ΣΕΡΒΙΣ

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Native στις 29/03/2009 10:39 μμ.

akis1964"Ειχα ενα στρομ1000 το οποιο απο καινουργιο δουλευε σαν κουδουνιστρα
στα 12.000 κμ το πηγα για τσιμουχες μπροστινου το ακουει ο μηχανικος και μου λεει..θελει βαλβιδες
ηθελε στα 24000 και τελικα τα περισσοτερα κουζινετα αλαχθηκαν στα 12.000.Το μηχανακι μεταμορφωθηκε !
Μου λεει ο μαστορας οτι τα ποιο πολλα στρωματα 1000 (ειχα του 2003)θελανε ρυθμιση με το καλημερα "


Πολλές φορές ακούγεται και η καδένα των εκκεντροφόρων...δεν είναι απαραίτητο οτι πάντα ακούγονται οι βαλβίδες. Η καδένα έχει αυτόματο ρεγουλατόρο αλλα καμια φορά μεχρι να πάει στο επόμενο "κλικ"(δηλαδή να σφίξει) κάνει θόρυβο.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Polymhxanos στις 30/03/2009 12:21 πμ.

akis1964"...τα περισσοτερα κουζινετα αλαχθηκαν στα 12.000"


Μπας και θες να πεις τα καπελώτα;

Κουζινέτα, είναι αυτά μέσα στο οποία εδράζονται-γυρνάνε άξονες (στροφαλοφόρος, εκκεντροφόρος). Δεν αλλάζει το κουζινέτο αλλά ένα ενδιάμεσο κυλινδρικό μέταλο (μέταλα στροφάλου, μέταλλα μπιελών), του οποίου το πάχος φροντίζει ώστε ο άξονας να έχει τόση απόσταση από την έδρασή του, έτσι ώστε ένα φίλμ λαδιού, πάντα να αποτρέπει την τριβή των μετάλων. Για να αλλαχθούν μέταλλα, ο κινητήρας διαλύεται πλήρως και δένεται από την αρχή. Αν τα κουζινέτα είναι πιο σφιχτά απόσο πρέπει, η τριβή καταστρέφει τον άξονα. Αν έχει μεγαλύτερο απόσο πρέπει, ο άξονας κουνιέται πάνω-κάτω και φυσικά καταστρέφεται.

Καπελώτα, είναι μικρά μεταλικά δισκία , με το πάχος των οποίων ρυθμίζουμε το διάκενο βαλβίδων. Αν η βαλβίδα έχει μεγαλύτερο διάκενο απόσο πρέπει, βάζουμε ανάλογα πιο παχύ καπελώτο και το διάκενο γίνεται σωστό κ.ο.κ.

Με λίγα λόγια είναι τελείως άλλο πράγμα κουζινέτα-καπελώτα, και η δουλειά που κάνουμε για να αλλαχτούν. Καπελώτα αλλάζουμε σε ένα σέρβις βαλβίδων. Μέταλλα στα κουζινέτα αλλάζουμε σε ανακατασκευή μοτέρ.

Από τα συφραζόμενα, έχω την εντύπωση ότι εννοούσες καπελώτα.

1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: takis1964 στις 30/03/2009 12:29 πμ.

καπελωτα ναι

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: nfot στις 02/04/2009 9:41 πμ.

Και μιας και ειχαμε την απορια για το ποια η διαφορα Hiflo 191 - 204
6 οβαλ τρυπες για το 191 - 8 στρογγυλες και λιγο μικροτερες και ποιο αποκεντρες για το 204.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: vrose στις 23/04/2009 11:04 πμ.

Καλημέρα παιδιά
¨Έχω το street triple και έχω φτάσει στα 6000 χλμ, μόλις πέρασε και ένας χρόνος που το αγόρασα. Λέω να πάω για αλλαγή λαδιών ή να περιμένω τα 10000; Η χρήση που κάνω τον θρίαμβο είναι μόνο ταξίδια καθόλου μέσα στην πόλη. Κάτι άλλο που με προβλημάτισε είναι όταν έκανα προχθές έλεγχο για το παραφλού αυτό κόντευε να τελείωσει. Είναι αυτό φυσιολογικό; δηλ πρέπει να γίνετε συμπλήρωση; Επίσης επειδή έχω βάλει και συναγερμό εάν κάνω σχεδόν μια εβδομάδα να την βάλω μπροστά (χωρίς να έχω ενεργοποιήσει τον συναγερμό) ) δεν παίρνει ,άστα .

