HID 50 Watt

Re: HID 50 Watt  

  Από: Sprinter στις 20/11/2009 8:19 πμ.

ripletech"Εγω παντως στο D675 εβαλα 8000κ στην μικρη και ειναι αψογη,εκανε την νυχτα μερα και η δεσμη ΑΚΡΙΒΩΣ οπως την Η7.Αντιθετως στην μεγαλη εβαλα 6000κ,και...περα βρεχει.με πατεντα την συνεφερα και παλι λεω να την ξυλωσω... "



Αμα σου λέω Σπύρο μου..... το μωβ το επιταφί τους αρέσει
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: HID 50 Watt  

  Από: spyro στις 20/11/2009 10:35 πμ.

Sprinter"


Αμα σου λέω Σπύρο μου..... το μωβ το επιταφί τους αρέσει "


έχουν γίνει "in" τα μακάβρια εδω και πολυ καιρό ...

Re: HID 50 Watt  

  Από: jimdom στις 20/11/2009 11:20 πμ.

@@@ Δεν ειναι μωβ...ειναι σαν το μελιτζανι του φωτογραφου...
Μπραβο Σπυρο,βοηθησες πολυ τουλαχιστον εμενα τον αδαη

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: HID 50 Watt  

  Από: spyro στις 20/11/2009 12:28 μμ.

ένα απο τα πιο σημαντικά για μένα κομάτια του άρθρου είναι το ακόλουθο

"Το πιο επικινδυνο κομματι των aftermarket HID kits ειναι οτι οταν τα τοποθετει κανεις, εχει την ψευδαισθηση οτι η αποδοση των προβολεων βελτιωθηκε κατακορυφα -κατι περα για περα παραπλανητικο! Η αποδοση του προβολεα μοιαζει να ειναι "καλυτερη" λογω του μεγαλυτερου επιπεδου ΕΜΠΡΟΣΘΙΟΥ φωτισμου (στο δρομο ακριβως μπροστα απο το οχημα).
Στην πραγματικοτητα η φωτιστικη δεσμη που παραγεται απο αυτου του ειδους τις μετατροπες παντα δινει ΛΙΓΟΤΕΡΟ φως ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ, και πολυ συχνα υπαρχει μια επικινδυνη ελλειψη φωτος εκει που θα επρεπε να υπαρχει το μεγιστο δυνατο φως.
Το αποτελεσμα αυτης της ψευδαισθησης ειναι οτι μπορεις να δεις καλυτερα απο την πραγματικοτητα, και αυτο δεν ειναι καθολου ασφαλες.

Ειναι πολυ δυσκολο να υπολογισει κανεις την αποδοση φωτος ενος προβολεα χωρις καταλληλες γνωσεις, πολυ εκπαιδευση και ειδικο μετρητικο εξοπλισμο, διοτι οι προσωπικες αισθησεις του ανθρωπου ειναι πολυ παραπλανητικες. Εχοντας μεγαλη ποσοτητα εντονου φωτισμου στο προσκηνιο (δηλαδη στο δρομο ακριβως μπροστα μας και στα πλαγια) ειναι πολυ παρηγορο και προκαλει μια εντονη εντυπωση "καλου προβολεα".
Το προβλημα βρισκεται στο οτι οχι μονο ο κοντινος φωτισμος ειναι δευτερευουσας σημασιας οταν κινουμαστε με πανω απο 50 χαω, αλλα εχοντας πολυ εντονο κοντινο φωτισμο κανει τις κορες των ματιων να κλεινουν, χειροτερευοντας την μακρυνη οραση! Και ολα αυτα ενω εχουμε την ψευδαισθηση της επιπλεον ασφαλειας!

Και αυτα βεβαια χωρις να υπολογιζουμε τα τεραστια ποσα ανακλασης στους αλλους οδηγους και ακομα και σε εμας, που προκαλουνται απο τετοια kit HID. "

Re: HID 50 Watt  

  Από: tripletech στις 20/11/2009 6:30 μμ.

"Αμα σου λεω"....τα πολλα λογια ειναι φτωχεια....

Spyro θεωρητικα ολα καλα τα λες αλλα αν δεν
α.εκανα ταξιδια βραδυ ΕΠΑΝΕΛΕΙΜΕΝΩΣ και δεν δοκιμαζα το ενα μετα το αλλο("απλο"Η7 και HID)
δεν θα εβγαζα τα συμπερασματα μου(ουτε θα τα αφηνα πανω στο μηχανακι μου-ειδηκα αν ενοχλουσα αλλους οδηγους)
β.η αποψη μου επιβεβαιωνεται και απο φιλους μοτοσυκλετιστες(για την δεσμη).
γ.το 8000 απο 6000 ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ (στα δικα μου τουλαχιστον)δεν εχουν και μεγαλες διαφορες στο χρωμα.

Τωρα για τα προβληματα των αλλων δεν ξερω,η αποψη μου ειναι αυτη,τωρα τι ζορια τραβανε αλλοι...

Re: HID 50 Watt  

  Από: spyro στις 21/11/2009 8:35 πμ.

