WHITE POWER αναρτηση για TIGER!!!

Re: WHITE POWER αναρτηση για TIGER!!!  

  Από: alki_viades στις 10/06/2010 10:55 μμ.

Φιλε Jim απο τη στιγμη που εισαι διατεθειμενος να επενδυσεις αρκετα για WP ή Ohlins, οτι και να παρεις θα σε υπερκαλυψει. Απο το στυλ της ερωτησης σου ("τι μαρκα να παρω/μ'αρεσει το ταδε", αντι του "θελω να κανω αυτη τη χρηση κι εχω καταληξει στα εξης μοντελα") καταλαβαινω πως δεν εχεις πολυ καλη γνωση του αντικειμενου (μη με παρεξηγεις, κι εμενα στην ιδια κατηγορια με βαζω)

Οποτε,το πιο σημαντικο για εσενα, ειναι να βρες τον μηχανικο που εχει την εμπειρια στο στησιμο αναρτησεων και τη διαθεση να συζητησει μαζι σου, να καταληξετε στις αναγκες σου, να κανει τις σωστες επιλογες (πχ ελατηρια, λαδια) και να επιμεινει μεχρι βρειτε τις ρυθμισεις που σε καλυπτουν. Ειμαι σιγουρος κι εδω και σε αλλα φορουμ θα μπορουν να σου συστησουν τετοιους μηχανικους...

Re: WHITE POWER αναρτηση για TIGER!!!  

  Από: alki_viades στις 10/06/2010 10:57 μμ.

ΥΓ Και για να μη λεω μονο αερολογιες, ο Περιστερας εμενα μου ειχε κανει εξαιρετικη εντυπωση. Οταν ψαχνομουν για τις αναρτησεις του SV με "αναγκασε" να μου σεταρει τις μαμα οσο καλυτερα μπορουσε κι αν παλι δεν ημουν ικανοποιημενος θα το συζητουσαμε για aftermarket.

Re: WHITE POWER αναρτηση για TIGER!!!  

  Από: ATN PANOS στις 10/06/2010 11:24 μμ.

denthnpalevw"
ATN PANOS"
δες την arrow!
αν και λιγο πιο ακριβη σαν εργοστασιακο αξεσουαρ
ειναι μακραν η καλυτερη λυση για τα triumph!

"


εδω Πανο θα διαφωνησω. Αυτο δεν το ξερεις. Και εγω πιστευω οτι λιγο ως πολυ απλα ειναι θεμα marketing και εκμετάλλευσης του ενος του ονοματος του αλλου και το αντιστροφο.
Δεν διαφωνω οτι μπορει και να ειναι ετσι αλλα πιστευω οτι ακομα και με τον χαρτη της ολοσωμης arrow αν δοκιμασεις 3-4 ολοσωμα 3>1 συστηματα ολο και καποιο θα αποδωσει καλυτερα.
καπως ετσι πιστευω οτι ειναι και στις αναρτησεις. Το οτι συνεργαζονται δεν την κανει αυτοματα και την καλυτερη αναρτηση (αν και πιστευω οτι ειναι αλλα διαφωνω με τον συλογισμο) γιατι μπορει η WP εχοντας ενα ιδιωτικο tiger για τις δοκιμες της και τιποτα αλλο να δημιουργησει ενα καλυτερο αποτελεσμα.

Αποψη μου και τιποτα αλλο."



στεφανε το ξερω απο ατομα που ειναι μεσα στο τμημα εξελιξης!
ειδικα για το stret triple k to daytona
μεχρι και το τελος του 2009,δεν υπηρχε εξατμιση παραπλησιας ποιοτητας
ιδια επιπεδα θορυβου, και με τα προγραματα που δινει η triumph,να ειναι συνολικα καλυτερη απο τις arrow!

δυστηχως δεν μπορω να σου αποδειξω τα παραπανω,για λογους που καταλαβαινεις.
για περισοτερες πληροφοριες μεσω τηλεφωνου μονο!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: WHITE POWER αναρτηση για TIGER!!!  