Υ.Γ ξέρει κανείς απο service στη Λάρισα που να πάω;

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: fethry στις 23/04/2009 11:30 πμ.

vrose"¨Έχω το street triple και έχω φτάσει στα 6000 χλμ, μόλις πέρασε και ένας χρόνος που το αγόρασα. Λέω να πάω για αλλαγή λαδιών ή να περιμένω τα 10000; Η χρήση που κάνω τον θρίαμβο είναι μόνο ταξίδια καθόλου μέσα στην πόλη. Κάτι άλλο που με προβλημάτισε είναι όταν έκανα προχθές έλεγχο για το παραφλού αυτό κόντευε να τελείωσει. Είναι αυτό φυσιολογικό; δηλ πρέπει να γίνετε συμπλήρωση; Επίσης επειδή έχω βάλει και συναγερμό εάν κάνω σχεδόν μια εβδομάδα να την βάλω μπροστά (χωρίς να έχω ενεργοποιήσει τον συναγερμό) ) δεν παίρνει ,άστα"

1) σύμφωνα με το manual, καλό θα ήταν ν'αλλάξεις λάδια πάνω στο χρόνο, παρά την "καλή" χρήση που του κάνεις... εγώ λόγω πολλών χιλιομέτρων σε πόλη, αλλάζω προληπτικά κάθε 5000χλμ...
2) όταν λες "κόντευε να τελειώσει", εννοείς τελείως ή απλά είχε πέσει η στάθμη κάτω απ'το lower στο δοχείο εκτόνωσης? στην πρώτη περίπτωση, σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό κι έχεις διαρροή... η εύκολη λύση είναι να δεις αν υπάρχουν υπολλείματα υγρού στους σωλήνες μπροστά απ'τον κινητήρα και να σφίξεις τα κολάρα που σχεδόν παραδοσιακά είναι λίγο χαλαρά...
3) να πάρεις battery conditioner και να το συνδέεις όποτε αφήνεις το μοτοσακό για καιρό ακίνητο... νομίζω οτι πλέον έχει και η επίσημη triumph... αν όχι μπορείς να παραγγείλεις απο internet, π.χ. http://www.jacklilley.com/view_part.asp?category_id=80&category_type_id=812&part_id=5971
if it's stupid and it works, it ain't stupid...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Sprinter στις 23/04/2009 11:30 πμ.

Το βιβλιαράκι δεν λέει αλλαγή λαδιών στα 10000 ή στο χρόνο? Τι πιο έξυπνο να σου πούμε εμείς? Ασε που για νασαι σωστός για την εγγύηση πρέπει να το πάς για το σερβισ τών 10000 / χρόνου για να σε σφραγίσουν.

Για τη μπαταρία τσεκάρισε την φόρτισή σου μπας και δε φορτίζει σωστά. Χαλάνε και οι ανορθωτές σε δαύτα (αλλά λίγα τα χιλιόμετρα). Επίσης παίζει και πρόβλημα λόγω συναγερμού (ή και λόγω συναγερμού σε συνάρτηση με το προηγούμενο). Εχει και μπαταρία μινιατούρα οπότε... Πάνε να στο κοιτάξουν.

Για το παραφλού δεν ξέρω. Είδες να βράζει το ψυκτικό ή να εχει διαρροές από την τάπα του δοχείου (όταν ζεσταίνεται)?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: dimchrist στις 23/04/2009 11:44 πμ.

Αλλαγή λαδιών κάνεις κάθε 5,000χλμ. Καλό θα είναι να πας άμεσα για αλλαγή και βάλε κατα προτίμηση ημισυνθετικά. Δε θα το πήγαινα ποτέ στις 10,000 χλμ ακόμα και με συνθετικά. Αν σου τύχη ποτέ να δεις λάδι με τόσα χλμ θα θες να πας να κρυφτείς. Είναι 50-60 ευρώ που δε πρέπει να τα τσιγκουνεύεσαι καθόλου.

Όσον αφορά το παραφλού να τσεκάρεις την τσιμούχα-κολάρα του ψυγείου όπως σου είπανε και ο Sprinter & ferthy. Συνήθως δεν είναι αρκετά σφιγμένa με αποτέλεσμα να χάνει λίγα υγρά.
Δες και εδώ:
viewtopic.php?f=3&t=878

Για σέρβις δεν ξέρω να σε βοηθήσω. Λογικά ο nfot & o aris. θα μπορούν να σε βοηθήσουν που είναι από τα μέρη σου.
Πάντως για το μάστορα στη Θεσσαλονίκη έχουν ακουστεί πολύ καλά λόγια...

