Ρύθμιση Sag

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Loxias στις 07/11/2014 4:49 μμ.

[quote="s_mduck":33l5089k]
Loxias"
s_mduck"Ναι αλλα χωρις προφορτιση?? Μιλας παντα με εσενα πανω ετσι? Μπροστα ποσο εχεις 40χιλ?"



40mm με μαμα ελατηρια και την προφορτιση να φαινεται μονο μια γραμμη!"


Να σε ρωτησω? Πως γινεται να εχεις 40 χιλ sag με μια γραμμη? Εισαι και πιο βαρης απο μενα! εγω μέτρησα το ελεύθερο κενο (μεταξυ ξιστρας και μεχρι το μαυρο κατω της βασης του πιρουνιου) με τη ροδα στον αερα εμπρος και ειχε 17.6 εκ! Μολις εκατσα πάνω με μενα μου εδωσε το ιδιο σημείο 11.7 εκ δηλ 59χιλ! Η αναρτηση μου δεν εχει ουτε 20χιλ χιλιόμετρα και ειναι απο σερβις καμια 1000 χιλιόμετρα με λιγο πιο χοντρο λαδι, αυτο μου προτεινε ο σακης και παρολαυτα ειναι ετσι! Τωρα ειμαι περίεργος πως εσυ έχεις 40! Εκτος αν κανω κατι λαθος εγω![/quote:33l5089k]

Το λαδι δεν παιζει ρολο στο sag!
Λαθος να εκανα λιγο δυσκολο γιατι την διαδικασια
την κανω χρονια σε ολα μου τα μηχανακια!
Οπως και να εχει θεωρω οτι η απαντηση βρισκεται
στο πισω σαγκ ,γιατι οπως γνωριζεις το ενα επηρεαζει
το αλλο!
Τις μετρησεις μου τις εκανα στα 16000 χιλ!
Θα επανελθω με νεες μετρησεις μολις βρω χρονο!
"There will be haters,
There will be doubters,
There will be non believers,
and then there will be you,
proving them Wrong!"


"It took me 2 years to learn to talk,
And 35 years to learn to shut up.

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 07/11/2014 6:03 μμ.

[quote:1js5ud9j]

Το λαδι δεν παιζει ρολο στο sag!
Λαθος να εκανα λιγο δυσκολο γιατι την διαδικασια
την κανω χρονια σε ολα μου τα μηχανακια!
Οπως και να εχει θεωρω οτι η απαντηση βρισκεται
στο πισω σαγκ ,γιατι οπως γνωριζεις το ενα επηρεαζει
το αλλο!
Τις μετρησεις μου τις εκανα στα 16000 χιλ!
Θα επανελθω με νεες μετρησεις μολις βρω χρονο! [/quote:1js5ud9j]

Αρα λες να κατεβασω κ αλλο το πισω να πεσει στο 40 και να δω και το μπροστα δηλ?

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 08/11/2014 11:21 μμ.

Κοιτοντας αυτο το βιντεο του Dave moss

https://www.youtube.com/watch?v=HAso6ih9q9I

μπερδευτικα! στο μπροστα μετραει τη διαδρομη της αναρτησης με τον αναβατη και λεει οτι θελει 10.16 εκ με 11.43 διαδρομή να εχει η αναρτηση (4 με 4.5 ίντσες) δεν μετρησε sag κλπ! Μολις εκατσε ο χοντρος και βουλιαξε περισσοτερο η αναρτηση ήρθε στα ισα του! Εγω που με τη ροδα στον αερα ειχα 17.6 και με μενα τωρα πανω 11.7 εχω 59χιλ sag αρα εχει παραπανω διαδρομη η αναρτηση απο αυτή που λεει ο τυπος! Πιο πριν, πριν σφιξω την προφορτιση ημουν στα 11.2 μεσα δηλ στα λεγομενα του! Τι γινεται τωρα το εχασα λιγο!

