CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050

CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: Winner's Force στις 04/07/2010 8:01 μμ.

Παιδια γεια σας. Θελω να σας αναφερω μια κατασκευη που προκειται να γινει στο TIGER 1050 που εχω. Ειναι το μηχανακι με τα ανθρακονηματα που αναφερθηκε το περιοδικο POWER BIKES του Μαρτιου. Ειμαι ο τυπος δεν ειμαι αυτος που φαινεται παλια καραβανα παμπαλαιη θα ελεγα στους αγωνες Μοτο κρος Αναβασεις και ταχυτητα.Αυτα τα αναφερω γιατι εδω αντιστρεφεται η γνωστη παροιμια , τα ρασα κανουν τον παπα. Οπως καταλαβαινεται μιλαει η πειρα, αλλα το κυριοτερο η πολυ μεγαλη αγαπη για την μοτοσυκλεττα. Στα πλαισια λοιπον αυτης της ιστοριας και μετα απο πολλες μηχανες και εχοντας την εταιρια WNNERS FORCE βλεπεται WWW winner's force.gr που μεταξυ των αλλων κατασκευαζει οτιδηποτε τρεχει πεταει η κολυμπαει σε αυτον τον ματαιο κοσμο αποφασιστηκε η αγορα του tiger. Ολα ωραια και καλα οπως το λεει και το παραμυθι βλεπε τον ειδικο τυπο μεχρι να ερθει η ωρα να καθισει πανω στην μηχανη ο ερημος ο συνεπιβατης . Εκει βλεπουμε το μεγαλο μειονεκτημα που εχει ο τιγρης οπως ολα τα αιλουροειδη του ειδους. Δηλαδη, εχουμε υψηλο κεντρο βαρους απο την μια και απο την αλλη τον συνεπιβατη να καθεται τουλαχιστον 10 εκατοστα πιο ψηλα απο τον ερημο οδηγο που αν η μαννα του δεν τον εκανε ψηλο τουλαχιστον 1,80 και βαλε δεν θα μπορει να κανει κουμαντο στους επιτοπιους ελιγμους το μηχανακι. Στην αφελη ερωτηση μου αδελφια γιατι να καθεται στο διωροφο το ατομο, η απαντηση ειναι για να βλεπει τον δρομο. Τετοια πραματα παιδια. Αυτο μαγκες ποτε δεν μπορεσα να το δεχτω και ετσι αποφασιστηκε με την βοηθεια του MEDIKO MOTO που συνεργαζομαστε στενα στα διαφορα CARBON που φτιαχνουμε, να χαμηλωσουμε τον τιγρη και να τον κανουμε οδηγησημο μηχανακι με δυο ατομα. Αυτο θα γινει με μια κατασκευη που θα ειναι ισιο σχετικα υποπλαισιο στην ευθεια της σελας περιπου που θα εχει το σχημα της ουρας κατασκευασμενο εξ ολοκληρου απο ανθρακονηματα. Εχει γινει μια τετοια κατασκευη για το YAMAHA 125 Ζ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DRAGSTER με επιτυχια. Το ερωτημα λοιπον ειναιτι γνωμη εχετε για αυτο.Περιμενω γνωμες και κριτικες.

Re: CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: Aris. στις 04/07/2010 9:40 μμ.

Καλησπερα φιλε , καλως ηρθες.

Αν και το κειμενο σου ειναι μονοκομματο και αρκετα δυσαναγνωστο σε καποια τμηματα του ,πιστευω πως καταλαβα τι θες να κανεις και για ποιον λογο.

Εγω προσωπικα δεν μπορω να εκφερω γνωμη για αυτην την καινοτομια χωρις -αν οχι να οδηγησω την μηχανη- να δω μερικες φωτογραφιες συνοδευομενες απο πορισμα και πληροφοριες.

Ισως να ειναι περιττο , ισως να ειναι μη λειτουργικο ,ισως να ειναι επικινδυνο , ισως να εχει τοση εργασια (αλλαγη σελας , οτιδηποτε υπαρχει κατω απο την σελα , αλλαγη εξατμισης κ.α.) που μπορει να το κανει απροσιτο.

