Aναρτηση Tiger 1050

Aναρτηση Tiger 1050  

  Από: Rory στις 20/10/2010 11:26 πμ.

Eχω το Τiger 1050 , 5 μηνες τωρα με 12000 χλμ , το θεμα που με απασχολει ειναι η πισω αναρτηση , εχει γινει αφρος πλεον , δικαβαλος παει βαρκα γυαλο , ξερω , ξερω θα μου πειτε ρυθμισε το κτλπ , το ρυθμισε ο πανος εδω στα χανια πριν απο 10 μερες περιπου , εδειξε κατι αλλα μια απο τα ιδια !!!!
Εχω διαβασει τα ποστ σχετικα με αναρτησεις ohlins , wilbers και οι τιμες ειναι απαγορευτικες τουλαχιστον για μενα , μεχρι που ειδα το ελατηριο σκετο της hyperpro http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcy ... prod/64783
και ελατηρια μπροστα http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcy ... prod/64782
Αμορτισερ και ελατηριο http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcy ... prod/63065
Ειμαι λοιπον στην φτηνη λυση με αλλαγη μονο του ελατηριου πισω και αλλαγη ελατηρια μπροστα , θα κανω δουλεια η μια απο τα ιδια και μετα η αλλη λυση με αμορτισερ ελατηριο πισω της hyperpro και μπροστα επισης , ακουω τους ειδικους !!!
Keep on Rockin

Re: Aναρτηση Tiger 1050  

  Από: doohan στις 20/10/2010 11:30 πμ.

............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Aναρτηση Tiger 1050  

  Από: Native στις 20/10/2010 11:45 πμ.

Εγω εχω βαλει μπρος πισω hyperpro ελατηρια και μου φαινεται μια χαρα μεχρι στιγμης. Βεβαια δεν δινω και πολλη σημασια στις αναρτησεις...απλα το μαμα ηταν βουτυρο γι'αυτο τις αλλαξα. Κοστος δεν θυμάμαι, αλλα σίγουρα λιγοτερο απο 300€.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Aναρτηση Tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 20/10/2010 3:03 μμ.

Προλαβε σε 12,000 χλμ να γινει αφρος;

Δηλαδη στα 51,000 τί ειναι;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Aναρτηση Tiger 1050  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 20/10/2010 3:09 μμ.

Cpt. Haddock"
Δηλαδη στα 51,000 τί ειναι;"

Σαντιγυ....
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Aναρτηση Tiger 1050  

  Από: johnygalan στις 20/10/2010 3:29 μμ.

Cpt. Haddock"Προλαβε σε 12,000 χλμ να γινει αφρος;

Δηλαδη στα 51,000 τί ειναι;"


Φίλε rory συμφωνώ και εγω με τον Ηλία πιστεύω πως είναι λιγο νωρίς για να την αλλάξεις

Εγω εχω 30.000χλμ πάντα δικάβαλος στα ταξίδια και με κάποια track dey και η
ανάρτηση μου αντέχει ακόμα μια χαρά!
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Aναρτηση Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 20/10/2010 3:29 μμ.

Αν έχει πραγματικό πρόβλημα και λαστιχάρει το αμορτισέρ, δε κάνεις τίποτα με αλλαγή μόνο ελατηρίου φίλε, γιατί το πρόβλημα το έχει το αμορτισέρ (αποσβεστήρας) όχι το ελατήριο. Χειρότερο μπορεί να το κάνεις, καλύτερο όχι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Aναρτηση Tiger 1050  

  Από: Native στις 20/10/2010 4:30 μμ.

Ολα ειναι θέμα συνήθειας...το tiger απο καινουργιο και λόγω (μάλλον) τουρισταδικου ύφους έχει πολυ μαλακες αναρτησεις, ειδικα πίσω. Ανεβάζεις δευτερο άτομο και τα φώτα κοιτανε τα αεροπλάνα(που λεει ο λογος). Αν το συνηθισεις ομως δεν σε ένοχλει ιδιαίτερα πιστεύω. Πριν να το παρω, την προηγουμενη μερα ειχα το versys και νόμιζα οτι καβάλισα βάρκα, και τρόμαξα στις στροφες τις παραλιακης που ειχα βγει για στρώσιμο...βασικα γι'άυτο αλλαξα και ελατηρια, ήθελα πιο μικρες διαδρομές και πιο σκληρη αίσθηση. Πιστευω αυτο εννοει ο φίλος οτι τον ενοχλει...

Τωρα σίγουρα θέλω και service στο αμορτισερ μετα απο 50000....αλλα οπως είπα δεν ασχολούμαι....

Αααα και να πω οτι αυτος που μου αλλαξε ελατηριο μου ειπε οτι πολλες μαμα αναρτησεις σε tiger δεν στρωνουν (δεν ακουνε)με την ρυθμιση επαναφοράς...δεν ξέρω γιατι...και δεν ξερω αν έλεγε αληθεια...η δικια μου παντως μου είχε πει οτι εστρώσε λιγο....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Aναρτηση Tiger 1050  

  Από: gran tiger στις 20/10/2010 5:24 μμ.

ειναι απλα μαλακο ή ταπεξε το υδραυλικο ??

Re: Aναρτηση Tiger 1050  

  Από: doohan στις 20/10/2010 6:24 μμ.

............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Aναρτηση Tiger 1050  

  Από: Rory στις 20/10/2010 7:16 μμ.

Κοπελια ευχαριστω για τις απαντησεις , απο οτι φαινετε δουλευει το υδραυλικο , μα μου δινει την αισθηση οτι ειναι πολυ μαλακο ακομα και τερμα η προφορτιση , συνηθως μονος πηγαινει οριακα η μηχανη το προβλημα αρχιζει οταν ειμαι δικαβαλος και οπως ξερετε εδω στη κρητη εχουμε αψογο οδικο δικτυο
Τεσπα αλλαζω το πισω ελατηριο , και μπροστα ελατηρια και ελπιζω οπως λενε και οι φιλοι που τα αλλαξαν οτι ειδαν διαφορα !!!!!!!
Keep on Rockin

Re: Aναρτηση Tiger 1050  

  Από: george cc στις 30/10/2010 8:57 μμ.

Kαλησπέρα παιδιά!
Εκτός του γνωστού καταστήματος K-shock, που έχει γνωσεις και εμπειρία απο αναρτήσεις, γνωρίζετε κάποια άλλα;
Θέλω να βελτιώσω τις αναρτήσεις του Tiger 1050 μου.