Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τον Κ

Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τον Κ  

  Από: Glober στις 25/05/2011 4:23 μμ.

Συμπλήρωσα 5000Κm στον Τίγρη και πήγα σαν καλό παιδί να κάνω το "προληπτικό" service των 5000Km σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Όταν λέμε service εννοούμε αλλαγή φίλτρου λαδιού και λαδιών... αυτά...

Τιμή 115Ευρω...

Γιατί αισθάνομαι να με γαργαλάει ο ποπός μου?

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: Sprinter στις 25/05/2011 4:47 μμ.

Μόνο σε γαργαλάει? Δε σε τσούζει?

Βρε μάθετε να αλλάζετε τα λαδάκια μόνοι σας αν θέλετε να τα αλλάζετε κάθε 5000. Ουτε φίλτρο δε χρειάζεται να αλλάξετε.

Και αμα θέτε καλά και σώνει να σας το κάνει μάστορας, γιατί πάτε σε εξουσιοδοτημένο?

Και αντε και πήγες στον εξουσιοδοτημένο, γιατί δε ρώταγες πόσα από πρίν?

Κι αν ρώτησες πόσα από πρίν, γιατι δε ρώτησες εδώ μέσα μετά, παρα το κάνεις κατόπιν εορτής?

Αρα τα θέλει ο κ... σας.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: sinister στις 25/05/2011 5:31 μμ.

η αληθεια ειναι οτι οι ενδιαμεσες αλλαγες μπορουν να γινουν απο εμας κ μαλιστα υπαρχουν τοσα how to στο ιντερνετ που το κανει πανευκολο,ασε που με την πρωτη αλλαγη θα σου περισσεψουν λεφτα για να αγορασεις κ τα 1-2 κλειδακια που μπορει να μην εχεις(παρτε καλα κ μην χρησιμιοποιειτε κατι παλιες σειρες με κινδυνο να κανετε τις βιδες στρογγυλες)
με μια γρηγορη αναζητηση
street triple http://www.youtube.com/watch?v=P7kWA68ublA
speed triple http://www.motohowto.com/content/oil-ch ... eed-triple
το μονο καλο στην υποθεση να μας αλλαζουν τα λαδια αλλοι ειναι οτι δεν γινονται ερωτησεις του τυπου ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ?
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: mastersam13 στις 25/05/2011 5:50 μμ.

sinister"
το μονο καλο στην υποθεση να μας αλλαζουν τα λαδια αλλοι ειναι οτι δεν γινονται ερωτησεις του τυπου ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ? "

Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: vega στις 25/05/2011 6:22 μμ.

και με το θεμα της εγγυησης τι γινεται μετα?
αν το βιβλιο του σερβις δεν ειναι συμπληρωμενο.

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: Cpt. Haddock στις 25/05/2011 6:28 μμ.

Βρε μανια με την εγγύηση.

Η ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕΡΒΙΣ ΛΕΜΕ !!!!!
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: vega στις 25/05/2011 6:36 μμ.

αν κλεισεις χρονο ειναι υποχρεωτικη,τουλαχιστον ετσι λεει η αντιπροσωπεια.

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: Sprinter στις 25/05/2011 6:38 μμ.

vega"αν κλεισεις χρονο ειναι υποχρεωτικη,τουλαχιστον ετσι λεει η αντιπροσωπεια."


Αν κλείσεις χρόνο δεν είναι ενδιάμεση αλλαγή....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: redfoot στις 25/05/2011 7:30 μμ.

Cpt. Haddock"Βρε μανια με την εγγύηση.

Η ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕΡΒΙΣ ΛΕΜΕ !!!!!"


σαφως δεν ειναι αλλα παντως, ασχετως εγγυησης βοηθαει στη μεταπωληση η εξτρα ενδιαμεση επισημη σφραγιδα. Εξηγουμαι: οταν πουλησα το προηγουμενο, το πρωτο πραγμα που ρωτησε ο αγοραστης ηταν αν εκανα σωστη συντηρηση. Του εδειξα το book και με ολοφανερη ικανοποιηση στο βλέμμα μου εδωσε συγχαρητηρια που εκανα (με αποδειξεις) ενδιαμεσες αλλαγες λαδιων και μαλιστα στον επισημο (γιατι σε ανεπισημο πχ γνωστο πιο ευκολα πατας μια τζιφρα και καλα οτι την εκανες και εισαι κομπλε..). Αν τις ειχα κανει μονος μου πως θα τον έπειθα?
εξαλλου, το ζητημα δεν ειναι στα 10-15 ευρω εργατικα.

Aρκει να μην στον πιανουν.. και οτι στον επιασαν ειναι γεγονος... δεν πειραζει , next time θασαι υποψιασμενος
the road is made clear when viewed from above..

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: tharis στις 25/05/2011 8:34 μμ.

Και να μην ηξερες, παει στο "καλο"... τοσο καιρο εισαι στο forum ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: Aris. στις 25/05/2011 8:57 μμ.

Ενταξει , δεν το πληρωσε ακριβα (συγκριτικα με αλλους εξουσιοδοτημενους) . Ταριφα ειναι ...
Αλλα ειπαμε ... ο,τι μπορει να αποφευχθει καλο ειναι να αποφευγεται.. Δεν ειναι καιροι για "20ευρα λαδια" και εργατικα ανα ωρα..
Αμα ειναι να μην μεταπωληθει επειδη εκανα τις ενδιαμεσες - μη απαραιτητες - αλλαγες λαδιων , μονος μου ,τοτε... ουδεν σχολιων...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: Sprinter στις 25/05/2011 9:53 μμ.

