Μόνο μέχρι 8.600 rpm

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: billis 1050 στις 05/08/2013 2:14 μμ.

AkisRR"Δηλαδή, σκάς 1η, 2α, 3η, 4η, 5η, έχεις πιάσει περίπου 230χλμ και βάζεις 6η .....
Τι γίνεται τότε;"

+ 1050

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Mojorisin στις 05/08/2013 10:11 μμ.

[quote="billis 1050":13ouwwls]
Mojorisin"
billis 1050"Καταρχήν φιλε καλησπέρα...Λες οτι το μηχανακι παει μεχρι 8κ και εκει κολλαει...Οταν κολλαει είναι σαν κοφτης σαν να μπουκωνει σαν να μένει απο δυναμη?Μου φαινεται περιεργο γιατι λογικα το διαγνωστικο θα έδειχνε κάτι...Λες οτι σηκωνεται με πρωτη..Το μηχανακι στα καλα του σηκωνεται ΑΝΕΤΑ με 2ερα και 5-6.000...Εγω τι θα εκανα στην θεση σου..Ξανα την ρεμους για να δεις αν στρωσαν όλα..Αν δουλευει καλα με την ρεμους δεν ειναι ο καταλητης ο οποιος ειναι πριν το τελικο...Ρωτα να μας πεις πιο προγραμμα φορας...Πιστεύω οτι κατι παιζει με την εξατμιση που έβαλες....Τις άλλες σχέσεις 1-2-3-4-5 τις ανοιγει κοφτη?"

Ναι φίλε μου όλες οι υπόλοιπες ανοίγουν μέχρι κόφτη,μόλις μπει έκτη σταματάει σαν κόφτης στις 8 rpm δεν κρεμάει ούτε ρετάρει,απλά σταματάει!Το πρόγραμμα είναι για την κλειστή εξάτμιση,το είδα και έλεγε για 95 οκτάνια και μου είπε ότι αυτό είναι το σωστό!Έκανε και check στον εγκέφαλο και έλεγε ότι είναι όλα καλά,δεν έβγαζε κάποιο σφάλμα!Όσο για εξάτμιση θα το είχα κάνει όμως την έχω δώσει πολύ καιρό και είμαι στο ψάξιμο μήπως βρω από κάποιον να την σκατζάρω να δω τι γίνετε! Μέχρι τότε μάλλον θα ξαναμιλήσω με τον μηχανικό και αν δεν βγάλει άκρη θα πάω και σε άλλον,αν προλάβω βέβαια.Ωστόσο σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου,να'σαι καλά!"


Τίποτα αδερφέ για αυτό ειναι το φόρουμ... Κοίτα και αυτό που λένε τα παιδιά με το σετάρισμα του χιλιομετρικού γιατί και μένα μου φαίνεται πιθανόν αφου πάντα κολλάει σε συγκεκριμένες στροφές και χλμ π.χ 202...Αλλα αν το καλοσκεφτείς αν τον τίγρη τον έχεις καιρό και τον έχεις πάει 241 μου φαίνεται περιεργο καποιος να έβαλε χέρι στο μηχανάκι και να στο άλλαξε δίχως να το ξέρεις... [/quote:13ouwwls]
Θα το κοιτάξω αυτό που λέτε αλλά δεν νομίζω,το μηχανάκι το έχω από το 2008,πρώτο χέρι,κανείς δεν πείραξε ποτέ τον κόφτη,τώρα δεν γνωρίζω αν είχε γίνει κατά λάθος που δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει κατά λάθος αυτό!!!!Θα το μάθουμε.Τώρα όσο αναφορά την τελική το κράτησα λίγο παραπάνω χθες και έβγαλε 210 όμως και η πέμπτη βγάζει περίπου 230 στα καλά του όπως λέει και ο AkisRR ενώ τώρα περίπου 202!Το θέμα είναι για να βρεθεί η λύση χρειάζονται λεφτά και έχουμε σοβαρό πρόβλημα στην δουλειά,ελπίζω να πάνε όλα καλά και με την δουλειά και με το μηχανάκι μου!Ότι νέο έχω θα ενημερώσω ξανά.Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον,να'στε καλά και πάντα όρθιοι!!!!
Αν θέλεις να κάνεις κάποιον πλούσιο, μην του προσθέτεις χρήματα, να του αφαιρείς επιθυμίες.Επίκουρος ( 341-270 π.Χ.)

