Πιστόνια Tiger 1050

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Glober στις 15/06/2011 2:31 μμ.

Βαγγέλη ανέφερα και στην άλλη συζήτηση μας, εγώ είμαι μέσα και στην διάθεση σου για όποια βοήθεια θές.

Αν και δεν έχω (ακόμα) πρόβλημα προτιμάω να γαιδουροδένω παρά να γαιδουρογυρεύω.

Επίσης μήπως να μας πείς το όνομα του υπέυθύνου με τον οποίο μίλησες?

Αν τον πάρουνε τηλ καμιά δεκαριά απο Ελλάδα και όχι μόνο ένας θα δώσει σίγουρα περοσότερη σημασία.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς ,

Βαγγέλης

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: mapcentral στις 15/06/2011 3:22 μμ.

Εξαιρετική πρωτοβουλία.....αν και δεν έχω πρόβλημα με πιστόνια (ακόμα, τουλάχιστον...μόνο 1100χλμ....έχω κάποια θεματάκια: βλ. λαιμό τιμονιού, μάλλον), ωστόσο στη διάθεση σου!
Θεωρώ μάλιστα χρήσιμο, να δημοσιοποιήσεις και το email του υπευθύνου....
Καλή μας συνέχεια....keep on walking!!

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: ad1 στις 15/06/2011 3:46 μμ.

Πολυ καλη προσπαθεια κ νομιζω οτι ολοι οι παθοντες (αφου θα εχουν κ στοιχεια) οφειλουν να βοηθησουν.
-Τι σου ειπε σχετικα με τα συνεργεια κ με τον νομο που ισχυει αλλα εδω μας τρεχουν?
-Σχετικα με τα πιστονια τι σου απαντησε?

Ελπιζω να βρεθει μια ακρη!
Και παλι συγχαρητηρια για την προσπαθεια που κανεις

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 15/06/2011 4:16 μμ.

Glober"[...]Αν τον πάρουνε τηλ καμιά δεκαριά απο Ελλάδα και όχι μόνο ένας θα δώσει σίγουρα περοσότερη σημασία.[...]"


Να του πούνε τι; Ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του;

Αμα αρχισουμε να του λέμε οτι νομιζουμε οτι μας φαινεται περίεργο στο μηχανακι δε θα βρουμε ακρη και το προβλημα με τα πιστόνια θα μπει στο περιθώριο.

Ας μείνουμε στο συγκεκριμένο ζήτημα κι ας αφησουμε το λαιμο και τα πλευρά. Εαν θέλετε κατι κι εχετε συγκεκριμένο παραπονο, καντε το ομαδικά. Ετσι έχουν μαθει έξω, έτσι θα βρειτε καλύτερη ανταποκριση

Αλλα, ΜΟΝΟ όσοι έιχατε ή έχετε πραγματικο προβλημα (αλλαξατε, θα αλλαξετε, αλλαζετε).

Θα (ξανα)συμφωνησω με τον , να τον καλέσει ο vag να μπει στο φόρουμ και να ρωτησει.

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 15/06/2011 4:35 μμ.

Cpt. Haddock"

Θα (ξανα)συμφωνησω με τον

"



Κάτι συμβαίνει τώρα τελευταία.. Ανησυχώ
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 15/06/2011 4:40 μμ.

Δύο είναι τα θέματα της Τ, τουλάχιστον για την Ελλάδα.

1. Το θέμα που έχει προκύψει με τα πιστόνια στα 1050
2. Η ανεπάρκεια του δικτύου εξουσιοδοτημένων συνεργείων, που υπήρχε πάντα και χειροτέρεψε με τις τελευταίες ανακατατάξεις μετά από την απαίτηση για κάθετες μονάδες με μεγάλη επένδυση που μάλλον δεν ταιριάζει στις ελληνικές συνθήκες και τη ελληνική αγορά.

Τα υπόλοιπα που μπορεί να έχει ο καθένας είναι ή θεματάκια ή μεμονωμένα σοβαρά θέματα που μπορεί να υπάρξουν παντού και τίποτα διαφορετικό από ότι συμβαίνει με όλες τις εταιρείες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Glober στις 15/06/2011 5:42 μμ.

Cpt. Haddock"
Glober"[...]Αν τον πάρουνε τηλ καμιά δεκαριά απο Ελλάδα και όχι μόνο ένας θα δώσει σίγουρα περοσότερη σημασία.[...]"


