Πιστόνια Tiger 1050

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: louis στις 06/06/2011 10:25 μμ.

καινουργιος στο φορουμ τιγρης 1050 08 19000 χιλ απροβληματιστα σας χαιρετω καλα χιλιμετρα

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: green-675 στις 08/06/2011 11:46 πμ.

green-675"προβλημα υπαρχει και στα sprint st 1050....εγω μεσα......1φορα τα αλλαξα και 2η σημερα επαθα ζημια δεν ξερω τι ακριβως αυριο θα σας πω"

1 πιστονι ραγισμενο, 1 κατεστραμμενο ,εφυγαν κομματια , ελιωσε στην κυριολεξια, ελατηρια και γμσ τα κοινως κατι πρεπει να γινει........πλεον.
το σεπτεμβριο η μηχανη βγαινει απο την εγγυηση και μου λενε θα δουμε..............
ε θα το δω και εγω αλλιως...οποιος εχει προβληματα σχετικα ας επικοινωνησει μαζι μου να δουμε τι θα κανουμε
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 08/06/2011 1:07 μμ.

Giann"αμάν 3 μέρες έλειψα και γυρίζω και βλέπω αυτό?? μεγάλο το ποσοστό... παρήγορο πως μειώθηκε απο το 2009 και μετά. τι να πεις? συνεχίζουμε.. ίσως στείλουμε το poll στην triumph???"


Ελπίζω, ξαναλέω, να μη θεωρείς το poll αυτό τίποτα παραπάνω από ότι είναι από πλευράς στατιστικής ακρίβειας, ε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: psilo_paidi στις 08/06/2011 1:35 μμ.

green-675"
green-675"προβλημα υπαρχει και στα sprint st 1050....εγω μεσα......1φορα τα αλλαξα και 2η σημερα επαθα ζημια δεν ξερω τι ακριβως αυριο θα σας πω"

1 πιστονι ραγισμενο, 1 κατεστραμμενο ,εφυγαν κομματια , ελιωσε στην κυριολεξια, ελατηρια και γμσ τα κοινως κατι πρεπει να γινει........πλεον.
το σεπτεμβριο η μηχανη βγαινει απο την εγγυηση και μου λενε θα δουμε..............
ε θα το δω και εγω αλλιως...οποιος εχει προβληματα σχετικα ας επικοινωνησει μαζι μου να δουμε τι θα κανουμε"


Και μένα έπαθε πιστόνια για 2η φορά. Το καλύψανε εκτός εγγύησης στη Μιχαλακοπούλου. Σαν τι να κάνουμε δηλαδή? Μπλέξαμε απλά

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Gianno στις 08/06/2011 2:10 μμ.

Sprinter"
Giann"αμάν 3 μέρες έλειψα και γυρίζω και βλέπω αυτό?? μεγάλο το ποσοστό... παρήγορο πως μειώθηκε απο το 2009 και μετά. τι να πεις? συνεχίζουμε.. ίσως στείλουμε το poll στην triumph???"


Ελπίζω, ξαναλέω, να μη θεωρείς το poll αυτό τίποτα παραπάνω από ότι είναι από πλευράς στατιστικής ακρίβειας, ε?"



φυσικά όχι αλλά κάτι είναι και αυτό... διαφωνείς?
http://www.thehotelslist.com , all about hotels..

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: psilo_paidi στις 08/06/2011 2:58 μμ.

[quote="Gianno":1x03o0ew]
Sprinter"
Giann"αμάν 3 μέρες έλειψα και γυρίζω και βλέπω αυτό?? μεγάλο το ποσοστό... παρήγορο πως μειώθηκε απο το 2009 και μετά. τι να πεις? συνεχίζουμε.. ίσως στείλουμε το poll στην triumph???"


Ελπίζω, ξαναλέω, να μη θεωρείς το poll αυτό τίποτα παραπάνω από ότι είναι από πλευράς στατιστικής ακρίβειας, ε?"



φυσικά όχι αλλά κάτι είναι και αυτό... διαφωνείς?[/quote:1x03o0ew]

Εγώ διαφωνώ δεν ειναι ακριβές... μπορει να είναι μεγαλύτερος ο αριθμός των σπασμένων

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 08/06/2011 3:42 μμ.

[quote="Gianno":wxdyhson]
Sprinter"
Giann"αμάν 3 μέρες έλειψα και γυρίζω και βλέπω αυτό?? μεγάλο το ποσοστό... παρήγορο πως μειώθηκε απο το 2009 και μετά. τι να πεις? συνεχίζουμε.. ίσως στείλουμε το poll στην triumph???"


Ελπίζω, ξαναλέω, να μη θεωρείς το poll αυτό τίποτα παραπάνω από ότι είναι από πλευράς στατιστικής ακρίβειας, ε?"



φυσικά όχι αλλά κάτι είναι και αυτό... διαφωνείς?[/quote:wxdyhson]

Εφόσον δεν έχει καμμιά στατιστική αξία, το μόνο που μας λέει είναι πως τα πιστονοθέματα είναι αρκετά, πράγμα που ξέραμε ούτως η άλλως. Αρα απλώς αξία να περνάει η ώρα μας έχει.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: TASOS στις 08/06/2011 4:01 μμ.

