Να βαλω K&N στο Tiger?

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: ATN PANOS στις 16/06/2010 12:51 πμ.

απο τα γραναζια του σαζμαν δεν ειναι νικο
γιατι το κανει και εν σταση και με συμπλεχτη και δεν ξερω και εγω τι αλλο

εγω παντως ειχα την εντυπωση οτι ηταν απο την καδενα,και το συστημα κινησης τις!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: bonnie στις 16/06/2010 1:01 πμ.

Aris."
Βαλε φιλτρο , βγαλε σνορκελ ,....."


..τι ειναι τουτο το σνορκελ?
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: tharis στις 16/06/2010 1:44 πμ.

gpal"Aυτός ο ήχος - σφύριγμα είναι που σε κάνει να ξεχωρίζεις ένα τρικίλυνδρο triumph από οποιοδήποτε άλλο μηχανάκι χωρίς γυρίσεις καν να το κοιτάξεις. Είναι το σήμα κατατεθέν "



Καλα ναι .. σ' αυτο εχεις δικιο ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: Cpt. Haddock στις 16/06/2010 10:05 πμ.

haris"Μια που πιασατε το θεμα φιλτρο-θορυβος ..

αυτο το σφυριγμα που κανει ο τρικιλυνδρος (οχι ο θορυβος της εξατμισης) σε τι κυριως οφειλεται ?? μπορει να μειωθει ??"


"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: Native στις 16/06/2010 11:14 πμ.

haris"Μια που πιασατε το θεμα φιλτρο-θορυβος ..

αυτο το σφυριγμα που κανει ο τρικιλυνδρος (οχι ο θορυβος της εξατμισης) σε τι κυριως οφειλεται ?? μπορει να μειωθει ??"


Μειώνεται μόνο αν αγοράσεις Honda...

cool"Με το φιλτρο ομως δεν αναπνεει καλυτερα το μηχανακι?
οσον αφορα απο θορυβο εννοουμε παντα μηχανικα?
40 ευρω ειναι αποτι ειδα!
βεβαια μου προτειναν κ το φιλτρο της pipercross ως καλυτερο απο το Κ&Ν "


Φίλτρο κατ εμέ βάλε όποιο θές...απλά απο την εμπειριά μου θα σου πώ οτι θέλει άλλο προγραμμα το καθένα για να δουλέψει σωστά....

...με 100€ μπορω να σου πώ περισσότερα....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: denthnpalevw στις 16/06/2010 12:05 μμ.

Native"
...με 100€ μπορω να σου πώ περισσότερα.... "


οοοουυυυυυυυ

η κριση εφτασε και στο forum.........

που εχεις χαθει εσυ?????? και αλλοι αγαπησαν .......
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: takis1964 στις 16/06/2010 12:53 μμ.

κοιτα και για DNA
Το εχω βαλει και χειροτερα δεν παει,ανοιξε και την δεξια εισαγωγη αερα με ενα κοπιδι και εισαι ετοιμος
(οταν θα το κανεις κοιτα να μην ειναι ο Νικος κοντα )

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: Aris. στις 16/06/2010 2:03 μμ.

bonnie"
Aris."
Βαλε φιλτρο , βγαλε σνορκελ ,....."


..τι ειναι τουτο το σνορκελ? "


E ουτε 'γω ξερω ακριβως. Σιγουρα κλεινει μερος της εισαγωγης αερα προς το φιλτρο και τα σωματα εξου και το snore

akis1964"κοιτα και για DNA
[...] ανοιξε και την δεξια εισαγωγη αερα με ενα κοπιδι και εισαι ετοιμος
"


Μαλλον αυτο ειναι , φανταζομαι
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: Native στις 16/06/2010 3:24 μμ.

denthnpalevw"

που εχεις χαθει εσυ?????? και αλλοι αγαπησαν ......."


Αγαπαω κι αδιαφορω...και κραταω τον καταλληλο χορο...

Αγαπω αγαπω μια πιτσιρικα....ειναι τρελα...ειναι τρελα ειναι γλυκα....

Το snorkel ειναι το n°9 παρακαλώ...

