Οι ταχύτητες θελουν δυναμη για να κουμπωσουν...!!!!

Οι ταχύτητες θελουν δυναμη για να κουμπωσουν...!!!!  

  Από: mikemoisi στις 27/09/2013 6:42 μμ.

Παιδια καλησπερα...
τα φωτα σας αμα ξερετε!!!
Τους τελευταιους μηνες οι ταχυτητες μπαινουν με θορυβο στην αλλαγη αλλα κ πολλες φορες στα κατεβασματα πρεπει να βαλω αρκετη δυναμη για να αλλαξει...!!! και οταν μπει η ταχυτητα μπαινει με δυσκολια... Θορυβος περιεργος δεν ακουγεται κανενας!!!
Πηγα πριν 500 χλμ κ αλλαξα λαδια (ηταν και ο καιρος τους νομιζωντας οτι απο αυτο προερχεται) αλλα τιποτα...!!!
καθε αλλο το προβλημα μεγαλωσε αντι να φτιαξει!!!
Πηγα στο συνεργειο (INTERMOTO ΠΕΙΡΑΙΑ) και μου ειπε ο Κωστας οτι ειναι καμπανα και θελει καποια ρυθμιση...
και οτι το παθαινουν αυτο τα Τιγρακια... (αλλα κ παλι δεν ακουγεται κατι απο τη καμπανα)
Ο Τιγρης μου εχει 26.000 χλμ, κ μεχρι στιγμης δεν εχει παρουσιασει κατι αλλο...!!!

Καμια ιδεα παιδια??? μπορει να ειναι η καμπανα οντως???
Ευχαριστω πολύ!!!

Re: Οι ταχύτητες θελουν δυναμη για να κουμπωσουν...!!!!  

  Από: ody στις 27/09/2013 7:55 μμ.

φιλε μου επειδη ειχα παρομοιο προβλημα για δοκιμασε να ρεγουλαρεις τη μανετα λιγο! εγω ενα μαζεμα τις εκανα και μετα ολα ενταξη, στην αρχη και εγω ετσι νομιζα οτι ειχα προβλημα αλλα τελικα ηταν η μανετα.

Re: Οι ταχύτητες θελουν δυναμη για να κουμπωσουν...!!!!  

  Από: mikemoisi στις 27/09/2013 9:22 μμ.

Ευχαριστω φιλε μου...!!!! Θα το δοκιμασω...!!!!!

Re: Οι ταχύτητες θελουν δυναμη για να κουμπωσουν...!!!!  

  Από: Tigris3 στις 27/09/2013 11:46 μμ.

Όπως ειπώθηκε ρύθμισε την ντίζα συμπλέκτη αρχικά και μετά λίπανε το μοχλικό στο λεβιέ ταχυτήτων με λίγο WD-40. Επίσης έλεγξε αν χρειάζονται σφίξιμο οι βίδες στο λεβιέ ταχυτήτων και τέλος τσέκαρε και την αλυσίδα αν θέλει ρύθμιση. Αν με όλα αυτά δεν στρώσει, το ψάχνεις παραπέρα.

Re: Οι ταχύτητες θελουν δυναμη για να κουμπωσουν...!!!!  

  Από: mikemoisi στις 28/09/2013 8:14 πμ.

Ευχαριστω για τη βοηθεια!!!!! Θα δοκιμασω να λιπανω κ το μοχλικο....!!!!!!