Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τον Κ

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: patapios στις 25/05/2011 11:08 μμ.

ATN PANOS"
καταβαλω μεγαλες προσπαθειες εβδομαδες τωρα, να μην εμπλακω.

"



Oντως εχεις "ψιλοχαθει" εσυ

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: redfoot στις 25/05/2011 11:35 μμ.

Sprinter"Λοιπόν άκου

Πρώτο να μιλάς καλύτερα. Δε θα στο ξαναπώ, δε σε έβρισα. Το αν διαφωνω σε αυτά που λές, δε σου δίνει το δικαίωμα να μιλάς για παραλογισμούς.

Δεύτερο να ενημερωθείς για τους τιμοκαταλόγους των εξουσιοδοτημένων

Τρίτον να μάθεις πόσο κοστίζει μια αλλαγή λαδιών αμα την κάνεις μόνος σου. Εμένα κοστίζει 60 Ευρώ, εσένα? 50 - 100 Ευρώ για πολλούς εδώ μέσα ειναι μεγάλος λογαριασμός φίλε. Αν δεν το καταλαβαίνεις, ζείς αλλού.

Τέταρτον να διαβάζεις ακριβώς και σωστά αυτά που γράφουν οι άλλοι. Ξέρω πολύ καλά ότι λές πως το πούλησες ευκολότερα και σου απαντώ ακριβώς σε αυτό. Επιπλέον λέω και ότι άλλο νομίζω πως πρέπει να πώ. Δε κάνουμε προσωπική συζήτηση, διαβάζουν και άλλοι. Εχεις πρόβλημα με αυτό?

Πέμπτον να σκεφθείς σοβαρά το ενδεχόμενο η ικανότητά σου να γράψεις κάτι χρήσιμο εδώ μέσα να είναι περιορισμένη. Αλλωστε νομίζω πως και εσύ το αναγνωρίζεις, μια και ποστάρεις ανουσιολογίες με καταιγιστικό ρυθμό, μέχρι και απαντώντας σε αγγελίες. 2-3 ποστ σου σε αγγελίες διάβασα σήμερα. Δικαίωμά σου, συνέχισε έτσι. Δικαίωμά μου και εμένα να απαντώ όταν διαφωνώ με τα λεγόμενά σου, χωρίς να χρησιμοποιώ υβριστικούς χαρακτηρισμούς όπως εσύ."


-Οταν σου λεω οτι εισαι παραλογος εσυ καταλαβαινεις οτι σε βριζω? ημαρτον Παναγια μου.. και το λες εσυ αυτο που σερνεις τα εξ αμαξης σε αμετρητους ανυποψιαστους συνανθρωπους μας που τολμησαν να ποσταρουν κατι που δεν εγκρινεις ? εισαι ο τελευταιος που δικαιουται να ομιλει επι του θεματος. ο τελευταιος με τεραστια διαφορα απο τον προτελευταιο.
- ειμαι απολυτα ενημερωμενος για τους τιμοκαταλογους, αλλωστε οταν το πηρα εκανα αλλαγη λαδιων και φιλτρου προληπτικα. Τοτε λοιπον ρωτησα, εμαθα και ενημερωθηκα πληρως. Σε ενημερωνω λοιπον οτι πληρωσα ακριβως 15 ευρω παραπανω απο την αξια των λαδιων που ουτως ή αλλως ο καθενας θα πληρωνε. Εσενα λοιπον σου κοστισε 60 κι εμενα 75. Αν κανεις την αφαιρεση μιλαμε για 15 ευρω. ο μεσος αναβατης (σε χιλιομετρα)χρειαζεται να κανει μια ενδιαμεση αλλαγη το χρονο. Αν αυτο ειναι μεγαλος λογαριασμος για σενα ή οποιονδηποτε το σεβομαι γιαυτο εξαλλου δεν το σχολιασα και ειπα πασο. Τωρα πως και απο που βγαζεις τα 100 μονο εσυ το ξερεις
"Κάθε χιλιόμετρο που κάνεις και κάθε μέρα που περνάει μειώνει την αξία μεταπώλησης" . και λιγο παρακατω, "για να δούμε τι κερδίζεις" Τα λογια σου. Εγω μιλω για ευκολια μεταπωλησης κι εσυ αναφερεις και την αξια μεταπωλησης. Διαβαζω λοιπον καλυτερα απο οσο νομιζεις.
- Το αν ειμαι και ποσο χρησιμος δεν εχεις τη δικαιοδοσία ούτε τη δυνατοτητα να το κρινεις και παντως μπορεις να κρατησεις τις θεωριες σου για τον εαυτο σου. Εκτος αν πιστευεις οτι θεση σε αυτο το φορουμ εχουν μονο οσοι εγκρινεις ή εχουν περασει τις εξετασεις σου. ως προς τις αγγελιες, σε πειραξε οτι εγραψα ενα καλο λογο και ευχηθηκα καλοπουλητο το αντικειμενο? Δηλ γραφω "αρνητικα" δυσανασχετεις, γραφω θετικα παλι δυσανασχετεις? Αυτο δειχνει πεντακαθαρα ποσο αλαζονικα φερεσαι . Και ποιος νομιζεις οτι εισαι που θα μου υποδειξεις ή που θα κρινεις που, πως και ποσο θα γραφω? Αν το θεωρεις δικαιωμα μου τοτε γιατι το σχολιαζεις και γιατι το ειρωνευεσαι?
Ειναι η τριτη (και σαφως η τελευταια) φορα που σε καλω δημοσια να σταματησεις να απαντας προσωπικα σε μενα , ιδιως με ειρωνικο ή απαξιωτικο τροπο. Το φορουμ δεν ειναι τσιρκο, συγκρατησου.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: tharis στις 25/05/2011 11:46 μμ.

