ρεκορ χλμ με ενα ντεποζιτο

Re: ρεκορ χλμ με ενα ντεποζιτο  

  Από: jimstag στις 05/09/2014 10:01 πμ.

έκανα κ εγώ το ατομικό μου "ρεκόρ" με ένα γέμισμα... 310 χιλιόμετρα με το 800XC, εντός Αθήνας αλλά "ανοιχτά", κυρίως στους μεγάλους άξονες κ σε χαλαρές από κίνηση ώρες! Βέβαια, μάλλον το μάτωσα λιγο το τιγράκι γιατί δεν έμεινε σταγόνα να ρουφήξει!

Change before you have to!

Re: ρεκορ χλμ με ενα ντεποζιτο  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 17/09/2014 7:03 μμ.

Το τελευταίο 10ήμερο ήμουν νότια Ιταλία και Σικελία.
Δικάβαλος, τριβάλιτσος, με ταχύτητες 120 - 130 χλμ/ω κατανάλωσα 352χλμ με 18.5lt και το κοντέρ έγραφε άλλα 10 υπόλοιπο. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό για ρεκόρ, το καλό είναι ότι "έκαιγα" σχεδόν τα ίδια με τα 2 v-strom που ήταν μαζί μου (5,5 εγώ, 5,3 vstrom). Γενικά οι καταναλώσεις μου ήταν από 5,3 - 5,9 lt/100χλμ.
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: ρεκορ χλμ με ενα ντεποζιτο  

  Από: panos_zip στις 25/09/2014 8:50 μμ.

Διαβάζοντας τοθέμα αυτό με βάλατε σε σκέψεις οπότε έκανα μια δοκιμή.

Γέμισα μέχρι να ξεχυλίσει το ντεπόζητο και μηδένισα τον χιλιομετρητή.
Η οδήγηση ήταν αυστηρά και μόνο μέσα στην πόλη για τις ανάγκες της μέτρησης.
Στον Πειραιά, μέρες και ώρες αιχμής με φανάρια, στενάκια, κίνηση, ζέστη, δικάβαλος, μονός και με καμια μικρή καγκουριά που και που.
100% πραγματικές συνθήκες πόλης.

Έκανα 238 χλμ και έκαψα 18,6 λίτρα => 7,8 λ/100 χλμ μέση κατανάλωση.
Τόσα έγραψε η αντλία στο επόμενο γέμισμα και το κοντέρ έγραφε 6 χλμ ακόμα.

Tiger 1050 '07 με 38000 χλμ περίπου
Φίλτρο ΚΝ, de-cat, μαμά εξάτμιση και πρόγραμμα arrow race.


(Το π/σ/κ εάν δεν μας σκατώσει τα σχέδια τελείως ο καιρός, θα κάνω και μια μέτρηση Ε.Ο. δικάβαλος, τριβάλιτσος και θα ποστάρω εδώ)
Triumph Tiger 1050 (SOLD)
Triumph Daytona 675 (track bike)

Re: ρεκορ χλμ με ενα ντεποζιτο  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 25/09/2014 11:56 μμ.

panos_zip"Διαβάζοντας τοθέμα αυτό με βάλατε σε σκέψεις οπότε έκανα μια δοκιμή.

Γέμισα μέχρι να ξεχυλίσει το ντεπόζητο και μηδένισα τον χιλιομετρητή.
Η οδήγηση ήταν αυστηρά και μόνο μέσα στην πόλη για τις ανάγκες της μέτρησης.
Στον Πειραιά, μέρες και ώρες αιχμής με φανάρια, στενάκια, κίνηση, ζέστη, δικάβαλος, μονός και με καμια μικρή καγκουριά που και που.
100% πραγματικές συνθήκες πόλης.

Έκανα 238 χλμ και έκαψα 18,6 λίτρα => 7,8 λ/100 χλμ μέση κατανάλωση.
Τόσα έγραψε η αντλία στο επόμενο γέμισμα και το κοντέρ έγραφε 6 χλμ ακόμα.

Tiger 1050 '07 με 38000 χλμ περίπου
Φίλτρο ΚΝ, de-cat, μαμά εξάτμιση και πρόγραμμα arrow race.


(Το π/σ/κ εάν δεν μας σκατώσει τα σχέδια τελείως ο καιρός, θα κάνω και μια μέτρηση Ε.Ο. δικάβαλος, τριβάλιτσος και θα ποστάρω εδώ)"

Στην πόλη έχω κάνω συνέχεια γύρω στα 260 - 280χλμ.
TIGER 1050 '07 με 42000χλμ
όλα μαμά.
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: ρεκορ χλμ με ενα ντεποζιτο  

  Από: voyager1970 στις 26/09/2014 10:13 μμ.

jimstag"έκανα κ εγώ το ατομικό μου "ρεκόρ" με ένα γέμισμα... 310 χιλιόμετρα με το 800XC, εντός Αθήνας αλλά "ανοιχτά", κυρίως στους μεγάλους άξονες κ σε χαλαρές από κίνηση ώρες! Βέβαια, μάλλον το μάτωσα λιγο το τιγράκι γιατί δεν έμεινε σταγόνα να ρουφήξει!

"


Φίλε Δημήτρη,

Αν θυμάσαι για αυτήν την μέτρηση που έκανες, διευκρίνισε μου σε παρακαλώ τα εξείς:

1) Στα πόσα χλμ σου άναψε το λαμπάκι της ρεζέρβας;
2) Συνήθως στις πόσες σ.α.λ. κανεις αλλαγή ταχύτητας;
3) Τι βενζίνη βάζεις (95 ή 100) και συνήθως ποιας εταιρίας;
4) Οταν λες "μάτωσα λιγο το τιγράκι γιατί δεν έμεινε σταγόνα να ρουφήξει", εννοείς πως σου έσβησε ;

Re: ρεκορ χλμ με ενα ντεποζιτο  

  Από: Genesis στις 03/10/2014 3:40 μμ.