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: nfot στις 05/08/2013 10:21 μμ.

Με δευτερα ή τριτη σχεση, ας πουμε, χτυπαει κοφτη στροφων απροβληματιστα;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Mojorisin στις 06/08/2013 12:40 πμ.

Aris."Εγω πηγα στις πρωτες βοηθειες επειδη ειχα εντονους πονους στην περιοχη του παχεως εντερου ,με ψαχουλεψαν λιγο, μου κανανε εξετασεις αιματος, ουρων , καρδιογραφημα και ακτινογραφιες (πρωτοκολο προφανως).Περιμενα να βγουνε και μου ειπαν οτι ηταν πολυ καλες και οτι μπορω να φυγω.

1) Γυρισα σπιτι , ανοιξα google και αρχισα να ψαχνω τι εχω , γιατι ποναω.

2)Γυρισα και τους ειπα... Παιδια, ΠΟΝΑΩ. Ψαξτε με καλυτερα.



Αν ημουν εσυ θα επρεπε να κανω το 1ο αλλα εκανα το 2ο.


Πιο θεωρεις πιο λογικο ?



Υ.Γ. Το "Δεν κατακρινω εσενα" που εγραψα μαλλον δεν το διαβασες.



Υ.Γ.2
Mojorisin"
Μην βιάζεσαι να απαντήσεις ρε φιλαράκι,"



Το "ρε" ειναι καπως αγενες ... Το ρε προέρχεται από το ο μωρός / η μωρή / το μωρό.
Η κλητική του μωρός είναι μωρέ και για συντομία ρε.

Κυριολεκτικά σημαίνει αυτός που είναι ανόητος και απερίσκεπτος. Από αυτή τη λέξη προέρχεται και το μωρό (ως ανόητο λόγω ηλικίας)"
Ας πιάσουμε τα βασικά!!!Επειδή το παίζεις γνώστης της ελληνικής γραμματικής και της ετυμολογίας το λέξεων όταν θες να αναλύσεις κάτι που υποτίθεται ότι το γνωρίζεις καλά,κάν'το μόνος σου,μην googlάρεις κάνοντας αντιγραφή-επικόλληση!Η απόδειξη αυτού είναι ότι είναι το μοναδικό σημείο στα δύο σου κείμενα που έχει τόνους!Κάνει μπαμ και φαίνεται ότι απλώς το παίζεις έξυπνος!!!Τώρα από αυτό που σου έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα εσύ κατάλαβες αυτό;;;;;Το <<ρε>> είναι αγενές γνωρίζω την γλώσσα που ομιλώ όμως έγραψα <<ρε φιλαράκι>> όχι <<τι είπες ρε!!!>>!Αν έγραφα το δεύτερο,μάλιστα αλλά δεν είναι του χαρακτήρα μου!Είμαι 30 και πρώτη φορά ακούω κάποιον να παρεξηγείτε επειδή τον αποκάλεσαν <<ρε φιλαράκι>>!!!!Ήμαρτον!!!Όσο για το ότι δεν με κατακρίνεις στο πρώτο μήνυμα,μεγάλα παιδιά είμαστε,είναι φως φανάρι αλλά δεν με ενόχλησε όπως εσύ νομίζεις γιαυτό και δεν το σχολίασα!Πάλι λες ότι ψάχνω λύση στο forum με παράδειγμα ότι πήγες στο νοσοκομείο κτλ κτλ...πάμε πάλι:Ποτέ δεν ζήτησα λύση στο forum απλά τοποθετώ ένα πρόβλημα που βιώνω μήπως κάποιος έχει συναντήσει κάτι παρόμοιο και αν λύσω το πρόβλημα εγώ και το πάθει κάποιος στο μέλλον να δει τι είχα εγώ και ίσως να τον καθησυχάσει η δική μου περίπτωση στο ψυχολογικό κομμάτι τουλάχιστον!!!!Το έκανα αντιγραφή-επικόλληση από το μήνυμα που αναφέρεσαι...μάλλον δεν το διάβασες!Πρόσεξε τι γράφουμε όλοι και τι γράφεις εσύ!Σε βρίσκω λίγο επιθετικό,λίγο ειρωνικό πράγμα που δεν μου αρέσει καθόλου αλλά ίσως να κάνω λάθος γιατί ο γραπτός λόγος δεν αποδίδει πάντα σωστά!Για να κλείνει το θέμα αυτό όμως αν θες να γράψεις κάτι,γράψε για το πρόβλημα σε παρακαλώ,θα σε ευχαριστήσω και θα το εκτιμήσω όπως έκανα και με τα άλλα παιδιά!!Δεν έχω τίποτα μαζί σου όμως δεν καταλαβαίνω και τι συμβαίνει μαζί σου,δεν θες να βοηθήσεις μην το κάνεις!Δεν τρέχει τίποτα!
Αν θέλεις να κάνεις κάποιον πλούσιο, μην του προσθέτεις χρήματα, να του αφαιρείς επιθυμίες.Επίκουρος ( 341-270 π.Χ.)

