Νέο πρόγραμμα TIGER 1050

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 09/09/2011 4:01 μμ.

Προγραμμα Placebo
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: guraki στις 09/09/2011 4:22 μμ.

Για την ιστορια και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης, λαθος να εγινε την πρωτη φορα αποκλειεται γιατι ημουν μπροστα και μου εξηγουσε ποιο εβαζε και ηταν με SAI....

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 10/09/2011 8:56 πμ.

guraki"Για την ιστορια και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης, λαθος να εγινε την πρωτη φορα αποκλειεται γιατι ημουν μπροστα και μου εξηγουσε ποιο εβαζε και ηταν με SAI...."


Καμμιά αντιπαράθεση δε κάνουμε, τη γνώμη μας λέμε αλλά χρησιμοποιούμε και τη λογική για να κάνουμε εύλογες υποθέσεις οι οποίες ελλέιψη απόδειξης παραμένουν υποθέσεις.

Εγω θεωρώ πιθανότερο να σου έβαλε ο μηχ. άλλο νούμερο πρόγραμμα αυτήν η την προηγούμενη φορά παρά να έβγαλε η Τ διαφορετικά προγράμματα με το ίδιο νούμερο.

Το ότι παρέλαβαν τα συνεργείο πρόσφατα καινούργιο πακέτο δε σημαίνει νομίζω τίποτα γιατι από όσο καταλαβαίνω (δεν είμαι σίγουρος) παίρνουν ενα πακέτο με ολα τα προγράμματα για όλα τα μηχανάκια. Και δυό προγράμματα μόνο να έχουν αλλάξει, όλο το πακέτο παίρνουν. Αν ξέρει κανείς καλύτερα ας πεί.

BTW Με ρωτάνε φίλοι με ΠΜ να τους συμβουλέψω τι είναι καλύτερα να βάλουν το 91 ή να βάλουν το 95 και να βάζουν κατοστάρα. Είναι προφανές πως δε μπορώ να δώσω τέτοια συμβουλή ελλέιψει και ιδίας πείρας για το πως πάει το μηχανάκι με το ένα η με το άλλο, και γιατί δεν είμαι στην τσέπη τους και γιατί κανείς δεν έχει ιδέα τι τελικά θα κάνει η Τ με τις εγγυήσεις.

Προφανώς, αν το πρόγραμμα για 91 δε παρουσιάζει για κάποιον ιδιαίτερο θέμα σε απόδοση κλπ σε σχέση με το άλλο, ας βάλει το 91 να 'ησυχάσει' (ελπίζουμε..).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: guraki στις 10/09/2011 1:31 μμ.

ακριβως οπως το ειπες ειναι...και μισο προγραμμα να εχει αλλαχτει ολο το πακετο παιρνουν μαζι!τουλαχιστον ετσι μου ειπε και εμενα...ερωτησις...ειναι δυνατον το 95αρι να προσφερει μεγαλυτερη οικονομια στα καυσιμα?

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 10/09/2011 9:17 μμ.

ολα είναι δυνατά
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tak tak στις 12/09/2011 9:39 μμ.

Το θεμα ειναι παλληκαρια οτι τα αλογακια, μας τα ( ΨΩΦΗΣΑΝ) και φως δε βλεπω να υπαρχει τουνελ.μονο αν τα ακουμπησης τα ευρακια η κουφα......... μας μαμισαν.ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΕΣ ΒΟ ΛΤΕΣ

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: ad1 στις 12/09/2011 10:14 μμ.

Εχω το tiger 1050 "μαμα". Στο τελευταιο σερβις μου εβαλαν το 20548. Χασαμε σε αποδοση ή εμενα μου φαινεται?

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tmos στις 13/09/2011 8:13 πμ.

ad1"Εχω το tiger 1050 "μαμα". Στο τελευταιο σερβις μου εβαλαν το 20548. Χασαμε σε αποδοση ή εμενα μου φαινεται?"


Λογικά σου φαίνεται. Όσο αφορά το avance δεν έχει εμφανή διαφορά από το προηγούμενο

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 13/09/2011 10:35 πμ.

ad1"Εχω το tiger 1050 "μαμα". Στο τελευταιο σερβις μου εβαλαν το 20548. Χασαμε σε αποδοση ή εμενα μου φαινεται?"


Αυτο σε στοκ μηχανακι ειναι το 95 ron ...λογικα δεν εχεις χασει αισθητα καπου.

Το 20552 ειναι το "αργο" των 91ron που εχει διαφορα στις χαμηλες.


Εγω χθες ξαναγυρισα σε στοκ "ρυθμισεις" (φιλτρο - εξατμιση) και εβαλα το 20552 θελοντας να δω τι διαφορα εχει στην καταναλωση .

