Tiger & λιπαντικά

 

  Από: tasskap στις 12/10/2007 2:52 πμ.

Κι εγώ τα ξέρω αυτά ρε boyz δεν είμαι χθεσινός με τα μηχανάκια και τ'αυτοκίνητα! Θα έπαιρνα TIGER αν είμουνα άσχετος? Το θέμα είναι κάθεσαι να χαλάσεις τη ζαχαρένια σου για κάθε μια λαμακία που ακούς από τον κάθε ένα που κυνηγάει το ευρώ με το ντουφέκι? Anyway θα κοιτάξω να κάνω τις αλλαγές στην Ηλιοφίλ και τις ενδιάμεσες μόνος μου..

 

  Από: Sprinter στις 12/10/2007 7:38 πμ.

Η Ηλιοφίλ θα σου βάλει Mobil 1 και θα στα χρεώσει σαν ουίσκυ 12κάρι
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re:  

  Από: coot στις 15/04/2008 11:20 πμ.

Sprinter"Η Ηλιοφίλ θα σου βάλει Mobil 1 και θα στα χρεώσει σαν ουίσκυ 12κάρι "

Ξανα ανοίγω το θέμα αυτό με τα λιπαντικά καθότι σκέφτομαι να αλλάξω τα λαδάκια από το speed μου. Βρήκα το Mobil 1 που τα προτείνει η Τ στα 12 ευρώ το λίτρο καλή τιμή; ξέρετε κανένα μαγαζί που να το έχει φτηνότερα; Επίσης είναι πολύ σκληρό και καθόλου ακριβές το κιβώτιο ταχυτήτων. Αλλαγή λαδιών κιβωτίου; Ποιό;
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Re:  

  Από: Sprinter στις 15/04/2008 12:32 μμ.

[quote:1bq89l0c] Επίσης είναι πολύ σκληρό και καθόλου ακριβές το κιβώτιο ταχυτήτων. Αλλαγή λαδιών κιβωτίου; Ποιό;[/quote:1bq89l0c]

Βρέ coot! Boxer οδηγούσες ή το πρώτο μηχανάκι σου είναι αυτό
Το 99.9% των μηχανακιών δεν έχουν ξεχωριστό κάρτερ για το κιβώτιο. Λιπαίνουν κινητήρα - κιβώτιο - συμπλέκτη με το ίδιο λάδι. Για αυτό ΔΕΝ κάνουν τα αυτοκινητάδικα λάδια για τα μηχανάκια.

ΒΤW, πρόσεξε τα Mobil 1 που θα πάρεις (αν πάρεις αυτά) να είναι μοτο και όχι auto...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Tiger & λιπαντικά  

  Από: coot στις 15/04/2008 1:05 μμ.

το σκέφτηκα ότι κάπως έτσι θα λειτουργεί διότι δε βρήκα πουθενά λάδια για κιβώτια ταχυτήτων μηχανής. Είμαι κυρίως αυτοκινητιστης τα τελευταία 2 χρόνια οδηγάω μηχανή και οι δύο προηγούμενες μηχανές ήταν δίχρονες άρα καταλαβαίνεις...
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Tiger & λιπαντικά  

  Από: Sprinter στις 15/04/2008 1:13 μμ.

Συγχωρεμένος. ¨οσο ζούμε μαθαίνουμε.

Ποιό speed tripple έχεις και πόσα χλμ μπάς και σου πούμε για το κιβώτιο...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Tiger & λιπαντικά  

  Από: coot στις 15/04/2008 1:57 μμ.

Sprinter"Συγχωρεμένος. ¨οσο ζούμε μαθαίνουμε.

Ποιό speed tripple έχεις και πόσα χλμ μπάς και σου πούμε για το κιβώτιο..."

speed triple 2005 είναι με 25000 χλμ.
Όσο για το mobil είναι το mobil 1 racing 4T 15W/50 1lt. καλή τιμή είναι στα 12;
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Tiger & λιπαντικά  

  Από: Sprinter στις 15/04/2008 2:23 μμ.

To λάδι είναι το σωστό είναι και η τιμή καλή (νομίζω).