Δεν παυει ομως να ειναι μια ακρως ενδιαφερουσα καινοτομια που σιγουρα θα θελαμε -εφοσων την τελειωσεις- να μας την παρουσιασεις.


Καλα χιλιομετρα , παντα ορθιος.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: Winner's Force στις 05/07/2010 12:29 πμ.

Aris."Καλησπερα φιλε , καλως ηρθες.

Αν και το κειμενο σου ειναι μονοκομματο και αρκετα δυσαναγνωστο σε καποια τμηματα του ,πιστευω πως καταλαβα τι θες να κανεις και για ποιον λογο.

Εγω προσωπικα δεν μπορω να εκφερω γνωμη για αυτην την καινοτομια χωρις -αν οχι να οδηγησω την μηχανη- να δω μερικες φωτογραφιες συνοδευομενες απο πορισμα και πληροφοριες.

Ισως να ειναι περιττο , ισως να ειναι μη λειτουργικο ,ισως να ειναι επικινδυνο , ισως να εχει τοση εργασια (αλλαγη σελας , οτιδηποτε υπαρχει κατω απο την σελα , αλλαγη εξατμισης κ.α.) που μπορει να το κανει απροσιτο.

Δεν παυει ομως να ειναι μια ακρως ενδιαφερουσα καινοτομια που σιγουρα θα θελαμε -εφοσων την τελειωσεις- να μας την παρουσιασεις.


Καλα χιλιομετρα , παντα ορθιος. "

Eιναι πολυ απλο. Φαντασου το στιλ του 675 οσο αφορα το υποπλαισιο , στο TIGER. Τελος,κανεις δεν ειπε οτι ειναι ευκολο, μονο που στην περιπτωση μας εμεις ειμαστε επαγγελματιες.

Re: CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: ATN PANOS στις 05/07/2010 9:13 μμ.

εμενα μου ακουγεται ενδιαφερον
ομως οπως ειπε και ο αρης
καλο θα ηταν να δουμε καποια σχεδια,γαι να παρουμε μια γευση.

νομιζω οτι αν το σχεδιο ειναι καλο και δεν εχει επιπτωσεις στην
οδικη συμεπριφορα τις μηχανης
θα ενδιαφερφουν αρκετοι κατοχοι!

εχεις υπολογισει περιπου το κοστος?
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: chris34 στις 06/07/2010 2:57 μμ.

Ρε παιδια γιατι δεν αγοραζετε αλλο μηχανακι;Αφου δεν καλυβει τις αναγκες,εσας και του συνεπιβατη σας,τι το κουραζετε;
Να κανετε ολοκληρη πατεντα που δεν ξερετε καν ποιο θα ειναι το αποτελεσμα απο θεμα κοστους και πανω απο ολα ΟΔΗΓΙΚΗΣ συμπεριφορας με οφελος τι;
Να μπενετε με δευτερο ατομο πιο "φετα" στις στροφες;Ελεος!!
Μην πειραζετε εργοστασιακες προδιαγραφες οσο "επαγγελματιες" και να ειστε.
Αποψη μου παντα αυτη χωρις να θελω να θηξω κανεναν!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: doohan στις 06/07/2010 7:41 μμ.

............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 3 φορές συνολικά.

Re: CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: Winner's Force στις 06/07/2010 11:38 μμ.

Αγαπητα παιδια το ζητουμενο στο θεμα μας, ειναι να γινει το μηχανακι πιο φιλικο.
Το ποσο θα κοστισει δεν μετραει οταν αφορα ενα πρωτοτυπο .
Το ζητουμενο ειναι η επιτυχια πανω σε κατι δυσκολο .
Α και κατι αλλο, ρωτησατε ποτε ποσο ευκολα ανεβηκε πανω στο ΤΙGER ο φιλος σας η , η φιλη σας;
Εγω παντως πολυ λυπαμαι οταν βλεπω πολλα παιδια να πηγαινουν τις μηχανες με τα ποδια τεντωμενα σαν μπαλαρινες, γνωριζοντας απολυτα απο ενστικτο την καψα τους να οδηγησουν το συγκεκριμενο μηχανακι.
Για μενα φιλικο μηχανημα ειναι αυτο που το πηγαινεις εσυ παντου και παντα.

