super lrp = 100σταρα?

super lrp = 100σταρα?  

  Από: ad1 στις 04/09/2011 12:37 μμ.

Ειπα χθες να βαλω για πρωτη φορα 100σταρα βενζινη στον Τιγρη! Μπηκα λοιπον σε ενα βενζιναδικο Agean και ζητησα να μου το φουλαρει με 100σταρα. Τον ειδα οτι επιασε την μανικα που εγραφε super lrp και τον ρωτησα αν ειναι αυτη η 100σταρα(γιατι καπως μου ηρθε η λεξη super) και μου απαντησε πως αυτη ειναι! Ισχυει??? Ξερω πχ οτι στην shell η Racing ειναι η 100σταρα, αυτο που εβαλα εγω τι ειναι?

Re: super lrp = 100σταρα?  

  Από: Panos69 στις 04/09/2011 12:52 μμ.

Ρίξε μια ματιά εδώ.

http://library.techlink.gr/4t/article-m ... icle=10203

Re: super lrp = 100σταρα?  

  Από: black_power στις 04/09/2011 4:12 μμ.

Φίλε εγώ super lrp βάζω στο 2cv που είναι αρχαίο και θέλει τη παλια κλασσική βενζίνα σουπερ... σε μερικά βενζινάδικα είναι πιο ακριβή απ την 100ρα(παρ' ολα αυτά δεν σημαίνει οτι ειναι καλύτερη )
...αν του ειπες σουπερ ηταν δικιά σου η μλκια, αν του ειπες 100ρα και σου βαλε σουπερ
το σιγουρο ειναι οτι αν εβαλες σουπερ θα σου χαλάσει ο καταλύτης.μπορει να κανει καλο στα πιστόνια ομως

edit : η lrp έχει ενα πρασινο-μπλε χρώμα
μπορει να σου βαλε 100ρα και απλως η αντλία να ελεγε super lrp... δε ξερω υποθέτω, απλως μου φαίνετε πολυ χοντρο να κανε τετοια μλκια

Re: super lrp = 100σταρα?  

  Από: Barbadinos στις 04/09/2011 7:56 μμ.

Φιλε μου δεν υπαρχει αμφιβολια οτι εβαλες super βενζινη.Η LRP ( lead replacement petrol ) αντικατεστησε την παλια
super.Ενταξει για μια φορα δεν θα παθεις τιποτα,απλα να εισαι πιο προσεκτικος.
Και μακρια απο AEGEAN
Τα πραγματα ειναι απλα,το μπερδεμα ειναι να το...καταλαβεις

Re: super lrp = 100σταρα?  

  Από: ad1 στις 04/09/2011 9:29 μμ.

black_power"Φίλε εγώ super lrp βάζω στο 2cv που είναι αρχαίο και θέλει τη παλια κλασσική βενζίνα σουπερ... σε μερικά βενζινάδικα είναι πιο ακριβή απ την 100ρα(παρ' ολα αυτά δεν σημαίνει οτι ειναι καλύτερη )
...αν του ειπες σουπερ ηταν δικιά σου η μλκια, αν του ειπες 100ρα και σου βαλε σουπερ
το σιγουρο ειναι οτι αν εβαλες σουπερ θα σου χαλάσει ο καταλύτης.μπορει να κανει καλο στα πιστόνια ομως

edit : η lrp έχει ενα πρασινο-μπλε χρώμα
μπορει να σου βαλε 100ρα και απλως η αντλία να ελεγε super lrp... δε ξερω υποθέτω, απλως μου φαίνετε πολυ χοντρο να κανε τετοια μλκια"



Τον ρωτησα 2 φορες αν αυτη ειναι η 100σταρα και ειπε ναι. Για οποιον Πατρινο μπορει να βοηθησει εβαλα στην Agean στην Ακτη Δυμαιων.
Επισης δεν νομιζω και στην ταμπελα του να εγραφε κατι σαν unleaded 100 αλλα super lrp
Αν βαζει κανενας 100σταρα απο το συγκεκριμενο βενζιναδικο ας με ενημερωσει

Re: super lrp = 100σταρα?  

  Από: tharis στις 04/09/2011 9:35 μμ.

