προβλημα σε tiger

προβλημα σε tiger  

  Από: aealo στις 10/07/2012 2:58 μμ.

γεια σε ολους.εχω ενα θεμα με το tiger. ειναι μοντελο 09' και σε αποτομα μαρσαρισματα ακουγεται ενα 'τακ' κατω απο το ντεποζιτο και σβηνει. το εχω παει σε 3 συνεργεια,μου εχουν αλλαξει πεταλουδες,αισθητηρα λαμδα, μου ρυθμισαν βαλβιδες,μου αλλαξαν μπουζι αλλα συνεχιζει ακομα.καποιος που να προτεινει κατι?

Re: προβλημα σε tiger  

  Από: Costas στις 10/07/2012 4:51 μμ.

Αφού το πήγες σε συνεργείο και σου άλλαξαν κάποια πράγματα, γιατί δεν το ξαναπηγαίνεις μέχρι να στο φτιάξει;

Re: προβλημα σε tiger  

  Από: aealo στις 10/07/2012 8:29 μμ.

δε μπορουν να βρουν καποιο προβλημα μου λενε κ την 4η φορα μου ειπαν οτι πολλα tiger το εχουν αυτο. Ειμαι στην εγγυηση ακομα,φταιω εγω να απαιτησω καινουργιο μηχανακι?

Re: προβλημα σε tiger  

  Από: NikosV στις 10/07/2012 8:48 μμ.

aeal"δε μπορουν να βρουν καποιο προβλημα μου λενε"

aeal"την 4η φορα μου ειπαν οτι πολλα tiger το εχουν αυτο"

aeal"το εχω παει σε 3 συνεργεια"


δηλαδη το εχεις παει σε 3 εξουσιοδοτημενους της Triumph, αυτοι ξερουν για το προβλημα αλλα δεν ξερουν πως να στο φτιαξουν ??

δεν νομιζω να τους εχεις πληρωσει κιολας ??

Υ.Γ. (δεν ειμαι μηχανικος)αλλα ελεγξε το φυσακι στο συμπλεκτη .. αυτο εχει ακουστει να κανει κατι παρομοια ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: προβλημα σε tiger  

  Από: Costas στις 10/07/2012 9:06 μμ.

Σου είπαν οτι πολλά Tiger το έχουν αυτό; Δηλαδή τί, ακούγεται ένα τακ κάτω από το ντεπόζιτο και σβήνουν;;
Πολύ περίεργα πράγματα. Μήπως να μας έλεγες το όνομα του συνεργείου;

Re: προβλημα σε tiger  

  Από: acratosa στις 11/07/2012 1:13 πμ.

Costas"Σου είπαν οτι πολλά Tiger το έχουν αυτό; Δηλαδή τί, ακούγεται ένα τακ κάτω από το ντεπόζιτο και σβήνουν;;
Πολύ περίεργα πράγματα. Μήπως να μας έλεγες το όνομα του συνεργείου;"


όντως! Όνομα, please!

υγ. Αυτομε το φυσάκι του συμπλέκτη ειναι θέμα, όντως. το έχω κι εγώ εδώ κ καιρο. Αλλα το πρόβλημα ειναι μονο στην εκκίνηση, όπου θελει 1-2 κουνηματα του φις και καλο συμπλεκτάρισμα. Πιστευω στο σερβις μου την παραασκευη να επιλυθει οριστικά.

Re: προβλημα σε tiger  

  Από: mixalakis στις 11/07/2012 10:23 μμ.

Το πρόβλημα που είχαν κάποια tiger με την πεταλούδα ήταν ότι παρουσίαζε κάποιες αρυθμίες στο ρελαντί. Και εμένα όλο μου την ρύθμιζε ο Σάκης και μετά από 2-3.000 χλμ εμφανιζόταν πάλι. Ήμουν στην εγγύηση και δεν πλήρωνα, αλλά και η Τ δεν δικαιολογούσε κάτι παραπάνω.

Τελικά αλλάχτηκε όλη η πεταλουδιέρα και ησύχασα.
Αλλά να ανοίγεις το γκάζι και να σβήνει δεν το έχω ξανακούσει.

