προβληματα σε tiger 800

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Cpt. Haddock στις 22/04/2013 8:19 πμ.

Α! Σορυ με τετοιο nickname δεν πηγε το μυαλο μου εκει
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: sprint900 στις 22/04/2013 6:04 μμ.

Akis Poulis"σας ευχαρηστω πολυ ,για το κουραγιο που μου δινετε ! αυτος που ειχε την μηχανη ειναι ο ιδιος ο εμπορος εδω! ....και μαληστα ηταν φηλος μου.! εγω στραβοσα,πολυ γιατη δεν μου λεει υην αληθεια εαν εβαλε καινουρια μιζα.. και ακομα πριν το παρω. μου ορκηζοταν οτι δεν βγαζουν προβληματα αυτα. αλλα τα bmw!.. εδω εχουν πουληθει 5 .και ολλα εχουν βγαλει προβληματα!."


Φίλε , το έμπορος και φίλος κολλάει στο φίδι και φίλος αρχίζουν από Φ , αν μου επιτρέπεις την γνώμη . Ακου τα παιδιά ανέβασε το μηχανάκι Αθήνα σε ένα καλό συνεργείο και θα σου πει τι ακριβώς έχει συμβεί ο ουδέτερος μηχανικός .
Σκοτώνοντας το εκεί και αν όπως λες ο μηχανικός δεν στα λέει καλά σίγουρα θα χάσεις πολλά περισσότερα χρήματα .
Τώρα περί μίζας , δυστυχώς και φυσικά δεν παίρνω μπάλα όλους προς θεού τους μηχανικούς , υπάρχουν πολλοί ευσυνείδητοι και φιλότιμοι και καλοί τεχνίτες , έχω δει που λες να μην παίρνει μπροστά το μηχανάκι για τον ψι η χι λόγο και να του κολλάει το θηρίο τον επαγγελματικό φορτιστή στους πόλους και να στρίβει 3 λεπτά μίζα για να πάρει η μηχανή μπροστά , τι μίζα να μείνει μετά και τι ρουλεμάν .
Επαναλαμβάνω δεν είναι ο κανόνας αλλά σε μια μεταχειρισμένη μηχανή όλα μπορεί να έχουν συμβεί από κάποιον που δεν είναι σωστός , άλλωστε δεν είναι δυνατόν και τα 5 BMW με rotax κινητήρες όλα εκεί να έβγαλαν πρόβλημα .
Και η μίζα , μπορεί να έχει μείνει κολλημένο το μπουτόν και να γύριζε με τον κινητήρα μπροστά και να κάηκε , να έχει αρπάξει το ρουλεμάν κόμπλερ και να την γυρίζει ξαφνικά και να την καίει , πολλά κιόλας με ηλεκτρολογική αιτία μπορεί να είναι το πρόβλημα .
Η όπως το λες να σου έβαλε ανακατασκευασμένη και να τα ξανα έφτυσε , όλα παίζουν . Αν και αν δεν το δεις από κοντά όλα αυτά είναι απλά πιθανολογίες φίλε , λόγια , στην πράξει αμα το δεις φαίνονται όλα .
Φυσικά αυτά στα είπανε και τα παιδιά στα πόστ .
Και εγώ σου εύχομαι να στα φέρει βολικά και να φτιάξεις το μηχανάκι σου όσο το δυνατόν φτηνότερα , αμαρτία είναι τόσα λεφτά που του έχωσες .
Και είναι και καλό μηχανάκι κρίμα .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: PTiger800 στις 22/04/2013 6:35 μμ.

Άκη, από ένα μικρό ψαξιματάκι που έκανα, νομίζω ότι κάποια 800άρια έβγαλαν θεματάκι με τις μίζες.

Αλλά, εμένα με προβληματίζει αυτό που γράφεις ότι το μηχανάκι κάνει reset. Ok να μήν γυρίζει η μίζα το καταλαβαίνω, κάηκε, τα 'παιξε οτιδήποτε. Γιατί reset όμως; Νομίζω ότι κάπου εκεί πρέπει να ψάξεις το πρόβλημα.

