει κανείς?
Δεν κοιτούσα ποτέ τα λάστιχα, γιατί περίμενα ότι θα δείξει κάτι αν ξεφουσκώσουν , και τελικά δεν δείχνει τίποτα."


Αν εχεις το χc μην περιμενεις να σου αναψει λαμπακι....δεν υπαρχει αισθητηρας επειδη τα λαστιχα εχουν σαμπρελα.

Ειναι μονο για το xr