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: ad1 στις 13/09/2011 5:10 μμ.

patapios"
ad1"Εχω το tiger 1050 "μαμα". Στο τελευταιο σερβις μου εβαλαν το 20548. Χασαμε σε αποδοση ή εμενα μου φαινεται?"


Αυτο σε στοκ μηχανακι ειναι το 95 ron ...λογικα δεν εχεις χασει αισθητα καπου.

Το 20552 ειναι το "αργο" των 91ron που εχει διαφορα στις χαμηλες.


Εγω χθες ξαναγυρισα σε στοκ "ρυθμισεις" (φιλτρο - εξατμιση) και εβαλα το 20552 θελοντας να δω τι διαφορα εχει στην καταναλωση ."



Οταν το τσεκαρεις, ενημερωσε αν θες για τις διαφορες.
Επισης στο 20548 εχω καποια μικρα σκασιματα (π.χ με 2α οταν αφησω τελειως το γκαζι) που παλια δεν ειχα. Το παρατηρησε και κανεις αλλος?

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: dgi στις 13/09/2011 6:37 μμ.

Αφήνοντας το γκάζι και ενώ ρολάρει το μηχανάκι με ταχύτητα, παρατήρησα και εγώ στις χαμηλές στροφές σαν να πετάει ένα μπέρδεμα στιγμιαία και αραιά και που με το 20548 που του έβαλαν στο service.
DiMiTRiS^^^ [dgi]

www.youtube.com/watch?v=A3gLyZ76nfg

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 15/09/2011 1:09 μμ.

Οι παρακατω αποψεις ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ και αποτελουν ΔΙΚΑ μου συμπερασματα χωρις να θελω να επηρεασω - προβληματισω κανεναν.

Λοιπον οπως εγραψα κ πιο πανω (δουλεια δεν ειχε ο διαολος) ειπα να γυρισω τον τιγρη σε stock ρυθμισεις και να του περασω κ το συνετο προγραμμα που προτεινει η Τ για την φτωχη ελλαδιτσα μας (20552) για να "τσεκαρω" αποδοση-καταναλωση.

Πραγματικα εμεινα αφωνος Με ΠΟΛΥ συνετη οδηγηση σε μικτη διαδρομη η καταναλωση δεν επεφτε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ κατω απο 7lt/100klm με τα γνωστα βεβαια "προβληματα" ροπης στις χαμηλες στροφες.

Να σημειωθει πριν με tor εξατμιση, pipercross φιλτρο, και 95ron 20549 προγραμμα με ιδιο στυλ οδηγησης ημουν στο 6lt/100klm χαλαρα.

Eν κατακλειδι.... σας το χαριζω το προγραμματακι σας κυριοι... προτιμω 100αρες βενζινες κ βελτιωτικα παρα ψοφιο κ με μεγαλη καταναλωση μηχανακι.

....μολις μπηκε το 20548 .... ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!!!

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: guraki στις 15/09/2011 2:57 μμ.

Το 100αρα δεν ειναι απαραιτηρο αρκει να εισαι σιγουρος πως αυτη που βαζεις ειναι 95...παιζει και η καινουρια v-power που ειναι 97 οκτανια...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 15/09/2011 3:07 μμ.

guraki"Το 100αρα δεν ειναι απαραιτηρο αρκει να εισαι σιγουρος πως αυτη που βαζεις ειναι 95...παιζει και η καινουρια v-power που ειναι 97 οκτανια..."


Γιατι ποιος ειπε πως ειμαι σιγουρος πως η 100αρα ειναι 100αρα?

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 15/09/2011 3:08 μμ.

Υπαρχουν διαφορες παράμετροι που πρεπει να αναλογιστείς...

Καταρχην αν εβαλες πάλι μαμα εξάτμιση, την διαφορα στην κατανάλωση δεν σου την έκανε τοσο το πρόγραμμα αλλα η κλειστη εξάτμιση, η οποία στουμπώνει το μηχανάκι ωστε να χάσει 10 άλογα οπως έχουμε ξαναπεί και παλαιότερα. Επιπλεον, το μοτερ ζορίζεται περισσότερο και ανεβάζει και μεγαλύτερη θερμοκρασια ευκολότερα.

Επισης αναλογίσου ποτε μετρησες τις καταναλώσεις....το χειμώνα καινε πιο πολυ τα μοτερ λογω μεγαλυτερης πυκνότητας αερα. Γενικος κανονας πάντως, ειναι οτι το ζητημα της κατανάλωσης ειναι στο μεγαλύτερο βαθμό θεμα καρπού και μετα έρχονται, η εξάτμιση, το προγράμμα, οι συνθηκες, η βενζινη και το φιλτρο αερα.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...