Τελικά αξίζει το μηχανάκι?

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: PTiger800 στις 15/10/2014 9:40 μμ.

Φτου μακρυά από εμάς, αλλά τα κάγκελα είναι για το ενδεχόμενο να σου πέσει το μηχανάκι. Τώρα, όσο αυξάνονται τα χιλιόμετρα αυξανεται και η ενέργεια που πρέπει να αποροφήσουν τα κάγκελα. Άρα τι πλαίσιο, τι μηχανή. Όπως και με τα μαρσπιέ, είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν που δεν μπορεί κανείς να αποφανθεί αν είναι καλύτερα να είναι στη μηχανή ή στο πλαίσιο.

Π.χ. ένα σκεπτικό... Έστω στήριξη στο πλαίσιο. Αυτό σημαίνει μεγαλύτερη απόσταση από το σημείο στήριξης μέχρι το σημείο κρούσης. Άρα οι δυνάμεις που επενεργούν (στο σημείο κρούσης) προκαλούν μεγαλύτερες ροπές καταπόνησης στα κάγκελα (στο σημείο στήριξης). Άρα πιο εύκολα υποχωρούν/λυγίζουν τα κάγκελα, και άρα στο τέλος την τρώει η μηχανή επειδή υποχώρησαν τα κάγκελα....
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: voyager1970 στις 15/10/2014 11:08 μμ.

Φίλε Μιχάλη (nfeel)

Οπως σωστά στο αναλύει ο φίλος ο Πάνος (PTiger800), η πτώση με χιλιόμετρα αλλάζει πολύ το μέγεθος της δύναμης που θα ασκηθεί στο σημείο κρούσης και στην συνέχεια η μεταφορά της δύναμης αυτής στην μοτοσυκλέτα, με όποια αποτελέσματα είναι αυτά!
Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν μια πτώση, που ΟΛΑ είναι σχετικά.

Επι του προκειμένου, πριν χρόνια είχα την ίδια συζήτηση με Γερμανό μηχανικό της Motorrad. Μου είχε πει πως στην μελέτη και στην σχεδίαση για τα κάγκελα της BMW την κάνουν για στατική πτώση της μοτοσυκλέτας υπό κλίση 45°, σε άσφαλτο, με τον αναβάτη (85 κιλά), με πλήρες τεπόζιτο και 20 κιλά βάρος στην πίσω σχάρα και ΟΧΙ εν κινήσει.
Υποτίθεται ο λόγος ύπαρξης τους είναι σε περίπτωση που βρεθείς σε κάποιο δύσκολο χωμάτινο πέρασμα, όπου εάν χάσεις την ισορροπία σου πέφτεις μαζί με την μοτοσυκλέτα.

Τελειώνοντας έχω δει πολλές μοτοσυκλέτες on-off, street, superbike, απο πτώσεις (συμπεριλάμβάνω και τον εαυτό μου). Στην πλειοψηφία τους η ζημιά περιορίστικε όσες είχαν προστατευτικά αξεσουάρ (κάγκελα, μανιτάρια, κλπ.)

Οπότε για αυτόν τον λόγο προτιμώ την "μαμά" εταιρεία απο μιας άλλης... και αχρείαστα να είναι πάντα!!!