Aλλαγή μπαταρίας ή αγορά φoρτιστή;

Aλλαγή μπαταρίας ή αγορά φoρτιστή;  

  Από: CHRIS_V στις 17/09/2016 1:43 πμ.

Καλημέρα παίδες. Τα φώτα σας σχετικά με την μπαταρία μας. Άρχισε να μας κάνει κόλπα η μπαταρία μη δίνοντας σωστά αποθέματα για να πάρει μπροστά ο τίγρης. Αφού μετρήθηκε και έδειξε γύρω στα 7,5 V ή ερώτηση είναι η εξής. Αλλάζουμε μπαταρία ή αγοράζουμε φορτιστή για αυτήν. Η μπαταρία δεν έχει αλλαχθεί απ'ο την ημερομηνία αγοράς της. Πλέον είμαστε στα 4,5 χρόνια και κινούμαστε κάθε μέρα με αυτόν. Και εκδρομές και ταξιδάκια αναψυχής!!!! Έχω βρεί τον παρακάτω φορτιστή που είναι παραπλήσιος με αυτόν που πουλάει η T. Μπορεί και καλύτερος.....

http://www.standard.gr/site/product/Ult ... 2&extLang=


Τι λέτε; Θα κάνει δουλειά ή πάμε για μπαταρία; Επίσης τι μπαταρία έχετε βάλει εσείς στο δικό σας;
TIGER 800 '11

Re: Aλλαγή μπαταρίας ή αγορά φoρτιστή;  

  Από: galileos στις 17/09/2016 9:31 πμ.

Καλημέρα φίλε μου!

Μετά από 4,5 χρόνια νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αλλάξεις μπαταρία. Καλό θα ήταν να αγοράσεις και έναν συντηρητή-φορτιστή για να υπάρχει καθώς ποτέ δεν είσαι σίγουρος πότε θα τον χρειαστείς.

Αν προσπαθήσεις να φορτίσεις την μπαταρία σου τότε θα είναι μια χαρά για 1-2 ημέρες μετά θα σου βγάζει πάλι 7-7,5 V και μπορεί να σου δημιουργηθούν περισσότερα προβλήματα αφού η μίζα σου θα ζορίζεται!

Πάρε μια καινούρια μπαταρία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Aλλαγή μπαταρίας ή αγορά φoρτιστή;  

  Από: voyager1970 στις 17/09/2016 11:46 πμ.

Φίλε Χριστόφορε!

Συμφωνώ με αυτά που αναφέρει ο galileos. Ειδικότερα οι μπαταρίες της Triumph δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά, οπότε κοντά στην 5-ετία έχουν φτάσει στο τέλος της "ζωής" τους.
Απλά να αποφύγεις η καινούρια σου μπαταρία να είναι κινέζικης προέλευσης!

Ως αναφορά τον φορτιστή, σίγουρα θα σου είναι χρήσιμος στην καινούρια σου μπαταρία.

Re: Aλλαγή μπαταρίας ή αγορά φoρτιστή;  

  Από: CHRIS_V στις 17/09/2016 9:05 μμ.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας. Η αγορά του φορτιστή θα γίνει και για μελλοντική χρήση. Ο προβληματισμός μου τώρα είναι σε τι εταιρία να επενδύσω τα "ωραία" μου λεφτά. Yuasa YTX16-BS ή VARTA YTX16-BS. H διαφορά είναι περίπου στα 20 με 25 €. Ποιά να είναι άραγε η διαφορά; ;Eχετε να προτείνετε εσείς κάποια δοκιμασμένη λύση;
TIGER 800 '11

Re: Aλλαγή μπαταρίας ή αγορά φoρτιστή;  

  Από: Tigris3 στις 17/09/2016 11:24 μμ.

Μεταξύ Yuasa και Varta θα επέλεγα Varta (μετά από τόσα που έχω ακούσει για τις Yuasa: ελατωμματικές παρτίδες, μπαταρίες που πεθαίνουν γρήγορα, κλπ).
Δες και την Motobatt που επίσης έχει ποιοτικές μπαταρίες (αμερικάνικη εταιρεία).

