Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτησης

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: voyager1970 στις 03/08/2014 2:30 μμ.

Φίλε Myth_tri,

1) Όταν αναφέρεις "Η αλυσίδα, όντως χτυπάει κ είναι απλά κληρονομιά της μηχανής ", τι ακριβώς εννοείς;
Μήπως "κάποιος" στραβοέσφιξε την αλησίδα;; Σου χτυπάει στο ψαλίδι ή ταλαντώνεται απότομα όταν ρολάρει ομαλά η μοτο σου;

2) Για το στάντ αναφέρεσαι στο πλαινό; Εάν είναι αυτό, τότε κάτι πρόβλημα έχει το συγκεκριμένο ελατήριο.
Εχω κάνει enduro διαδρομή (30χλμ) και δεν κουνήθηκε απο την θέση του, ενώ το διπλό-σταντ σε ελάχιστες "δυνατές" περιτώσεις κοπάναγε ελαφρός.
Το εάν θες να βάλεις το αντίστοιχο ελατήριο απο το 1200 (χωρίς επιβάρυνση), δεν ξέρω εάν θα έχεις το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

3) Για το ρουλεμάν του τιμονιού, εφ όσον θα κάνεις την αλλαγή, αγόρασε ένα κωνικό σετ ρουλεμάν (20€) και εφ όσον το σφίξουν σωστά, δεν θα ασχοληθείς ξανά για πάρα πολλά χιλιόμετρα.

4) Για τον Πειραιά νομίζω πως είναι μονόδρομος, εφ' όσον είσαι στην εγγύηση και απο το συνεργείο του Πιερράκου δεν έμεινες ικανοποιημένος (σίγουρα όχι απο τα καλύτερα της... Ευρώπης ).

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: nfeel στις 03/08/2014 9:16 μμ.

Η αλυσίδα χτυπάει κ στο δικό μου (σε 4 ημερών μηχάνημα),σε λακούβες και bumps γενικά ακούγεται.

Φίλος με πρώτερη εμπειρία με καθησύχασε πάντως,το ίδιο και το service του αντιπρόσωπου.Ο δεύτερος μου είπε είναι φυσιολογικό τώρα στην αρχή και στο πρώτο service θα το δούμε αν θέλει σφύξιμο κλπ

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Myth_tri στις 03/08/2014 10:08 μμ.

voyager1970"Φίλε Myth_tri,

1) Όταν αναφέρεις "Η αλυσίδα, όντως χτυπάει κ είναι απλά κληρονομιά της μηχανής ", τι ακριβώς εννοείς;
Μήπως "κάποιος" στραβοέσφιξε την αλησίδα;; Σου χτυπάει στο ψαλίδι ή ταλαντώνεται απότομα όταν ρολάρει ομαλά η μοτο σου;
Απ'όσο έχω καταλάβει ταλαντώνετα απότομα σε λακκούβες κλπ και χτυπάει πάνω στη γλίστρα που έχει... Τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ... Την παρακολουθώ γενικότερα για το άν θα χρειαστεί σφίξιμο... Προς το παρόν με 1100 χλμ δεν φαίνεται να χρειάζεται σφίξιμο.

2) Για το στάντ αναφέρεσαι στο πλαινό; Εάν είναι αυτό, τότε κάτι πρόβλημα έχει το συγκεκριμένο ελατήριο.
Εχω κάνει enduro διαδρομή (30χλμ) και δεν κουνήθηκε απο την θέση του, ενώ το διπλό-σταντ σε ελάχιστες "δυνατές" περιτώσεις κοπάναγε ελαφρός.
Το εάν θες να βάλεις το αντίστοιχο ελατήριο απο το 1200 (χωρίς επιβάρυνση), δεν ξέρω εάν θα έχεις το αναμενόμενο αποτέλεσμα.
Ναι για το πλαϊνό μιλάω. Την ιδέα για το ελατήριο απο 1200 την βρήκα στα ξένα φόρουμ οι οποίοι βάζουν την επέκταση στο πλαϊνό σταντ για να έχουν καλύτερη επιφάνεια στήριξης αλλά παράλληλα τους προσθέτει βάρος οπότε και δοκίμασαν το ελατήριο του 1200 και τους δούλεψε...