Επειδη τα απο πανω θα πανε στα αζητητ... εε στα off topic .. συνεχιζω την κουβεντα..

Εμενα παντως ο εξουσιοδοτημενος στα 5000km 80 ευρω μου πηρε (οσο χρεωνουν τα λαδια δλδ) και ειπε κι ευχαριστω!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: Sprinter στις 26/05/2011 12:08 πμ.

1. Ενημερώσου για το πόσο χρεώνουν οι εξουσιοδοτημένοι όταν πας για αλλαγή λαδιών. Στο είπα και στο ξαναλέω. 75 Ευρώ ούτε το λάδι μόνο δε χρεώνουν. 20-50 -100 Ευρώ είναι λογαρισμός για πολλούς. Αν πετύχεις εξουιοδοτημένο όπως ο φίλος παραπάνω που δεν του αλλάζει φίλτρο αντε κάτι γίνεται. Ομως οι περισσότεροι αλλάζουν. Αν τα βρήκες με το δικό σου, μαγκιά σου. Δεν είναι έτσι όμως παντού.

2. Διάβασε καλύτερα τι σου γράφουν. Στο είπα πολλές φορές και στο ξαναλέω. Δε διαβάζεις. Ο μόνος τρόπος να πείς αν κάτι είναι συμφέρον ή όχι είναι να το κοστολογήσεις. Αλλιώς συγκρίνεις πορτοκάλια με μήλα. Αυτό σου γράφω να κάνεις. Θέλεις να ξαναπαραθέσω τι έγραψα? Πιο πάνω είναι διάβασέ το.

3. Το ποιός έχει δίκιο ας το κρίνουν οι αναγνώστες, ο καθένας από την εμπειρία του και σύμφωνα με την τσέπη του. Εσύ τι ακριβώς πρόβλημα έχεις? Θέλεις να γράφεις και να μη σου απαντά όποιος διαφωνεί δικαίως ή αδίκως?

3. Δεν έχω καμμιά δικαιοδοσία αλλά έχω κάθε δικαίωμα να έχω άποψη όπως έχεις και εσύ. Η άποψή μου που την έχω εκφράσει και την ξαναλέω είναι πως ανουσιολογείς ασυστόλως. Οπως είπα, δικαίωμά σου, δε σε σου υποδεικνύω τίποτα, συνέχισε ακάθεκτος. Δικό μου δικαίωμα να έχω άποψη για όσους ποστάρουν 300 πόστς σε ένα τρίμηνο, έχοντας επί της ουσίας πεί ελάχιστα, όπως και δικό σου να έχεις όποια άποψη έχεις για μένα, που την εκφράζεις άνετα άλλωστε και δεν σου ζήτησε κανένας να μην την εκφράσεις, και όπως είδες δε κάθομαι να συζήτήσω επ' αυτού.

