tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: Cpt. Haddock στις 04/10/2010 5:08 μμ.

Sprinter"
doohan"Ενδιαφερουσα συζητηση Παντος περαν της πλακας εχουν ακουστει πολλα και διαφορα για την αισθηση του μπροστινου....Πολλοι διαμαρτυρονται για καποια ασαφεια αλλα μαλλον πρεπει να αρχιζουν να το συνηθιζουν γιατι απλα ετσι ειναι σχεδιασμενο το τιγρακι"



88% των κατόχων Tiger 1050 είχαν πρίν στρωματέξ ή TDM. 11% είχαν άλλο μηχανάκι και οι υπόλοιποι δεν είχαν τίποτα. 8% απ'ο το 11% είχαν πρίν μηχανάκι δρόμου και όχι on-off.

Τυχαίο?"


Παλι στο 3% ανηκω ο τεραστιος
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: gpal στις 04/10/2010 5:56 μμ.

Μ' αρέσει που σε προγενέστερο post ο sprinter αναρωτήθηκε και τι είμαστε εμείς στατιστική υπηρεσία;
Και όμως, να που έχει ταλέντο με τις ποσοστώσεις

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: vaggkats στις 05/10/2010 5:23 πμ.

Γεια σας παιδια και παλι...ειχα δυο τρεις μερες να επισκευτω το forum και ειδα οτι η συζητιση αναψε..πολυ ενδιαφερουσες αποψεις εκφασαν οι συναδελφοι μοτοσυκλετιστες αλλα νομιζω οτι θα συμφωνησο λιγο με τον sprider οτι το μηχανακι ειναι αυτο,δινει στο χρηστη του αυτα τα οποια εχει κατασκευαστη να κανει και απο κει και παρα η σου κανει η δε σου κανει.το μηχανακι ειναι καλο, αλα εγω ειμαι απ τη πλευρα αυτουνον που δεν τους κανει,θελεις γιατι εχω συνηθησει να οδηγω πιο βαριες μηχανες,θελεις γιατι εχω μαθει στα στρηταδικα..,ισως..αυτο..και αποφασισα να αποκτηση σχεση με καποιον που θα του αρεσει πιο πολυ απο μενα...καλα χιλιομετρα σε ολους..

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: Native στις 05/10/2010 9:32 πμ.

Εγω επιμενω πάντως και το λεω οχι μονο σε σενα αλλα σε ολους...

Οταν ειναι καινουργιο το μηχανακι, μετα απο καποια χιλιομετρα ΜΠΟΡΕΙ να θελει λιγο σφιξιμο το τιμονι γιατι τα ρουλεμαν στρωνουν και πατάνε. Το ιδιο συμβαινει και αν κάποιος αλλάξει καποια στιγμη ρουλεμαν...

Πολλες φορές αν είναι αρκετά λάσκα μπορουμε να το καταλάβουμε γιατι επιφερει και ένα θορυβο-αισθηση "γκουπ" οταν φρενάρουμε αλλα δεν ειναι παντα απαραίτητο. Επίσης έχει σημαντική αστάθεια το μηχανάκι αν αφήσουμε τα χερια απο το τιμόνι με normal ταχυτητα (80χλμ/ω πχ).

Γενικά παντως, σφιγγωντας σωστα το τιμόνι έχεις ποιο στιβαρή αισθηση, και μείωνεις τις τυχων ατελειες του έλαστικου και του μπροστινου γενικα συστηματος - δρομου που σου δημιουργουν ταλαντώσεις στο τιμόνι.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: spyro στις 05/10/2010 10:10 πμ.

vaggkats"Γεια σας παιδια και παλι...ειχα δυο τρεις μερες να επισκευτω το forum και ειδα οτι η συζητιση αναψε..πολυ ενδιαφερουσες αποψεις εκφασαν οι συναδελφοι μοτοσυκλετιστες αλλα νομιζω οτι θα συμφωνησο λιγο με τον sprider οτι το μηχανακι ειναι αυτο...."


Όλοι συμφωνούμε πάντα με τον sprider. Δεν τίθεται θέμα σε αυτό. Έχεις δεν έχεις δίκιο εκεί θα καταλήξεις. Αγαπάμε sprider.

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: Sprinter στις 05/10/2010 10:38 πμ.

Με τον sprider κάντε ότι θέτε. Εμένα να μη πειράζετε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: psilo_paidi στις 05/10/2010 6:51 μμ.

"To τιμόνι είναι πολύ ελαφρύ και αρχικά ξενίζει, όμως η επιλογή αποδεικνύεται σοφή καθώς με τα κατάλληλα ελαστικά(και όχι τα michelin της δοκιμής μας) το "δεκα πενήντα" αλλάζει πορεία πανεύκολα και σιγουριά με "οσα" ¨
0-300 ιούλιος 2010
Οι "ειδικοί" αυτά λένε

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: Native στις 05/10/2010 7:36 μμ.

Σωθήκαμε...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: maverick στις 23/05/2011 1:42 μμ.

psilo_paidi""To τιμόνι είναι πολύ ελαφρύ και αρχικά ξενίζει, όμως η επιλογή αποδεικνύεται σοφή καθώς με τα κατάλληλα ελαστικά(και όχι τα michelin της δοκιμής μας) το "δεκα πενήντα" αλλάζει πορεία πανεύκολα και σιγουριά με "οσα" ¨
0-300 ιούλιος 2010
Οι "ειδικοί" αυτά λένε "



γεια σας ... ποια ειναι τα καταλληλα ελαστικα? εχω τιγρη 1050 απο τις αρχες του 2010με τα μαμισια λαστιχα.
ευχομαι καλους δρομους σε ολους και να φορατε παντα το κρανος. !

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: akile ! στις 23/05/2011 3:01 μμ.

Ωχ ρώτησε για λάστιχα κανείς ????

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: maverick στις 23/05/2011 3:36 μμ.

[quote="akile !":1udpn6dg]Ωχ ρώτησε για λάστιχα κανείς ????

[/quote:1udpn6dg]

ναι εγω απλα ρωτησα ποια ειναι τα καταλληλα ελαστικα για χρηση στην αθηνα για καλα φρενα και καλη προσφυση στα νερα.
ευχομαι καλους δρομους σε ολους και να φορατε παντα το κρανος. !

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: Cpt. Haddock στις 23/05/2011 5:10 μμ.

[quote="maverick":3s4q2dc2][quote="akile !":3s4q2dc2]Ωχ ρώτησε για λάστιχα κανείς ????

[/quote:3s4q2dc2]

ναι εγω απλα ρωτησα ποια ειναι τα καταλληλα ελαστικα για χρηση στην αθηνα για καλα φρενα και καλη προσφυση στα νερα.[/quote:3s4q2dc2]


Απλα ρωτας σε λαθος θρεντ. Ψαξε λιγο στο φόρουμ, εχουν ρωτησει κι αλλοι πρινα απο σενα
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: tiger 1050...ελαφρυ τιμονι..  

  Από: Gianno στις 24/05/2011 10:31 πμ.

χωρίς το παραμικρό δείγμα ειρωνιας προτείνω φίλε sprinter να ανοίξεις συμβουλευτική εταιρεία . εγω πάντως θα σε περνω τηλ. με το αζημίωτο πάντα. ωραίος.
http://www.thehotelslist.com , all about hotels..