Χρώμα και κατάσταση λαδιών μετά από 2000 χμ

Χρώμα και κατάσταση λαδιών μετά από 2000 χμ  

  Από: Hyper George στις 16/02/2021 3:33 μμ.

Καλησπέρα στο group! Έχω βάλει στο μάτι ένα Tiger 800 (2014) με 32.000 χμ. Το μηχανάκι είναι σε άριστη κατάσταση (όλα τα service στην ώρα τους σε συνεργείο Triumph) και μετά από ένα test ride που έκανα είμαι έτοιμος να το αγοράσω. Ο μόνος μου ενοιασμός είναι τα λάδια. O κάτοχος έχει κάνει μόλις 2000 χμ μετα την αλλαγή τους, αλλά όταν κοίταξα τα λάδια από το τζαμάκι στα δεξιά του κινητήρα ήταν αρκετά σκούρα και θολά και κάπως χαμηλό ιξώδες. Η προηγούμενη εμπειρία μου ήταν στο δικό μου V-Stom 650 και δεν θυμάμαι ποτέ να είναι έτσι τα λάδια ακόμα και στα 10.000 χμ. 

Θα ήθελα την γνώμη/εμπειρία  σας!

Ευχαριστώ θερμά,
Γιώργος

Re: Χρώμα και κατάσταση λαδιών μετά από 2000 χμ  

  Από: ioannismathewnikolaidis στις 18/02/2021 1:28 μμ.

Φίλε συμφορουμίτη, αν υποθέσουμε οτι η μηχανή κάθεται πέραν του εξαμήνου στο κατ/μα του πωλητή, σε τι κατάσταση θα περίμενες να είναι τα λάδια??Μάλλον όχι καλή...

Re: Χρώμα και κατάσταση λαδιών μετά από 2000 χμ  

  Από: Hyper George στις 19/02/2021 6:36 μμ.

Θα περίμενα να φαίνονται σαν λάδια και όχι σαν κατακάθι ελληνικού καφέ. Λάδια με 2000 χμ δεν θα έπρεπε να έχουν αυτή την κατάσταστη όσο και να κάθεται το μηχανάκι. Εκτός αν ήταν ήδη"καμμένα" από πριν. 

Re: Χρώμα και κατάσταση λαδιών μετά από 2000 χμ  

  Από: HelenKoR στις 22/02/2021 4:28 μμ.

Δεν ξέρω πώς κατάλαβες το ιξώδες από οπτική παρατήρηση μέσα από το "ματάκι" 

Οι μόνες περιπτώσεις που θα με απασχολούσαν τα λάδια είναι αν αυτά ήταν σαν φραπόγαλο ή άνοιγα την τάπα και έβγαζε πρώτα νερό ή είχαν ρινίσματα μετάλλου μέσα. 

 
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.