Το μηχανάκι (1050 φανταζομαι) δεν δικαιολογεί να έχει ασαφές κιβώτιο (π.χ. να χάνει αλλαγές κλπ). Τι ακριβώς εννοείς? Tον συμπλέκτη τον τσεκάρισες? Ούτε σκληρό πρέπει να είναι παρά μόνον όταν ζεσταθεί αρκετά στα κατεβάσματα σε δευτέρα και κυρίως πρώτη οπου δεν είναι ουσιαστικά ιδιαίτερα σκληρό αλλά το ΄γκλάν' θα το κάνει. Φυσιολογικό. Δεν είναι και Χόντα αλλά καλό είναι.

Αλλαξε τα λάδια είτε με τα mobil είτε με (κατά την γνώμη πολλών τα καλύτερα για το κιβώτιο) Motul.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Tiger & λιπαντικά  

  Από: coot στις 15/04/2008 3:02 μμ.

Sprinter"To λάδι είναι το σωστό είναι και η τιμή καλή (νομίζω).

Το μηχανάκι (1050 φανταζομαι) δεν δικαιολογεί να έχει ασαφές κιβώτιο (π.χ. να χάνει αλλαγές κλπ). Τι ακριβώς εννοείς? Tον συμπλέκτη τον τσεκάρισες? Ούτε σκληρό πρέπει να είναι παρά μόνον όταν ζεσταθεί αρκετά στα κατεβάσματα σε δευτέρα και κυρίως πρώτη οπου δεν είναι ουσιαστικά ιδιαίτερα σκληρό αλλά το ΄γκλάν' θα το κάνει. Φυσιολογικό. Δεν είναι και Χόντα αλλά καλό είναι.

Αλλαξε τα λάδια είτε με τα mobil είτε με (κατά την γνώμη πολλών τα καλύτερα για το κιβώτιο) Motul."


το 1050 είναι χάνει κάποιες αλλαγές σπανίως αλλά δεν είναι καλό αυτό νομίζω επίσης έχω κάποια προβλήματα με τη νεκρά αλλά μπορεί να είναι επειδή δε ξέρω καλά τη μηχανή. αν τσεκάρισα το συμπλέκτη; τι εννοείς να τσεκάρω;
Motul ε; 300V; στα 12 ευρώ το λίτρο μου είπαν και αυτά.
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Tiger & λιπαντικά  

  Από: Sprinter στις 15/04/2008 3:11 μμ.

Motul φουλ συνθ. Δεν θυμάμαι πώς το λένε ακριβώς.

Να τσεκάρεις την ρύθμιση του συμπλέκτη από τον ρεγουλαδόρο στη μανέτα. Οδηγίες στο manual.

Την νεκρά όταν είναι πολύ ζεστό θα την βρείς πιο εύκολα από πρώτη παρά από δεύτερη
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Tiger & λιπαντικά  

  Από: ARHS στις 14/05/2008 10:44 πμ.

Για δείτε και αυτό το μαγαζί


http://www.trade-wind.gr/
Ολα είναι δρόμος..... http://www.tdmhellas.gr

Re: Tiger & λιπαντικά  

  Από: Sprinter στις 14/05/2008 1:54 μμ.

Αρη,

Εχεις ψωνίσει απ' αυτους? Οι τιμές τους μοιάζουν κανονικές (οχι φτηνες) αλλά βολεύει να στα στέλνουν στο σπίτι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Tiger & λιπαντικά  

  Από: coot στις 14/05/2008 2:04 μμ.

ARHS"Για δείτε και αυτό το μαγαζί
http://www.trade-wind.gr/"

Κανονικές οι τιμές του. βρήκα το Motul 300V 15W/50 με 10 euro το λίτρο και αυτοί το δίνουν 13. αλλά στα στέλνουν σπίτι
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Tiger & λιπαντικά  

  Από: Sprinter στις 14/05/2008 2:38 μμ.

Κάποιος μούπε (Σάκης?) ότι κυκλοφορεί πολύ μαιμού Motul στην πιάτσα. Δεν ξέρω αν ισχύει...

Μήπως να βάζουμε ΗΛΙΕΛΑΙΟ γμτ
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε