μπαταρια

μπαταρια  

  Από: spyro στις 16/12/2009 7:05 μμ.

έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποια αναφορά σε προηγούμενο πόστ

Ερώτηξης..:

Πώς μπορούμε να αποσυνδέσουμε την μπαταρία χωρίς να βαράει ο συναγερμός της Data Tool?

Re: μπαταρια  

  Από: chris34 στις 16/12/2009 7:22 μμ.

Πρεπει πρωτα να τον βαλεις τον συναγερμο στο "winter mode" και μετα να αποσυνδεσεις την μπαταρια σου!
Αν δες ξερεις πως να το κανεις αυτο δες το manual του συναγερμου που το γραφει.
Αν εχεις χασει το manual τοτε ο τροπος ειναι ο εξης :
Αν εχει μπει ο συναγερμος πατα το γκρι κουμπι για να τον βγαλεις μετα ανοιξε τον διακοπτη της μηχανης στην θεση "on" και πατα ταυτοχρονα το μαυρο και το γκρι κουμπι για 10 sec ,θα ακουσεις ενα μπιπ,μολις το ακουσεις κλεισε τον διακοπτη της μηχανης και αυτοματα εχεις μπει στο "winter mode"!!
Ανετα μετα μπορεις να αποσυνδεσεις την μπαταρια σου!!
Για να βγεις μετα απο το "winter mode" απλα ανοιξε τον διακοπτη της μηχανης και πατα το γκρι κουμπι.
Ελπιζω να σε βοηθησα!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: μπαταρια  

  Από: spyro στις 16/12/2009 7:45 μμ.

άρχοντας

thanks

Re: μπαταρια  

  Από: Native στις 16/12/2009 8:59 μμ.

Δεν νομίζω οτι ο datatool εχει αυτόνομη μπαταρια, οποτε και την μπαταρια να βγαλεις κανονικα δεν πρόκειται να χτυπήσει...

Το winter mode θαρρώ οτι χρησιμεύει οταν μένει η μηχανή μεγάλα χρονικά διαστήματα ακίνητη, ώστε να μην τραβάει πολυ ρεύμα ο συναγερμός.

Αύτην την εντύπωση έχω, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: μπαταρια  

  Από: chris34 στις 17/12/2009 7:34 πμ.

Native"Δεν νομίζω οτι ο datatool εχει αυτόνομη μπαταρια, οποτε και την μπαταρια να βγαλεις κανονικα δεν πρόκειται να χτυπήσει...

Το winter mode θαρρώ οτι χρησιμεύει οταν μένει η μηχανή μεγάλα χρονικά διαστήματα ακίνητη, ώστε να μην τραβάει πολυ ρεύμα ο συναγερμός.

Αύτην την εντύπωση έχω, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος..."


Φιλε Native σε διορθωνω εγω παντα με βαση το manual ο datatool εχει εσωτερικη μπαταρια!!
Δεν ξερω αν εχεις εσυ στην μηχανη σου τον datatool εγω παντως που τον εχω το αναφερει.
Αν τον εχεις ριξε μια πιο προσεκτικη ματια στο manual για το πως θα αφαιρεσεις την μπαταρια της μηχανης και θα το δεις!!
Να στο γραψω οπως το αναφερει κιολας για να δεις
" If the alarm system has been armed,the internal battery back-up system(S4 Red and Green Only) is
also turned on and disconnetion of the battery will cause the alarm system to sound".
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: μπαταρια  

  Από: Native στις 17/12/2009 9:27 πμ.

Δεν είχα κοιτάξει manual απλά πριν απο κανα μηνα που άλλαξα μπαταρία, την έβγαλα χύμα και δεν χτύπησε τίποτα, γι'αυτο έβγαλα αυτο το συμπέρασμα.

Τώρα δεν ξέρω κατα πόσο ενεργοποιειται ο συναγερμός πλήρως αν τον αφήσεις να οπλίσει μόνος του και δεν πατήσεις το κουμπι, όπως κανω δηλαδη εγω....

Μπαίνει ίσως σε immobilizer mode only? Ισως γι'άυτο να μην μου χτύπησε...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: μπαταρια  

  Από: chris34 στις 17/12/2009 9:37 πμ.

Native"Δεν είχα κοιτάξει manual απλά πριν απο κανα μηνα που άλλαξα μπαταρία, την έβγαλα χύμα και δεν χτύπησε τίποτα, γι'αυτο έβγαλα αυτο το συμπέρασμα.

Τώρα δεν ξέρω κατα πόσο ενεργοποιειται ο συναγερμός πλήρως αν τον αφήσεις να οπλίσει μόνος του και δεν πατήσεις το κουμπι, όπως κανω δηλαδη εγω....

Μπαίνει ίσως σε immobilizer mode only? Ισως γι'άυτο να μην μου χτύπησε..."


Αν δεν τον εχεις ρυθμισει εσυ οταν οπλιζει μονος του να οπλιζει σε full arming και οχι σε immobilizer mode only τοτε σωστα οταν εβγαλες την μπαταρια δεν σου χτυπησε!!
Εγω το εχω βαλει σε full arming οπλιζει δεν οπλιζει μονος του!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: μπαταρια  

  Από: Native στις 18/12/2009 9:16 πμ.

Έχεις δίκιο, κοιταξα το manual ο συναγερμος απο μαμα αν δεν τον οπλίσεις εσυ, μπαινει σε immobilizer mode only οποτε γι'αυτο δεν χτυπησε οταν εβγαλα την μπαταρια.

Οπότε αυτο ειναι μια λύση και για τον φίλο, αν δεν έχει πειράξει τον συναγερμό όπως εσύ.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...