panosem"Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι φαγώθηκαν τα μπροστινά τακάκια....!!!

Αυτό είναι που με ανησυχεί.. άντε στο πίσω να ξεχάσεις το πόδι, στο μπροστά τι να ξεχάσεις???"


Φίλε μου τι να σου πω , σαφώς και είναι λίγα χιλιόμετρα για μπροστινά τακάκια .

Αλλά η φθορά έχει άμεση σχέση με τον τρόπο που φρενάρεις και με τα μαμά μαλακά τακάκια αν έχεις υπερθερμάνει τους δίσκους τακάκια συνεχίζοντας να φρενάρεις δυνατά μπορεί να προκάλεσες έτσι γρήγορη φθορά .

Υπό όψιν η υπερθέρμανση είναι κομμάτι άτιμο πράγμα , μετά την υπερθέρμανση οι δίσκοι παίρνουν ένα χρώμα μπλε , αλλά αν φρενάρισες κάμποσες φορές με νορμάλ θερμοκρασία επανέρχονται οπτικά στο ανοξείδωτο γυαλισμένο χρώμα , αυτοκαθαρίζονται δηλαδή και δεν φαίνεται η θερμική ταλαιπωρία που πέρασαν .

Δεν θα μπω σε διαδικασίες στρωσίματος τώρα , γιατί και να υπερθερμανθήκαν δεν παθαίνουν και τίποτα σπουδαίο απλά ατσαλώνουν .

Πάντα υπάρχει μια λύση , υπάρχουν ποιο ανθεκτικά σε υπερθέρμανση τακάκια , αλλά δυστυχώς με αντίτιμο την πρόωρη φθορά της ακριβής δισκόπλακας .

Το θέμα δεν είναι το να σταματήσεις να φρενάρεις δυνατά προς θεού , αλλά το να καταλάβεις πότε υπερθερμαίνεις τα δισκόφρενα ώστε να μην έχεις πρόωρες φθορές , αν βέβαια έχω δίκιο σε αυτό που υποθέτω από του μακρόθεν .