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Mojorisin στις 06/08/2013 12:47 πμ.

nf"Με δευτερα ή τριτη σχεση, ας πουμε, χτυπαει κοφτη στροφων απροβληματιστα;"

Ναι φίλε μου,άνετα μέχρι τετάρτη!Στην πέμπτη αργεί λίγο αλλά χτυπάει και στην έκτη ψοφάει στις οχτώ!
Αν θέλεις να κάνεις κάποιον πλούσιο, μην του προσθέτεις χρήματα, να του αφαιρείς επιθυμίες.Επίκουρος ( 341-270 π.Χ.)

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: coubaros στις 06/08/2013 11:44 πμ.

Μήπως έχεις μακρύνει πολύ το μηχανάκι με κάποιον τρόπο?

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: orange στις 06/08/2013 11:59 πμ.

εγώ πάντως που είμαι φοβερή ιντερνετική μαστοράντζα (!!!) μου φαίνεται ότι μάλλον είναι κάποιο πρόβλημα στον προγραμματισμό/στον εγκέφαλο. Δεν έχει σχέση αν το μάκρυνε το μηχανάκι, μιας και με τις υπόλοιπες ταχύτητες και κόφτες φτάνει αλλά και μεγαλύτερη τελική από την έκτη πετυχαίνει. Και βέβαια... αν το μάκρυνε το μηχανάκι θα είχε μεγαλύτερη τελική και όχι μικρότερη, ε... καλά δε λέω;

Αν με όλες τις ταχύτητες ανεβάζει κόφτες και ταχύτητα μεγαλύτερη από τα 202 που λες, τότε μάλλον είναι κάποιο θέμα με τον προγραμματισμό. Είναι καθαρά εγκε-φαλικό το ζήτημα!

Καλά ξεμπερδέματα με τη δουλειά εύχομαι!

(aris... μην κολλάς... ξεκόλλα... άστο να πάει. Και ρίξε μία ματιά και στα δικά σου γραφόμενα. Τελικά "πιο θεωρεί πιο λογικό" ή "ποιο θεωρεί πιο λογικό", ε;;;;)

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Theozed στις 06/08/2013 12:10 μμ.

Χιχιχιχι...

Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: orange στις 06/08/2013 12:18 μμ.

χο χο χο χο

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: pragias στις 06/08/2013 12:31 μμ.

Καλημέρα σε όλους.
Δεν ξέρω αν βοηθήσω με αυτό που θα πώ.
Στο παρελθόν σε ένα εντελώς διαφορετικό μηχανάκι (cb400) ένας φίλος είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και νομίζω πως είχε και ένα μπούκωμα στα απότωμα ανοίγματα σε χαμηλές στροφές (μπορεί να παίζει ρόλο που είναι καρμπιρατερ).
Λοιπόν μετά από πολύ ψάξιμο (άνοιγμα μοτέρ και γενικό έλεγχο) βρήκαν πως μία πλακέτα που το χόντα την είχε μέσα στα όργανα είχε ραγίσει-σπάσει. Η συγκεκριμένη πλακέτα του είπαν πως είναι αυτή που ρυθμίζει τον κόφτη και διάφορα άλλα.

