Λαμπάκι ρεζέρβας

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: alki_viades στις 01/12/2008 2:52 μμ.

Cpt. Haddock"
α) Μέση κατανάλωση γύρω στα 6 λίτρα /100 χλμ, ΠΟΛΥ καλή
"


Συμφωνω, κι εμενα σε βολτες βγαζει γυρω στα 5.8λ/100χλμ

Απ'οτι εχω παρατηρησει, το λαμπακι αναβει οταν και μονο οταν ο δεικτης βενζινης δειχνει 0,1 ή 2 γραμμες. Καθε γραμμη πρεπει να αντιχτοιχει σε 30-35 χλμ (οχι λιτρα) συνεπως το λαμπακι ειναι ρυθμισμενο να αναβει οταν σου μενουν 60-70χλμ βασει φλοτερ(φανταζομαι;) και καποιας "τρεχουσας μεσης" καταναλωσης.

Μπορει το λαμπακι να διαβαζει στοιχεια απο καπου αλλου, δεν μπορω να ξερω, αλλα ξερω σιγουρα πως ειναι αναμμενο οταν ο δεικτης βενζινης δειχνει 0,1 ή 2 γραμμες. Μαλιστα μου συμβαινει συχνα το εξης σεναριο: ο δεικτης δειχνει 2 γραμμες, αναβει λαμπακι, χαλαρωνω την οδηγηση, η μεση καταναλωση πεφτει, ο δεικτης ξαναπαει στις 3 γραμμες, σβηνει λαμπακι.

Fyi, η μηχανη ειναι μοντελο 08 και δεν να εχω κανει καποιο fw update.

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: antoine στις 02/12/2008 5:33 μμ.

5.8 μέση κατανάλωση;;;

ρε παίδες... πως πηγαίνετε;;;;

Να το καταλάβω σε ταξίδι, αλλά μέσα στην πόλη;;; Χρειάζομαι μαθήματα συνετούς οδήγησης, είμαστε και σε κρίση!!

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: alki_viades στις 02/12/2008 6:04 μμ.

Στην πολη 8,6λ/100χλμ με συγκρατημενη οδηγηση

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: chris34 στις 02/12/2008 6:46 μμ.

egw pedia mesa stin poli oxi me sineti odigisi kai vevea oxi panw apo 3h taxita etsi einai h diadromi mexri na paw sto magazi mou pou den mou dinei polla perithoria keei 9,7l
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: Cpt. Haddock στις 03/12/2008 10:08 πμ.

Antoine, 5,8 με 6 σε βόλτα (μεικτή εθνικο και επαρχιακό δρόμο). Στην πόλη σαφώς και ειναι παραπάνω, κοντά στα 8 λτ/100 ειδικά εαν είμαστε πρώτοι σε κανενα φανάρι...

chris γιατί όχι πανω απο 3η ταχύτητα; Εχει μπόλικη ροπη το μηχανάκι απο χαμηλά, εκμεταλεύσου την
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: fethry στις 03/12/2008 10:18 πμ.

Cpt. Haddock"chris γιατί όχι πανω απο 3η ταχύτητα; Εχει μπόλικη ροπη το μηχανάκι απο χαμηλά, εκμεταλεύσου την"


και 3η και 4η...
αφου πάνω απο τις 2000rpm δε χαμπαριάζει ο κινητήρας...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: chris34 στις 03/12/2008 1:50 μμ.

Re pedia milame gia apostasi nikaia-peiraias......ama thelete na kolaw pisw apo ta autokinita sinexeia e tote na ekmetaleuto tin ropi tou.....xexexexe
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: coot στις 03/12/2008 9:28 μμ.

chris34"egw pedia mesa stin poli oxi me sineti odigisi kai vevea oxi panw apo 3h taxita etsi einai h diadromi mexri na paw sto magazi mou pou den mou dinei polla perithoria keei 9,7l "

9,7 είναι απιστευτο νουμερο... ουτε το αυτοκινητο μου δε καιει τοσο
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: gpgeorgiadis στις 08/07/2009 3:31 πμ.