Εσύ redfoot νσ πηγαίνεις να σκάς 150αρια στους εξουσιοδοτημένους για μια αλλαγή λαδιών για να βοηθήσεις την μεταπώληση Και πού ΄σαι, επειδή την τελευταία φορά που κοίταξα το βιβλιαράκι της Τ δεν είχε χώρο για σφραγίδες στα 5000, τουλάχιστον το δικό μου, να κάνεις μια ειδική παραγγελία στο εργοστάσιο.

Για να μη μιλήσω για το αν τύχεις και σε κάνα γνώστη για το δίκτυο εξουσιοδοτημένων της Τ.. Εμένα δε μου πούλαγες μηχανάκι που 'χε σφραγίδα από μερικούς-μερικούς που να μου το χάριζες

Κάθε χιλιόμετρο που κάνεις και κάθε μέρα που περνάει μειώνει την αξία μεταπώλησης και κανένα εξτρα σερβις δεν την αλλάζει. Οσο για την ευκολία, σε παρακαλώ για κοστολόγησε μου την ευκολία μεταπώλησης για να δούμε τι κερδίζεις. Εξόν κι αν συνηθίζεις να πουλάς στα 10000 και σε ενα χρόνο.

Ασε εμάς τους τσίπηδες που δεν είμαστε large να κάνουμε οικονομία.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: redfoot στις 25/05/2011 10:39 μμ.

Το αν είσαι large ή small εσυ το ξέρεις και ποσός με ενδιαφέρει .Απαντώ στους παραλογισμους σου:
-είδες πουθενά να γράφω ότι πλήρωσα ή πληρώνω 150αρια ; Για κουνα το κεφάλι σου και ξαναδιαβασε .Μιλούμε για 10-20 ευρώ εργατικά,αναλόγως συνεργείου εφόσον Φυσικά δεν είναι κλέφτες και τίποτε παραπάνω .Αυτά πλήρωνα πάντα και αυτά θα συνεχίζω να πληρώνω.Αν λυπάσαι 20€ έξτρα Οκ πάω πάσο .
-είδες πουθενά να γράφω για αξία μεταπωλησης ;θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν ήθελα να ξερα .Ανέφερα ότι το πούλησα ευκολότερα Όχι ακριβότερα .
-το speed Μόλις το πήρα ,δεν έκανα ενδιαμεση αλλαγή ,στο προηγούμενο Είχε και παραειχε χώρο στο book.Αλλα ναι ,το επιχείρημα σου ότι δεν έχει χώρο για μια σφραγίδα και τη φράση αλλαγή λαδιων με συγκλόνισε φαντάζομαι μαλιστα ότι δε θα σου πέρασε κι απ το μυαλό ότι η αλλαγη μπορει να φανεί και απ το τιμολόγιο που θα κοπεί ,σωστά ;
the road is made clear when viewed from above..

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: Sprinter στις 25/05/2011 10:56 μμ.

Λοιπόν άκου

Πρώτο να μιλάς καλύτερα. Δε θα στο ξαναπώ, δε σε έβρισα. Το αν διαφωνω σε αυτά που λές, δε σου δίνει το δικαίωμα να μιλάς για παραλογισμούς.

Δεύτερο να ενημερωθείς για τους τιμοκαταλόγους των εξουσιοδοτημένων

Τρίτον να μάθεις πόσο κοστίζει μια αλλαγή λαδιών αμα την κάνεις μόνος σου. Εμένα κοστίζει 60 Ευρώ, εσένα? 50 - 100 Ευρώ για πολλούς εδώ μέσα ειναι μεγάλος λογαριασμός φίλε. Αν δεν το καταλαβαίνεις, ζείς αλλού.

Τέταρτον να διαβάζεις ακριβώς και σωστά αυτά που γράφουν οι άλλοι. Ξέρω πολύ καλά ότι λές πως το πούλησες ευκολότερα και σου απαντώ ακριβώς σε αυτό. Επιπλέον λέω και ότι άλλο νομίζω πως πρέπει να πώ. Δε κάνουμε προσωπική συζήτηση, διαβάζουν και άλλοι. Εχεις πρόβλημα με αυτό?

Πέμπτον να σκεφθείς σοβαρά το ενδεχόμενο η ικανότητά σου να γράψεις κάτι χρήσιμο εδώ μέσα να είναι περιορισμένη. Αλλωστε νομίζω πως και εσύ το αναγνωρίζεις, μια και ποστάρεις ανουσιολογίες με καταιγιστικό ρυθμό, μέχρι και απαντώντας σε αγγελίες. 2-3 ποστ σου σε αγγελίες διάβασα σήμερα. Δικαίωμά σου, συνέχισε έτσι. Δικαίωμά μου και εμένα να απαντώ όταν διαφωνώ με τα λεγόμενά σου, χωρίς να χρησιμοποιώ υβριστικούς χαρακτηρισμούς όπως εσύ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λάδια-φίλτρο 5000Km σε Τίγρη... νομίζω οτι μου πιάσανε τ  

  Από: ATN PANOS στις 25/05/2011 11:05 μμ.

ειλικρινα βρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω τι εχετε να μοιρασετε.

καταβαλω μεγαλες προσπαθειες εβδομαδες τωρα, να μην εμπλακω.

τοσο δυσκολο ειναι να τα "βρητε"?

γενικα μιλαω. φταιμε ολοι και κανεις δεν υποχωρει... και ειναι τοσο ευκολο...
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.