Μεταλλικος θορυβος-κρυα εκκινηση

Μεταλλικος θορυβος-κρυα εκκινηση  

  Από: psilo_paidi στις 09/12/2009 1:12 πμ.

Κατι εχω ακουσει οτι ειναι η καμπάνα είναι φυσιολογικό κλπ κλπ.... Αφου είναι φυσιολογικο γιατι παλια δεν ακουγοταν? Μιζαρω κανει αυτο το μεταλλικο θορυβο για 5 δευτ/τα και μετα σταματαει.... Δλδ ποτε γινεται ανησυχητικο? (εχω 7500χλμ)

Re: Μεταλλικος θορυβος-κρυα εκκινηση  

  Από: liberal στις 09/12/2009 9:27 πμ.

Κάνει ένα μεταλλικό, διακοπτώμενο, θόρυβο για μερικά δευτερόλεπτα (2-3) και μετά σταματάει; Όταν είναι κρύα η μηχανή; Μάλλον μιλάμε για τεντωτήρα καδένας. Προβληματάκι που παρουσιάστηκε στο Tiger 1050 και μην ανησυχείς δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλάζεται στην εγγύηση...

Η πρόσβαση στο σημείο είναι εύκολη και δεν είναι και ακριβό ανταλλακτικό...
Δημήτρης

Re: Μεταλλικος θορυβος-κρυα εκκινηση  

  Από: guraki στις 09/12/2009 10:36 πμ.

Το ιδιο ακριβως κανει και σε μενα οταν ειναι αρκετα κρυος ο καιρος και κυριως το πρωι...Ρωτησα και μου ειπαν πως δεν συντρεχει λογος ανησυχιας.

Re: Μεταλλικος θορυβος-κρυα εκκινηση  

  Από: Native στις 09/12/2009 10:52 πμ.

Αν είναι απο καδένα, τοτε μπορει να σταματήσει αν παει στο επόμενο "κλικ" ο τεντωτήρας καποια στιγμη, ετσι σταμάτησε και στο δικο μου. Αν βιάζεσαι μπορεις να πας σε ένα συνεργειο και να πέις να στο κάνουν χειροκίνητα...αλλα απο οτι καταλαβα δεν είναι και κάτι τοσο ενοχλητικό, οπότε αστο θα στρώσει μόνο του...

Aν ο τεντωτήρας ειναι στο τέρμα πας για καδένα...χλώμο έως μαύρο το κόβω όμως με 7500!
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Μεταλλικος θορυβος-κρυα εκκινηση  

  Από: denthnpalevw στις 09/12/2009 11:41 πμ.

ασχετο-offtopic-spam
αλλα μιτσο ωραιο avatar
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Μεταλλικος θορυβος-κρυα εκκινηση  

  Από: Native στις 09/12/2009 12:41 μμ.

ασχετο-offtopic-spam
αλλα thanks
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Μεταλλικος θορυβος-κρυα εκκινηση  

  Από: psilo_paidi στις 21/12/2009 10:25 μμ.

Τελικα η απαντηση που πηρα έιναι ότι δεν είναι τιποτα... (τεντωτηρας καδένας).Επισης μου ειπαν οτι περιμενουμε οδηγια απο την Αγγλια για το τι θα κανουν οι μηχανικοι σε αυτες τις περιπτωσεις...Επισης μου ειπαν οτι εκλεισε τωρα η triumph στην Αγγλια για διακοπες, οπότε μετα τις γιορτές!
Η ουσία ειναι οτι το μηχανακι καθε πρωι βαραει
Αυτά....
(Αρχίζω να πιστευω ότι έτσι κάνουν κατασκευαστικά τα tiger. Δλδ μένει χωρίς λίπανση το μηχανάκι και βαράει σε κάθε κρύο ξεκινημα)

Re: Μεταλλικος θορυβος-κρυα εκκινηση  

  Από: TZIMARXOS στις 21/02/2010 8:39 μμ.

gia sas paidia ..... eimai neos sto forum kai neos katoxos tiger 1050 alla palios mhxanobios kollimenos hondakias....einai gamato to motori alla exv kapoies anysixies...
hthela na rvthsv gia ton kinitira toy tiger an kserei kapoios namoy apanthsei...
stis 3,500 me 4000 strofes akoygete enas hxos kaadenas logika toy ekentroforoy apo ot katalaba kai sto anoigma toy gkasioy alla kai sto kleisimo ..... kai genika einai akoygete arketa o kinitiras ek ton esv (sygkritika me to hornet poy eixa prin para poly )... kai trvgome poy to akoyvv...
......einai fysiologiko ayto poy kanei ? to kanei se ola? .....prepei na kanv kati ?
eyxaristv ek ton protervn....

Re: Μεταλλικος θορυβος-κρυα εκκινηση  

  Από: doohan στις 21/02/2010 8:56 μμ.

............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:42, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Μεταλλικος θορυβος-κρυα εκκινηση  

  Από: nfot στις 21/02/2010 9:17 μμ.

@ TZIMARXOS : εχω Daytona 675. Τρικυλινδρο κι αυτο φυσικα. Τις προαλλες ανεβηκα σε CBR 600rr και νομιζα οτι δουλευε ραπτομηχανη και οχι κινητηρας. Τοσο μεγαλη ειναι η διαφορα στη λειτουργεια τους. Μην ανησυχεις λοιπον, ετσι ειναι το φυσιολογικο.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.