Tiger 1050

Re: Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 04/02/2013 12:33 πμ.

epistimon"πιστευω πως θα δεις διαφορα με το φιλτοκουτι.το μονο σιγουρο ειναι οτι αν η ΤΟR ειχε αλλες διατομες το μηχανακι θα πηγαινε ακομα καλυτερα.αν μπορεις βαλε και μερικες φωτο απο το φιλτροκουτι οταν το φτιαξεις.δεν το εχω ανοιξει ακομα και θελω να δω πως γινεται να μην πηγαινω ψαχνωντας."


Επειδη η δουλεια θα γινει σε αντιπροσωπεια δεν ξερω κατα ποσο θα βλεπω το μηχανακι αλλα και να το βλεπω το κινητο που εχω τον τελευταιο καιρο ειναι επιεικώς απαράδεκτο....Αν θελεις παντως μπορω να σου στειλω Link με ολη την διαδικασια και κατα την διαρκεια των αλλαγων και δυναμομετρησεις απο τον κατοχο...

Re: Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 04/02/2013 3:55 μμ.

Λοιπον σημερα πηγα συνεργειο...Οπως προειπα το μηχανακι φοραει TOR και 20549...Αυτο που ηθελα ηταν αυτο το παραπανω ξεσπασμα ψηλα...Εντυπωσεις...Δεν υπαρχει placebo effect και ιστοριες τετοιες...Το μηχανακι μετρημενο στα δικα μου χερια εβγαζε σε ανηφορικη ευθεια με το ζορι 242 πλεον τα 242 τα ξεφτιλιζει και πιστευω οτι το μηχανακι θα μπορουσε να παει και 255+ χαμηλα εχασε λιγο ψηλα το μηχανακι εχει κερδισει αισθητα..Καταναλωση οντως αυξηθηκε...Εχουμε και λεμε TOR 20549 και φιλτροκουτι ειναι το μηχανακι στα 123-125ΣΤΡΟΦΑΛΟ για αυτα τα αλογα ροδα απλα δεν υπαρχουν..Και για να ξεκαθαρισει το θεμα αν καποιος νομιζει οτι το μηχανακι του εχει οντως 117-120 ροδα μπορουμε να δοκιμασουμε για να ξερουμε τι γινεται τελικα...Περιληπτικα ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι το μηχανακι ψηλα το βοηθαει πολυ αυτη η μετατροπη...Ειμαι ευχαριστημενος πλεον και δεν θα προβω σε αλλες μετατροπες..Το προηγουμενο μηχανακι μου ηταν zx-6r και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα..Ευχαριστω πολυ ολους αυτο που εκανα ακριβως ηταν να κοπει και να αφαιρεθει το μισο snorkel...

Re: Tiger 1050  

  Από: johnygalan στις 04/02/2013 8:10 μμ.

Να κοπεί... αφού αφαιρείται εύκολα γιατί το κόψατε;
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 04/02/2013 8:37 μμ.

johnygalan"Να κοπεί... αφού αφαιρείται εύκολα γιατί το κόψατε;"


Δεν ρωτησα φανταζομαι για να κανει η τρυπα κατι σαν RAM AIR στα πολλα..Τι να σου πω δεν ρωτησα παντως

Re: Tiger 1050  

  Από: epistimon στις 04/02/2013 8:44 μμ.

αν ειναι ευκολο ρε παιδια βαλτε ενα link να δω πως φτιαχνεται.λογικα θα ειναι ευκολη μετατροπη.αμα μπορειτα καντε ενα κοπο να μην παιδευομαι αδικα.ευχαριστω

Re: Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 04/02/2013 8:59 μμ.

epistimon"αν ειναι ευκολο ρε παιδια βαλτε ενα link να δω πως φτιαχνεται.λογικα θα ειναι ευκολη μετατροπη.αμα μπορειτα καντε ενα κοπο να μην παιδευομαι αδικα.ευχαριστω"


Εννοειται φιλε μου τουλαχιστον οσο μπορω ας βοηθησω..http://www.youtube.com/watch?v=yZo9JFPcnPw και εχει και αλλα ο τυπος με δυναμομετρησεις μετα απο καθε αλλαγη...Ελπιζω να βοηθησει...

Re: Tiger 1050  

  Από: johnygalan στις 04/02/2013 9:09 μμ.

billis 1050"
johnygalan"Να κοπεί... αφού αφαιρείται εύκολα γιατί το κόψατε;"


Δεν ρωτησα φανταζομαι για να κανει η τρυπα κατι σαν RAM AIR στα πολλα..Τι να σου πω δεν ρωτησα παντως "


Το έχω βάλει και βγάλει δυο φορές μόνος μου, δεν έπρεπε να στο κόψει
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Tiger 1050  

  Από: epistimon στις 05/02/2013 12:03 πμ.