Re: CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: Aris. στις 07/07/2010 1:06 πμ.

doohan"Ο σχεδιαστης μηχανικος του πλαισιου ελαβε υπ'οψην του πολλους παραγοντες"


Του πλαισιου. Το υποπλαισιο δεν ειναι δα και τοσο τραγικο να πειραχτει .
Με καλη μελετη ,μερακι και γνωση μπορει να βγει ενα πολυ καλο και σωστο αποτελεσμα χωρις side effects.
Μην τον παιρνετε απο τα μουτρα τον ανθρωπο και του ριχνετε το ηθικο.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: chris34 στις 07/07/2010 7:11 πμ.

Aris."
doohan"Ο σχεδιαστης μηχανικος του πλαισιου ελαβε υπ'οψην του πολλους παραγοντες"


Του πλαισιου. Το υποπλαισιο δεν ειναι δα και τοσο τραγικο να πειραχτει .
"


Βρε Αρη πειραζοντας το υποπλαισιο δεν αλλαζει η γεωμετρια της μηχανης;Το βαρος που θα μετακινηθει;
Δεν ειναι επικινδυνο;Πως το βλεπεις;
Δεν θελω να ριξω το ηθικο σε κανεναν αλλα προκειται για την ασφαλεια μας και οχι για καποιο αξεσουαρ!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: chris34 στις 07/07/2010 7:17 πμ.

[quote="Winner's Force":kdm355ov] Εγω παντως πολυ λυπαμαι οταν βλεπω πολλα παιδια να πηγαινουν τις μηχανες με τα ποδια τεντωμενα σαν μπαλαρινες, γνωριζοντας απολυτα απο ενστικτο την καψα τους να οδηγησουν το συγκεκριμενο μηχανακι.
Για μενα φιλικο μηχανημα ειναι αυτο που το πηγαινεις εσυ παντου και παντα.[/quote:kdm355ov]

Και εγω εχω καψα να οδηγησω μια Ferrari αλλα η τσεπη μου ειναι μικρη.......
Δηλαδη επειδη καποιος ειναι κοντος πρεπει να κανουμε το Tiger ενα με το εδαφος για να μπορει να το οδηγησει;
Ας σοβαρευτουμε ρε παιδια!!
Υπαρχουν και αλλες μηχανες στο εμποριο που θα τις πηγαινουν παντου και παντα!!
Παντα φιλικα στα λεω αυτα φιλε μου,μην με παρεις με κακο ματι ετσι;
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: doohan στις 07/07/2010 11 πμ.

......
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: ATN PANOS στις 07/07/2010 3:26 μμ.

και εγω πιστευω οπως και ο αρης
οτι με το υποπλαισιο δεν αλλαζει κατι στα χαραχτηριστικα τις μηχανης.

αν μου ελεγε οτι θα αλλαζε ψαλιδη,πλακες τιμονιου,η οτιδηποτε αλλο
που να αλλαζουν τα γεωμετρικα χαραχτηριστικα τις μηχανης θα αντιδρουσα.

με το υποπλασιο ομως αν φροντισουν να εχει την απαραιτητη ακαμψια
τοτε δεν νομιζω να αλλαξει κατι στην συμπεριφορα τις μηχανης.

απλα οπως λεει και ο φιλος θα γινει πιο λειτουργικο/φιλικο
προς τον οδηγο/συνεπιβατη.