3) Για το ρουλεμάν του τιμονιού, εφ όσον θα κάνεις την αλλαγή, αγόρασε ένα κωνικό σετ ρουλεμάν (20€) και εφ όσον το σφίξουν σωστά, δεν θα ασχοληθείς ξανά για πάρα πολλά χιλιόμετρα.
Προς το παρόν θα το πάω για σφύξιμο και θα δω πως θα είναι το αποτέλεσμα... Αν συνεχίσει τότε θα το αλλάξω σε κωνικό μιάς καλής μάρκας που μου προτείνατε παραπάνω...

4) Για τον Πειραιά νομίζω πως είναι μονόδρομος, εφ' όσον είσαι στην εγγύηση και απο το συνεργείο του Πιερράκου δεν έμεινες ικανοποιημένος (σίγουρα όχι απο τα καλύτερα της... Ευρώπης )."

Προς το παρόν δεν έχω κάποιο παράπονο. Ότι κι αν τους είπα έδωσαν σημασία και προς το παρόν τα διορθώνουμε ένα ένα... Να πω κιόλας οτι κάτι καλώδια που ήταν σαν ξέφραγκο αμπέλι μπροστά στο τιμόνι, με πρωτοβουλία δική τους τα συμμάζεψαν και έβαλαν μια τάξη...
Τώρα θα το δω και στη συνέχεια πως θα πάει γιατί ο πειραιάς είναι κομμάτι μακρία για μένα...

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Tiger81 στις 08/04/2015 8:29 μμ.

Είμαι νέος κάτοχος 800XC που το πήρα μεταχειρισμένο μοντέλο 2011 και παρατηρώ θόρυβο στο μπροστινό σύστημα (ο παλιός ιδιοκτήτης υποστηρίζει ότι είναι τα floating disks που έχει μπροστά παρόλο που παραδέχεται πως θέλει αλλαγή λαδιών στις μπουκάλες). Επίσης στο ρελαντί παρατηρώ χτυπήματα μέσα στον κινητήρα που το νιώθεις και σαν κραδασμό αν ακουμπήσεις το πλαίσιο. Απλά θέλει σέρβις, έτσι ακούγεται? Εσείς θα μου πείτε. Είναι στα 17500 Km και είναι η ώρα του για το σέρβις των 18000. Μπορεί να είναι απλά αυτό...
kick out the jams

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: voyager1970 στις 09/04/2015 1:19 πμ.

Φίλε Γίαννη,

Γενικά ο κάθε αναβάτης (ανάλογα το πόσο έμπειρος είναι) αντιλαμβάνεται διαφορετικά το κάθε κραδασμό ή θόρυβο. Οπως και να έχει, χρειάζεται να γίνεις πιο σαφής.

1ον) "θόρυβος στο μπροστινό σύστημα"
Συμβένει όταν είσαι εν κινήση ή στο παρουσιάζει και σταματημένος ενώ συμπιέζεις το μπροστινό (σπρώχνοντας το τιμόνι και πατώντας φρένο μαζί);

Παρατηρείς κάποιο ελαφρό σκάλωμα στο τιμόνι, όταν είναι διπλό σταντ (εάν έχεις);
Προσπαθήσεις να το στρίψεις δεξιά-αριστερά το τιμόνι και έαν νιώσεις θόρυβο ή ελαφρό σκάλωμα, τότε αυτό οφείλεται σε χαλασμένο ρουλεμάν τιμονιού.