Δυστυχώς πάει καιρός από τότε και δεν θυμάμαι όλες τις τεχνικές λεπτομέριες.
Πάντως μόλις αλλαξε την συγκεκριμένη πλακέτα , το μηχανάκι ήρθε στα ίσια του.
Σίγουρα το cb400 δεν έχει τπτ κοινό με τον τίγρη (μόνο κοινό ότι είναι πάνω σε 2 ρόδες), αλλά διαβάζοντας το πρόβλημα του φίλου, μου φάνηκε σε συπτώματα ίδιο με εκείνο το χόντα ενός φίλου.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Aris. στις 06/08/2013 1:11 μμ.

Ειπα δεν κατακρινω εσενα για να μη πω κατακρινω τον μαστορα ...Τωρα εσυ πιστεψες οτι σε δουλευα.
Πηγαινε στον μαστορα , φιαξτο και μετα πες μας τι ειχε να ξερουμε.


χαχαχα δεν ειχα σκοπο να κρυψω κατι Mr.Sherlock το εκανα αντιγραφη γιατι το βρηκα πιο ευκολο να σου εξηγησω τον ορισμο... Οπως επισεις δεν βαζω τονους γιατι βαριεμαι εφοσων ειναι ευκατανοητο το κειμενο ... π.χ. στο διαζευτικο "η" βαζω τονο..


Το ολο θεμα ξεκινησε(οπως εγραψα και στο 1ο ποστ) οτι αυτο που με εξοργιζει ειναι οτι οταν καποιος παει για ενα πασης φυσεως προβλημα στον ειδικο πρεπει να λυθει. Τελος.
Αμα δεν στο λυσει ο ειδικος ποιος θα στο λυσει. Η κορδελιαστρα της γειτονιας?
Δηλαδη αντε βαλαμε μια φισα, ελεγξαμε 5-6 αισθητηρες και εισαι ετοιμος -φυσαει το εργαλειο , ριξε το παραδακι και NEXT PLEASE? Τι εχουμε ? Μπλεντερ?

Και ελεος δεν ειμαι γνωστης της Ελληνικης , μεχρι ΤΑ ΨΕΣ με greeklish εγραφα ...

Και στην τελικη λεω... Αφου δεν θα μαθει που δε θα μαθει τι εχει η μηχανη τουλαχιστον ας μαθει τον ορισμο του ρε, ετσι ,προς χαρην Trollαρισματος! if you know what i mean ...

Αλλα δεν ξεκινας απαντηση με "Μη βιαζεσαι να απαντησεις ρε φιλαρακι"
Πως ξερεις οτι βιαστικα? Ειδες μηπως τραβηγμενες γραμμες στους χαρακτηρες των λεξεων ? (γιατι εισαι και ντεντεκτιβ! )
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Mojorisin στις 06/08/2013 5:15 μμ.

range"εγώ πάντως που είμαι φοβερή ιντερνετική μαστοράντζα (!!!) μου φαίνεται ότι μάλλον είναι κάποιο πρόβλημα στον προγραμματισμό/στον εγκέφαλο. Δεν έχει σχέση αν το μάκρυνε το μηχανάκι, μιας και με τις υπόλοιπες ταχύτητες και κόφτες φτάνει αλλά και μεγαλύτερη τελική από την έκτη πετυχαίνει. Και βέβαια... αν το μάκρυνε το μηχανάκι θα είχε μεγαλύτερη τελική και όχι μικρότερη, ε... καλά δε λέω;

Αν με όλες τις ταχύτητες ανεβάζει κόφτες και ταχύτητα μεγαλύτερη από τα 202 που λες, τότε μάλλον είναι κάποιο θέμα με τον προγραμματισμό. Είναι καθαρά εγκε-φαλικό το ζήτημα!