Παιδια να πω κατι που εχω παρατηρησει... Μπορει και να κανω λαθος... Το λαμπακι της βενζινης αναβει οταν μεσα στο ρεζερβουαρ μεινουν περιπου 5 λιτρα βενζινης... Δεν εχει να κανει με το ποσα χιλιομετρα εχεις ακομα, αλλωστε αυτο εξαρταται απο τον τροπο που οδηγεις! Η μεση καταναλωση στο δικο μου tiger 6,5 λιτρα ανα 100χλμ, και συνηθως το λαμπακι μου αναβει στα 60-90 χιλιομετρα υπολοιπο. Ενα αλλο προβλημα που εχω ειναι με το δειχτη της βενζινης. Μολις πηρα τη μηχανη (πριν εναμιση μηνα) σταματησα να βαλω βενζινη διοτι ηταν αδεια. Ο δειχτης βενζινης ανεβηκε αμεσως. Στο επομενο γεμισμα αφου ομως ειχε μπει ο συναγερμος, εκανε περιπου 4 χλμ για να δειξει κανονικα... Εχω κανει 3 φορες το update αλλα τιποτα... Ειμαι σπαστικος και θελω να ειναι οπως πρεπει. Αλλωστε σιγα τον πολυπλοκο υπολογιστη που εχουν οι μοτοσυκλετες... μην τρελλαθουμε τελειως. Μιλησα και με τα κεντρικα στην Λυκοβρυση, με τρεχανε εκει πανω και οταν πηγα δεν κανανε απολυτως τιποτα... Ο Βαγγελης ειπε οτι ετσι πρεπει να ειναι... Ειναι ασχετοι παιδια... Επειδη το ψανχω και δεν θα το αφησω ετσι, μολις το φτιαξω διοτι ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ, θα σας ενημερωσω... Ειχε κανεις αλλος το ιδιο προβλημα με εμενα...?

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: chris34 στις 08/07/2009 7:28 πμ.

gpgeorgiadis"Παιδια να πω κατι που εχω παρατηρησει... Μπορει και να κανω λαθος... Το λαμπακι της βενζινης αναβει οταν μεσα στο ρεζερβουαρ μεινουν περιπου 5 λιτρα βενζινης... Δεν εχει να κανει με το ποσα χιλιομετρα εχεις ακομα, αλλωστε αυτο εξαρταται απο τον τροπο που οδηγεις! Η μεση καταναλωση στο δικο μου tiger 6,5 λιτρα ανα 100χλμ, και συνηθως το λαμπακι μου αναβει στα 60-90 χιλιομετρα υπολοιπο. Ενα αλλο προβλημα που εχω ειναι με το δειχτη της βενζινης. Μολις πηρα τη μηχανη (πριν εναμιση μηνα) σταματησα να βαλω βενζινη διοτι ηταν αδεια. Ο δειχτης βενζινης ανεβηκε αμεσως. Στο επομενο γεμισμα αφου ομως ειχε μπει ο συναγερμος, εκανε περιπου 4 χλμ για να δειξει κανονικα... Εχω κανει 3 φορες το update αλλα τιποτα... Ειμαι σπαστικος και θελω να ειναι οπως πρεπει. Αλλωστε σιγα τον πολυπλοκο υπολογιστη που εχουν οι μοτοσυκλετες... μην τρελλαθουμε τελειως. Μιλησα και με τα κεντρικα στην Λυκοβρυση, με τρεχανε εκει πανω και οταν πηγα δεν κανανε απολυτως τιποτα... Ο Βαγγελης ειπε οτι ετσι πρεπει να ειναι... Ειναι ασχετοι παιδια... Επειδη το ψανχω και δεν θα το αφησω ετσι, μολις το φτιαξω διοτι ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ, θα σας ενημερωσω... Ειχε κανεις αλλος το ιδιο προβλημα με εμενα...?"


Αν διαβασεις απο την αρχη αυτου του θρεντ θα καταλαβεις οτι η μηχανη ετσι ειναι.Επειδη και εγω ειμαι σαν και εσενα και το εψαξα(εκανα 4 update και αλλαξα 1 φλοτερ) ΑΣΚΟΠΑ, καταλαβα οτι μετα απο καιρο χρησης της μηχανης οτι ο υπολογιστης ταξιδιου μαζι με τον δεικτη βενζινη ετσι λειτουργουν!!Δεν ειναι προβλημα και μην ασχοληθεις αλλο με αυτο!Ειλικρινα πιστεψε με!!Τα εναπομηναντα χιλιομετρα που σου δειχνει οταν σου αναβει το λαμπακι ειναι τα πραγματικα χιλιομετρα που μπορεις να διανυσεις μεχρι να μεινεις απο βενζινη!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: antoine στις 08/07/2009 8:58 πμ.

Ακριβώς!

Επίσης να τονίσω πως ο δείκτης βενζίνης δεν θα ανέβει κατευθείαν με το που θα βάλεις βενζίνη αλλά μετά από λίγο. Όπως έχω καταλάβει δεν μετράει συνεχώς ο εγκέφαλος το πόση βενζίνη υπάρχει στο ντεπόζιτο περιοδικά ανά (χ) λεπτά. Άλλες φορές θα στο διαβάσει στα 10 δευτερόλεπτα άλλες φορές στα 3 λεπτά. Μην ανυσηχείς γι αυτό πάντως.