4. Αν δεν θές να σου απαντάνε, μην ποστάρεις. Μονόλογο με τον καθρέφτη σου. Εγώ και ο καθένας θα σου απαντάει όταν κρίνει πως θέλει ή πρέπει να σου απαντήσει, όπως κάνεις και εσύ. Δεν έχεις καμμιά 'δικαιοδοσία' να μου απαγορεύσεις να σου απαντάω όπως νομίζω και θέλω, αρκεί να μη σε βρίζω.

Η τελευταία φορά που αναγκάζομαι να διαβάζω προσεκτικά τα σεντόνια σου, όπως και να γράφω αναγκαστικά σεντόνια είναι αυτή. Στην επόμενη θα φαντάζομαι τι λες, όπως κάνεις εσύ, και θα απαντάω όπως μου κατέβει.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: Glober στις 26/05/2011 12:26 πμ.

haris"Επειδη τα απο πανω θα πανε στα αζητητ... εε στα off topic .. συνεχιζω την κουβεντα..

Εμενα παντως ο εξουσιοδοτημενος στα 5000km 80 ευρω μου πηρε (οσο χρεωνουν τα λαδια δλδ) και ειπε κι ευχαριστω! "


Οπότε απο οτι φαίνεται ο καθένας χρεώνει κατά βούληση...

Στο επόμενο ενδιάμεσο θα τα αλλάξω μόνος μου.

Βέβαια έχω μία απορία:

ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ???

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: Glober στις 26/05/2011 12:27 πμ.

Glober"
Βέβαια έχω μία απορία:

ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ???"


Πλάκα κάνω... μην βαράτε...

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: redfoot στις 26/05/2011 1:45 πμ.

Sprinter"1. Ενημερώσου για το πόσο χρεώνουν οι εξουσιοδοτημένοι όταν πας για αλλαγή λαδιών. Στο είπα και στο ξαναλέω. 75 Ευρώ ούτε το λάδι μόνο δε χρεώνουν. 20-50 -100 Ευρώ είναι λογαρισμός για πολλούς. Αν πετύχεις εξουιοδοτημένο όπως ο φίλος παραπάνω που δεν του αλλάζει φίλτρο αντε κάτι γίνεται. Ομως οι περισσότεροι αλλάζουν. Αν τα βρήκες με το δικό σου, μαγκιά σου. Δεν είναι έτσι όμως παντού.

- να στο ξαναγραψω τριτη φορα? οκ. πληρωνω 15 ευρω εργατικα για αλλαγη λαδιων, οχι επειδη τα βρηκα, πρωτη φορα τον εβλεπα τον ανθρωπο. Και δεν ειμαι ο μονος. Οι περισσοτεροι τοσο πληρωνουν. Αν θα βαλω φιλτρο εγω το επιλεγω οχι εκεινος. Μιλαω για τους τιμιους αντιπροσωπους, οχι για τους επιτήδειους. οτι καταλαβες καταλαβες.

2. Διάβασε καλύτερα τι σου γράφουν. Στο είπα πολλές φορές και στο ξαναλέω. Δε διαβάζεις. Ο μόνος τρόπος να πείς αν κάτι είναι συμφέρον ή όχι είναι να το κοστολογήσεις. Αλλιώς συγκρίνεις πορτοκάλια με μήλα. Αυτό σου γράφω να κάνεις. Θέλεις να ξαναπαραθέσω τι έγραψα? Πιο πάνω είναι διάβασέ το.

Στο δικο σου εγκεφαλο το συμφερον συμπιπτει με το κοστος. Στον δικο μου το συμφερον δεν ειναι το κοστος, ειναι το να πουλησω μια μηχανη που δε με ικανοποιουσε και δε μπορουσα να διωξω για να αγορασω μια που "καψουρευτηκα". τριτη φορα επαναλαμβανω οτι αναφερθηκα σε ευκολια πωλησης, εσυ το χαβα σου..

3. Το ποιός έχει δίκιο ας το κρίνουν οι αναγνώστες, ο καθένας από την εμπειρία του και σύμφωνα με την τσέπη του. Εσύ τι ακριβώς πρόβλημα έχεις? Θέλεις να γράφεις και να μη σου απαντά όποιος διαφωνεί δικαίως ή αδίκως?