Καλησπέρα σε ολους,τι να γράφω τώρα δεν έχω και χρόνο ....tiger 1050 2007 1) στα 26800 αλλαγη 3 πιστόνια-ελατήρια-χιτώνια,2)μετά από 5000 χλμ ,ξανά τα ίδια(χιτώνια είπαν αλλά ποιος τους πιστεύει!!!!) και 3)τώρα μετά απο 4000 χλμ ξανά τα ίδια περιμένω να την ξαναβάλουν μέσα.........από μέρα σε μέρα .ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΠΕΥΚΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΟΦΙΛ ,χωρίς χρέωση μετά από φασαρίες.
Απίστευτη ξεφτίλα,ξενέρωμα όσο δεν πάει, να προσθέσω οτι το δεύτερο έγινε τέλος Ιουλίου.......πάνε οι διακοπές.
Υ.Γ το είπα και σε εκεινους είναι η τελευταία φορά την επόμενη θα φτάσω μέχρι τα ευρωπαικά δικαστήρια ,για αποζημίωση κ.λ.π.
Σας ζητώ συγνώμη προκαταβολικά εαν δεν μπορέσω να απαντήσω σε τυχόν απορίες σας λόγω πίεσης χρόνου,τουλάχιστον σύντομα.

ΚΡΙΜΑ

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Native στις 08/06/2011 4:22 μμ.

Εγω το έχω πει οτι όλοι με τους 1050, λιγο-πολύ με ραγισμένα πιστονια κυκλοφορείτε απλα δεν το έχετε καταλάβει... ή δεν έχει γυρίσει το ελατήριο στην θέση του ραγίσματος για να περάσουν αρκέτα λάδια στον θάλαμο καύσης και να φανει η κατανάλωση...

Γιατι απο θέμα επιδόσεων δεν είναι απαραίτητο οτι θα δείτε διαφορά....εγω δεν είχα δει καμία....

Είναι μεγάλο το ξενέρωμα και αρκετά σοβαρό το θέμα, σε σημείο που θα έπρεπε αμεσα να αντικαταστήσουν τον 1050....

Για να δουμε τι θα γίνει....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 08/06/2011 5:05 μμ.

Native"Εγω το έχω πει οτι όλοι με τους 1050, λιγο-πολύ με ραγισμένα πιστονια κυκλοφορείτε απλα δεν το έχετε καταλάβει... ή δεν έχει γυρίσει το ελατήριο στην θέση του ραγίσματος για να περάσουν αρκέτα λάδια στον θάλαμο καύσης και να φανει η κατανάλωση...

Γιατι απο θέμα επιδόσεων δεν είναι απαραίτητο οτι θα δείτε διαφορά....εγω δεν είχα δει καμία....

Είναι μεγάλο το ξενέρωμα και αρκετά σοβαρό το θέμα, σε σημείο που θα έπρεπε αμεσα να αντικαταστήσουν τον 1050....

Για να δουμε τι θα γίνει...."


Θες να δείς τα πιστονάκια μου πως είναι? Δε τα ξέρεις όλα κουμπάρε!

Την έχουμε ξανακάνει την κουβέντα και βαριέμαι. Περιμένω ακόμα να μου εξηγήσεις γιατί οι 1050 του '05 και '06 δεν έχουν πρόβλημα πρίν πάρω στα σοβαρά αυτά που λές

Εγώ τα ενδεχόμενα και τις απόψεις μου τις έχω γράψει πολλές φορές και συνοπτικά πιστεύω πλέον πως το πρόβλημα προέκυψε από τις αλλαγές που έγιναν σε πιστόνια - θάλαμο καύσης και προγραμματισμό ώστε να πληρουν τα Euro ταδε σχετικά με τους ρύπους. Ειμαι πεπεισμένος πλέον πως το πρόβλημα οφείλεται σε πηράκια η προανάφλεξη και τα τελευταία μουρμουρητα από την Τ το επιβεβαιώνουν (δείχνοντας προς πειράκια αλλά δε θα απεκλεια και την προαναφλεξη)

AN ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΒΑΖΕΤΕ 100άρα ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΟ ΟΚΤΑΝΙΩΝ.

ΑN ΘΕΛΕΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΑΦΤΕΡ-ΜΑΡΚΕΤ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΜΑΜΑ. ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΕ Κ&Ν ΚΑΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ

ΚΑΚΟ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΨΥΧΡΟΤΕΡΟ ΜΠΟΥΖΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΝΤΑΡΝΤ ΤΟΥ ΜΑΝΟΥΑΛ

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΠΑΛΑΧΘΕΙΤΕ, ΒΡΕΙΤΕ ΠΙΣΤΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ '05-'06

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΙΩΣΤΕ ΤΟ ΑΒΑΝΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΚΟΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΒΑΛΑΝ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΑΤΕ (ΔΙΚΑΙΩΣ). ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΑΒΑΝΣ ΚΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΟ ΜΕΙΓΜΑ. ΑΥΤΟ ΔΕ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ Η Τ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΓΆΖΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΡΥΠΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΦΤΩΧΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΟΙ ΣΚΑΤΟΒΕΝΖΙΝΕΣ ΜΕΓΕΘΥΝΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΜΗ ΟΔΗΓΕΙΤΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ ΚΑΙ ΜΗ ΚΟΝΤΡΑΡΕΤΕ ΜΕ ΕΚΤΕΣ ΚΑΙ 2000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΊΞΕΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΛΛΗΤΟ ΤΙ ΡΟΠΑΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ.