ευχαριστω για το βιντεακι τελικα δεν ειναι τιποτα.στο θεμα της αποδοσεις δεν ξερω ποσο διαφορα μπορει να εχει.θα δουμε στην πορεια.

Re: Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 05/02/2013 12:45 πμ.

epistimon"ευχαριστω για το βιντεακι τελικα δεν ειναι τιποτα.στο θεμα της αποδοσεις δεν ξερω ποσο διαφορα μπορει να εχει.θα δουμε στην πορεια."

Αν ειδες εκανε δυναμομετρησεις πριν και μετα...Απο αποδοση στο εγγυωμαι εγω και ειμαι τοσο σιγουρος που δοκιμαζω με οποιονδηποτε με προγραμμα εξατμιση..Οπως ημουν πριν δηλαδη φιλικα παντα για να λυθουν οι αποριες..

Re: Tiger 1050  

  Από: johnygalan στις 05/02/2013 3:29 μμ.

Μη λες μεγάλες κουβέντες!
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 05/02/2013 3:44 μμ.

johnygalan"Μη λες μεγάλες κουβέντες!
"

Μεγαλες κουβεντες δεν λεω λεω αυτο που πιστευω ουτε με κανεναν ερχομαι σε αντιπαραθεση αλλωστε το φορουμ ειναι για να δινονται λυσεις να απαντώνται ερωτηματα και γενικα να υπαρχει διασταυρωση αποψεων...Απο κει και επειτα εγω αυτην την αισθηση εχω και αν καποιος πιστευει το αντιθετο να δοκιμασουμε να δουμε τι τελικα ισχυει χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι <κοντρα> απλα να ξερουμε την αληθεια...

Re: Tiger 1050  

  Από: johnygalan στις 05/02/2013 4:08 μμ.

billis 1050" Απο αποδοση στο εγγυωμαι εγω και ειμαι τοσο σιγουρος που δοκιμαζω με οποιονδηποτε με προγραμμα εξατμιση..Οπως ημουν πριν δηλαδη φιλικα παντα για να λυθουν οι αποριες.. "


Bασίλη μου σου είπε κανείς ότι έχουμε τέτοιες απορίες εδώ μέσα, εγώ αύριο θα είμαι στην πίστα των Μεγάρων θα σε περιμένω εκεί αν θέλεις και πιστεψέμε θα περάσουμε πολύ καλά και θα σου αρέσει σίγουρα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 05/02/2013 4:44 μμ.

johnygalan"
billis 1050" Απο αποδοση στο εγγυωμαι εγω και ειμαι τοσο σιγουρος που δοκιμαζω με οποιονδηποτε με προγραμμα εξατμιση..Οπως ημουν πριν δηλαδη φιλικα παντα για να λυθουν οι αποριες.. "


Bασίλη μου σου είπε κανείς ότι έχουμε τέτοιες απορίες εδώ μέσα, εγώ αύριο θα είμαι στην πίστα των Μεγάρων θα σε περιμένω εκεί αν θέλεις και πιστεψέμε θα περάσουμε πολύ καλά και θα σου αρέσει σίγουρα "


Να εισαι σιγουρος φιλε μου οτι αν γινοτανε θα ημουν κατω απο σημερα...Δυστηχως ειμαι απο τη θεσσαλονικη οποτε δυσκολο..Δεν ξερω αν ακουστηκα <<καπως>> δεν ηθελα να φανω εριστικος..Ολοι ξερουμε οτι απο τα αρνητικα του γραπτου λογου ειναι οτι καμια φορα γινεται παρεξηγησιμος...Οπως και να εχει ευχαριστω για την προσκληση και που ξερεις σε κανα track day στις σερρες ισως βρεθουμε...

Re: Tiger 1050  

  Από: johnygalan στις 06/02/2013 1:22 μμ.

" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Tiger 1050  

  Από: guraki στις 06/02/2013 4:42 μμ.

billis 1050"Και για να ξεκαθαρισει το θεμα αν καποιος νομιζει οτι το μηχανακι του εχει οντως 117-120 ροδα μπορουμε να δοκιμασουμε για να ξερουμε τι γινεται τελικα..."

Αν την δυναμομετρηση την εκανες σε dynojet βγαλε 4-5 αλογα ακομα να εισαι σιγουρος....Εχουν την φημη για αισιοδοξα δυναμομετρα!Το δικο μου ειναι 118 αλογα τροχο μετρημενο σε δυναμομετρο Fuchs...Αν θες να δεις τετοιο νουμερο πρεπει δυστυχως να βγαλεις καταλυτη και να βαλεις το καταλληλο προγραμμα...Α και περαν της μεγιστης ιπποδυναμης χαμηλα και μεσαιες το μηχανακι ειναι απλα ΑΛΛΟΥ σε σχεση με TOR και προγραμμα 20549!!!Αυτα....