  Από: Aris. στις 10/06/2010 11:41 μμ.

Ρε 'συ Πανο , αυριο αμα παρω ενα σωληνα ιδιας διατομης και υλικου και κουμποσω και ενα καζανακι στο τελος με καμποσο υαλοβαμβακα τι διαφορετικο θα εχει απο την arrow ? Να σου πω... Το καρτελακι θα λεει
"ARP" (Aris Racing Performance) και θα εχει και 300 ευρΑ παρακατω ...
Ή μηπως μονο η arrow εχει την τεχνολογια και ολοι οι υπολοιποι πεταλωνουν χελωνες .... ?

Αν και φευγουμε λιγο απο το θεμα μας, σορρυ για το
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: WHITE POWER αναρτηση για TIGER!!!  

  Από: ATN PANOS στις 10/06/2010 11:54 μμ.

Aris."Ρε 'συ Πανο , αυριο αμα παρω ενα σωληνα ιδιας διατομης και υλικου και κουμποσω και ενα καζανακι στο τελος με καμποσο υαλοβαμβακα τι διαφορετικο θα εχει απο την arrow ? Να σου πω... Το καρτελακι θα λεει
"ARP" (Aris Racing Performance) και θα εχει και 300 ευρΑ παρακατω ...
Ή μηπως μονο η arrow εχει την τεχνολογια και ολοι οι υπολοιποι πεταλωνουν χελωνες .... ?

Αν και φευγουμε λιγο απο το θεμα μας, σορρυ για το "



κοιτα, εγω δεν ξερω απο τεχνικα
αλλα να εισαι σιγουρος οτι αμα ηταν τοσο ευκολο ολοι θα εβγαζαν εξατμισεις

πολλα παιζουν ρολο
διατομη,μηκος,και πολλα αλλα που δεν ξερω
επισης βαλε παραμετρο και την ποιοτητα κατασκευης.


και ας πουμε οτι ειναι σχετικα ευκολο να φτιαξεις μια σωστη/καλη εξατμιση
και με 300 ευρω πιο χαμηλη τιμη!

μεχρι να φτασει στον καταναλωτη,να εισαι σιγουρος οτι θα εχει ξεπερασει την arrow!!

εγω θα σου πω ενα μονο
βαλε μια εξατμιση,οποια θες
και μετα βαλε μια αλλη σχεδον ιδια
και δες σε ενα δυναμομετρο ποσο αλλαζουν οι καμπυλες!!
δεν ειναι μονο τα παολυτα νουμερα σε αλογα
μεταφερω λογια που εχω ακουσει απο ατομα με ειδικες γνωσεις γνωσεις σε αυτον το τομεα!

αν ειμαι λαθος διορθωστε με!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: WHITE POWER αναρτηση για TIGER!!!  

  Από: dimchrist στις 11/06/2010 9:23 πμ.

Ότι και να βάλεις θα σε καλύψει και σίγουρα θα είναι ανώτερο από το μαμά.
Το θέμα είναι να βρεις τον άνθρωπο που θα ξέρει να στο ρυθμίσει σωστά με βάση το βάρος σου και το στυλ οδήγησης που κάνεις.
Όσο για την Arrow θα συμφωνίσω με τον Πάνο. Τουλάχιστον στα Τ είναι ένα σκαλί πάνω.

Triple Way

Re: WHITE POWER αναρτηση για TIGER!!!  

  Από: jim στις 11/06/2010 11:19 πμ.

