Παρατηρήσεις σε tiger 800XC μετά απο 1,5 μήνα μαζί του!

Re: Παρατηρήσεις σε tiger 800XC μετά απο 1,5 μήνα μαζί του!  

  Από: thanostc στις 12/08/2013 5:33 μμ.

PTiger800"Χάρη, ως 800ρης, και ψάρι στα κυβικά που ήμουν όταν πηρα τον Τίγρη μου (και ακόμα είμαι ως ένα βαθμό), μου συνέβη αρκετές φορές να ξεκινήσω στα πρόθυρα του σβησίματος. Εντελώς οριακά, κυρίως από φόβο μην αρχίσουν να συμβαίνουν περίεργα πραγματα (παντηλίκια κ.λπ. )δεν έδινα αρκετό γκάζι με αποτέλεσμα να "δυσκολεύεται" ο κινητήρας να ανταπεξέλθει. Μάλλον αυτό συμβαίνει και στον φίλο και είναι θέμα εξοικίωσης με τη μοτοσυκλέτα."



Όπως πολύ σωστά το εξηγείς, ακριβώς αυτό νομίζω πως φταίει!!!

Re: Παρατηρήσεις σε tiger 800XC μετά απο 1,5 μήνα μαζί του!  

  Από: thanostc στις 12/08/2013 5:36 μμ.

θεμης"Καλησπερα κ απο μενα/....

Συμφωνω με τα παιδια....

Τα εξτρα που θελω να σου πω ειναι οτι αυτο με τισ ταχυτητες μου το εκανε κ μενα(που δεν αλλαζει στην οθονη) ...Βεβαια μιλαω πατα με σωστη αλλαγη...δλδ αφηνα πρωτα συμπλεκτη ....Με τον καιρο εκλασε ο αισθητηρας που εχει κ δεν μου εδειχνε καθολου η εδειχνε οτι να ναι.....το κακο ηταν πως ενω ειχα νεκρα οταν κατεβαζα το σταντ εσβηνε γιατι διαβαζε ξερω γω 3.....αλλαχτηκε στην εγγυηση....

Το δευτερο ειναι με το ρουλεμαν που τελικα μετα απο 20000 χλμ επιτελους σφιχτηκε αφου "ενας" επισημος επεμενε πως δεν τρεχει τπτ.....ηταν σχεδον λυμενο....

Αυτα κ απο μενα....Γουελκαμ φιλε...."


Εμένα δεν συμβαίνει ακριβώς αυτό.. δηλαδή δεν νομίζω πως φταίει ο αισθητήρας απλά όπως προείπα και στην αρχή αυτό το κάνει μόνο όταν έχω σταματήσει τελείως τη μηχανή με 3η - 4η ταχύτητα οπότε και δεν έβγαιναν οι ταχύτητες εύκολα, μονο εκεί στιγμιαία τρώει κόλλημα μετά απο λίγο αν την κινήσω λίγο εμπρός τότε διόρθώνεται και ο αριθμός στο καντράν όταν έχω βάλει δηλαδή σωστά την ταχύτητα! Εν κινήσει μια χαρά δουλεύει!!

Re: Παρατηρήσεις σε tiger 800XC μετά απο 1,5 μήνα μαζί του!  

  Από: CK1 στις 13/08/2013 10:21 πμ.

PTiger800"Χάρη, ως 800ρης, και ψάρι στα κυβικά που ήμουν όταν πηρα τον Τίγρη μου (και ακόμα είμαι ως ένα βαθμό), μου συνέβη αρκετές φορές να ξεκινήσω στα πρόθυρα του σβησίματος. Εντελώς οριακά, κυρίως από φόβο μην αρχίσουν να συμβαίνουν περίεργα πραγματα (παντηλίκια κ.λπ. )δεν έδινα αρκετό γκάζι με αποτέλεσμα να "δυσκολεύεται" ο κινητήρας να ανταπεξέλθει. Μάλλον αυτό συμβαίνει και στον φίλο και είναι θέμα εξοικίωσης με τη μοτοσυκλέτα."