ουσιαστικα παρεμποδίζει να μπουνε νερα στο φιλτροκουτι...ασχετως αν εμας μας ενοχλει γιατι απο την μια μερια ειναι βουλωμενο για να κοψουνε αλογα οι εγγλεζαρες....

ξυλωστε τα snorkel...δωστε γκαζια στον λαοοοο.....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: Sprinter στις 16/06/2010 4:45 μμ.

Δε ξέρω αν θα σου δώσει δύναμη η αφαίρεση του αναπνευστήρα, βαβούρα πάντως θα σου δώσει όπως και λάθος αναπνοή στις χαμηλές στροφές...

Μέχρις ότου έρθει κάποιος και δείξει αξιόπιστη δυναμομέτρηση, με και χωρίς τον αναπνευστήρα, η με και χωρίς αφτερ μαρκετ φίλτρο, με όλες τις άλλες μεταβλητές ίδιες, θα φωνάζω πώς αυτά είναι μαλακίες. Ακόμα και δυναμομέτρηση να μου δείξει θα πώ πώς η όποια διαφορά έχει να κάνει μόνο με τις υψηλες στροφές και φουλ φορτίο, περίπτωση που δουλεύει το μηχανάκι σας max το 5% του χρόνου.

Τέτοιες αλλαγές έχουν εννοια μόνο όταν εχεις φτάσει στο σημείο να φτιάξεις σωστή custom χαρτογράφηση για το μηχανάκι και τότε ακόμα οριακές είναι οι διαφορές. Αναπνέει καλύτερα το S3 ωηλά από το Tiger? Ναι. Χρειάζεται το Τiger με τα στάνταρντ προγράμματα καλύτερη αναπνοή? Πιθανότατα όχι.

Αν θέτε να κάνετε κάτι, παρτε ενα tuneboy και προσαρμόστε ενα χάρτη του S3 ή ακόμα και του Sprint στο Tiger. Μετά κοιτάτε και το φιλτροκούτι.

Αλλα βέβαια ποιός μ' ακούει μιας και σημασία έχει το placebo effect και η βαβούρα στα αυτιά σας.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: Native στις 16/06/2010 5:12 μμ.

Διαφωνω μονο στο γεγονος για τις χαμηλες στροφες...Νομιζω οτι ιδιαιτερα στις χαμηλες στροφες οπου ο κινητηρας δεν εχει αρκετη υποπιεση να ρουφιξει αρκετη ποσότητα αερα απο μια μονο τρύπα, η δευτερη τρυπα βοηθάει πολυ...παντα οταν εβαζα πιο ελευθερο φιλτρο σε οποιο μηχανακι ειχα, χαμηλα την έπαιρνε την ροπη...

Οσο αφορα το πρόγραμμα και την βαβουρα συμφωνω, θελει ψαξιμο, αλλα εγω...απιβδησα απο ολα αυτα ο επομενος....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: Sprinter στις 16/06/2010 6:05 μμ.

Για κάποιο λόγο υπάρχει το κουτί... Δεν τροφοδοτείται αέρα ο κινητήρας κατευθείαν από το περιβάλλον... Ο κινητήρας 'δεν εχει αρκετή υποπίεση' (sic) γιατί δεν χρειάζεται παραπάνω αέρα. Αντιθέτως στίς χαμηλές στροφές είναι πολύ ευαίσθητος σε θέματα σωστής ροής.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: Native στις 16/06/2010 7:42 μμ.

Ε καλα δεν είπα να το ξυλωσουμε και τελειως το κουτι, λογικο είναι οτι όλα παιζουν το ρολο τους

Απλα δεδομενου οτι ο κινητηρας αυτος με 2 τρύπες στο ιδιο κουτι υπαρχει το speed triple, θεωρω οτι δεν θα τον πειραξει να ανοιξουμε την δευτερη τρυπα και στο tiger...ισα ισα...

Απο προσωπικη εμπειρια, το είχα βαλει το snorkel επιτηδες μια μερα και υπήρχε αρκετη διαφορά. Δηλαδή δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου.

Anyway, κι απο ξενα forum εχω διαβασει οτι αυτη η κλειστη τρύπα δημιουργει μια "ασφυξια" στον κινητηρα στις χαμηλες στροφες, παντα φυσικα την στιγμη που θα ζητησουμε δυναμη, δλδ που θα ανοιξουμε το γκαζι αρκετα.

Ενα παράδειγμα που βρήκα στα γρήγορα:

http://www.adrianmolloy.com/1050_Extras ... irbox.html

Αυτος βεβαια το άφησε πάνω απλα το τρύπησε κι απο την άλλη μερια, έγω το έχω βγάλει τελείως...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: Sprinter στις 16/06/2010 7:50 μμ.

Αν είναι να κάνεις κάτι, τρύπησέ το, μη το βγάλεις τελείως.

Κοίτα native, οποιαδήποτε μετατροπή στο φιλτροκούτι μεταβάλει τα αεροδυναμικά χαρακτηριστικά του συστήματος και τη συχνότητα συντονισμού. Η αλλαγή στη συχνότητα συντονισμού μπορεί να επιφέρει μεταβολές στον τρόπο που ρουφάει ο κινητήρας αέρα από το φιλτροκούτι σε κάποιες στροφές (καλύτερα σε καποιες, χειρότερα σε κάποιες άλλες). Το 'αρπαγμα' που νιώθεις μπορεί να οφείλεται σε αυτό, μπορεί να οφείλεται απλώς σε ανωμαλία της ροπής σε κάποιες στροφές (βύθισμα και απότομο άρπαγμα που δίνει την ψευδαίσθηση της περισσότερης δύναμης).

Στην περίπτωση του απότομου ανοίγματος από χαμηλές στροφές τον βασικότερο ρόλο παίζουν τα αεροδυναμικά χαρακτηριστικά του συστήματος και όχι οι δυνατότητες για μέγιστο όγκο αέρα (βλέπε και σχεδιασμό των αυλών και εφαρμογές με αυλούς μεταβλητού μήκους).

Δεν θα επιμείνω για την συγκεκριμένη εφαρμογή (απλώς να πώ πως δεν εχω δεί μέχρι τώρα συγκριτική δυναμομέτρηση που να επιβεβαιώνει αυτό το urban myth - που και αυτή λίγα θα πεί μια και συνήθως ειναι σε συνθήκες πλήρους φορτίου μόνο και πάντα στατική αρα αγνοεί τα αεροδυναμικά φαινόμενα λόγω της κίνησης). Η σωστή ανάλυση θέλει ειδικό flow bench.

Aπλά να πώ ότι ο τύπος στο site που ανέφερες γράφει τίς απίθανες μαλακίες (π.χ. 3χ46mm σώματα ψεκασμου vs 40mm τρύπα στο φιλτροκούτι, το ram effect που κάνουν τα χοντρά ον-οφφ κλπ κλπ). Η ασχετοσύνη σε όλο της το μεγαλείο.

Η διαφορά μεταξύ Tiger, Σπριντ και S3 οφείλεται στη χαρτογράφηση και μόνο. Κάθε χαρτογράφηση υποστηρίζεται από το φιλτροκούτι. Δεν οφείλεται η διαφορά στο φιλτροκούτι (δηλ. δεν εβαλε το παπαράκι έτσι η Τ για να κόψει άλογα επίτηδες). Εχει αλλο τρόπο να κόψει. Βεβαίως ο όλος σχεδιασμός είναι ενας συμβιβασμός που παίρνει υπ' οψιν του την ανάγκη για συμμόρφωση με τη νομοθεσία για θόρυβο, ρύπους, καταλάνωση κ.λ.π.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Να βαλω K&N στο Tiger?  

  Από: johnygalan στις 16/06/2010 10 μμ.

Και εγω είχα βγάλει το snorkel αλλά μετά απο δυο εβδομάδες το ξαναέβαλα

Για διαφόρα στην απόδοση δεν μπορώ να πω οτι είδα και τίποτα, δεν έτυχε να
πατήσω και κανένα KTM 990 εκείνες τις μέρες

Αλλά διαφορά στην κατανάλωση(ειδικά δικάβαλος) και στον θόρυβο είδα σίγουρα, για αυτό και
το ξαναέβαλα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"