ECU safe mode?

Re: ECU safe mode?  

  Από: dimchrist στις 19/10/2011 2:59 μμ.

Foolish"Στο συνεργειο του πειραια το πηγαινω μιας και απο εκει το πηρα, αλλα μεταξυ μας δε μου γεμιζουν πολυ το ματι.
HelenKoR"λυθηκε το μυστηριο! "
"


Αφού τα λέμε σχεδόν 4 χρόνια για τον Πειραιά...

...
δεν έχουν καλό αέρα!

Triple Way

Re: ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 19/10/2011 3:01 μμ.

dimchris"
Foolish"Στο συνεργειο του πειραια το πηγαινω μιας και απο εκει το πηρα, αλλα μεταξυ μας δε μου γεμιζουν πολυ το ματι.[quote="HelenKoR":2u6pwy20]λυθηκε το μυστηριο! "
"


Αφού τα λέμε σχεδόν 4 χρόνια για τον Πειραιά...

...
δεν έχουν καλό αέρα!
[/quote:2u6pwy20]
Δεκτόν, αλλα σφραγίδα εξουσιοδοτημενου;

Re: ECU safe mode?  

  Από: HelenKoR στις 19/10/2011 3:25 μμ.

ανεξαρτητα απο αυτο Δημητρη, το σωστο ειναι οταν κανουμε αλλαγες να τις κανουμε για βελτιωση! (κι εσυ απο αλλαγες/βελτιωσεις γνωριζεις πολυ καλα!)
τι να το κανω να αλλαζω windscreens, φιλτρα, εξατμισεις κι ο,τι αλλο και κατι να μου χαλαει? εκτος κι αν ξερεις οτι θα χασεις καπου για να κερδισεις καπου αλλου και να αξιζει ομως αυτη η θυσια!
να αλλαζεις εξατμιση,φιλτρο,προγραμμα για να σου μπερδευει και να σου αυξανει την καταναλωση...? οχι, ευχαριστω!
φανταζομαι την ξενερα του foolish...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ECU safe mode?  

  Από: Native στις 19/10/2011 3:28 μμ.

Είπαμε, δεν φταίει το snorkel.
Τεσπά,
K&n έβαλες? Γιατί στον πειραιά εχει μόνο pipercross.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 19/10/2011 6:39 μμ.

Native"Είπαμε, δεν φταίει το snorkel.
Τεσπά,
K&n έβαλες? Γιατί στον πειραιά εχει μόνο pipercross."

Ο Σπηλιώτης εχει pipercross, Ιντερμοτο εβαλε K&N.
Τι φταίει ρε συ Native? τα φώτα σου plz

Re: ECU safe mode?  

  Από: Native στις 19/10/2011 7:09 μμ.

Στο ειπα και πριν, κατα την γνωμη μου το πρόγραμμα, εκτος αν ειναι μηχανο-ηλεκτρικη βλαβη οπου θα το δειξει λογικα το διαγνωστικο. Οπως είπες λοιπον και μονος σου, κανε μια στάση στον Κοντη.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 19/10/2011 8:09 μμ.

Native"Στο ειπα και πριν, κατα την γνωμη μου το πρόγραμμα, εκτος αν ειναι μηχανο-ηλεκτρικη βλαβη οπου θα το δειξει λογικα το διαγνωστικο. Οπως είπες λοιπον και μονος σου, κανε μια στάση στον Κοντη."

Αμφιβαλω για το προγραμμα για ενα και μονο λογο, δοκιμασα ηδη 3 και στισ περιπτωσεις ηταν ακριβως το ιδιο.
Ειδωμεν

Re: ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 20/10/2011 12:50 μμ.

Λοιπόν, καλημέρα και πάλι.
Πριν λίγο γυρισα απο τον Σακη και καταληξαμε στο snorkel.
Το πηρε και μια βολτα και ο Φιλιππος λεει οτι παει καλα γενικως ευτυχως.
Οποτε πρεπει να βρω το snorkel και βλεπουμε.
Native, ο Φιλιππος σε ανεφερε για ενα προγραμμα που εχεις φτιάξει, χαμηλα μαμα, ψηλά aftermarket.
Υπαρχει περιπτωση να μου πεις περιπου τι εχεις κανει?
Μόλις μου ηρθε το καλωδιο απο Αγγλία και ψηνομαι να κατσω να το ψαξω ολημερις.