Συμφωνώ απόλυτα

Re: Παρατηρήσεις σε tiger 800XC μετά απο 1,5 μήνα μαζί του!  

  Από: manos437 στις 20/09/2014 5:12 μμ.

Το πρόβλημα 2 το παρατηρώ και εγώ όταν πηγαίνω σταθερά κοντά στα 100. Όταν επιταχύνω ελαφρά σταματάει. Το κοίταξες τελικά, βρήκες τι είναι ;

Re: Παρατηρήσεις σε tiger 800XC μετά απο 1,5 μήνα μαζί του!  

  Από: voyager1970 στις 20/09/2014 6:23 μμ.

manos437"Το πρόβλημα 2 το παρατηρώ και εγώ όταν πηγαίνω σταθερά κοντά στα 100. Όταν επιταχύνω ελαφρά σταματάει. Το κοίταξες τελικά, βρήκες τι είναι ;"


Φίλε Μάνο,

Για το πρόβλημα-2 (τον ήχο του κινητήρα) που το παρατηρείς στα 100χλμ/ώρα, όπως είχε αναφέρει και ο Πάνος (PTiger800) , καλό είναι να το ακούσει ένας έμπειρος μηχανικός της Triumph.
Μπορεί να είναι από το ρουλεμάν του τιμονιού. Μπορεί όμως να αντιλαμβάνεσαι τα ελαφρά σκασίματα της εξάτμισης σαν θόρυβο του κινητήρα.

Πόσα χλμ έχει «γράψει» ο Τιγράκος σου;

Re: Παρατηρήσεις σε tiger 800XC μετά απο 1,5 μήνα μαζί του!  

  Από: manos437 στις 20/09/2014 8:05 μμ.

22500 οταν το πηρα 23500 τωρα

Re: Παρατηρήσεις σε tiger 800XC μετά απο 1,5 μήνα μαζί του!  

  Από: manos437 στις 21/09/2014 10:44 μμ.

Ακούγεται σαν αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=cfsJ5x1 ... e=youtu.be

Στις 4.1 - 4.2 στροφές ακούγεται λίγο παραπάνω. Κάτω από τις 4 είναι πολύ αχνός. Στις 4.3 εξαφανίζεται ο ήχος.

Re: Παρατηρήσεις σε tiger 800XC μετά απο 1,5 μήνα μαζί του!  

  Από: voyager1970 στις 22/09/2014 2:07 πμ.

Φίλε Μάνο,

Από αυτό που ακούσα πρέπει να είναι η καδένα του εκκεντροφόρου.
Μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας να σου προξενήσει ζημιά ή βλάβη.
Και εγώ στο δικό μου το άκουγα χαλαρά απο τα 22000χλμ αλλά την άλλαξα στα 41000χλμ!
Ο τεντωτήρας και η γλύστρα της καδένας δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Η καδένα είχε πάρει ελάχιστες ανοχές με αποτέλεσμα να κάνει το θόρυβο που περιγράφεις. Για αυτόν τον λόγο άλλαχτηκε μόνο η καδένα. (θες σχετικές φωτο)

Απλά, να κανονίσεις με τον μηχανικό σου να την αλλάξεις όταν έχεις συμπληρώσεις τα χλμ για το επόμενο μεγάλο service.

Re: Παρατηρήσεις σε tiger 800XC μετά απο 1,5 μήνα μαζί του!  

  Από: manos437 στις 23/09/2014 1:42 πμ.

Σ' ευχαριστώ για την αναλυυτικότατη απάντηση !
Ίσως να είναι αυτό.. στο βίντεο είναι πολύ εντονότερος ο ήχος, εμένα στο ρελαντί δεν ακούγεται καθόλου.
Θα το έχω υπόψιν μου στο πρώτο service!