Υγρα φρενων.....θελουν αλλαγη?

Υγρα φρενων.....θελουν αλλαγη?  

  Από: ad1 στις 15/05/2012 2:04 μμ.

Πριν απο 2 μηνες περιπου αλλαξα τα υγρα φρενων! Εβαλα full synthetic dot 4. Αλλαξα μπρος-πισω! Κατα την αλλαγη παρατηρησα οτι τα παλια υγρα φρενων ειχαν πορτοκαλι χρωμα ενω τα νεα που εβαλα ηταν κιτρινα. Τωρα βλεπω οτι μπροστα τα υγρα φρενων εχουν γινει παλι πορτοκαλι ενω τα πισω ειναι ακομα κιτρινα. Αλλαξαν χρωμα λογω υγρασιας? Λογω συχνοτερης χρησης μπροστινου? Δεν εκανα κατι σωστα και θελουν παλι αλλαγη τα υγρα φρενων του μπροστινου? Παραθετω καποιες φωτογραφιες για να δειτε την διαφορα. Για πειτε γνωμες

Re: Υγρα φρενων.....θελουν αλλαγη?  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 15/05/2012 3:04 μμ.

Αν το "ζορίζεις" σε στροφιλίκι το Τιγράκι και ανεβάζουν θερμοκρασία τα υγρά είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό.Γιατί full synthetic και όχι απλά DOT4 όμως?Μήπως είναι racing σιλικονούχα τα υγρά σαν τα Motul RBF 600?Άν ναί θέλουν συχνή αλλαγή τα υγρά αυτά μιάς και έχουν την τάση να απορροφούν υγρασία πιό γρήγορα από τα απλά υγρά φρένων.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Υγρα φρενων.....θελουν αλλαγη?  

  Από: ad1 στις 15/05/2012 3:54 μμ.

TRIUMPHAKIAS"Αν το "ζορίζεις" σε στροφιλίκι το Τιγράκι και ανεβάζουν θερμοκρασία τα υγρά είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό.Γιατί full synthetic και όχι απλά DOT4 όμως?Μήπως είναι racing σιλικονούχα τα υγρά σαν τα Motul RBF 600?Άν ναί θέλουν συχνή αλλαγή τα υγρά αυτά μιάς και έχουν την τάση να απορροφούν υγρασία πιό γρήγορα από τα απλά υγρά φρένων. "



DOT 4 ζητησα και μου εδωσαν αυτα που μου ειπαν οτι ειναι full synthetic αν δεν κανω λαθος. Αν βρω που εχω το μπουκαλακι που εχει μεινει το υπολοιπο θα το ανεβασω. Δεν νομιζω παντως οτι το ζοριζω τοσο πολυ...

Re: Υγρα φρενων.....θελουν αλλαγη?  

  Από: naikl78 στις 15/05/2012 5:33 μμ.

Φιλε μου παιζει κ να σου εχει τραβηξει την φουσκα προς τα κατω.Ανοιξε το καπακι κ κανε ενα check ...
Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται!!!

Re: Υγρα φρενων.....θελουν αλλαγη?  

  Από: nfot στις 15/05/2012 7:10 μμ.

Τα υγρα φρενων θελουν αλλαγη καθε δυο χρονια. Χρωμα αλλαξαν απο την εκθεση τους στον ηλιο.
Για φυσιολογικη οδηγηση, τα DOT 4 ειναι αρκετα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Υγρα φρενων.....θελουν αλλαγη?  

  Από: ad1 στις 15/05/2012 7:22 μμ.

naikl78"Φιλε μου παιζει κ να σου εχει τραβηξει την φουσκα προς τα κατω.Ανοιξε το καπακι κ κανε ενα check ..."


Αυτη η φουσκα που ειναι ενα με το καπακι εννοεις!? Πρεπει να ειναι προς τα πανω? Ποια η λειτουργια της?

Re: Υγρα φρενων.....θελουν αλλαγη?  

  Από: naikl78 στις 15/05/2012 8:54 μμ.

