Πιεση ελαστικων σε Tiger

Re: Πιεση ελαστικων σε Tiger  

  Από: ATN PANOS στις 07/05/2010 4:51 μμ.

giannisx"
ATN PANOS"
εξαιρειτε φυσικα το m5 στο οποιο ο κατασκευαστης συνιστα
αφοβα χαμηλοτερες πιεσεις λογο ιδιομορφιας του σκελετου
που μπορεις να χαμηλωσεις ακομα και κατω απο το 30psi
χωρις να καταστρεψεις τον σκελετο!!

κατι παρομοιο διαβασα και για το dunlop sportmart"


Πάνο που το διαβασες αυτό για τις πιέσεις στο Μ5? Έχεις καποιο link?
"

γιαννη@

δεν θυμαμαι που ακριβως το διαβασα αλλα ειναι σιγουρο γιατι
ηταν σελιδα τις ιδιας τις εταιριας και οχι καποιου αλλου!!
επισης και με ενα τεχνικο που μιλησα μου ειπε το ιδιο πραγμα!!!

αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Πιεση ελαστικων σε Tiger  

  Από: manik στις 12/01/2011 3:09 μμ.

Χαιρετώ την παρέα,

ειμαι καινούριος στο site και γενικά καινούριος ιδιοκτήτης ενός tiger 1050. Φοράω τα metzeller με πίεση 34-36 (μπροστά - πίσω) για γενική χρήση (μονοκάβαλος - δικάβαλος) μέσα στην πόλη και 36-40 δικάβαλος σε ταξίδια. Είμαι σχετικά ικανοποιημένος με την συμπεριφορά τους (ζεσταίνονται γρήγορα) αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για την διάρκειά τους ακόμα. Η τιμή τους σχετικά καλή 220€

Τον συνδυασμό αυτόν τον έβγαλα μετά από δοκιμές. Γνώμη μου είναι ότι δεν πρεπει να συμβουλευόμαστε τον κατασκευαστή της μηχανής αλλά αυτόν του ελαστικού. Η συμπεριφορά του ελαστικού διαφέρει από κατασκευαστή σε κατασκευαστή

Re: Πιεση ελαστικων σε Tiger  

  Από: black_power στις 12/01/2011 4:25 μμ.

επίσης τα λάστιχα που φοράτε λένε πάνω τους και το max psi που επιτρέπεται να πάρει... το οποίο είναι συνήθως αρκετά ψιλά.εγώ όταν πήγα στα psi που ελεγε στο manual το ένιωσα να γλιστράει περισσότερο πάντως...μπορεί σε ταξίδι με ψηλες ταχύτητες να ναι καλύτερα αλλα στη πόλη δε χρειάζεται

Re: Πιεση ελαστικων σε Tiger  

  Από: vassat στις 13/01/2011 2:41 μμ.

Νομίζω, μεγάλο ρόλο έχει η φιλοσοφία κατασκευής έκαστου ελαστικού πχ τα Metzeler με το δυνατό σκελετό λειτουργούν σωστά σε χαμηλότερες πιέσεις. Όταν είχα Μ1 είχα καταλήξει σε 34-38, με ίδιες πιέσεις τα Pirelli Angel ήταν αλλού για αλλού, με 36-41 βελτιώθηκαν σημαντικά.

Re: Πιεση ελαστικων σε Tiger  

  Από: patapios στις 13/01/2011 5:55 μμ.

Εγω με 36 40 ειμαι ευτυχισμενος (περι ορεξεως ...), λιγο αν πεσει το καταλαβαινω με χαζογλιστριματα, επισης καλο θα ηταν ο καθενας να εχει δικο του αξιοπιστο μετρητη γιατι τα βενζιναδικα ...

Re: Πιεση ελαστικων σε Tiger  

  Από: dakis_corfu στις 31/01/2011 5:33 μμ.

Καλησπέρα.. πριν μερικές μέρες κοίταξα το manual του τίγρη για τις πιέσεις και εγραφε 34 μπροστά και 42 πισω. Τις έβαλα έτσι και είδα μεγαλη βελτίωση. Εκεί που γλιστρούσε πλέον δεν γλιστράει, μπαίνει στις στροφές πολύ καλύτερα από πριν.. Όλοι μου λένε ότι είναι υπερβολική η πίεση στι πίσω, αλλά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος.. Να τ'αφήσω έτσι?

Re: Πιεση ελαστικων σε Tiger  

  Από: Sprinter στις 31/01/2011 5:47 μμ.

Μάλλον 36-42 πρέπει να έγραφε. Αμα σου αρέσει εσένα, τι ρωτάς εμάς?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πιεση ελαστικων σε Tiger  

  Από: akile ! στις 31/01/2011 7:22 μμ.

Καλησπέρα σε όλους, καινούργιος και εγώ στη παρέα !
Εγώ φοράω Αngel και δουλεουν καλύτερα με 36 - 41 για καθημερινή χρήση στο tiger !
Παρόλο που στην αρχή θεωρούσα οτι ήταν πολύ η πίεση !

Re: Πιεση ελαστικων σε Tiger  

  Από: vassat στις 31/01/2011 8:43 μμ.

[quote="akile !":q7gmc66s]Καλησπέρα σε όλους, καινούργιος και εγώ στη παρέα !
Εγώ φοράω Αngel και δουλεουν καλύτερα με 36 - 41 για καθημερινή χρήση στο tiger !
Παρόλο που στην αρχή θεωρούσα οτι ήταν πολύ η πίεση ![/quote:q7gmc66s]

Συμφωνώ τα Angel ST θέλουν πίεση.
/ ΒΣ