Triple Way

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: alki_viades στις 23/04/2009 12:32 μμ.

dimchris"Αλλαγή λαδιών κάνεις κάθε 5,000χλμ. Καλό θα είναι να πας άμεσα για αλλαγή και βάλε κατα προτίμηση ημισυνθετικά. Δε θα το πήγαινα ποτέ στις 10,000 χλμ ακόμα και με συνθετικά. "


Εκανα αλλαγη στα 5000χλμ κι εβαλα ημισυνθετικα, με σκοπο να βαζω ημι καθε 5000 αντι για φουλ καθε 10000. Ομως δε μ'αρεσει καθολου η αισθηση του κιβωτιου, μερικες φορες ειναι πολυ σκληρο κι ας εχει γραψει περισσοτερα χλμ απ'οταν ειχα συνθετικα.... Δεδομενου πως κανω λιγα χλμ καθημερινα στην πολη με βλεπω για φουλ συνθετικα καθε 10000

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: giannisx στις 23/04/2009 1:54 μμ.

Ωραία όλα αυτά ρε παιδιά αλλά να ρωτήσω κάτι?
Ο κατασκευαστής αλλάγή λαδιών κάθε 10.000χλμ ή 1 χρόνο δεν λέει?
Γιατί έχουμε μπει όλοι μας στο τρυπάκι και τα αλλάζουμε στις 5.000?
Έχουν βρει οι μηχανικοί την δικαιολογία (καραμέλα) ότι στην Ελλάδα οι συνθήκες είναι "ειδικές" και "δύσκολες" και εμείς ακολουθούμε...
Ο κατασκευαστής ηλίθιος είναι και δεν έχει λάβει υπ'όψιν του τις πιό "θερμές" χώρες?
Δεν ξέρω. Νομίζω εκμεταλλεύονται την τρέλλα μας για τις "αγαπημένες" μας και μας τα "παίρνουν".
Έχω άδικο?

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Sprinter στις 23/04/2009 2:19 μμ.

Φτού κι απ' την αρχή

Προτείνω το εξής:

Οταν κάποιος θέλει να θέσει το θέμα ' Αφού_το_βιβλίο_λέει_10000_τοτε_γιατί_ο_μηχανικός_/_ο_φίλος_/_ο_Μήτσος_λέει_πέντε' να λέει απλώς: Συζήτηση νο. 0001.

Το αυτό θα πρότεινα για το θέμα 'Τι_λάδια_να_βάλω' Συζήτηση νο. 0002

και

Να βάλω άλλο φίλτρο τύπου Κ&Ν?: Συζήτηση νο. 0003

Μπορεί να θυμηθώ κι άλλες συζητήσεις να τυποποιήσουμε
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: giannisx στις 23/04/2009 3:26 μμ.

Συγνώμη ρε Νικόλα που (ξανα)θίγω το συγκεκριμένο θέμα...
Σαν καινούργιος στην παρέα δεν είναι δυνατόν να έχω διαβάσει όλα έχουν ειπωθεί κατά καιρούς...
τώρα το διάβασα...

Συζήτηση Νο 0001 ΟΚ!!

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: jimmisk στις 23/04/2009 3:48 μμ.

vrose"
Υ.Γ ξέρει κανείς απο service στη Λάρισα που να πάω;"


Φίλε δεν ξερω αν πήρες το μηχανάκι απο τον Τσουρή στην Λάρισα,αλλά από την στιγμή που είναι η επίσημη αντιπροσωπεία της Τ στην Λάρισα, πιστεύω οτι εκεί θα ήταν καλό να το πηγαίνεις. Εγώ τον Τίγρη εκεί τον πηγαίνω και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα (ούτε από τιμή, ούτε απο εργασία),μέχρι στιγμής τουλάχιστον, και του έχω κάνει 4 φορές σέρβις μέχρι τώρα. Κ ο Κώστας ο ίδιος αλλά και ο Γιάννης στο συνεργείο είναι καλός μάστορας και καλό παιδί (γνώμη μου).

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Sprinter στις 23/04/2009 4:22 μμ.

giannisx"Συγνώμη ρε Νικόλα που (ξανα)θίγω το συγκεκριμένο θέμα...
Σαν καινούργιος στην παρέα δεν είναι δυνατόν να έχω διαβάσει όλα έχουν ειπωθεί κατά καιρούς...
τώρα το διάβασα...

Συζήτηση Νο 0001 ΟΚ!!

"


Αντε σε συγχωρώ γιατί είσαι συμπαθητικός.
Αλλά τελευταία φορά, έτσι?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: giannisx στις 23/04/2009 4:29 μμ.

Sprinter"
giannisx"Συγνώμη ρε Νικόλα που (ξανα)θίγω το συγκεκριμένο θέμα...
Σαν καινούργιος στην παρέα δεν είναι δυνατόν να έχω διαβάσει όλα έχουν ειπωθεί κατά καιρούς...
τώρα το διάβασα...

Συζήτηση Νο 0001 ΟΚ!!

"


Αντε σε συγχωρώ γιατί είσαι συμπαθητικός.
Αλλά τελευταία φορά, έτσι? "