Ναι,δεν ειναι ενα ξεκουμπωνει.Πριν 2 μηνες ετσι ειχε γινει κ το δικο μου ετσι κ μου την ειχε τραβηξει προς τα κατω.Την τραβηξα πανω κ ολα καλα απλα κατεβηκαν πολυ τα υγρα κ ηθελαν συμπληρωμα...Δοκιμασε το δεν χανεις κατι(αν φυσικα ειναι το ιδιο που επαθα εγω)!!!!Απο οτι ξερω κραταει τα υγρα στο φρεναρισμα κ σε περιπτωση που σου τα βρασει καποια στιγμη ...
Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται!!!

Re: Υγρα φρενων.....θελουν αλλαγη?  

  Από: ad1 στις 18/05/2012 4:18 μμ.

Τελικα τα υγρα ειναι της Castrol. Σκεφτομαι καποια στιγμη να ανοιξω το καπακι, και αν δεν ειναι η φουσκα οπως ειπε ο φιλος απο πανω, να τα αντικαταστησω. Το θεμα ειναι που θα βρω σωληνακι παλι για να το βαλω στη δαγκανα. Tην προηγουμενη φορα ειχα παρει απο φαρμακειο αλλα δεν ηταν σωστης διαμετρου και μου βγηκε η πιστη να το προσαρμοσω πανω στον εξαερωτηρα. Εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να βρω? Αν ξερει και για τη Πατρα με σωζει...

Re: Υγρα φρενων.....θελουν αλλαγη?  

  Από: Tigris3 στις 18/05/2012 6:19 μμ.

Σωληνάκι θα βρεις στα βενζινάδικα ή και εκεί που πουλάνε λάδια. Ενδέχεται να έχουν και τα μαγαζιά με ανταλλακτικά-αξεσουάρ.

Πάντως το πώς είναι η φούσκα δεν έχει να κάνει με το αν θέλουν αλλαγή τα υγρά ή όχι. Επίσης όσο τελειώνουν τα τακάκια πέφτει και η στάθμη υγρών στο δοχείο, και ενδέχεται να έχει κατέβει και η φούσκα. Αν αλλάξεις υγρά και δεν έχεις καινούργια τακάκια, ΜΗΝ γεμίσεις το δοχείο μέχρι επάνω, γιατί όταν βάλεις καινούργια τακάκια, τα έμβολα στις δαγκάνες που θα πιεστούν μέσα (για να μπει το νέο τακάκι) θα ανεβάσουν τη στάθμη στο δοχείο.

Re: Υγρα φρενων.....θελουν αλλαγη?  

  Από: ad1 στις 18/05/2012 9:38 μμ.

Tigris3"Σωληνάκι θα βρεις στα βενζινάδικα ή και εκεί που πουλάνε λάδια. Ενδέχεται να έχουν και τα μαγαζιά με ανταλλακτικά-αξεσουάρ.

Πάντως το πώς είναι η φούσκα δεν έχει να κάνει με το αν θέλουν αλλαγή τα υγρά ή όχι. Επίσης όσο τελειώνουν τα τακάκια πέφτει και η στάθμη υγρών στο δοχείο, και ενδέχεται να έχει κατέβει και η φούσκα. Αν αλλάξεις υγρά και δεν έχεις καινούργια τακάκια, ΜΗΝ γεμίσεις το δοχείο μέχρι επάνω, γιατί όταν βάλεις καινούργια τακάκια, τα έμβολα στις δαγκάνες που θα πιεστούν μέσα (για να μπει το νέο τακάκι) θα ανεβάσουν τη στάθμη στο δοχείο."


Πριν απο 2 μηνες περιπου που αλλαξα τα υγρα, ειχα αλλαξει και τα τακακια. Δεν πιστευω οτι εχουν φαγωθει ιδιαιτερα αλλα ποτε δεν το βαζω μεχρι τερμα τερμα πανω στο ΜΑΧ αλλα σταματαω λιγο πιο κατω