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: giannisx στις 08/07/2009 9:58 πμ.

gpgeorgiadis"Παιδια να πω κατι που εχω παρατηρησει... Μπορει και να κανω λαθος... Το λαμπακι της βενζινης αναβει οταν μεσα στο ρεζερβουαρ μεινουν περιπου 5 λιτρα βενζινης... Δεν εχει να κανει με το ποσα χιλιομετρα εχεις ακομα, αλλωστε αυτο εξαρταται απο τον τροπο που οδηγεις! Η μεση καταναλωση στο δικο μου tiger 6,5 λιτρα ανα 100χλμ, και συνηθως το λαμπακι μου αναβει στα 60-90 χιλιομετρα υπολοιπο. Ενα αλλο προβλημα που εχω ειναι με το δειχτη της βενζινης. Μολις πηρα τη μηχανη (πριν εναμιση μηνα) σταματησα να βαλω βενζινη διοτι ηταν αδεια. Ο δειχτης βενζινης ανεβηκε αμεσως. Στο επομενο γεμισμα αφου ομως ειχε μπει ο συναγερμος, εκανε περιπου 4 χλμ για να δειξει κανονικα... Εχω κανει 3 φορες το update αλλα τιποτα... Ειμαι σπαστικος και θελω να ειναι οπως πρεπει. Αλλωστε σιγα τον πολυπλοκο υπολογιστη που εχουν οι μοτοσυκλετες... μην τρελλαθουμε τελειως. Μιλησα και με τα κεντρικα στην Λυκοβρυση, με τρεχανε εκει πανω και οταν πηγα δεν κανανε απολυτως τιποτα... Ο Βαγγελης ειπε οτι ετσι πρεπει να ειναι... Ειναι ασχετοι παιδια... Επειδη το ψανχω και δεν θα το αφησω ετσι, μολις το φτιαξω διοτι ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ, θα σας ενημερωσω... Ειχε κανεις αλλος το ιδιο προβλημα με εμενα...?"


Και το δικό μου ακριβώς το ίδιο κάνει...Τις περισσότερες φορές θέλει μερικά χιλιόμετρα για να ανέβει ο δείκτης... Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα πάντως... Μην ανησυχείς και μην παιδεύεσαι τσάμπα...

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: fethry στις 08/07/2009 12:52 μμ.

gpgeorgiadis"Μολις πηρα τη μηχανη (πριν εναμιση μηνα) σταματησα να βαλω βενζινη διοτι ηταν αδεια. Ο δειχτης βενζινης ανεβηκε αμεσως. Στο επομενο γεμισμα αφου ομως ειχε μπει ο συναγερμος, εκανε περιπου 4 χλμ για να δειξει κανονικα... Εχω κανει 3 φορες το update αλλα τιποτα..."

chris34"καταλαβα οτι μετα απο καιρο χρησης της μηχανης οτι ο υπολογιστης ταξιδιου μαζι με τον δεικτη βενζινη ετσι λειτουργουν!!Δεν ειναι προβλημα και μην ασχοληθεις αλλο με αυτο!"

giannisx"Τις περισσότερες φορές θέλει μερικά χιλιόμετρα για να ανέβει ο δείκτης... Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα πάντως... Μην ανησυχείς και μην παιδεύεσαι τσάμπα..."

αν έχει κανείς πρόβλημα με το δείκτη του, μπορεί να τον δώσει σ'εμένα...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: Native στις 08/07/2009 1:01 μμ.

O Δεικτης γενικά έχει δική του προσωπικότητα...εγω προχτές έκανα ένα reset και ένω πριν εγραφε 254 χιλ, μετά εγραψε 120χιλ και χρειάστηκε 20 λεπτά διαδρομή για να επανέλθει στα κανονικά. Γενικά βάζετε βενζίνη να είστε σίγουροι...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: Sprinter στις 08/07/2009 1:26 μμ.

Εχω γραωει και άλλη φορά νομίζω πώς λειτοθργει το trip computer για τον υπολογισμό των χλμ που απομένουν.

Αν η μέση κατανάλωση που εχει αποθηκευμένη (που πιθανώς έχει προέλθει από πολλά προηγούμενα χλμ) διαφέρει αισθητά από την μέση κατανάλωση κατα την διάρκεια της διαδρομής πρίν σβήσεις, το φαινόμενο που θα παρατηρηθει ειναι όπως το περιγραφεις. Απόλυτα φυσιολογικό αν κάτσεις να το σκεφθείς.

Αν στην αρχή ενος ταξιδιου μηδενίζετε την ενδειξη μέσης κατανάλωσης, τότε το φαινόμενο αυτό μειώνεται.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε