Περί κατανάλωσης...

Περί κατανάλωσης...  

  Από: ndim στις 16/04/2014 11:24 πμ.

Παίδες καλημέρα.
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά το θέμα, αλλά έχω ψιλοπάθει σοκ με την κατανάλωση του Tiger μου ('11).
Με γεμάτο ρεζερβουάρ, μου ανάβει λαμπάκι ρεζέρβας στα 130χλμ.
Ακριβώς όσο μου έκαιγε το gsxr που είχα, το οποίο είχε 185 άλογα! (λαμβάνοντας υπ'όψη και τη διαφορά ρεζερβουάρ)

Στο μηχανάκι φοράω μόνο ένα τελικό arrow και απολύτως τίποτ'άλλο.
Εκεί κυμαίνεται και η δική σας κατανάλωση;

Re: Περί κατανάλωσης...  

  Από: PTiger800 στις 16/04/2014 11:54 πμ.

Υπάρχει topic με την κατανάλωση του 800, το είχα ανοίξει κάποτε...

Η κατανάλωσή σου είναι πάρα πολύ μεγάλη.
Εμένα στην πόλη μου βγάζει γύρω στα 200 - 210 χλμ. Εκτός μπορεί να φτάσει και τα 260, ίσως και παραπάνω.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Περί κατανάλωσης...  

  Από: Omiros στις 16/04/2014 12:20 μμ.

Και εγώ το 1050 έχω. Από λαμπάκι σε λαμπάκι μετά από γέμισμα μου βγάζει γύρω στα 160-170χλμ ανάλογα και πως πάω. Ο μετρητής δείχνει 7,7 λίτρα στα 100. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Re: Περί κατανάλωσης...  

  Από: ndim στις 16/04/2014 12:38 μμ.

Tι γίνεται ρε γαμώτο; Δεν μπορώ να καταλάβω.

@ PTiger800: Δεν μιλάς για το 1050, φαντάζομαι...

Re: Περί κατανάλωσης...  

  Από: patapios στις 16/04/2014 1:33 μμ.

Τσεκαρεις φιλτρο αερα ... προγραμμα ...πιεσεις στα λαστιχα.

Η καταναλωση ακουγεται υπερβολικη.

Re: Περί κατανάλωσης...  

  Από: PTiger800 στις 16/04/2014 1:36 μμ.

ndim"@ PTiger800: Δεν μιλάς για το 1050, φαντάζομαι..."


Όχι. Το 800 έχω (όπως υποννοεί και το nickname), και απάντησα στην ερώτησή σου, γιατί βλέπω στο προφίλ σου ότι και εσύ γράφεις 800 XC. Υποθέτω ότι και εσύ για 800 μιλάς.

Σε κάθε περίπτωση 130 είναι λίγα.
...metal under tension, begging you to touch and go...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:55, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Περί κατανάλωσης...  

  Από: Costas στις 16/04/2014 1:37 μμ.

Εμένα στο st με ήπια οδήγηση στην πόλη παίζεις γύρω στα 8λ/100χμ και σε περίπτωση που το πλακώσεις σε κοφτες και πατιλίκια φτάνεις στα 13λ/100.

Το λέω επειδή είχες gsxr οπότε είναι λογικό να έχεις συνηθίσει το γκάζι, μήπως το πηγαίνεις τάπα;

Re: Περί κατανάλωσης...  

  Από: jimstag στις 16/04/2014 1:53 μμ.

εγώ με 800XC (φρεσκοστρωμένο με 2,500χλμ) βγάζω με γεμάτο ντεπόζιτο 200-230 πριν ανάψει το λαμπάκι - μέσα στην πόλη.

Το δρομολόγιο μου είναι κέντρο-μαρούσι, με ολίγον από κέντρο εσωτερικά δρομολόγια και ολίγον από κέντρο - πειραιά, οπότε είναι σε σχετικά χαλαρό δρόμο (3η - 4η και όχι 1η - 2α).

Πάνω από 7λτ/100 δεν έχω δει, ακόμα κ όταν το ανοίγω αρκετά... περισσότερο στο 6.7 είμαι...
Change before you have to!

Re: Περί κατανάλωσης...  

  Από: ndim στις 16/04/2014 1:55 μμ.

