ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ  

  Από: Sprinter στις 21/04/2009 10:04 μμ.

Ωραία μας τα λές κυρ φιλόλογε αλλα δε μας λές και αυτό: Υπάρχει αρχαίο ρήμα καπελώ(ν)ω και ουσιαστικό καπέλο Πώς και νόμιζα πως είναι ιταλικης προέλευσης? Η κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ  

  Από: Native στις 23/07/2009 2:38 μμ.

Kοιταζω τα service manual απο Speed triple και tiger τωρα και βλεπω διαφορές στις μοίρες και την διάρκεια εκκεντροφόρων εισαγώγης-εξαγωγης...ας μου εξηγήσει καποιος πως γίνεται αυτο απο την στιγμη που έχουν το ίδιο part number σαν ανταλλακτικά??? Βάση του bikebandid πάντα....

Camshafts SPEED TRIPLE 1050

Cam Timing Inlet Open 11.25° BTDC (@ 1.0 mm lift)
Close 41.25° ABDC (@1.0 mm lift)
Duration 232.50°
Exhaust Open 34° BBDC (@ 1.0 mm lift)
Close 4° ATDC (@1.0 mm lift)
Duration 228°

Camshafts TIGER 1050

Cam Timing Inlet Open 9.25° BTDC (@ 1.0 mm lift)
Close 39.25° ABDC (@1.0 mm lift)
Duration 228.50°
Cam Timing Exhaust Open 31° BBDC (@ 1.0 mm lift)
Close 1°ATDC(@1.0 mm lift)
Duration 212°

Κάποιος έχει κάνει λάθος.....ή η Triumph ή το bikebandid...

Μήπως τελικά...δεν είναι και τόσο "ίδια" τα μοτέρ 'οπως λένε όλοι???

Φιλιπς, ψάξε τα κιτάπια σου να μας πείς....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ  

  Από: LevelOne στις 24/07/2009 7:10 μμ.

Απλα δε γινεται.Θα πρεπει να φοραει το triple αλλους εκκεντροφορους με πιο φαρδια"αμιγδαλα".

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ  

  Από: theatiss στις 29/07/2009 7:25 μμ.

Παντως απο βυθισματα κ οι εκκεντροφοροι κ στα δυο μηχανακια ειναι το ιδιο.ειχα μετρησει του αδερφου μου τις προαλλες κ μετρησα κ το δικο μου προχτες

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ  

  Από: Sprinter στις 30/07/2009 11:30 πμ.

Εμένα για το Σπριντ λέει ακριβώς ότι λές παραπάνω για το Speed, πλήν της διάρκειας της εξαγωγής που λέει 218 μοίρες αντί 228 που γράφεις εσύ. Το 228 περίεργο μου ακούγεται. Μήπως ειναι typo?

Μπας κι έχουν αλλάξει πράγματα μεταξύ VINs? Δηλαδή οι διαφορές δεν αφορούν τα διαφορετικά μηχανάκια αλλά παλαιότερους vs νεώτερους 1050?

Μόνο ο Philips μπορεί να βοηθήσει αν δεί το Part no των εκκεντροφόρων για διαφορετικά μηχανάκια και VIN's. Αλλα αυτός βαριέται τώρα και σκέφτεται τις διακοπές.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ  

  Από: Polymhxanos στις 30/07/2009 2:30 μμ.

Εγκυκλοπαιδικά όλα αυτά που συζητάτε βέβαια, καθώς η ρύθμιση βαλβίδων, δεν έχει να κάνει με τα χαρακτηριστικά που αναφέρθηκαν (διάρκεια, βύθισμα κ.ο.κ.), αλλά με το διάκενο που ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά παραπάνω.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ  

  Από: Sprinter στις 30/07/2009 2:38 μμ.

Μάλιστα κ. Πολυχόντα. Εγκυκλοπαιδικά συζητάμε. Θέλετε να μάθετε τα διάκενα να σας τα πούμε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ  

  Από: Polymhxanos στις 30/07/2009 2:41 μμ.

Εγώ τι να τα κάνω; Στους μαστόρους σας...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html