αυτα απο μενα αν κανω λαθος να με διωρθωσει καποιος που γνωριζει περισοτερα

@ο sprinter που ειναι τωρα που χρειαζεται??
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: johnygalan στις 07/07/2010 8:29 μμ.

doohan"
chris34"Μην πειραζετε εργοστασιακες προδιαγραφες "


Δεν βαζουμε χερι στο οτιδηποτε μπορει να αλλαξει την γεωμετρια της μοτο!Ο σχεδιαστης μηχανικος του πλαισιου ελαβε υπ'οψην του πολλους παραγοντες που δεν παει το μυαλο μας!Αυτο ειναι το μονο σιγουρο οποτε δεν παιζουμε με αυτα!Μπορει φαινομενικα να κερδισουμε κατι με μια επεμβαση αλλα σιγουρα θα χασουμε καπου αλλου και σιγουρα δεν ξερουμε που και σε τι βαθμο αλλα και ποσο επικυνδινο ειναι αυτο οσον αφορα την ασφαλεια μας "

+1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: Winner's Force στις 07/07/2010 11:36 μμ.

Παιδια, μην σας πιανει πανικος με το υποπλαισιο.
Πριν αρκετα χρονια, που ετρεχα στην F3 στην Τριπολη εκει να δειτε μετατροπες στα υποπλαισια.
Εγω προσωπικα, ετρεχα ενα HONDA NSR 250 και επειδη ηταν παλιοτερο μοντελο για να γινει καλυτερο στην πιστα,ειχαμε κανει ενα υποπλαισιο πολυ ψηλοτερο αρα πολυ ψηλοτερο κεντρο βαρους κλπ,κλπ.
Οσο για το μπροστινο, ηταν απο SUZUKI δηλαδη συμφωνα με την λογικη, αστα να πανε.
Ομως το μηχανακι αν και νορμαλ τερματιζε στην 7η και στην 8η θεση συνηθως.
Τι θελω να πω. Οι κατασκευαστες ξερουν περισοτερα απο μας, αυτο ειναι δεδομενο, και δεν το συζηταμε.
Αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος οτι οι κατασκευαστες ΄''σημαδευουν'' τον ΜΕΣΟ ΟΡΟ τον χρηστων- οδηγων και γιαυτο βλεπουμε ειδικα στο συγκεκριμενο μηχανακι διαφορα πραγματα πχ, στο μπροστινο τα ''σωθικα'' του tripl και πισω την αναλογη αναρτηση χαμηλωνοντας ετσι την μηχανη.
Τελειωνοντας για σημερα,θα σας πω τουτο. Οσοι εχετε TIGER 1050 δοκιμαστε να χαμηλωσετε το μπροστινο κατα ενα εκατοστο και θα δειτε τις τασεις ψαλιδισματος που εχει στις ανοιχτες καμπυλες στις εθνικες να εξαφανιζονται.

Re: CARBON ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ TIGER 1050  

  Από: alki_viades στις 07/07/2010 11:53 μμ.

Να συμπληρωσω κι εγω, οοσο αφορα τις πιθανες αλλαγες γεωμετριας , βαρους κτλ, πως η μηχανη δεν ειναι ενα ευαισθητο λουλουδακι που θα διαλυθει οταν το φυσηξει ο παγωμενος βαρδαρης! Ειναι ενα μηχανημα 230 κιλων σχεδιασμενο να οδηγειται απο καγκουρες, αργοσαυρους, επιστημονες, το Γιαννη το Μπουστα, το Μπαμπη το Σουγια, με συνεπιβατη τη 45κιλη πεταλουδιτσα του ή τον 120κιλο μπακουροφιλο του, με τανκ μπακ, με τριβαλιτσο, με μαλακα λαστιχα, με ...τα μαμα, σε ευθειες, σε στροφιλικι, να σκαει σε λακουβες, να κανει σουζες, σε ασφαλτο ιταλικη, σε ασφαλτο ελληνικη, σε βροχη, σε στεγνο, σε κρυο σε ζεστη, με πανσεληνο, στη νεα σεληνη, κτλ, κτλ ,κτλ .....

Μιλαμε για τοσους πολλους συμβιβασμους που αν ενας εμπειρος επαγγελματιας κανει καποια επεμβαση που τον βολευει, κατα 99% η μοτο γι'αυτον τουλαχιστον θα γινει καλυτερη!

Προσωπικα το μονο που πιστευω διακυβευεται, ειναι το αισθητικο αποτελεσμα, θελει κι αυτο την προσοχη του