Triumph Tiger 1050 Βλάβες

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: ΝΙΝΟ στις 24/06/2017 7:04 μμ.

TIGER 1050 09 SE Απο δευτερο ισσος και τριτο δεν ξερω την πηρα με 45,000 και με προβλημα χωρης να το ξερω στα νερα (θερμοκρασιες χασιμο παραφλου κ.α.) ανοιχτηκε μοτερ ολα ηταν ο.κ. ξανακλειστηκε και δουλευει μια χαρα εδω και ενα χρονο.Ενδιαμεσα απο λασκαρισμενη βηδα βολαν εκαψε τα ποινια στα 52,000 αλλαξα δοισκους απο δικια μου μ@#&κια. Σε ενα χρονο εχω αλλαξη δυο φορες βαλβηδα λαδιου η πρωτη ξεκηνησε να χανη η original οι αλλες δυο μετα ενα μηνα δεν αναβε το led στο κατραν και αυτες γνησιες μια και δεν ειχαν εγγυηση σαν γνησιο ανταλ/κο εφτιξα μια μουφα και προσαρμοσα μια βαλβιδα αυτοκ/του οπελπου ειναι ακρηβος η ιδια και περημενο να δω .Λογο μεγαλης καψουρας γι αυτη τη μηχανη δεν την αλλαζο με τηποτα ασε που θα φανε οι γιοι μου γιατη ειμαι και λιγο μεγαλος tiger for ever!!!

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: grgasteus στις 25/06/2017 5:19 μμ.

ΝΙΝΟ"TIGER 1050 09 SE Απο δευτερο ισσος και τριτο δεν ξερω την πηρα με 45,000 και με προβλημα χωρης να το ξερω στα νερα (θερμοκρασιες χασιμο παραφλου κ.α.) ανοιχτηκε μοτερ ολα ηταν ο.κ. ξανακλειστηκε και δουλευει μια χαρα εδω και ενα χρονο.Ενδιαμεσα απο λασκαρισμενη βηδα βολαν εκαψε τα ποινια στα 52,000 αλλαξα δοισκους απο δικια μου μ@#&κια. Σε ενα χρονο εχω αλλαξη δυο φορες βαλβηδα λαδιου η πρωτη ξεκηνησε να χανη η original οι αλλες δυο μετα ενα μηνα δεν αναβε το led στο κατραν και αυτες γνησιες μια και δεν ειχαν εγγυηση σαν γνησιο ανταλ/κο εφτιξα μια μουφα και προσαρμοσα μια βαλβιδα αυτοκ/του οπελπου ειναι ακρηβος η ιδια και περημενο να δω .Λογο μεγαλης καψουρας γι αυτη τη μηχανη δεν την αλλαζο με τηποτα ασε που θα φανε οι γιοι μου γιατη ειμαι και λιγο μεγαλος tiger for ever!!!"
Να τους προσέχεις του υιούς [emoji16]

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: StMobius στις 24/12/2017 10:12 πμ.

Καλησπέρα παιδιά, συγγνώμη αν ακουστεί βλακεία η ερώτηση μου απλά είμαι καινούριος εδώ και δεν έχω μπει καλά στο πνεύμα ακόμη.
Έχω διαβάσει τόσα post τα οποία κυρίως αναφέρονται σε προβλήματα π έβγαζαν τα μοντέλα του '07. Με τα πιο καινούρια μοντέλα τι γίνεται? Μετά το' 13 δηλαδή δεν βγάζουν τίποτα σοβαρά και επαναλαμβανόμενα προβλήματα?
Δεν εννοώ μικρά θέματα π δεν αξίζει καν να αναφερθούν. Απλά μ φαίνεται λίγο περίεργο π όλοι μιλάνε για εκείνα τα παλια μοντέλα, σαν να μην έχει αγοράσει κανένας Tiger μετά από αυτό.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: mario στις 28/12/2017 2:26 μμ.