Γραφε οτι θελεις, σε κρινουν ολοι. Δεν εχω κανενα προβλημα με καθε καλοπροαίρετο που συμφωνει ή διαφωνεί (αδιάφορο, αρκει να ειναι καλοπροαιρετος). Το προβλημα μου ειναι οσοι θελουν να το παιξουν τσιφλικάδες ενός χώρου.και συνεχιζε να το παιζεις εφοσον σου το επιτρεπουν με εμενα μην ασχολείσαι, μπορείς? αν δε μπορεις θα λαμβανεις παντοτε την απαντηση που σου αξιζει. Και για αλλη μια φορα, για αλλο ενα thread εσυ εισαι αυτος που πηγες να μου την πεις, οχι εγω.

3. Δεν έχω καμμιά δικαιοδοσία αλλά έχω κάθε δικαίωμα να έχω άποψη όπως έχεις και εσύ. Η άποψή μου που την έχω εκφράσει και την ξαναλέω είναι πως ανουσιολογείς ασυστόλως. Οπως είπα, δικαίωμά σου, δε σε σου υποδεικνύω τίποτα, συνέχισε ακάθεκτος. Δικό μου δικαίωμα να έχω άποψη για όσους ποστάρουν 300 πόστς σε ένα τρίμηνο, έχοντας επί της ουσίας πεί ελάχιστα, όπως και δικό σου να έχεις όποια άποψη έχεις για μένα, που την εκφράζεις άνετα άλλωστε και δεν σου ζήτησε κανένας να μην την εκφράσεις, και όπως είδες δε κάθομαι να συζήτήσω επ' αυτού.

Πειτε μας ποιος ειναι ο αριθμος των ποστς που επιτρεπετε κυριε να προσεξουμε να μην τον υπερβουμε για να μη σας αναστατωσουμε.

4. Αν δεν θές να σου απαντάνε, μην ποστάρεις. Μονόλογο με τον καθρέφτη σου. Εγώ και ο καθένας θα σου απαντάει όταν κρίνει πως θέλει ή πρέπει να σου απαντήσει, όπως κάνεις και εσύ. Δεν έχεις καμμιά 'δικαιοδοσία' να μου απαγορεύσεις να σου απαντάω όπως νομίζω και θέλω, αρκεί να μη σε βρίζω.

Επαναλαμβανεσαι, σου απαντησα προηγουμενως

Η τελευταία φορά που αναγκάζομαι να διαβάζω προσεκτικά τα σεντόνια σου, όπως και να γράφω αναγκαστικά σεντόνια είναι αυτή. Στην επόμενη θα φαντάζομαι τι λες, όπως κάνεις εσύ, και θα απαντάω όπως μου κατέβει."


Πραγματι διαθετεις ισχυρες δόσεις φαντασίας, και δε χρειαζεται να διευκρινίσεις το πως θα απαντας, οπως σου κατεβαινει απαντας οσο καιρο διαβαζω τα ποστς σου, ακριτα, ανεξελεγκτα και απαξιωτικά.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: kostas1975 στις 26/05/2011 8:04 πμ.

haris"Επειδη τα απο πανω θα πανε στα αζητητ... εε στα off topic .. συνεχιζω την κουβεντα..

Εμενα παντως ο εξουσιοδοτημενος στα 5000km 80 ευρω μου πηρε (οσο χρεωνουν τα λαδια δλδ) και ειπε κι ευχαριστω! "

στον σακη πληρωσα 88 πριν κανα μηνα

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: vagtyrp στις 26/05/2011 9:35 πμ.

εγώ με την αλλαγή των πιστονιών σταμάτησα να βάζω λάδια mobil. έχω τώρα 60000χλμ και τις τρεις τελευταίες αλλαγές, πηγαίνω τα λάδια μόνος μου. παίρνω τα castrol 10-40 full synthetic από το λαμπριανίδη, 45 ευρώ το τετράλιτρο και πηγαίνω στο σάκη να μου τα αλλάξει, και φυσικά κρατάω το μισό λίτρο που περισσεύει κάθε φορά.αλλάζω και το φίλτρο και μου στοιχίζει συνολικά 65 ευρώ.
και εννοείται δεν δίνω ποτέ ξανά 100 ευρώ για μια τέτοια αλλαγή, όχι τόσο για την διαφορά στη τιμή αλλά έτσι ..για το γαμώτο που λένε....
όταν θα αλλάξω μηχανή και εταιρία θα δώ τί θα κάνω....

