Βούισμα αλλά από που?

Re: Βούισμα αλλά από που?  

  Από: giannis1070 στις 08/03/2016 11:03 μμ.

CK1"Καλησπέρα,

Ναι και όχι. Και εξηγώ, πιθανότατα είναι θέμα αλυσίδας-μπροστινού γραναζιού. Περιστρέφοντας και ελέγχοντας την αλυσίδα αν και καινούργια έχει ένα σημείο πιο "σφιχτο‘‘ το οποίο με τα χλμ έχει ως συνέπεια να ταλαντώνεται. Θεωρώ οτι αυτό σε συνδυασμό ότι το aftermarket μπροστινό γρανάζι δεν έχει ένα λάστιχο που είχε το μαμά γρανάζι για να μειώνει του κραδασμούς-θορυβο από την αλυσίδα, είναι το πρόβλημα. Έχω παραγγείλει καινούργιο γρανάζι μαμα και το περιμένω. Μέχρι τότε δεν μπορώ να πω σίγουρα ότι αυτό είναι το πρόβλημα.

Γιατί ρωτάς? Έχεις και εσύ τέτοιο θέμα?"


Όχι, δεν έχω. Ρώτησα γιατί μου κίνησε το ενδιαφέρον.

Δεν μπορείς να θυμηθείς εάν στο έκανε πριν βάλεις το after market?

Re: Βούισμα αλλά από που?  

  Από: CK1 στις 09/03/2016 10:28 πμ.

Καλημέρα.

Δεν το έκανε με τα μαμά αλυσιδογράναζα.

Re: Βούισμα αλλά από που?  

  Από: CK1 στις 07/04/2016 9:26 πμ.

Για να κλείσει το θέμα το πρόβλημα-θόρυβος ήταν από το μπροστίνο αλυσιδογράναζο. Αλλάχθηκε με καινούργιο triumph με το ελαστικό δαχτυλίδι και ο θόρυβος εξαφανίστηκε. Επιπλέον έχω την αίσθηση ότι και οι αλλάγες πλεόν γίνονται πιο ομαλά και αθόρυβα.

Re: Βούισμα αλλά από που?  

  Από: giannis1070 στις 07/04/2016 2:52 μμ.

CK1"Καλησπέρα,

Θεωρώ οτι αυτό σε συνδυασμό ότι το aftermarket μπροστινό γρανάζι δεν έχει ένα λάστιχο που είχε το μαμά γρανάζι για να μειώνει του κραδασμούς-θορυβο από την αλυσίδα, είναι το πρόβλημα. Έχω παραγγείλει καινούργιο γρανάζι μαμα και το περιμένω. Μέχρι τότε δεν μπορώ να πω σίγουρα ότι αυτό είναι το πρόβλημα.

"


Τελικά είχες δίκιο.