Για φορτιστή, δες οπωσδήποτε και τους Ctek πριν επιλέξεις. Είναι ίσως οι γνωστότεροι παγκοσμίως και σχεδόν όλα τα supercars έχουν αυτούς στον στανταρ εξοπλισμό τους για τη συντήρηση των μπαταριών τους.

Re: Aλλαγή μπαταρίας ή αγορά φoρτιστή;  

  Από: vpafi στις 19/09/2016 8:20 πμ.

Motobatt με κλειστά μάτια. Την έβαλα στον τίγρη και παίρνει μπρος με την σκέψη. 16.1 Ah και βαθμός κρύας εκκίνησης 24Ο αν θυμάσε καλά.

From Inside C4 White Airbus

Re: Aλλαγή μπαταρίας ή αγορά φoρτιστή;  

  Από: CHRIS_V στις 19/09/2016 8:43 μμ.

Παιδιά μόλις έγινε η παραγγελία του φορτιστή. Θα ενημερώσω μόλις τον δοκιμάσω. Δυνατή φαίνεται η Mottobatt, θα μπει στα υπόψιν.
TIGER 800 '11

Re: Aλλαγή μπαταρίας ή αγορά φoρτιστή;  

  Από: CK1 στις 30/01/2017 11:05 πμ.

Καλημέρα, κοιτώντας για μπαταρία (η μαμά έχει περάσει τα 5 χρόνια και με τα κρύα ζορίζεται) ρώτησα για τις Motobatt μιας και διαβάζω καλές κριτίκες. Μου είπαν ότι δεν είναι σίγουρο αν κάνει και ότι σχέση ο ανορθωτής δλδ πόσα V βγάζει στις 2000-2500 στροφές. Γενικά λόγω των "περίεργων" ηλεκτρικών της Triumph μου πρότειναν να ξαναβάλω την ίδια Yuasa (YTX 16BS). By the way, είναι στα ίδια λεφτά με την Motobatt.

Re: Aλλαγή μπαταρίας ή αγορά φoρτιστή;  

  Από: vpafi στις 30/01/2017 11:23 πμ.

Εγώ στον τίγρη (885i) έβαλα motobatt και σκίζει. Παίρνει μπρος με την σκέψη.
Είναι η MBYZ16H Και αντικαθιστά την YTX14-BS. Έχει περισσότερα αμπερωρια και μεγαλύτερη τιμή ΕΝ για cold start.
From Inside C4 White Airbus

Re: Aλλαγή μπαταρίας ή αγορά φoρτιστή;  

  Από: Tigris3 στις 30/01/2017 6:45 μμ.

Εγώ πάλι από την Motobatt τελικά δεν έχω μείνει ικανοποιημένος. Στα κρύα την ακούει εύκολα, και αν μείνει το μηχανάκι 3-4 κρύες μέρες χωρίς να δουλέψει, δεν θα πάρει μπροστά χωρίς να τη φορτίσω. Και αυτό το κάνει μετά τους 12 μήνες. Προσωπικά δεν θα τη επέλεγα ξανά. Μία κινέζικη που είχα πριν ήταν πολύ καλύτερη και στο μισό της τιμής.

Re: Aλλαγή μπαταρίας ή αγορά φoρτιστή;  

  Από: vpafi στις 30/01/2017 7:47 μμ.

Χμμμμ.... Ενδιαφέρον άποψη. Εμένα κλείνει τον Μάρτη 1 χρόνο. Παρόλο που μπορεί να μείνει ακίνητο και δέκα μέρες ειδικά τώρα με τα κρύα, δεν είχα θέμα στην εκκίνηση. Ούτε καν κομπιασμα.....θα δείξει.

From Inside C4 White Airbus

Re: Aλλαγή μπαταρίας ή αγορά φoρτιστή;  

  Από: kostasxalkis στις 10/01/2022 8:46 μμ.

Παιδια καλησπερα.Θελω να αλλαξω την μπαταρια στο tiger 800xc του 12.Τωρα εχει την ODYSSEY P-535 αλλα ειναι πολυ ακριβη....εχω ακουσει για την MOTOBATT αλλα δεν ξερω τον τυπο....καμια προταση?