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: kostas1975 στις 26/05/2011 11:09 πμ.

vagtyrp"εγώ με την αλλαγή των πιστονιών σταμάτησα να βάζω λάδια mobil. έχω τώρα 60000χλμ και τις τρεις τελευταίες αλλαγές, πηγαίνω τα λάδια μόνος μου. παίρνω τα castrol 10-40 full synthetic από το λαμπριανίδη, 45 ευρώ το τετράλιτρο και πηγαίνω στο σάκη να μου τα αλλάξει, και φυσικά κρατάω το μισό λίτρο που περισσεύει κάθε φορά.αλλάζω και το φίλτρο και μου στοιχίζει συνολικά 65 ευρώ.
και εννοείται δεν δίνω ποτέ ξανά 100 ευρώ για μια τέτοια αλλαγή, όχι τόσο για την διαφορά στη τιμή αλλά έτσι ..για το γαμώτο που λένε....
όταν θα αλλάξω μηχανή και εταιρία θα δώ τί θα κάνω.... "

μια χαρα!σε κουβεντα με το σακη παντως μου ειπε οτι μαλλον castrol θα βαζει και αυτος σε λιγο καιρο

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: sinister στις 26/05/2011 3:24 μμ.

Η αληθεια ειναι οτι με τις καθετες μοναδες κ τις αλλες ηλιθιοτητες των αντιπροσωπιών τους εχουν βγαλει ενα τιμοκαταλογο του στυλ 60 ευρω η εργατωρα κ αφου ακολουθουν ολα τα αλλα της εταιρειας ακολουθουν κ τις χρεωσεις. Εμενα που ειναι κ εξουσιοδοτημενος ξερω οτι παιρνει μονο τα λαδια αφου οπως λεει κερδιζει απο την χοντρικη τιμη που παιρνει απο την αγορα αυτων,κ εχει ενα δικιο.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: Aris. στις 26/05/2011 4:08 μμ.

haris"Επειδη τα απο πανω θα πανε στα αζητητ... εε στα off topic .. συνεχιζω την κουβεντα..

Εμενα παντως ο εξουσιοδοτημενος στα 5000km 80 ευρω μου πηρε (οσο χρεωνουν τα λαδια δλδ) και ειπε κι ευχαριστω! "


Ο δικος σου 23 ευρο το L. τα χρεωνει τα λαδια ?
Ενταξει , στα εβγαλε απο εκει τα εργατικα...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: tharis στις 26/05/2011 6:41 μμ.

Aris."
haris"Επειδη τα απο πανω θα πανε στα αζητητ... εε στα off topic .. συνεχιζω την κουβεντα..

Εμενα παντως ο εξουσιοδοτημενος στα 5000km 80 ευρω μου πηρε (οσο χρεωνουν τα λαδια δλδ) και ειπε κι ευχαριστω! "


Ο δικος σου 23 ευρο το L. τα χρεωνει τα λαδια ?
Ενταξει , στα εβγαλε απο εκει τα εργατικα..."


Το 23 πως το υπολογισες ρε θηριο ??

Προφανως και τα εβγαλε απο εκει.. απο καπου δεν επρεπε να τα βγαλει ? Παντως δεν χρεωσε και επιπλεον ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: Tigris3 στις 26/05/2011 7:13 μμ.

Εγώ στα 5000χλμ πλήρωσα 95 για λάδια (Mobil) & φίλτρο πέρσι το καλοκαίρι. Και η χρέωση ήταν για 4 λίτρα και όχι 3,4 που παίρνει κανονικά (χωρίς φυσικά να μου δώσουν τα υπόλοιπα 600ml που περίσσεψαν). Μπήκε και μία σφραγίδα σε άσχετο χώρο στο βιβλιαράκι, γιατί φυσικά το διάστημα αλλαγής δεν είναι τα 5000 αλλά τα 10000χλμ κανονικά.
Από δω και πέρα τις ενδιάμεσες αλλαγές θα τις κάνω μόνος μου.

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: lleonidas στις 07/05/2012 8:53 μμ.

Καλησπέρα παιδιά!Να ρωτήσω κάτι...ο Σάκης στο service του tiger 1050 χρησιμοποιεί λάδι 10-40 full συνθετικό ή κάποιο ημισυνθετικό;