Να του πούνε τι; Ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του;

Αμα αρχισουμε να του λέμε οτι νομιζουμε οτι μας φαινεται περίεργο στο μηχανακι δε θα βρουμε ακρη και το προβλημα με τα πιστόνια θα μπει στο περιθώριο.

Ας μείνουμε στο συγκεκριμένο ζήτημα κι ας αφησουμε το λαιμο και τα πλευρά. Εαν θέλετε κατι κι εχετε συγκεκριμένο παραπονο, καντε το ομαδικά. Ετσι έχουν μαθει έξω, έτσι θα βρειτε καλύτερη ανταποκριση

Αλλα, ΜΟΝΟ όσοι έιχατε ή έχετε πραγματικο προβλημα (αλλαξατε, θα αλλαξετε, αλλαζετε).

Θα (ξανα)συμφωνησω με τον , να τον καλέσει ο vag να μπει στο φόρουμ και να ρωτησει.

"


Καπετάνιο θα συμφωνήσω μαζί σου στο οτι ίσως αν αρχίσουν παίρνουν τηλ καθένας γαι το μακρύ του και το κοντό του θα πλατιάσει το θέμα... you have a point there...

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου όμως στο οτι θα πρέπει να εμπλακούν μόνο όσοι τους έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα και να σου εξηγήσω γιατί...

Ττο δικό μου μηχανάκι έχει 7000χλμ και ακόμα (φτύνομαι...) δεν έχει πρόβλημα.

Παρ'ολ'άυτά όταν οι [url]εξουσιοδοτημένοι[/url], υπο την σκιά μίας ενδεχόμενης πιστονοπάθειας, μου λένε οτι πρέπει να βάλω πρόγραμμα που θα μου κάνει τον Τίγρη... γατάκι ή οτι αν βάλω οποιοδήποτε άλλο τελικό απο αυτά που πουλάει η Τ γιατί αλλιώς θα χάσω την εγγύηση.... ε τότε εμμέσως πλήν σαφώς επηρεάζομαι και εγώ απο το θέμα των πιστονιών ακόμα και να μην μου συμβεί ποτε...

Για αυτό τον λόγο θεωρώ οτι οποιοσδήποτε έχει το συγκεκριμένο μηχανάκι πρέπει να συμμετάσχει σε μία απο κοινού διαμαρτυρία... αρκεί βέβαια (και επαναλαμβάνω οτι σε αυτό συμφωνώ 100% μαζί σου) να γίνει με ένα συντονισμένο τρόπο ώστε να περαστούν εστιασμένα και με όσο πιο έντονα γίνεται, τα σωστά μυνήματα.

Στο κάτω κάτω όσο περισσότεροι μαζευτούμε που να "φωνάζουμε" για ένα συγκεκριμένο θέμα τόσο πιο πολύ θα ακουστούμε...

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: vagtyrp στις 15/06/2011 5:50 μμ.

παιδιά για να μην υπάρξει παρεξήγηση.....δεν αναλήσαμε στο τηλέφωνο τις βλάβες και τις αιτιολογίες...


ΑΛΛΑ.....ανοίξαμε μια απευθείας επικοινωνία με την αγγλία πλέον.υποσχέθηκε ο τύπος που λέγεται mark( το άλλο δεν το συγκράτησα, αλλά θα το έχω στο απαντητικό άμεσο mail που θα λάβω, μόλις στείλω το δικό μου) ότι θα λάβω γραπτές απαντήσεις σε όλες μου τις απορίες από τους αρμοδίους εκεί.
το τηλέφωνο να πάρετε αν θέλετε υπάρχει: http://www.triumphmotorcycles.co.uk/the ... contact-us και ζητάτε το overseas customer service και θα μιλήσετε με αυτόν.

το mail θα το δημοσιοποιήσω ή θα το στείλω σε όλους τους πραγματικά ενδιαφερόμενους με πμ.

το καλό θα ήταν α) να μαζευτούμε κάπου να τα πούμε από κοντά και να συγκεντρώσουμε τα θέματά μας, γράφοντας εν τέλει ένα κοινό γράμμα ώς διαμαρτυρόμενοι
β) όταν σας στείλω το mail να ετοιμάσει ο καθένας από σας το γράμμα του, με το σωστό τρόπο και να τα αποστείλουμε στην αγγλία

θα ξαναμιλήσω μαζί του σύντομα, ίσως και αύριο, μευθάυριο.


νίκο στο γράμμα που είχα στείλει είχε όλα τα λινκ για να κοιτάξει, απλά το στείλαν πίσω.δεν με εκπλήσσει μιας και το ήξερα από καιρό.στο νέο που θα γράψω θα έχει όλες τις σχετικές προσκλήσεις!