Re: ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 20/10/2011 12:52 μμ.

Α ξέχασα, το διαγνωστικο εβγαλε Unbalanced Throttle με μικρο διαφορες.
Θα γίνει ρυθμιση πεταλουδας ειτε αυριο η απο βδομαδα!!

Re: ECU safe mode?  

  Από: Native στις 20/10/2011 1:16 μμ.

Δεν είναι τοσο απλο και αναλογα με το σεταρισμα, το κάθε μηχανακι θελει ψαξιμο και διαφορετικες ρυθμίσεις.

Γνωμη μου ειναι να μην μπλέξεις, οι διαφορες ειναι πολυ μικρες, τοσο που αμφιβάλλω αν φαινονται στον δρόμο τελικά.
Κανε λοιπον τις σωστες ρυθμίσεις (throttle bodies), βαλε το σνορκελ (απλα ανοιξε και την δευτερη τρύπα) και δοκίμασε κάποιο απο τα έτοιμα προγράμματα που θεωρω οτι είναι αρκετα καλά και καλύπτουν οποιοδήποτε σετάρισμα σε γενικές γραμμές. Μην τρελαίνεσαι με την τελειότητα και να ξέρεις οτι μερικες φορες οι επιδόσεις ειναι και ψυχολογικό θέμα. Το έχω πάθει ουκ ολίγες φορές νομίζοντας οτι πάει καλύτερα το μηχανάκι, ενω στο δυναμόμτρο τελικά εβγάζε πιο λίγα άλογα με το κάποιο πρόγραμμα που δοκίμαζα.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 20/10/2011 1:20 μμ.

Σε ευχαριστώ πολυ, νασαι καλά

Re: ECU safe mode?  

  Από: ridik στις 21/10/2011 12:32 πμ.

[quote="Foolish":279nuurm]
HelenKoR"
Foolish"Το πρόβλημα μου δεν ειναι οτι δεν εχει χαμηλα αλλα οτι δεν εχει επιταχυνση.
"

?????"

Ενα απλο σεναριο ειναι το εξης.
Παραλιακη , δικαβαλο , με 3η και 4500rpm τραβαω το γκαζι τερμα, και το μηχανακι απλα θελει σπρωξιμο...Δε μπορω να το περιγραψω πραγματικα, απλα εχω ξενερωσει και ειναι κριμα τα λεφτα που εριξα [/quote:279nuurm]

περιεργο γτ και εγω αυτο το προγραμμα εβαλα πριν μια βδομαδα ανοιξα και τηλ αλλη τρυπα στο φιλτροκουτι και η μιχανη γαζονη στην κιριοελεξια.μακαρι να βρεις το προβλημα

Re: ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 24/10/2011 7:57 μμ.

Καλησπέρα και παλι.
Περασαν μερικες μερες και πειραματιστηκα λιγο με το OBD και το TuneEcu και κατεληξα πως θελει μια διαδικασια για να μπει "σωστα " ενα προγραμμα.
Απαξ και εγινε, το μηχανακι με 20549 δούλευε ρολόι.

Το γνωστο TPS/adaption reset ηθελε και 15mins idle εως γινει το TPS κατω αριστερα Adaptive.
Επειτα οπως προανέφερα, το μηχανακι πετουσε σε ολο το φασμα, χωρις ιδιαιτερα προβληματα στη ροπη.
Ευχαριστω και πάλι ολους οσους ασχοληθηκαν με το θεμα μου.
Καλα χιλιομετρα σε ολους.

Re: ECU safe mode?  

  Από: Native στις 26/10/2011 7:38 μμ.

Οποτε μάλλον δεν είχες το 20549 περασμένο, οπως σου είχα πει...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ECU safe mode?  

  Από: Foolish στις 27/10/2011 12:23 μμ.

Καλημερα,
Το 20549 ειχα περασμένο απλα δεν ειχε γινει adaptive το TPS.