Re: προβλημα σε tiger  

  Από: aealo στις 12/07/2012 9:40 πμ.

Θα το κοιταξω παιδια το φυσακι.κατι με το ιντζεκσιον ισως? Κατι με καλωδιωσεις? Τις πεταλουδες τις εχω αλλαγμενες απ τ σακη.δεν μου ζητησε κανεις λεφτα.δε θα εκθεσω συνεργειο αν πω ονομα?

Re: προβλημα σε tiger  

  Από: Native στις 12/07/2012 11:10 πμ.

Οταν είναι κρύο το κάνει η πάντα?

Τους σένσορες σου τους άλλαξαν? MAP, TPS

Ρίξε μια ματια στην εξάτμιση σου μήπως κάπου χάνει έστω και ελάχιστα πριν τον αισθητήρα λ. - σφίξε λίγο τις εξαγωγες των εξατμίσεων (με κρυο μοτερ πάντα) και πες να σου περάσουν πάλι το πρόγραμμα της ECU κανοντας παράλληλα το σωστό reset adaptions.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: προβλημα σε tiger  

  Από: aealo στις 12/07/2012 12:17 μμ.

Μου το κανει κ ζεστο κ κρυο.τους σενσορες τους εχω αλλαγμενους.η εξατμιση χανει κ απο 2 πιρτσινια κ απο την αρχη του τελικοτ εκει στο φ.αυτα ειναι μετα τον λ.παιζει ν φταιει αυτο?

Re: προβλημα σε tiger  

  Από: evkou στις 12/07/2012 12:25 μμ.

acratosa"
Costas"Σου είπαν οτι πολλά Tiger το έχουν αυτό; Δηλαδή τί, ακούγεται ένα τακ κάτω από το ντεπόζιτο και σβήνουν;;
Πολύ περίεργα πράγματα. Μήπως να μας έλεγες το όνομα του συνεργείου;"


όντως! Όνομα, please!

υγ. Αυτομε το φυσάκι του συμπλέκτη ειναι θέμα, όντως. το έχω κι εγώ εδώ κ καιρο. Αλλα το πρόβλημα ειναι μονο στην εκκίνηση, όπου θελει 1-2 κουνηματα του φις και καλο συμπλεκτάρισμα. Πιστευω στο σερβις μου την παραασκευη να επιλυθει οριστικά."


Το πρόβλημα με τη βαλβιδα του συμπλέκτη είναι οτι απο σκόνη και υγρασία κολαει οποτε το ξεκουμπωνεις πιεζοντας το απο κατω, το καθαριζεις με wd40 και επανερχεται κανονικα αλλα αυτη η βαλβιδα προκαλουσε σβησιματα πανω σε αλλαγες ταχυτητων (οταν ανοιγοκλεινει) και οχι μετα απο μαρσαρισμα, σιγουρα κατι θα ξερει ο Σακης για αυτο

Re: προβλημα σε tiger  

  Από: Native στις 12/07/2012 2:33 μμ.

aeal"Μου το κανει κ ζεστο κ κρυο.τους σενσορες τους εχω αλλαγμενους.η εξατμιση χανει κ απο 2 πιρτσινια κ απο την αρχη του τελικοτ εκει στο φ.αυτα ειναι μετα τον λ.παιζει ν φταιει αυτο?"


Δεν νομίζω, αν είναι μετά τον καταλύτη. Kοιτα και το προγραμμα που σου ειπα, αυτο ακουγεται και λιγο προβλημα αβανς...ξαναπέρνα μια το σωστο προγραμμα, μονο καλο μπορει να κάνει. Απο κει και περα σου λέω καποια λαθός μετρηση απο κάποιο αισθητηρα παει αυτο...κανένα λαμπάκι check engine δεν έχεις? Περιεργο πάντως, αμα βγαλεις ακρη, κανε μια ενημέρωση
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: προβλημα σε tiger  

  Από: aealo στις 12/07/2012 6:13 μμ.

Ευχαριστω πολυ παιδια.α ρε καρμπυρατερ που μας χρειαζεται