επίσης όπως λέει ο κάπτεν, εγώ τουλάχιστον θα επικεντρωθώ στο θέμα των πιστονιών, και στην ανυπαρξία του δικτύου, αριθμητικά αλλά και ουσιαστικά.

στο γράμμα που θα γράφω μετά το απαραίτητο χώσιμο, θα ζητήσω να απαντήσουν αν έχω νεα εγγύηση για τα πιστόνια και μόνο, αν μπορώ να πηγαίνω σε πρώην εξουσιοδοτημένο, αλλά νόμιμο και να καλυφθώ για το συγκεκριμένο θέμα,τί ισχύει για τις εξατμίσεις, τί ισχύει για τα χαζοπρογράμματα που μας λένε,κλπ...........θα αναφερθώ ένα προς ένα σε όλα που μας απασχολούν εδώ μέσα και επιπλέον θα τους παραθέσω και μία, προς μία αλλά και ονομαστικά την κάθε δικαιολογία που αναφέρουν.και καλό θα ήταν και οι λοιποί ενδιαφερόμενοι να κάνουν το ίδιο.

θα είμαστε σε επαφή....εν το μεταξύ, ετοιμάστε τα γραμματάκια σας!

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: patapios στις 15/06/2011 6:05 μμ.

Βαγγελη RESPECT!!!

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: tharis στις 15/06/2011 6:33 μμ.

Μπραβο ρε Βαγγελη!! Απ οτι φαινεται το θεμα βρισκει το δρομο του ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Tigrisss στις 15/06/2011 7:53 μμ.

Βαγγέλη συγχαρητήρια κατ'αρχας, θελω πραγματικά να ΥΠΟΓΡΑΨΩ οποιαδήποτε περαιτέρω κίνηση θεωρήσεις αναγκαία. Επίσης, θελω να μοιραστώ τυχόν εξοδα που θα κάνεις σε αυτή τη προσπάθεια που εχεις ξεκινησει, ειτε λέγεται εξωδικο είτε αλλιώς

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: redfoot στις 15/06/2011 8:16 μμ.

ευγε κ απο μενα
αν ειναι να βγει μια ακρη να υπογραψω κι εγω βρε παιδια και ολοι μας ομαδικως και ανεξαιρετως .
η απαντηση του Αγγλου εστω και αν δε δίνει εξηγησεις ούτε υποσχεσεις επιλυσης αν μη τι αλλο ειναι ενα θετικο βημα. Δεν πιστευω οτι ειναι απλο το ζητημα ουτε οτι λύνεται απλα ωστόσο ενα πολυ πιθανο σεναριο είναι να τριξουν οι Αγγλοι τουλαχιστον τα δόντια των υφιστάμενων κακων επαγγελματιων- αντιπροσωπων ώστε τουλαχιστον να μη μας πουλανε παραμυθι. Η ισχυς της αντίδρασης ειναι ευθεως αναλογη του αριθμου των παραπονουμενων οποτε οσο περισσοτεροι αντιδρασουμε δυναμικα τόσο το καλυτερο. Η αρχη εγινε.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: nafpaktios στις 15/06/2011 10:21 μμ.

vagtyrp"λοιπόν.....δεν άντεξα και πήρα τηλέφωνο στην αγγλία....έχω πλέον το mail του υπεύθυνου τμήματος και μιλήσαμε για 45 λεπτά ( ωχ...πονάει από τώρα η τσέπη μου)

ανέφερα τα πάντα, και για τα πιστόνια και για το καταπληκτικό σέρβις που λαμβάνουμε από τους αντιπροσώπους. ανέφερα επίσης ότι μεγάλος όγκος triumph συνεχίζει να πηγαίνει σε συγκεκριμένο συνεργείο, χωρίς να αναφέρω ποιό, που είναι μακράν το καλύτερο αλλά όχι πλέον εξουσιοδοτημένο, και παρά το ότι η νομοθεσία το επιτρέπει( το οποίο παραδέχτηκε και ο ίδιος) μας δημιουργούν προβλήματα.
επίσης το γράμμα που είχα στείλει τα χριστούγεννα είχε άμεσα προωθηθεί στην ιλιοφίλ και όπως μου είπε ήταν υποχρεωμένοι να μου απαντήσουν γραπτώς ή τηλεφωνικώς το λιγότερο, πράγμα το οποίο δεν συνεβει ποτέ και μου ζήτησε συγνώμη γιαυτό.
του είπα ότι επειδή δεν βγάζουμε άκρη, κάποιοι ίσως αναγκαστούμε να κινηθούμε με εξώδικα ώστε να λάβουμε μια επίσημη ΓΡΑΠΤΗ απάντηση για να ξέρουμε αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθούμε ξανα με την triumph.