Καλά ξεμπερδέματα με τη δουλειά εύχομαι!

(aris... μην κολλάς... ξεκόλλα... άστο να πάει. Και ρίξε μία ματιά και στα δικά σου γραφόμενα. Τελικά "πιο θεωρεί πιο λογικό" ή "ποιο θεωρεί πιο λογικό", ε;;;;)"

Το μηχανάκι δεν έχει μακρύνει ποτέ,είναι μαμά τελείως!Τώρα όσο αναφορά τον προγραμματισμό το κοίταξε ο μάστορης και μου είπε εγκε-φαλικά όπως λες και εσύ είναι μία χαρά!Βρήκα από έναν φίλο πάντως ολόσωμες διπλες remus,όταν μου τις φέρει, (ελπίζω σύντομα) θα κάτσω να τις βάλω και θα μάθουμε αν φταίει η εξάτμιση!!Όσο για την δουλειά ,σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή,αλλά με τα καινούρια δεδομένα δεν βλέπω να πιάνει τόπο δυστυχώς!!Να'σαι καλά!
Αν θέλεις να κάνεις κάποιον πλούσιο, μην του προσθέτεις χρήματα, να του αφαιρείς επιθυμίες.Επίκουρος ( 341-270 π.Χ.)

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Mojorisin στις 06/08/2013 5:29 μμ.

pragias"Καλημέρα σε όλους.
Δεν ξέρω αν βοηθήσω με αυτό που θα πώ.
Στο παρελθόν σε ένα εντελώς διαφορετικό μηχανάκι (cb400) ένας φίλος είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και νομίζω πως είχε και ένα μπούκωμα στα απότωμα ανοίγματα σε χαμηλές στροφές (μπορεί να παίζει ρόλο που είναι καρμπιρατερ).
Λοιπόν μετά από πολύ ψάξιμο (άνοιγμα μοτέρ και γενικό έλεγχο) βρήκαν πως μία πλακέτα που το χόντα την είχε μέσα στα όργανα είχε ραγίσει-σπάσει. Η συγκεκριμένη πλακέτα του είπαν πως είναι αυτή που ρυθμίζει τον κόφτη και διάφορα άλλα.

Δυστυχώς πάει καιρός από τότε και δεν θυμάμαι όλες τις τεχνικές λεπτομέριες.
Πάντως μόλις αλλαξε την συγκεκριμένη πλακέτα , το μηχανάκι ήρθε στα ίσια του.
Σίγουρα το cb400 δεν έχει τπτ κοινό με τον τίγρη (μόνο κοινό ότι είναι πάνω σε 2 ρόδες), αλλά διαβάζοντας το πρόβλημα του φίλου, μου φάνηκε σε συπτώματα ίδιο με εκείνο το χόντα ενός φίλου."

Από την στιγμή που δεν ξέρουμε το πρόβλημα όλα είναι πιθανά,μπορεί να μην είναι η λύση αυτό που λες ίσως όμως οδηγήσει σε αυτήν,έχει συμβεί στην δουλειά κάμποσες φορές!Εδώ που τα λέμε έτσι όπως πάνε τα πράγματα και κανέναν Σαμάνο αν ξέρεις να έρθει και να ρίξει τίποτα κόκαλα να του πουν τι έχει το μηχανάκι... καλοδεχούμενος!!!Σε ευχαριστώ φίλε μου!
Αν θέλεις να κάνεις κάποιον πλούσιο, μην του προσθέτεις χρήματα, να του αφαιρείς επιθυμίες.Επίκουρος ( 341-270 π.Χ.)

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Mojorisin στις 06/08/2013 6:14 μμ.

Aris."Ειπα δεν κατακρινω εσενα για να μη πω κατακρινω τον μαστορα ...Τωρα εσυ πιστεψες οτι σε δουλευα.
Πηγαινε στον μαστορα , φιαξτο και μετα πες μας τι ειχε να ξερουμε.