StMobius"Καλησπέρα παιδιά, συγγνώμη αν ακουστεί βλακεία η ερώτηση μου απλά είμαι καινούριος εδώ και δεν έχω μπει καλά στο πνεύμα ακόμη.
Έχω διαβάσει τόσα post τα οποία κυρίως αναφέρονται σε προβλήματα π έβγαζαν τα μοντέλα του '07. Με τα πιο καινούρια μοντέλα τι γίνεται? Μετά το' 13 δηλαδή δεν βγάζουν τίποτα σοβαρά και επαναλαμβανόμενα προβλήματα?
Δεν εννοώ μικρά θέματα π δεν αξίζει καν να αναφερθούν. Απλά μ φαίνεται λίγο περίεργο π όλοι μιλάνε για εκείνα τα παλια μοντέλα, σαν να μην έχει αγοράσει κανένας Tiger μετά από αυτό.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας."

Όλα μα όλα τα βιομηχανικά προϊόντα βγάζουν προβλήματα ναι η φήμη 07-08 μοντέλων ήταν κακή αλλά μην ξεχνάς ότι πήρε ένα μερίδιο αγοράς που το είχαν άλλα μηχανάκια άρα η κακή φήμη φυτεύτηκε κατά την γνώμη μου αλλά δεν πολύ έπιασε....

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: ionas1992 στις 16/04/2018 6:30 μμ.

Καλησπεριζω παιδια
ειμαι καινουργιος και σε 2 μερες απο τωρα θα εχω ενα tiger με 55.000 κμ και πρωτη κυκλοφορία 12/08
Γνωριζω για την χρονολογια αλλα ειναι το μονο που με κάλυπτε απο αποψη εξοπλισμου ( βλεπε περιπου 3000 ευρω extra)
Το θεμα τον πιστονιων δεν το πολυφοβαμαι διοτι πιστευω αν ηταν θα το είχε βγαλει νωριτερα
Το θεμα που φοβαμαι ειναι τα ηλεκτρικα
Δηλαδη απ οτι μου ειπε εχει καινουργια μπαταρια αλλα παρολα αυτα δεν επαιρνε μπρος και το βαλαμε με καλωδια
ειπε οτι ειναι επειδη εχει να δουλεψει 2 βδομαδες και εχει φυσικα και βιβλιο σερβις με το τελευταιο να ειναι προσφατο
Τον ρωτησα για πυνια ειπε οχι δεν υπαρχει περιπτωση φυσικα θα το δει ο μαστορας μεθαυριο
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι γενικα εχω διαβασει παρα πολλες περιπτωσεις απο tiger που δεν παιρνουν μπροστα για πολυ περιεργους λογους
ως πρωην κατοχος yamaha και 2 μηνες να το αφηνα θα επαιρνε κανονικα μπροστα
γενικα οποια αλλη συμβουλη εχετε θα βοηθουσε

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: no pain στις 19/04/2018 12:43 πμ.

ionas1992"Καλησπεριζω παιδια
ειμαι καινουργιος και σε 2 μερες απο τωρα θα εχω ενα tiger με 55.000 κμ και πρωτη κυκλοφορία 12/08
Γνωριζω για την χρονολογια αλλα ειναι το μονο που με κάλυπτε απο αποψη εξοπλισμου ( βλεπε περιπου 3000 ευρω extra)
Το θεμα τον πιστονιων δεν το πολυφοβαμαι διοτι πιστευω αν ηταν θα το είχε βγαλει νωριτερα
Το θεμα που φοβαμαι ειναι τα ηλεκτρικα
Δηλαδη απ οτι μου ειπε εχει καινουργια μπαταρια αλλα παρολα αυτα δεν επαιρνε μπρος και το βαλαμε με καλωδια
ειπε οτι ειναι επειδη εχει να δουλεψει 2 βδομαδες και εχει φυσικα και βιβλιο σερβις με το τελευταιο να ειναι προσφατο
Τον ρωτησα για πυνια ειπε οχι δεν υπαρχει περιπτωση φυσικα θα το δει ο μαστορας μεθαυριο
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι γενικα εχω διαβασει παρα πολλες περιπτωσεις απο tiger που δεν παιρνουν μπροστα για πολυ περιεργους λογους
ως πρωην κατοχος yamaha και 2 μηνες να το αφηνα θα επαιρνε κανονικα μπροστα
γενικα οποια αλλη συμβουλη εχετε θα βοηθουσε"