Τέλος αντιλαμβάνομαι πλήρως την απογοήτευση, τα νεύρα, όπως θέλεις πες το, που έχεις με την κατάσταση. Τα ίδια περίπου είχα και εγώ τότε με το περίφημο ρελαντί που πηγαινοερχόμουνα στο συνεργείο. Απλά το "πάω δικαστικώς" ισχύει σε μέρη όπου υπάρχει σύστημα δικαιοσύνης. Οι οίκοι ανοχής δεν είναι όμως τέτοια μέρη. Και επειδή η χώρα μας είναι ένας οίκος ανοχής, θα σου πρότεινα να το κυνηγήσεις επιμονά μεν αλλά ευγενικά δε όπως το κυνηγάς ήδη. Αν μπλέξεις με τη δικαιοσύνη, το πολύ πολύ μετά από 15 χρόνια να δικαιωθείς. Ε και;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Akis Poulis στις 23/04/2013 11:04 μμ.

τεληκα μου ειπαν η μηζα ειναι οκ.καποιος ρελες ηταν το προβλημα, απ οτι μου ειπαν ..(το ευχομε) και ακομα η απαντηση τους ειναι :--Ηεταιρεια προσφερει εγγυηση και περαν της επισημης διετους αν σε τυχον προβλημα αποδειχτει οτι υπαρχει κατασκευαστικη δυσλειτουργεια ενος επιμερους συστηματος...εαν παρ'ελπιδα υπαρξει καποιο προβλημα εμεις και το εξουσ.δικτυο με προθυμια θα σε καλυψουμε...η μιζα ειναι οκ.--για να δουμε. αυριο θα παω να την παραλαβω. ..πιστευω να μην ξαναγελασουν οι γιαπονεζακηδες.......!
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Akis Poulis στις 23/04/2013 11:04 μμ.

τεληκα μου ειπαν η μηζα ειναι οκ.καποιος ρελες ηταν το προβλημα, απ οτι μου ειπαν ..(το ευχομε) και ακομα η απαντηση τους ειναι :--Ηεταιρεια προσφερει εγγυηση και περαν της επισημης διετους αν σε τυχον προβλημα αποδειχτει οτι υπαρχει κατασκευαστικη δυσλειτουργεια ενος επιμερους συστηματος...εαν παρ'ελπιδα υπαρξει καποιο προβλημα εμεις και το εξουσ.δικτυο με προθυμια θα σε καλυψουμε...η μιζα ειναι οκ.--για να δουμε. αυριο θα παω να την παραλαβω. ..πιστευω να μην ξαναγελασουν οι γιαπονεζακηδες.......!
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Theozed στις 23/04/2013 11:22 μμ.

Άντε βρε Teo!

Μακάρι το πρόβλημα να λύθηκε και να σημάνει το τέλος της ταλαιπωρίας και της στεναχώριας!



Κράτα μας ενήμερους!
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: sprint900 στις 24/04/2013 12:01 μμ.

PTiger800"Άκη, από ένα μικρό ψαξιματάκι που έκανα, νομίζω ότι κάποια 800άρια έβγαλαν θεματάκι με τις μίζες.

Αλλά, εμένα με προβληματίζει αυτό που γράφεις ότι το μηχανάκι κάνει reset. Ok να μήν γυρίζει η μίζα το καταλαβαίνω, κάηκε, τα 'παιξε οτιδήποτε. Γιατί reset όμως; Νομίζω ότι κάπου εκεί πρέπει να ψάξεις το πρόβλημα.

Τέλος αντιλαμβάνομαι πλήρως την απογοήτευση, τα νεύρα, όπως θέλεις πες το, που έχεις με την κατάσταση. Τα ίδια περίπου είχα και εγώ τότε με το περίφημο ρελαντί που πηγαινοερχόμουνα στο συνεργείο. Απλά το "πάω δικαστικώς" ισχύει σε μέρη όπου υπάρχει σύστημα δικαιοσύνης. Οι οίκοι ανοχής δεν είναι όμως τέτοια μέρη. Και επειδή η χώρα μας είναι ένας οίκος ανοχής, θα σου πρότεινα να το κυνηγήσεις επιμονά μεν αλλά ευγενικά δε όπως το κυνηγάς ήδη. Αν μπλέξεις με τη δικαιοσύνη, το πολύ πολύ μετά από 15 χρόνια να δικαιωθείς. Ε και;"


Πολύ σοφή απάντηση , έχεις απόλυτο δίκιο αγαπητέ , απλά δεν υπάρχει δικαιοσύνη .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: sprint900 στις 24/04/2013 12:19 μμ.