χαχαχα δεν ειχα σκοπο να κρυψω κατι Mr.Sherlock το εκανα αντιγραφη γιατι το βρηκα πιο ευκολο να σου εξηγησω τον ορισμο... Οπως επισεις δεν βαζω τονους γιατι βαριεμαι εφοσων ειναι ευκατανοητο το κειμενο ... π.χ. στο διαζευτικο "η" βαζω τονο..


Το ολο θεμα ξεκινησε(οπως εγραψα και στο 1ο ποστ) οτι αυτο που με εξοργιζει ειναι οτι οταν καποιος παει για ενα πασης φυσεως προβλημα στον ειδικο πρεπει να λυθει. Τελος.
Αμα δεν στο λυσει ο ειδικος ποιος θα στο λυσει. Η κορδελιαστρα της γειτονιας?
Δηλαδη αντε βαλαμε μια φισα, ελεγξαμε 5-6 αισθητηρες και εισαι ετοιμος -φυσαει το εργαλειο , ριξε το παραδακι και NEXT PLEASE? Τι εχουμε ? Μπλεντερ?

Και ελεος δεν ειμαι γνωστης της Ελληνικης , μεχρι ΤΑ ΨΕΣ με greeklish εγραφα ...

Και στην τελικη λεω... Αφου δεν θα μαθει που δε θα μαθει τι εχει η μηχανη τουλαχιστον ας μαθει τον ορισμο του ρε, ετσι ,προς χαρην Trollαρισματος! if you know what i mean ...

Αλλα δεν ξεκινας απαντηση με "Μη βιαζεσαι να απαντησεις ρε φιλαρακι"
Πως ξερεις οτι βιαστικα? Ειδες μηπως τραβηγμενες γραμμες στους χαρακτηρες των λεξεων ? (γιατι εισαι και ντεντεκτιβ! )"

Δικό μου το λάθος για τις προθέσεις σου εξαιτίας του γραπτού λόγου,οπότε καλό και το τρολάρισμα! Τώρα το θέμα του μάστορα συμφωνώ απολύτως,όμως όταν έκανα το service είδε ότι είχα αρύθμιστες πεταλούδες και μου είπε μήπως,με μεγάλη αμφιβολία το μήπως,ευθυνόταν αυτό!Αν όχι,να ξαναπάω να αλλάξουμε εξάτμιση και να το ξαναδώ όμως με τα δεδομένα της δουλειάς μου δεν μπορώ να πάω δυστυχώς και πίστεψε με θέλω περισσότερο από τον καθένα να μάθω τι συμβαίνει γιατί πρώτον αφορά εμένα και δεύτερον ασχολήθηκαν αρκετοί με το πρόβλημα μου και θέλω και έχω υποχρέωση να ενημερώσω!!!



Πως ξερεις οτι βιαστικα? Ειδες μηπως τραβηγμενες γραμμες στους χαρακτηρες των λεξεων ? (γιατι εισαι και ντεντεκτιβ! )

Αν θέλεις να κάνεις κάποιον πλούσιο, μην του προσθέτεις χρήματα, να του αφαιρείς επιθυμίες.Επίκουρος ( 341-270 π.Χ.)

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: pragias στις 06/08/2013 11:37 μμ.

Πέτρο εύχομαι να βρεις λύση στο πρόβλημα σου και πραγματικά σε νιώθω όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα το οποίο είναι "κουφό" και δεν είναι ολοφάνερη η λύση του.
Αποψή μου είναι , ψάξε από βιβλιαράκια ή από ξένα φόρουμ να δεις πως είναι το θέμα του κόφτη και από ποιο σημείο της μηχανής καθορίζεται ή τι περιβάλλεται ανάμεσα στο σημείο αυτό μέχρι το αποτέλεσμα , όπως για παράδειγμα η πλακέτα που ανέφερα στο πρόβλημα του χόντα του φίλου μου.
Και αυτός τότε έφαγε τον κόσμο όλο για πολύ καιρό, και τελικά η ζημιά ήταν 10 ευρώ και παρεπιπτώντος την λύση την βρήκε από ξένο φόρουμ.

Εύχομαι τα καλύτερα , καλή συνέχεια στο ψάξιμο
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!