εγω πάντως ρε φιλέ είναι αμέτρητες οι φορές που είτε με το κουτι είμαι είτε με τον Τίγρη έχω σκεφτει βραδυατικά να κάνω επιτόπια την ώρα που με περνάει ένας με xenon και να τον σταματήσω να του τα ξηλώσω.

Είναι απαράδεκτα και κάποιες φορές είναι και πιο δυνατά και ενοχλητικά και απο το να σου ρίχνουν τους προβολείς πάνω σου

sorry κιολας για τους κατόχους δηλαδης

Re: HID 50 Watt  

  Από: tripletech στις 21/11/2009 3:15 μμ.

spyr"εγω πάντως ρε φιλέ είναι αμέτρητες οι φορές που είτε με το κουτι είμαι είτε με τον Τίγρη έχω σκεφτει βραδυατικά να κάνω επιτόπια την ώρα που με περνάει ένας με xenon και να τον σταματήσω να του τα ξηλώσω.

Είναι απαράδεκτα και κάποιες φορές είναι και πιο δυνατά και ενοχλητικά και απο το να σου ρίχνουν τους προβολείς πάνω σου

sorry κιολας για τους κατόχους δηλαδης
"

Eχεις απολυτο δικιο(πχ.GSXR ) εδω αλλα,ταξιδευω βραδυ σε μερη που η κινηση ειναι ελαχιστη εως ανυπαρκτη το χειμωνα,τα εχω ρυθμισει ετσι ωστε να μην ενοχλουν,και αυτο ρωτωντας φιλους που συναντησα στον δρομο.
Για του λογου το αληθες,Η ΜΕΓΑΛΗ σκαλα ηταν χαλια ΚΑΙ "στραβωνε" τους αλλους(φαινοταν ξεκαθαρα )
ηθελα να βαλω και σε αυτοκινητο αλλα βλεποντας το αποτελεσμα σε ιδιο μοντελο,δεν το τολμησα....
Εν ολιγοις η μικρη σκαλα με ΗΙD στο 675 ΜΟΥ ηταν σωτηρια...

Re: HID 50 Watt  

  Από: harrysvr στις 13/01/2010 9:38 πμ.

Είναι απαραίτητο να παρεμβάλω και το παρακάτω ρελέ στο κιτ; (πάντως βλέπω οτι οι Αμερικάνοι δεν το βάζουν...) Δεν προυπάρχει ρελέ στην καλωδίωση; Γιατί μαζί με το conversion kit σου λένε να βάλεις και το ρελέ;

Re: HID 50 Watt  

  Από: Sprinter στις 14/01/2010 11:10 πμ.

Γιατί στιγμιαία τα HID τραβάνε πάρα πολύ ρεύμα όταν ανάβουν. Το σωστό ειναι να μπεί ο ρελές, αλλα και με το μή σωστό δεν θα έχεις πρόβλημα (μάλλον...). Οι περισσότεροι δεν τοποθετούν ρελέ και δεν έχουν πρόβλημα γιατί το πολύ ρεύμα τραβιέται για πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα βέβαια έχει αυτό σε βάθος χρόνου μετά από εκατοντάδες άναψε-σβήσε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: HID 50 Watt  

  Από: harrysvr στις 14/01/2010 3:04 μμ.

Sprinter"Γιατί στιγμιαία τα HID τραβάνε πάρα πολύ ρεύμα όταν ανάβουν. Το σωστό ειναι να μπεί ο ρελές, αλλα και με το μή σωστό δεν θα έχεις πρόβλημα (μάλλον...). Οι περισσότεροι δεν τοποθετούν ρελέ και δεν έχουν πρόβλημα γιατί το πολύ ρεύμα τραβιέται για πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα βέβαια έχει αυτό σε βάθος χρόνου μετά από εκατοντάδες άναψε-σβήσε."

Ούτε και στο Αγγλικό φόρουμ βάζουν ρελέ
Ομως βλέπω οτι για τη stebel που πήρα, οπως και δήποτε πρέπει να μπει, μιας που υπάρχει στο κιτ.
Η κόρνα τραβάει παραπάνω απο τα hid;(έχει 20Α(stebel) ασφάλεια...)

Re: HID 50 Watt  

  Από: Native στις 14/01/2010 3:18 μμ.

Εγω έβαλα πάντως μια κοινή λάμπα Η7 osram +80% light και έχει μεγάλη διαφορά...Για μενα, δεν αξίζουν τα xenon.
Οταν το πηρα με ενοχλουσε αυτο το αποτομο "κόψιμο" που κανουν τα projector lights, απλα θέλουν λιγο ρυθμιση ώστε να πηγαίνουν πιο μακρυα
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: HID 50 Watt  

  Από: Sprinter στις 15/01/2010 1:22 μμ.

Οποιος ακαδημαικά ενδιαφέρεται για να μάθει ποιές ακριβώς ειναι οι επιτρεπτές προδιαγραφές για τα HID, οι οδηγίες ECE ειναι εδώ

Για τα φωτιστικά σώματα (προβολείς):

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp ... 098r2e.pdf

Για τις φωτιστικές πηγές (λάμπες):

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp ... 099r2e.pdf


Οτι δε καλύπτεται από τα παραπάνω (δηλαδή το 100% των aftermarket kit) ειναι παράνομο...

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε