Μπαταρια μαλλον kaputt

Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: ad1 στις 14/12/2012 5:20 μμ.

Ειπα να παω σημερα μια βολτα μετα απο 10 μερες ακινησιας αλλα δεν..... Ελπιζω να ειναι μπαταρια μιας και δεν εχω πολυμετρο να την μετρησω. Βεβαια πριν απο λιγο καιρο ειχα παρει απο τα lidl εναν φορτιστη με 20Ε και την συνδεσα στις 13:00 και ακομα φορτιζει. Ειχα ρωτησει τον Σακη τι παιζει με απο μπαταριες και μου ειπε οτι εχει Bosch 14αρα με 80Ε. Εχετε να μου προτεινετε κατι καλυτερο/οικονομικοτερο? Η μπαταρια ειναι απο τον 10/2009 οπου αγορασα και την μηχανη.

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: Bill Vr στις 14/12/2012 5:49 μμ.

Τυχερός είσαι. Εγώ από τον 1ο χρόνο υποφέρω από μπαταρία (αγορά 5/10). Με εκείνο τον φορτιστή κάνω τις τονωτικές ενέσεις μου.

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: vagtyrp στις 14/12/2012 6:10 μμ.

αφού την έχεις πάνω από το 09 είσαι τυχερός. και πήγαινε άλλαξέ την κατευθείαν. το δικό μου είναι του 09 επίσης και έχω αλλάξει ήδη τρεις.μία κάθε χρόνο.έχω βέβαια και 85000χλμ.....και έχω και τον φορτιστή της triumph. υπάρχει και η varta με κανά 60αρι.καλύτερη από τη μαμά, την έχει και ο σάκης.

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: Tigris3 στις 14/12/2012 9:08 μμ.

Αν πας για μπαταρία αγόρασε μία τύπου ΥΤΖ-14S η οποία είναι πιο δυνατή με περισσότερα Ah. Μάλιστα είναι μικρότερη σε μέγεθος από τον τύπο που φοράει οπότε και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στην τοποθέτηση.
Εγώ φοράω μία που αγόρασα από ένα συνοικιακό μαγαζί με μπαταρίες με 40€ (κλειστού τύπου) και την έχω 2 χρόνια και 2 μήνες τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα (και με συναγερμό). Δεν θα έδινα τόσα χρήματα για επώνυμη πλέον.

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: sprint900 στις 15/12/2012 7:14 μμ.

Φίλε μου και πολύ σου κράτησε , αν έχεις άνεση οικονομικά πάρε την bosch σχεδόν θα κράτηση τον διπλό χρόνο από της κινέζικες και σε ένα άδειασμα από ακινησία δεν θα τα φτύσει τόσο εύκολα .
Θυμίζω σε όσους κρατάνε με το ζόρι με ενέσεις μια πεσμένη παλιά μπαταριά ότι αν τα φτύσει η μπαταρία εν κίνηση το πρώτο που την πληρώνει σαν εξάρτημα είναι ο ανορθωτής παθαίνει ζημιά , είναι προτιμότερο μια γριά μπαταρία να παίρνει δρόμο αν σέρνεται γιατί κουράζει και την μίζα .
Όσο ποιο λίγα volt τόσο κουράζεται στα πηνία και ζεσταίνεται όπως όλα τα ηλεκτρικά μοτέρ και αυτή .
Και όχι μόνο την μίζα την ώρα που δίνει ένα ξεψυχισμένο γύρισμα και πέφτουν τα volt πολύ φαίνεται και από τα λαμπάκια η κατάσταση δεν αρέσει σε κανένα ηλεκτρονικό κύκλωμα στην μοτοσυκλέτα .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: Bill Vr στις 15/12/2012 10:10 μμ.

sprint900"Φίλε μου και πολύ σου κράτησε , αν έχεις άνεση οικονομικά πάρε την bosch σχεδόν θα κράτηση τον διπλό χρόνο από της κινέζικες και σε ένα άδειασμα από ακινησία δεν θα τα φτύσει τόσο εύκολα .
Θυμίζω σε όσους κρατάνε με το ζόρι με ενέσεις μια πεσμένη παλιά μπαταριά ότι αν τα φτύσει η μπαταρία εν κίνηση το πρώτο που την πληρώνει σαν εξάρτημα είναι ο ανορθωτής παθαίνει ζημιά , είναι προτιμότερο μια γριά μπαταρία να παίρνει δρόμο αν σέρνεται γιατί κουράζει και την μίζα .
Όσο ποιο λίγα volt τόσο κουράζεται στα πηνία και ζεσταίνεται όπως όλα τα ηλεκτρικά μοτέρ και αυτή .
Και όχι μόνο την μίζα την ώρα που δίνει ένα ξεψυχισμένο γύρισμα και πέφτουν τα volt πολύ φαίνεται και από τα λαμπάκια η κατάσταση δεν αρέσει σε κανένα ηλεκτρονικό κύκλωμα στην μοτοσυκλέτα .

"



Σωστά, αλλά εφόσον κυκλοφορεί η μηχανή. Δε νομίζω να χρειάζεται αλλαγή με την μηχανή να κάθεται σε ένα γκαράζ, πυλωτή η πεζοδρόμιο λόγω θερμοκρασιών που επικρατούν τώρα.. Γι αυτό η μπαταρία είναι στη "συντήρηση", σε περίπτωση που χρειαστεί. Μόλις ανοίξει ο καιρός θα μπει και η μεγαλύτερη σίγουρα.
Και βέβαια δε μιλάμε για νεκρή μπαταρία!

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: Bill Vr στις 16/12/2012 10:04 πμ.

Μια ερώτηση για την μπαταρία γιατί δεν γνωρίζω.
Ισχύει η διετής εγγύηση της μηχανής, ή κάτι διαφορετικο; Διότι και η μπαταρία έχει κάποιο χρόνο αλλά δεν γνωρίζω πόσο. Μιλάμε για την εργοστασιακή και η μηχανή εχει έως Μαιο του 13.

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: dimchrist στις 16/12/2012 10:12 πμ.

Αν θυμάμαι καλά είναι έξι μήνες

Triple Way

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: chris34 στις 17/12/2012 7:20 μμ.

Με την μπαταρια μην κανεις πειραματα!
Αν σου παρουσιασε προβλημα γρηγορα αλλαξε την και παρε μια καινουργια και ασε τις τονωτικες ενεσεις, οπως ειπε ο φιλος μας στο ποστ του, μην την πατησεις οπως την πατησα και εγω και ετρεχα μετα για πηνια απο βλακεια μου βεβαια ετσι.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: triplelover στις 05/01/2013 12:39 πμ.

εγω σημερα την αλλαξα στο triplακι μου, του εβαλα bosch 9αρα απ τον Σακη με 45 euros. Εδω και μερες ειχα καταλαβει οτι ψιλοζοριζοτανε να παρει και το ειχα βαλει σκοπο να την αντικαταστησω. Δεν ηθελα να μπλεξω με φορτισεις και τα σχετικα και μιας και την ειχα πανω 2,5 χρονια την αλλαξα.

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: Bill Vr στις 05/01/2013 1:53 πμ.

Το ίδιο έκανα και εγώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δεν ήμαστε για χειρότερα τώρα..

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: SPIROS στις 05/01/2013 4:47 μμ.

Μπαταρία ενα πρόβλημα που μεγαλώνει κατα την ακινησία. Ο μόνος τρόπος ειναι η συντήρηση της με όσο το δυνατών ομαλότερη φόρτιση και εκφόπτιση. Είναι ο ποιό ασφαλής τρόπος να κρατήσουμε ζωντανή τη μπαταρία μας.
Όσο για τη μίζα συνήθως οι κατασκεύαστες βάζουν μονίμους μαγνήτες αντη για πήνια στο στάτορ ( σταθερό κομάτι ) και
περιέλιξη στο ρότορα ( περιστρεφόμενο κομάτι) δεν παθαίνει εύκολα ζημία πρέπει να το παλέψης πολλη ώρα για να καψης τη μίζα.
Τώρα για την ανόρθωση καίγετε πολλη δύσκολα και ως επί το πλήστων οταν η μπαταρία πάθει διακοπή ή αφαιρέσουμε τη μπαταρία οταν δουλεύει η μηχανη, γιατι η ανόρθωτες ανάλογα τον κατασκευαστή οταν φτάσουν τη μπαταρία 13,8V-14.2V
σταματούν τη φόρτιση, αν συμβεί κατη απο τα παραπάνω και δεν εχουν μπαταρια να διαβασουν δείνουν πολυ γιατι νομοιζουν οτι δεν εχει ρεύμα η μπαταρια και καιγονται. Για οποιο λογο ο ανόρθωτης αναγκαστή να δουλευει στα όρια του για παρα πολλη ώρα και για πολλη καιρο υπάρχει πιθανότητα να καεί. Είναι παρα πολλη δυσκολο να καει.

Αναφέρομαι στα παραπάνω γιατι είναι η δουλειά μου.Δεν μου αρεσει κάποιοι <<συνάδελφει>> να εξαπατουν τον κοσμο.
Αγαπώ τη ζωή, οδηγώ με σεβασμό γιατί αυτή είναι η φιλοσοφία μου για τη μηχανή.

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: sprint900 στις 05/01/2013 6:58 μμ.

SPIROS"Μπαταρία ενα πρόβλημα που μεγαλώνει κατα την ακινησία. Ο μόνος τρόπος ειναι η συντήρηση της με όσο το δυνατών ομαλότερη φόρτιση και εκφόπτιση. Είναι ο ποιό ασφαλής τρόπος να κρατήσουμε ζωντανή τη μπαταρία μας.
Όσο για τη μίζα συνήθως οι κατασκεύαστες βάζουν μονίμους μαγνήτες αντη για πήνια στο στάτορ ( σταθερό κομάτι ) και
περιέλιξη στο ρότορα ( περιστρεφόμενο κομάτι) δεν παθαίνει εύκολα ζημία πρέπει να το παλέψης πολλη ώρα για να καψης τη μίζα.
Τώρα για την ανόρθωση καίγετε πολλη δύσκολα και ως επί το πλήστων οταν η μπαταρία πάθει διακοπή ή αφαιρέσουμε τη μπαταρία οταν δουλεύει η μηχανη, γιατι η ανόρθωτες ανάλογα τον κατασκευαστή οταν φτάσουν τη μπαταρία 13,8V-14.2V
σταματούν τη φόρτιση, αν συμβεί κατη απο τα παραπάνω και δεν εχουν μπαταρια να διαβασουν δείνουν πολυ γιατι νομοιζουν οτι δεν εχει ρεύμα η μπαταρια και καιγονται. Για οποιο λογο ο ανόρθωτης αναγκαστή να δουλευει στα όρια του για παρα πολλη ώρα και για πολλη καιρο υπάρχει πιθανότητα να καεί. Είναι παρα πολλη δυσκολο να καει.

Αναφέρομαι στα παραπάνω γιατι είναι η δουλειά μου.Δεν μου αρεσει κάποιοι <<συνάδελφει>> να εξαπατουν τον κοσμο."


Πολύ σωστός φίλε .
Βέβαια όλες νομίζω οι μίζες σε επίπεδο μοτοσυκλέτας έχουν σταθερούς μαγνήτες , αλλιώς είναι μιζοδυναμό κάτι νομίζω άγνωστο σε μοτοσυκλέτα , απλά όπως όλα τα ηλεκτρικά μοτέρ ζεσταίνονται και κουράζουν τα πηνία τους θερμικά όταν με χαμηλά βολτ πρέπει να δώσουν μεγάλο μηχανικό φορτίο . Κρατώ βέβαια μια επιφύλαξη για κατασκευές της τελευταίας πενταετίας στης οποίες έχω μείνει πίσω σχετικά εγώ .
Πάντως στους γερανούς που είναι η δική μου ειδικότητα , την καίς την μίζα για πλάκα άμα κανείς κουτσούβελα , εντάξει στης μοτοσυκλέτες είναι ποιο ελαφριά τα φόρτια υπάρχει μεγαλύτερη ελαστικότητα στης παραβιάσεις , αλλά οι κανόνες είναι οι ίδιοι σε όλα τα ίδια πράγματα μεταφορικά ανεξάρτητα μεγέθους .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: Giourkas στις 11/01/2013 9:59 πμ.

Μια χαρά....μαζί με ανορθωτή άλλαξα μπαταρία πρίν δύο μήνες και μάλιστα την YTZ-14S που λέει και ο φίλος πιο πάνω και μετά από 5 μέρες ακινησίας δεν οπλίζει ούτε το ρελέ της μίζας...Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Και να σου λένε κι από το συνεργείο "ε αυτά τα μηχανάκια έτσι είναι,δύο μέρες να τα αφήσεις κατεβάζουν την μπαταρία γιατί η ECU τραβάει πολύ ρεύμα στην αναμονή και γιατί η μίζα τραβάει πολύ ρεύμα στην εκκίνηση." Έχω αρχίσει και το συχτηρίζω το μηχανάκι άσχημα....
Ρε παιδιά αν ξηλώσω τον συναγερμό και αν βάλω εξωτερικό διακόπτη στο ένα καλώδιο της μπαταρίας(για να μην κάθομαι κάθε φορά και ξεβιδώνω πόλους) θα γλιτώσω τπτ?
Επίσης αυτός ο Σάκης που λέτε όλοι που είναι?Τραβιέμαι κάθε φορά από Αγιά Παρασκευή-Πειραιά κι από ότι φαίνεται οι επισκέψεις θα γίνονται όλο και συχνότερα...

Re: Μπαταρια μαλλον kaputt  

  Από: galileos στις 11/01/2013 10:19 πμ.

Giourkas"Μια χαρά....μαζί με ανορθωτή άλλαξα μπαταρία πρίν δύο μήνες και μάλιστα την YTZ-14S που λέει και ο φίλος πιο πάνω και μετά από 5 μέρες ακινησίας δεν οπλίζει ούτε το ρελέ της μίζας...Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Και να σου λένε κι από το συνεργείο "ε αυτά τα μηχανάκια έτσι είναι,δύο μέρες να τα αφήσεις κατεβάζουν την μπαταρία γιατί η ECU τραβάει πολύ ρεύμα στην αναμονή και γιατί η μίζα τραβάει πολύ ρεύμα στην εκκίνηση." Έχω αρχίσει και το συχτηρίζω το μηχανάκι άσχημα....
Ρε παιδιά αν ξηλώσω τον συναγερμό και αν βάλω εξωτερικό διακόπτη στο ένα καλώδιο της μπαταρίας(για να μην κάθομαι κάθε φορά και ξεβιδώνω πόλους) θα γλιτώσω τπτ?
Επίσης αυτός ο Σάκης που λέτε όλοι που είναι?Τραβιέμαι κάθε φορά από Αγιά Παρασκευή-Πειραιά κι από ότι φαίνεται οι επισκέψεις θα γίνονται όλο και συχνότερα..."


Καλά έχεις Triumph δεν έχεις πάει ακόμα στον Σάκη ... !

Υπάρχει και σχετική ενότητα στα "Συνεργεία" αλλά αν δεν μπορείς να τα βρεις, πάρε να έχεις και να βρεις την υγειά σου "ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ ΒΡΙΛΗΣΣΟΥ 35, ΠΟΛΥΓΩΝΟ ΑΘΗΝΑ Τ.Κ. 11476"

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...