To πιο πιθανο ειναι να ειχε λαθος ταμπελα η αντλια.. Ειχε τιμη για κατοσταρα στην ταμπελα του πρατηριου ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: super lrp = 100σταρα?  

  Από: ad1 στις 04/09/2011 10:01 μμ.

haris"To πιο πιθανο ειναι να ειχε λαθος ταμπελα η αντλια.. Ειχε τιμη για κατοσταρα στην ταμπελα του πρατηριου ?"


οχι

Re: super lrp = 100σταρα?  

  Από: tharis στις 04/09/2011 10:07 μμ.

ad1"
haris"To πιο πιθανο ειναι να ειχε λαθος ταμπελα η αντλια.. Ειχε τιμη για κατοσταρα στην ταμπελα του πρατηριου ?"


οχι"


E τοτε γτ πηγες να βαλεις 100αρα ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: super lrp = 100σταρα?  

  Από: Sprinter στις 04/09/2011 11:30 μμ.

δε παθαίνεις τίποτα από τη χρήση LRP αλλά κατοστάρα δεν είναι. 95άρες αμόλυβδες (ή ότι...) είναι με πρόσθεση πρόσθετων υποκατάστατων του μολύβδου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: super lrp = 100σταρα?  

  Από: nfot στις 04/09/2011 11:47 μμ.

Μονο που ο καταλυτης σου ισως "χαιρετησε".
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: super lrp = 100σταρα?  

  Από: crazyumpire στις 05/09/2011 12:07 πμ.

ειναι αυτο ακριβως που εγραψε ο Sprinter..ειναι 95 οκτανια μαζι με προσθετα ''βελτιωτικα'' μολυβδου!
δεν ειναι 100 οκτανια!!!!
ζημια δεν παθαινεις..το πολυ πολυ να ξεκαπνισουν τα πιστονοβαλβιδα!!!
παντως για καλο και για κακο...(αν δεν την εχεις ηδη τελειωσει την βενζινη του τεποζιτου σου) πηγαινε να βαλεις και απο αλλο βενζιναδικο 100αρα...για να αναμυχθει και να ''βοηθησει'' και την καυση και το μηχανακι!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: super lrp = 100σταρα?  

  Από: Sprinter στις 05/09/2011 12:58 πμ.

nf"Μονο που ο καταλυτης σου ισως "χαιρετησε"."


Δεν περιέχει μόλυβδο η LRP , περιέχει υποκατάστατα που δεν έχω διαβάσει να δημιουργούν πρόβλημα στον καταλύτη.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: super lrp = 100σταρα?  

  Από: nfot στις 05/09/2011 1:02 πμ.

Sprinter"
nf"Μονο που ο καταλυτης σου ισως "χαιρετησε"."


Δεν περιέχει μόλυβδο η LRP , περιέχει υποκατάστατα που δεν έχω διαβάσει να δημιουργούν πρόβλημα στον καταλύτη."


Δεν το ηξερα αυτο, νομιζα ηταν κανονικη μολυβδουχα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: super lrp = 100σταρα?  

  Από: ad1 στις 05/09/2011 1:21 πμ.

[quote="tharis":2bx9bjdf]
ad1"
haris"To πιο πιθανο ειναι να ειχε λαθος ταμπελα η αντλια.. Ειχε τιμη για κατοσταρα στην ταμπελα του πρατηριου ?"


οχι"


E τοτε γτ πηγες να βαλεις 100αρα ? [/quote:2bx9bjdf]

Γυριζα απο μονοημερη και απλα κοιταξα στην ταμπελα την πιο ακριβη τιμη και λεω 100σταρα θα ειναι. Δεν ηξερα καν οτι υπαρχει super ακομα... Super βαζαμε σε ενα renault 19 του ΄89 μεχρι που το πηρα στα χερια μου και του εβαζα αμολυβδη. δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα να την καψω ολη γιατι το γεμισα κιολας!? Η ειναι καλυτερα στα μισα του ντεποζιτου να βαλω πχ shell racing?!

Αλλα αφουδεν περιεχει μολυβδο δεν σκαω ε? Απλα τζαμπα νομιζα οτι ειναι 100σταρα. Λεω και γω πως και ειναι τοσο φτηνη και οι υπολοιποι την πουλανε 15 λεπτα πιο πανω...??