μου ζήτησε, και θα το κάνω, να του στείλω στο mail πλέον, το γράμμα μου και να του γράψω επίσης όλα τα παράπονα, οποιασδήποτε μορφής έχω ακούσει κατά καιρούς και θα είμαστε σε τακτική πλέον επικοινωνία απευθείας, μιας και του είπα ότι δεν θέλω απάντηση από πουθενά, εκτός από την αγγλία απευθείας.

τους εξήγησα επίσης ότι τα λεγόμενά μου δεν θα μπορώ να τα αποδείξω, μιας και φυσικά θα τα αρνηθούν όλα, αλλά θα προέρχονται από πολλά στόματα και ότι θα προσπαθήσω να είναι και ενυπόγραφα και ότι οποιοαδήποτε πρώτη επικοινωνία θα ήθελα να είναι μαζί μας και όχι μεσω ηλιοφιλ...πράγμα το οποίο θα γίνει μου είπε...


λοιπόν το διαταύτα.....πρέπει να συντονιστούμε με κάποιο τρόπο....όποιος ενδιαφέρεται να συμμετάσχει σε αυτή την κίνηση θα πρέπει να το πει, να δούμε τί θα κάνουμε.
θα μιλήσω με τη ΜΟΤΕΚ φυσικά για τη μορφή που πρέπει να έχει το γράμμα και θα συμβουλευτώ και δικηγόρο, αλλά θέλω να ξέρω σύντομα αν είμαι μόνος μου ή όχι.

αυτά.....πάντα όρθιοι όλοι μας....



δεν ξερω αν πρέπει να γίνει ξεχωριστό ποστ, οπότε αν κάποιος mod κρίνει ας το βάλει κάπου ξεχωριστά, ευχαριστώ!"
Μπραβο ρε Βαγγελλη!Δυστυχως δεν εχω χρονο να ασχοληθω και εγω φιλε!Παντως αν χρειαστεις την υπογραφη μου σε οποια κινηση και αν κανεις εχω υπογραψει απο τωρα,οπως επισης και χρηματα για την προσπαθεια σου προκειμενου να βρεθει μια ακρη!Χαρας το κουραγιο σου φιλε!Ωφειλω επισης να σε ευχαριστησω και για τις συμβουλες σου στο γνωστο προβλημα με τα πιστονια δημοσιως!!!
If it works don't fix it!!!

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: akile ! στις 15/06/2011 10:29 μμ.

Συγχαρητηρια Βαγγέλη και απο μένα και επειδή είμαι και σε κρίσιμη ηλικία ...38.000 χλμ
Ειμαι παρών σε ότι κινήσεις γίνουν.

Για να τον δούμε τον Mark ...

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: odysseas στις 17/06/2011 3:37 μμ.

και όμως φίλε μου θα σου τα αλλάζει αιώνια.....γιατί για κάθε αλλαγή, παίρνεις καινούργιο μοτέρ και 2 χρόνια εγγύηση όπως λέει η ευρωπαική νομοθεσία και το ελληνικό δίκαιο από το 2002....το έχω ξαναγράψει αυτό.. και ασε τις εκάστοτε αντιπροσωπίες να λένε μαλακίες....πλέον με το ίντερνετ και το τηλέφωνο θα ταλαιπωρηθείς λίγο μεν αλλά θα στο φτιάξουν....εμενα χαλασαν στα 48000 και άλλαξα τα πάντα....μόνο ο στρόφαλος έμεινε.....άρα θα μου τα αλλάξουν και στα 100000χλμ και στα 150000χλμ και στα 200000χλμ........γιάτί με κάθε αλλαγή το παίρνεις καινούργιο και άστρωτο![/quote]

βαγγελη πηρε φιλος στην ηλιοφιλ κ ειπε ο υπευθυνος πως σε περιπτωση αλλαγης πιστονιων ,θα εχω 1 χρονο εγγυηση απο τον μαστορα που θα τα αλλαξει και οτι σε μηχανακι που δεν ειναι στην εγγυηση θα πληρωθει μονο η εργασια..ααυτα απο την ηλιοφιλ σημερα..