Akis Poulis"τεληκα μου ειπαν η μηζα ειναι οκ.καποιος ρελες ηταν το προβλημα, απ οτι μου ειπαν ..(το ευχομε) και ακομα η απαντηση τους ειναι :--Ηεταιρεια προσφερει εγγυηση και περαν της επισημης διετους αν σε τυχον προβλημα αποδειχτει οτι υπαρχει κατασκευαστικη δυσλειτουργεια ενος επιμερους συστηματος...εαν παρ'ελπιδα υπαρξει καποιο προβλημα εμεις και το εξουσ.δικτυο με προθυμια θα σε καλυψουμε...η μιζα ειναι οκ.--για να δουμε. αυριο θα παω να την παραλαβω. ..πιστευω να μην ξαναγελασουν οι γιαπονεζακηδες.......!"


Όμορφα και ωραία μπράβο , μάλλον το μπουτόν της μίζας εννοούν με το ρελέ .
Θέλω όμως να επισημάνω , ότι οι γιαπωνεζάκιδες και αυτοί μένουν , θες από αντλίες βενζίνης , θες από ανορθωτές , θες από ψεκασμούς , όλοι μένουν .
Ο μύθος όμως του άσπαστου γιαπωνέζικου είναι βαθιά ριζωμένος και δύσκολα μπορεί να εξαλειφτεί , απλά μην το λαμβάνεις υπό όψιν .
Αν και οι ψαγμένοι μοτοσυκλετιστές από έθιμο κάνουν πλάκα στους ευρωπαίους γενικά .
Εσύ όταν καβαλάς το μηχανάκι σου θα ξέρεις ότι έχεις ένα μηχανάκι οικονομικό , με σβέλτο κράτημα , πολύ χρηστικότητα , φρένα κάτσε καλά και με προσωπικότητα .
Και αν έρθεις κατά δω στην πρωτεύουσα , νομίζω να πήγαινες σε ένα συνεργείο να το βάλει στην φύσα και να δει αν και τι βλάβη βγάζει ο εγκέφαλος , αν πράγματι είναι μπουτόν η αν έτρεχε κάτι άλλο .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: TAKS στις 24/04/2013 8:06 μμ.

Ωραια.αλλα ρε φιλε....αμεσως να το σκοτωσεις για μια ψιλοζημια που ειναι και
μεσα στην εγγυηση.Εμενα παντως 18000χλμ κιχ το παραμικρο.Καλες βολτες να εχεις και
μην απογοητευσε ετσι ευκολα.

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Akis Poulis στις 21/05/2013 11:01 μμ.

παλυ τα ιδια........ δεν εκανα 500,χλμ απο την επησκευη,της ζημιας στο συναιργειο ΚΟΥΝΤΟΥΡΗΣ, ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ... παλυ εμεινα στον δρομο....... , δεν αντεχω αλλο την κατασταση αυτη...... πηρα tiger 800 για να μην τρχω αθηνα , για service..... εστηλα στη ηλιοφηλ mail... εδω και δυο μερες,και δεν μου εχουν απαντηση καν......ειμαι απογοητευμενος....
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: PTiger800 στις 22/05/2013 8:43 πμ.

Ό,τι και να σου πω λίγο θα είναι. Σε καταλαβαίνω απλώς.

Αφού δεν σου έχουν απαντήσει πάρε τους τηλέφωνο. Επίσης, δυστυχώς θα πρέπει να έρθεις Αθήνα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Akis Poulis στις 23/05/2013 11:06 πμ.

δυστηχος ,λογο οτιη ηλιοφηλ δεν απαντησε ακομα. το service triumph καλαματας ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ . ΚΑΙ δεν εχω την δυνατοτητα να την επησκευασω στην αθηνα.(λογο οτι την χρωσταω) η μοτο μπενει προς πωληση 6000 ευρω!

link http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3708899/
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1