Η μονη συμβουλη που θα σου δωσω ειναι μακρια απο tiger αν αγαπουσες την αξιοπιστια της yamaha τοτε θα σου σπασουν τα νευρα θα ξεφυτρονουν προβληματα απο το πουθενα (μιζα , δισκοι καμπανας, σασμαν, πιστονια , μπαταρια )εκτος απο τα πιστονια σε ενα διαστιμα 2 ετων τα επαθα ολα σε ενα μηχανακι 2012 μοντελο με 15000χλμ οταν το πηρα πρωτο χερι ... γαμω τα μηχανακια σε γκαζι και συμπεριφορα γενικα αλλα για εμενα κοιτα καποιο αλλο μηχανακι .. κανε μια βολτα στα συνεργια triumph και ρωτα τους μαστορες να δεις τι θα σου πουνε για προβληματα... βασικα να δεις ποσα tiger ειναι στα συνεργια και τη προβλματα εχουν .. πιερακος intermoto, σακης κοντης....

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: dimchrist στις 19/04/2018 1:31 μμ.

Αρκετοί δε θα συμφωνήσουν μαζί σου.
Σίγουρα μπαίνοντας στο φόρουμ θα δεις να έχουν καταγραφεί διάφορα προβλήματα όπως σε όλα τα φόρουμ.
Τα προβλήματα με τα πιστόνια όντως ήταν μία περίοδος που είχαν βαρέσει αρκετά από τα πρώτα μοντέλα και στις περισσότερες περιπτώσεις καλύφθηκαν ακόμα και εκτός εγγύησης δίνοντας ελάχιστα χρήματα.
Το θέμα με την μίζα το είχε το 800άρι και όχι το 1050.
Μπαταρίες οι περισσότεροι κάτοχοι του 1050 αλλάζουν σχετικά σύντομα αλλά δε το λες και πρόβλημα.
Το TDM είναι σίγουρα αξιόπιστο μηχανάκι. Ειδικά η Yamaha σαν αντιπροσωπεία. Και αυτά όμως έχουν τα θέματά τους. Αν μπεις σε αντίστοιχα φόρουμ θα δεις ότι βγάζουν τα δικά τους προβλήματα.
Κάποιοι έχουν ταλαιπωρηθεί και κάποιοι πάλι όχι.
Δεν χρειάζεται όλοι να πάρουν όλοι Tiger. Μια χαρά είναι και τα TDM και τα V-Strom
Αν και την μεγαλύτερη κίνηση την έχουν πλέον τα Tracer.
Προσωπικά θα προτιμούσα την BMW S1000XR ή το KTM 1290 Super Adventure. Ανεβαίνουμε Budget βέβαια... και δεν είναι το θέμα προς συζήτηση σε αυτό το thread.

Triple Way

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Tigrisss στις 19/04/2018 8:52 μμ.

ionas1992"Καλησπεριζω παιδια
ειμαι καινουργιος και σε 2 μερες απο τωρα θα εχω ενα tiger με 55.000 κμ και πρωτη κυκλοφορία 12/08
Γνωριζω για την χρονολογια αλλα ειναι το μονο που με κάλυπτε απο αποψη εξοπλισμου ( βλεπε περιπου 3000 ευρω extra)
Το θεμα τον πιστονιων δεν το πολυφοβαμαι διοτι πιστευω αν ηταν θα το είχε βγαλει νωριτερα
Το θεμα που φοβαμαι ειναι τα ηλεκτρικα
Δηλαδη απ οτι μου ειπε εχει καινουργια μπαταρια αλλα παρολα αυτα δεν επαιρνε μπρος και το βαλαμε με καλωδια
ειπε οτι ειναι επειδη εχει να δουλεψει 2 βδομαδες και εχει φυσικα και βιβλιο σερβις με το τελευταιο να ειναι προσφατο
Τον ρωτησα για πυνια ειπε οχι δεν υπαρχει περιπτωση φυσικα θα το δει ο μαστορας μεθαυριο
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι γενικα εχω διαβασει παρα πολλες περιπτωσεις απο tiger που δεν παιρνουν μπροστα για πολυ περιεργους λογους
ως πρωην κατοχος yamaha και 2 μηνες να το αφηνα θα επαιρνε κανονικα μπροστα
γενικα οποια αλλη συμβουλη εχετε θα βοηθουσε"



ο no pain εχει το δικό του πόνο, μπορεί να ήταν ατυχος, μπορεί να φταίει κιόλας, εγώ θα σου πω οτι μετά από 117.000 χλμ με TIGER του 2009, tdm νωρίτερα και κάποια άλλα ακόμα νωρίτερα, οτι το tiger ειναι ενα πολυ καλό μηχανακι, φθηνό στη συντήρηση και με πολύ καλή συμπεριφορά.