2ον) "χτυπήματα μέσα στον κινητήρα που το νιώθεις και σαν κραδασμό αν ακουμπήσεις το πλαίσιο".
Εάν αυτό το αισθάνεσαι ΜΟΝΟ στο ρελαντί, μου μοιάζει σαν καδένα εκκεντροφόρου (χαλαρός τεντοτήρας καδένας).

Εκτός εάν σε μπερδεύει ο θόρυβος απο το "εργοστασιακό τελικό" της εξάτμισης (σαν μηχάνημα του ποπ-κορν) το οποίο φαίνεται από την φωτό σου.

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Tiger81 στις 09/04/2015 10:27 μμ.

1-Εν κινήσει το καταλαβαίνω σε χαμηλές ταχύτητες όταν πέφτω σε λακούβες. Σε μεγάλες ταχύτητες δεν το ακούω και φυσικά δεν γνωρίζω αν υπάρχει και υπερκαλύπτεται ο θόρυβος από τον θόρυβο του αέρα, κινητήρα κλπ. Δεν νιώθω κανέναν κραδασμό ή κάτι που να το συνοδεύει, αλλά είναι ψαρωτικός ο θόρυβος και με ανησυχεί. Σαν να τερματίζει η ανάρτηση, ή να κουνιέται ένα βαρύ αντικείμενο που αιωρείται και να χτυπά κάπου.... Δεν έχω δοκιμάσει να πιέσω το μπροστινό σταματημένο θα το κάνω. Σκάλωμα στο τιμόνι δεν παρατηρώ και δεν έχω διπλό σταντ. Καταλαβαίνω σε λακούβες ότι χτυπά από αναπήδηση το μονό σταντ αλλά είναι διακριτός θόρυβος αποκλείεται να τους μπερδεύω.
2-Στον κινητήρα ακούω χτυπήματα που με προβληματίζουν γιατί δεν είναι σε ρυθμό αλλά τυχαία, μπορεί να ακούγεται έτσι ο κινητήρας δεν λέω αλλά μάλλον πρέπει να το ακούσει ο μάστορας. Πάντως σίγουρα δεν είναι η εξάτμιση...

Σκέφτομαι να μην αλλάξω απλά λάδια αλλά να βάλω το φουλ σετ της Touratech με HyperPro ελατήρια μπρος πίσω. Το έχει κάνει κανένας? Έχει διαφορά αξίζει ή απλά να βάλω καινούρια λάδια μπροστά και βλέπουμε???
kick out the jams

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: voyager1970 στις 10/04/2015 1:01 πμ.

Φίλε Γιάννη,

Για τον θόρυβο του κινητήρα και το θέμα του θορύβου στο μπροστινό σύστημα, σίγουρα το έμπειρο αυτί του (σωστού) μηχανικού θα είναι προτιμότερο για να έχεις μια πρώτη διάγνωση.

Για την αλλαγή ελατηρίων, μόνο στο μπροστινό θα στο συνηστούσα ΜΟΝΟ εάν έχεις περάσει τα 25,000χλμ (εκτός εάν το κάνεις συχνές βόλτες endurο). Βέβαια, μετά θα νιώθεις την πίσω ανάρτησει να «πλέει» σε στροφές, κλπ.

Για το πίσω έλατήριο ΜΟΝΟ… είναι πεταμένα χρήματα μια και η απόσβεση και η επαναφορά του υδραυλικού της ανάρτησης, ΔΕΝ βελτιώνεται με την αλλαγή του ελατηρίου.

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Genesis στις 10/04/2015 1:40 μμ.

Σαν οικονομική λύση θα το συνιστούσα και εγώ να αλλάξεις και το πίσω το ελατήριο καθώς θα λειτουργεί πιο σωστά η αναρτηση σε συνδυασμό με την μπροστά! (φαντάσου να εχεις προοδευτικά εμπρός και γραμμικό πίσω! θα νιώθεις κάπως οπως σου λέει και ο Γιωργος από πάνω!) δεν θα δείς την τρελή διαφορά αλλά αν είσαι πιο βαρής θα καθεται λίγο καλυτερα η αναρτηση πάνω σου! Εγώ περιμένω το δικό μου σετ μπρος πισω hyperpro (ειναι σουμιες το μπροστινο, το πίσω είναι σχετικά καλό αλλα το hyper θα κατσει καλυτερα για τα κιλα μου και οι ρυθμίσεις ακόμα ακούνε καλά!)