ΥΓ Το ότι ο 1050 βαίνει πρός αντικατάσταση, ισχύει ασχέτως πιστονοπάθειας - ξεπιστονοπάθειας.
ΥΓ2 To νέο σπηντ είναι το πιο καινούργιο μοντέλο με τον 1050. Πολύ θα με ενδιέφερε να δώ αν βγάλει και αυτό πρόβλημα αλλά τουλάχιστον στην Ελλάδα θα πουληθούν ελάχιστα οπότε τρέχα γύρευε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 3 φορές συνολικά.

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Tigrisss στις 08/06/2011 6:44 μμ.

το οτι αρχισαν οι αντικαταστασεις σε αυτους που τα αλλαξαν ήδη μια φορα ειναι πραγματικα λυπηρο και ανησυχητικο....

θυμιζω οτι εγω αλλαξα στις 31.000, με προβληματακια απο τις 25 περιπου....
γι αυτο και στη θεση ολων εσας που δηλωνετε απροβληματιστοι στα 10.000, 15.000 18.000.....θα κραταγα μικρό καλαθι.
κριμα....τωρα εχω 40.000, σε καμια δεκαρια θα αρχισω να το ξανασκεφτομαι...

ξερω ομως οτι για 2 χρονια απο τοτε που τα αλλαξα εχω εγγυηση επιπλεον, οποτε....κατι ειναι κ αυτο, τουλαχιστον το σοκ να ειναι μονο ψυχολογικο.

το κακο ειναι οτι το χει μαθει κ η κουτση μαρια, και δε πουλιουνται πια τα μηχανακια....εκτος κ αν τα σκοτωσεις

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 08/06/2011 6:48 μμ.

Κατι περιπτώσεις πάντως που δηλώνονται εδώ μεσα ότι άλλαξε στις 25000 και μετά του ξαναχάλασαν σε άλλες 5000 κλπ εγώ τείνω να τα αποδώσω σε κακό μαστόρεμα... δε λέω πως δε μπορεί να μη ξαναχαλάσουν λέω πως το 4 και 5 χιλιάδες πολύ λίγο μου ακούγεται.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Tigrisss στις 08/06/2011 6:56 μμ.

μακαρι να ναι ετσι.....εγω Νικο στο φιλο μας το φτιαξα, κ δεν εχει κανει κιχ ακομα...

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: green-675 στις 08/06/2011 7:10 μμ.

[quote="psilo_paidi":s4kgl61m]
green-675"
green-675"προβλημα υπαρχει και στα sprint st 1050....εγω μεσα......1φορα τα αλλαξα και 2η σημερα επαθα ζημια δεν ξερω τι ακριβως αυριο θα σας πω"

1 πιστονι ραγισμενο, 1 κατεστραμμενο ,εφυγαν κομματια , ελιωσε στην κυριολεξια, ελατηρια και γμσ τα κοινως κατι πρεπει να γινει........πλεον.
το σεπτεμβριο η μηχανη βγαινει απο την εγγυηση και μου λενε θα δουμε..............
ε θα το δω και εγω αλλιως...οποιος εχει προβληματα σχετικα ας επικοινωνησει μαζι μου να δουμε τι θα κανουμε"


Και μένα έπαθε πιστόνια για 2η φορά. Το καλύψανε εκτός εγγύησης στη Μιχαλακοπούλου. Σαν τι να κάνουμε δηλαδή? Μπλέξαμε απλά[/quote:s4kgl61m]

εγω παντως επικοινωνησα με συνηγορο του πολιτη......θα δουμε.......
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: green-675 στις 08/06/2011 7:14 μμ.

Sprinter"Κατι περιπτώσεις πάντως που δηλώνονται εδώ μεσα ότι άλλαξε στις 25000 και μετά του ξαναχάλασαν σε άλλες 5000 κλπ εγώ τείνω να τα αποδώσω σε κακό μαστόρεμα... δε λέω πως δε μπορεί να μη ξαναχαλάσουν λέω πως το 4 και 5 χιλιάδες πολύ λίγο μου ακούγεται."


ρε φιλαρακο ιανουαριο 14700 αλλαξα πιστονια σε κουτα μηχανη...ποιο ειναι το κακο μαστορεμα ? στο εργοστασιο? 21000 χιλιομετρα αλλαζω αυτη τη στιγμη πιστονια και ολα τα σχετικα.............τα πιστονια ειναι ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ 2 απο τα τρια ειναι σπασμενα...το ενα ειδικα εφυγαν κομματια..ΕΛΙΩΣΕ θα ανεβασω φωτο να το δειτε ......πλακα κανουμε?
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!