Αυτό με τις στροφές όντως στις πόσες αλλάζετε ταχύτητα επίσης τι βενζίνη βάζετε? Εγώ βάζω πάντα shell απο εταιρικό (ΕΡΜΗΣ η ΜΥΡΤΕΑ) 95αρα η 95vpower αναλογα πότε έχει προσφορά! με την απλή 95 fuel save μπορω να πω ότι βλέπω καλύτερες διαφορές! 100 αρα ακόμα δεν έχω βάλει!!

Re: ρεκορ χλμ με ενα ντεποζιτο  

  Από: blackman στις 22/07/2015 6:13 μμ.

Καλησπέρα σε όλους.
Ξεθαβω λίγο το θέμα γιατί με ενδιαφέρει.Είμαι κάτοχος ενός v-strom 650 και σκέφτομαι να κάνω ανταλλαγή με ένα tiger 1050 του 2010.Μπορεί κάποιος να μου πει τι κατανάλωση έχει το Tiger με χαλαρή οδήγηση εντός πόλης και σε ταξίδι για να δω τι διαφορά θα δω?

Το v-strom εντός πόλης μου βγάζει άνετα 370 χλμ.
Υπολογίζω κάθε φορά την κατανάλωση του.
Εντός πόλης παίζει από 5.1 μέχρι 5.5 μαξ
σε ταξίδι με μέση ταχύτητα 120 έχει κατανάλωση 4.7
σε ταξίδι με μέση ταχύτητα 170 έχει 6.6 λίτρα
και αν το πάω ψιλο τέρμα 190 χλμ παίζει η κατανάλωση στο 8

επίσης πόσα λίτρα είναι το ντεπόζιτο του Tiger μόλις ανάψει τι λαμπάκι πόσα λίτρα έχει ακομη μέσα. ?
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έχει κανείς υπολογίσει γενικά σε τέτοια χιλιόμετρα καταναλώσεις σε μοντέλα του 2010? Για να κάνω συγκρίσεις

Re: ρεκορ χλμ με ενα ντεποζιτο  

  Από: panosem στις 22/07/2015 9:21 μμ.

Στο Vstrom στα 170 είχες κατανάλωση 6.6 ?
γιατί εγώ που το είχα όταν πήγαινα από 160+ θυμάμαι ότι έπινε τα άντερά του.
Εν συγκρίσει με το 1200 απ το vstrom εγώ έχω υπολογίσει εντός πόλης κάπου 1-1,5 λίτρο επάνω ο τίγρης, και σε ταξίδι σχεδόν στα ίδια. Βέβαια αν πάω στα 160-170 ίσως να ναι και πιο οικονομικό απ ότι το strom..

άποψη μου. Τεράστια διαφορά δε θα βρεις... Και υπολόγισε όσο θες το 1 λίτρο έξτρα πόσα € θα σου στοιχίσει ετησίως... Δύσκολα πάνω από 100€... Αν βάλεις όμως όλο το σετάπ του 1050 (στήσιμο, φρένα επιδόσεις, κλπ.) την απόσβεση την κάνεις σε ευχαρίστηση.

Re: ρεκορ χλμ με ενα ντεποζιτο  

  Από: Genesis στις 22/07/2015 9:55 μμ.

Εγω σε ταξιδι πρόσφατα που εκανα καλαματα με 130χλμ την ωρα ο υπολογιστης μου εδειχνε 5.1 με 5.2 λιτρα τα 100!

Re: ρεκορ χλμ με ενα ντεποζιτο  

  Από: epistimon στις 22/07/2015 11:01 μμ.

με τετοιες ταχυτητες στο ταξιδι αθηνα καλαματα ανετα βγαζεις τη διαδρομη και σου μενει να κυκλοφορησεις.ειναι μια διαδρομη που την ξερω πολυ καλα και την εχω κανει πολλες φορες.με ταχυτητες 150-180 σε βγαζει επισης ενα τεποζιτο.απο 180 και πανω στη συραγγα του αρτεμησιου εχω λαμπακι αλλα σε μια ωρα μπορει και λιγοτερο ειμαι απο αθηνα αρτεμησιο.εχω εξατμηση και εχω βγαλει τη σωληνα μεσα απο το φιλτροκουτι.πιστευω με ενα καλο προγαμμα να αλλαξει πολυ η καταναλωση του

Re: ρεκορ χλμ με ενα ντεποζιτο  

  Από: Genesis στις 22/07/2015 11:07 μμ.

Δεν μπορω ναπω οτι τρελαθηκα και με την αυτονομια του! Εχω αφτερ εξάτμιση γυρισα στο μαμα φιλτρο μπας και δω διαφορα στην οικονομια (πριν ειχα κν) και εχω το προγραμμα 20542 που είναι της arrow road εκδοση!

Re: ρεκορ χλμ με ενα ντεποζιτο  

  Από: Harrys στις 23/07/2015 9:57 μμ.

εγώ με το 800 ενώ ο υπολογιστής ταξιδίου λεει 5,8 lt/100 κ ειναι γεμάτο δηλ 19 lt δεν βγάζει τα χλμ που θα έπρεπε δηλ περίπου 325 αυτονομία...μάλλον δεν ειναι απόλυτα σωστή η ένδειξη...