Costas"Εμένα στο st με ήπια οδήγηση στην πόλη παίζεις γύρω στα 8λ/100χμ και σε περίπτωση που το πλακώσεις σε κοφτες και πατιλίκια φτάνεις στα 13λ/100.

Το λέω επειδή είχες gsxr οπότε είναι λογικό να έχεις συνηθίσει το γκάζι, μήπως το πηγαίνεις τάπα;"


Η αλήθεια είναι, ότι παίζω συνέχεια κοντά στον κόφτη, αλλά και πάλι υπερβολική ακούγεται.

PTiger800, sorry, για το 1050 μίλαγα. Έχει μείνει από παλιά η πληροφορία στο προφίλ.

Re: Περί κατανάλωσης...  

  Από: Costas στις 16/04/2014 2:14 μμ.

Υπερβολικό δεν είναι, άμα το έχεις όλο στους κόφτες είσαι τουλάχιστον μισή φορά επάνω σε κατανάλωση και απο εκει προκύπτει αυτή η διαφορά των 50+/- χλμ. Και μάλιστα αν είχε και ένδειξη στιγμαίας κατανάλωσης θα καταλάβαινες πόσο διαφορά έχει όταν το πλακώνεις. Εγώ μετά από τόσα χρόνια το κατάλαβα όταν πήρα το st που σου δείχνει την κατανάλωση και ο καρπός μου χαλάρωσε πολύ

Re: Περί κατανάλωσης...  

  Από: PTiger800 στις 16/04/2014 2:35 μμ.

Χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω κιόλας, αλλά ακόμα και με ψηλές στροφές μου φαίνεται υπερβολική η κατανάλωση που αναφέρεις.
Επιπλεόν, δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι ο "κοφτης" είναι και τόσο κακό πράγμα από πλευράς κατανάλωσης. Με τον όρο "κοφτης" φαντάζομαι ότι εννοείς ότι πας σε υψηλές στροφές, δηλαδή στις στροφές εκείνες που τραβάει το μηχανάκι. Αυτό δεν σημαίνει κατ' ανάγκη μεγαλύτερη κατανάλωση. Το σταμάτα/ξεκίνα της κίνησης ίσως είναι και χειρότερο.

jimstag"Το δρομολόγιο μου είναι κέντρο-μαρούσι"

Μαρουσιώτης;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Περί κατανάλωσης...  

  Από: Native στις 16/04/2014 3:47 μμ.

Το λαμπακι του tiger αναβει πολυ νωρις και εχεις αλλα 70-80 χιλιομετρα με την ρεζερβα με normal οδηγηση. Οποτε στους κοφτες οπως λεει ο ndim 130 χιλιομετρα + αλλα 50 περίπου μετα μια χαρα ακουγεται. Ισως ελαχιστα αυξημενο αλλα μπορει να γινει
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Περί κατανάλωσης...  

  Από: jimstag στις 16/04/2014 10:36 μμ.

PTiger800"Χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω κιόλας, αλλά ακόμα και με ψηλές στροφές μου φαίνεται υπερβολική η κατανάλωση που αναφέρεις.
Επιπλεόν, δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι ο "κοφτης" είναι και τόσο κακό πράγμα από πλευράς κατανάλωσης. Με τον όρο "κοφτης" φαντάζομαι ότι εννοείς ότι πας σε υψηλές στροφές, δηλαδή στις στροφές εκείνες που τραβάει το μηχανάκι. Αυτό δεν σημαίνει κατ' ανάγκη μεγαλύτερη κατανάλωση. Το σταμάτα/ξεκίνα της κίνησης ίσως είναι και χειρότερο.

jimstag"Το δρομολόγιο μου είναι κέντρο-μαρούσι"

Μαρουσιώτης;"


Κέντρο, αλλά η δουλειά είναι στο δαχτυλίδι...
Change before you have to!

Re: Περί κατανάλωσης...  

  Από: NikosV στις 17/04/2014 5:33 μμ.

Φιλε Νικο .. αν δεν κανεις καποια τεστ δεν θα βγαλεις ακρη ..
σε παραπεμπω σε αυτο το thread .. http://www.forumtriumph.gr/poia-einai-max-autonomia-pou-eidate-sto-trip-computer-t3901-24.html?hilit=%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7

http://mototriumphhellas.blogspot.com/