Καλημερα σε ολους!!! αν και ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα να απαντησω για το θεμα εξατμηση....
επειδη εχω βαλει σχεδον ολες τις εξατμησεις στο tiger 1ο σταδιο βελτιωσης ειναι η μαμα η ελευθερας...
και σαν τελευταιο σταδιο ειναι οι διπλες remus η τιτανιου... ολα αυτα τσεκαρισμενα με τα αντοιστιχα προγραμματα, φιλτρα και απειρες ωρες στο δυναμομετρο!!!! οποιος θελει την γνωμη μου μπορει να συζητησουμε και απο κοντα αλλα και να δει και την μοτοτσικλετα αν θελει η κανονιστε και καποιο meeting να βρεθουμε για καφε!!!
το ξερω οτι ειτε η ohlins ειτε η WP ειναι μακραν απο την μαμα αυτο που με ενδιαφερει ειναι καποια specs η ακομα και καποιες γνωμες ανθρωπων που εχουν δει και εχουν καβαλησει και τις 2 αναρτησεις...
και ολα βεβαια ειν αι θεμα setup οπου και εκει υπαρχει και ο καταλληλος να απογειωσει την αναρτηση!!! ευχαριστω ολους γαι την συμμετοχη σας με τις γνωμες σας που με εχετε βοηθησει αρκετα...!

φιλικα jim!!!!

Re: WHITE POWER αναρτηση για TIGER!!!  

  Από: denthnpalevw στις 11/06/2010 11:23 πμ.

φιλε jim δεν υπαρχουν πολλοι που να εχουν δοκιμασει και τις 2 αναρτησεις. ισως και κανενας.
εδω ειναι ελαχιστοι αυτοι που αλλαζουν και βαζουν ohlins η WP.
Κανενας δεν μπορει να σου πει σιγουρα. ακομα και να υπηρχε καποιος που τις ειχε και τις 2,θα τις ειχε σωστα ρυθμισμενες? τι συμπερασματα να βγαλει και τι να σου πει?
οποτε καταλαβαινεις οτι η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου.

Αντε βρε Καλοριζικη............
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:43, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: WHITE POWER αναρτηση για TIGER!!!  

  Από: jim στις 11/06/2010 11:29 πμ.

denthnpalevw"φιλε jim δεν υπαρχουν πολλοι που να εχουν δοκιμασει και τις 2 αναρτησεις. ισως και κανενας.
εδω ειναι ελαχιστοι αυτοι που αλλαζουν και βαζουν ohlins η WP.
Κανενας δεν μπορει να σου πει σιγουρα. ακομα και να υπηρχε καποιος που τις ειχε και τις 2 και δεν τις ειχε σωστα ρυθμισμενες τι συμπερασματα να βγαλει και τι να σου πει.
οποτε καταλαβαινεις οτι η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου.

Αντε βρε Καλοριζικη............"


γεια σου βρε φιλε δεντηνπαλευω!!! απαντησες ορθα!!!
το αποφασισα.... θα τις παρω και τις 2!!!!

Re: WHITE POWER αναρτηση για TIGER!!!  

  Από: denthnpalevw στις 11/06/2010 11:34 πμ.

ξαναδιαβασα τι ειχα γραψει. χωρις κομμα, ερωτηματικο κτλ κτλ. παλι καλα που εβγαλες ακρη.....

Καλοριζικες* τοτε
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: WHITE POWER αναρτηση για TIGER!!!  

  Από: jim στις 11/06/2010 11:37 πμ.

denthnpalevw"ξαναδιαβασα τι ειχα γραψει. χωρις κομμα, ερωτηματικο κτλ κτλ. παλι καλα που εβγαλες ακρη.....

Καλοριζικες* τοτε"


ηταν πανω στην λαχταρα σου να γραψεις γρηγορα!!!! χαχαχαχαχαχα!!!

Re: WHITE POWER αναρτηση για TIGER!!!  

  Από: CHRISTOS στις 16/06/2010 12:29 πμ.

Φιλε μου δεν μπορω να σε βοηθησω διοτι ειμαι ασχετος με το θεμα.Σου ευχομαι η επιλογη σου να ειναι η καλυτερη,απλα θα ηθελα να κανεις τον κοπο μετα την τοποθετηση να ενημερωσεις για τις εντυπωσεισ σου διοτι εχω κανει παρα πολλα χλμ και εχει μαλακωσει αρκετα η δικη μου.Με το εμπρος συστημα σκεφτεσαι κατι? Αν επιτρεπεται τι βαρος μεταφερει συνηθως το "εργαλειο¨?.(Εγω ειμαι 115 γι΄αυτο ρωταω).καλα πολλα και ροπατα χλμ.