πηνία δε βγάζουν τα tiger.
OΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ TIGER ΕΧΟΥΝ ΛΥΣΗ.
Αν εχει συναγερμό και το αφησεις 2-3 εβδομάδες ακούνητο, μάλλον δε θα πάρει μπρος. το σπρώχνεις και παίρνει, και μετα είσαι οκ. μπαταρίες αλλάζουμε συχνά, καθε 3 χρόνια θέλει περίπου, και ενδιαμεσα καλό είναι να βάζεις και κανα συντηρητη να τη βοηθάς. όμως η μπαταρία του κανει 60 ευρώ,μπορεί και λιγότερο.

Μια χοντροτερη καλωδίωση από μπαταρία σε μίζα (φθηνοδουλειά), και το προβλημα με την ενίοτε δυσκολία στην εκκινηση λύθηκε.

κανενα μηχανακι πλέον δεν ειναι πολύ αξιοπιστο. τα παραμυθια για την αξιοπιστία των γιαπωνεζων ανηκουν στο παρελθον. τα καινουργια χαλάνε.

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: doohan στις 29/05/2018 7:22 μμ.

Tigrisss"Κανενα μηχανάκι πλέον δεν είναι πολύ αξιόπιστο. Τα παραμυθία για την αξιοπιστία των γιαπωνέζων ανήκουν στο παρελθόν. Τα καινούργια χαλάνε."


Μεγάλη αλήθεια..... Δυστυχώς....

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: πυξιδας990 στις 14/02/2019 6:45 μμ.

διαβαζω,διαβαζω,καποιοι συντροχοι εχουν ταλαιπωρηθει,η δικαιολογια με τις βενζινες ειναι αστεια κατα την αποψη μου..
τελικα απο το 2013 που αλλαξε το μοντελο με το μονομπρατσο δεν βλεπω προβληματα...
δηλ δεν βγαζουν τιποτα?

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: nathmaheshmp στις 13/10/2020 3:20 μμ.

Να χτυπησω ξυλο ολα τελεια, αν κ με λουζει κρυος υδρωτας με το "γνωστο" θεμα... αλλα ελπιζω ολα να πανε καλα. 9apps cartoon hd
 Τελευταία διόρθωση από: nathmaheshmp στις 15 Οκτ 2020 12:03, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: kostasmac21 στις 15/10/2020 12:05 μμ.

58,000 χλμ , μοντελο 2008 η μηχανη  ειναι αψογη  μονο αναλωσιμα και σερβις στην ωρα του. Παρολο που δεν ειναι 1ο χερι εχει βγει πολυ καλο ! 
Τiger 1050  και παλι Tiger 1050 !!! Το μοναδικο θεμα ειναι καποιες φορες οταν ειναι ζεστο και κανω μια σταση το σβησω για 1-2-3 λεπτα και παω να το ξαναβαλω η μιζα κανει σαν να μην μπορει να γυρισει , αμα περιμενω λιγο και κρυωσει παιρνει ... σιγα σιγα τωρα με ψαξιμο προσπαθω να βρω τι μπορει να φταιει 
 Τελευταία διόρθωση από: kostasmac21 στις 15 Οκτ 2020 12:31, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tmos στις 22/10/2020 8:37 πμ.

Αγορά καινούργιο το Σεπτέμβριο του 2010
Αυτή τη στιγμή ~105.000 χλμ, φτου - φτου, μέχρι στιγμής μόνο αναλώσιμα.

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: andyhilton27 στις 30/10/2020 7:29 πμ.

Anything else, rectifier style switches switches and electronics would bother me less because almost all motorcycles now suffer. In our case now I have a neighbor with 07 model that I do not know km and he changed 3 pistons out of warranty. Now what and how I do not know exactly but when I succeed I will inform  mcdvoice mybkexperience
 Τελευταία διόρθωση από: andyhilton27 στις 18 Νοέ 2020 19:11, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: mikestanley464 στις 25/12/2020 5:24 μμ.

good morning tiger 2007 35000 thousand kilometers. the first 2 years continuously workshop ...
the next 2 all ok ... butterfly pistons change dial plastic batteries refrigerator plug 2 times ..
all warranty ...