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: sprint900 στις 10/11/2014 3:43 μμ.

s_mduck"Κοιτοντας αυτο το βιντεο του Dave moss


μπερδευτικα! στο μπροστα μετραει τη διαδρομη της αναρτησης με τον αναβατη και λεει οτι θελει 10.16 εκ με 11.43 διαδρομή να εχει η αναρτηση (4 με 4.5 ίντσες) δεν μετρησε sag κλπ! Μολις εκατσε ο χοντρος και βουλιαξε περισσοτερο η αναρτηση ήρθε στα ισα του! Εγω που με τη ροδα στον αερα ειχα 17.6 και με μενα τωρα πανω 11.7 εχω 59χιλ sag αρα εχει παραπανω διαδρομη η αναρτηση απο αυτή που λεει ο τυπος! Πιο πριν, πριν σφιξω την προφορτιση ημουν στα 11.2 μεσα δηλ στα λεγομενα του! Τι γινεται τωρα το εχασα λιγο! "



Στο τέλος θα μπερδέψεις και εμάς , μην με παρεξηγήσεις αστειεύομαι .
Εσύ από το 11,2 χωρίς προφόρτιση δηλαδή 64mm sag , είσαι με φουλ προφόρτιση στο 11,7 δηλαδή στα 59mm sag , στο βίντεο που κολλάει αυτό ;

Όσα βίντεο και να δεις θες ελατήριο μπροστά , τελεία .
Αυτό στο βίντεο είναι ένα καινούργιο μηχανάκι βιτρίνας , απλά εκτός από αδύναμα τα μαμά της triumph στα μηχανάκια σας πρέπει να είναι και της πλάκας από ποιότητα .
Και είναι το μοντέλο με τα καλάμια ξεχωριστά στης ρυθμίσεις οπότε μπορεί να έχει και καλύτερα πιο σφιχτά ελατήρια από το δικό σου μοντέλο από μαμά .

Αλλά το λέει ότι το μηχανάκι έχει προφόρτιση από μαμά που στους ελαφριούς πρέπει να αφαιρεθεί , αν ο χοντρός καθόταν στο δικό σου θα σου πήγαινε το sag στα 80mm , τι δεν καταλαβαίνεις ;

Στην γριά μου του 1997 μοντέλο παρακαλώ με 86.000κμ , απλά έχω την τελευταία γενιά sprint με ρυθμιζόμενο μπροστά της Daytona , έχω σφίξει την προφόρτιση γιατί έβαλα σκληρό πίσω ελατήριο στο EMC για τα κιλά μου και είναι κούτσουρο .

Και αυτή την στιγμή η ζυγαριά με δείχνει 185 κιλά .

Μην κωλώνεις , άμα δεις πως κάθεται το Tengai 650 όταν το καβαλάω θα βάλεις τα κλάματα , αλλά ένα άλλο tengai που έχω σε ακινησία βέβαια , έχω δυο δηλαδή επειδή έχει WP ελατήρια μπροστά και φτιαγμένο πίσω αμορτισέρ από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη δεν ξέρω που , βέβαια τα Kawasaki γενικά στα ελατήρια είναι γαϊδούρια , κάθομαι επάνω του και δεν με ακούει καθόλου .

Φυσικά εντός των ημερών θα του σκαντζάρω της αναρτήσεις μπρος πίσω σε αυτό που καβαλάω τώρα και τελείωσε .
Στα φρεάτια των 5 πόντων για να φανταστείς τώρα τερματίζει μπρος πίσω , αλλά γέρνει μέχρι που ξύνει μασπιέδες , άμα του βάλω τα σκληρά και σηκωθεί μπορεί να μην βρίσκει και να γλυστράει προτού βρει με τα ον οφ λάστιχα που φοράει .
Φυσικά το tengai με εμένα επάνω τώρα δύσκολα παιρνάει τα 140κμ αλλά μέχρι εκεί πάει μια χαρά .

Μην αγχώνεσαι όλα γίνονται , απλά φαντάσου να καθόμουν εγώ στο δικό σου μηχανάκι , χαχχαχαχχαχαχαχχαχαχχαα .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.