Τώρα για τον κραδασμό που λες μπροστά έχεις κάγκελα?? Αν ναι και εγώ πρόσφατα είχα ενα τέτοιο ενοχλητικό θόρυβο ίδιο οπως τον παρουσιαζεις και χωρις να παταω φρενα (θα το καταλαβαινα αν πατουσα και ακουγοταν θα ηταν οι δισκοι) και πετάχτηκα μια μέρα στον σακη (ειχα ξαναπαει γιατί νομιζα ότι ηταν τα ρουλεμαν λαιμου αλλά δεν ηταν και ειχε καταντησει ενοχλητικο τελευταια) και μου λεει η φιλιππας οτι μαλλον οφειλεται σε χαλαρες βιδες που πιανουν τα καγκελα πανω στο πλαισιο και κινητηρα! Κοιταει τη μια πλευρά ήθελε ένα τακ! κοιτάει την αλλη και ήθελε αρκετό σφίξιμο!! Και μου λεει αυτο προκαλει κραδασμους μια χαλαρη βιδα και γι αυτό ακουγετε ετσι το μπροστινο! Το θεμα λυθηκε αμέσως και δεν ξανακουσα κατι!! Οποτε θα προτεινα να δεις και το δικο σου εφόσον έχει για αρχη και δεν κοστίζει και κάτι!!

Για τον κινητηρα δεν έχω αποψη μιας και καλό είναι να το ακουσει ο τεχνικός σου!!!

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Tiger81 στις 10/04/2015 3:30 μμ.

Έχει κάγκελα κινητήρα το μηχανάκι οπότε για να το ψάξω... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
kick out the jams

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Tiger81 στις 28/04/2015 7:05 μμ.

Τελικά ο θόρυβος είναι από ρουλεμάν τιμονιού (στο σέρβις θα φανεί αν είναι λάσκα ή θέλουν αλλαγή) αλλά και από σπασμένο μπράτσο του ανεμοθώρακα... Ο θόρυβος κινητήρα είναι φυσιολογικός απλά εγώ είμαι ψάρακας στα τρικύλινδρα...
kick out the jams
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:56, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: voyager1970 στις 28/04/2015 9:37 μμ.

Υπόψιν, όπως είχα αναφέρει προηγουμένως:

"....τα ρουλεμάν του τιμονιού στα Tiger800 είναι κατηγορία Τ.Π.(@#$%$!*), και εάν είναι να στα αντικαταστήσουν, θα σου συνιστούσα να τα αντικαταστήσεις με ένα σετ κωνικού τύπου απο SKF ή Toyo (με το extra κόστος ανταλλακτικού) και δεν θα ασχοληθείς για τουλάχιστον 60.000-80.000χλμ."

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Tiger81 στις 29/04/2015 2:19 πμ.

Σωστός...
kick out the jams

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Tiger81 στις 11/05/2015 10:26 πμ.

Μπορεί κάποιος να μου πει κωδικό από κωνικά ρουλεμάν SKF ή άλλη σοβαρή μάρκα??
kick out the jams

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Tiger81 στις 24/08/2015 2:01 μμ.

Έβαλα τελικά ρουλεμάν κωνικά μπροστά και όντως ήθελε μια μικρή πατέντα, μια έξτρα ροδέλα ή κάτι τέτοιο... Τούμπανο τώρα το μηχανάκι, χαίρομαι να το οδηγώ. Άλλαξα και λάδια στις μπουκάλες μπροστά, πάμε για λάστιχα τώρα...
kick out the jams