Κροταλισματα... τιγρης '08

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Tigrisss στις 17/11/2010 12:08 πμ.

alexandros.s"@tigriss επειδη εισαι παθων αλλα εχεις αρκετη ηρεμια απο οτι βλεπω ,και ξερεις τους υποπτους θορυβους μηπως να συναντηθουμε να ακουσεις και τι δικο μου?!?!"


φίλε μου ελπιζω να μην εχεις κανενα προβλημα, αλλα και γω μη νομζεις οτι εχω τιποτα γνωσεις....καλυτερα ο μηχανικος σου....ενας καλός μηχανικος....
σορυ που αργησα να απαντησω τόσο, δεν ειχε πεσει στην αντιληψη μου το θεμα...

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Native στις 17/11/2010 12:43 πμ.

rAnger"....και μαυρίζει και την πανέμορφη εικόνα της μαμας Τ.
"

Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: nxinos στις 22/11/2010 12:45 πμ.

rAnger"Λοιπόν παιδιά, τα νέα από μένα τουλέχιστον είναι θετικά και σόρρυ που το αφησα έτσι σ εκκρεμότητα και μαυρίζει και την πανέμορφη εικόνα της μαμας Τ.

Μετα από 2 ξαναγεμίσματα βενζίνη σταμάτησε πλέον τελείως.
Οπότε προφανώς ήταν αυτό.

Φίλε nxinos πιστεύω και ευχομαι να πεσεις στην ίδια περιπτωση. "


Λοιπον και μενα μια απ΄τα ιδια με καινουργιο γεμισμα βενζινης δεν ακουσα το παραμικρο
ολα καλα...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν συνεχίσεις να κάνεις αυτό που έκανες πάντα, θα συνεχίσεις να παίρνεις αυτό που έπαιρνες πάντα"

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: JOSBI στις 17/12/2010 8:40 πμ.

Καλημερα σας κυριοι εχω και εγω τελευταια αυτον τον θορυβο στις 3-4-5 χιλ.σ και υποψιν οτι εχω αλλαξει πιστονια πριν 8000 χιλ περιπου. βασικα αυτον τον θορυβο τον κανει τα πρωτα 10 λεπτα μετα δεν τον κανει!
τι να πω? εβαλα και 100ρα βενζινη και ακομα το κανει στο 6 τεποζιτο ειμαι...
VALE FOR EVER

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Native στις 17/12/2010 9:09 πμ.

Οταν άλλαξες πιστόνια, καδένα άλλαξες? Αφου το είπα και παραπάνω, υπάρχει πιθανότητα να είναι απο κει...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: JOSBI στις 17/12/2010 9:23 πμ.

Native"Οταν άλλαξες πιστόνια, καδένα άλλαξες? Αφου το είπα και παραπάνω, υπάρχει πιθανότητα να είναι απο κει..."


Φιλε μου και καδενα εχω αλλαξει και μπιελες και αντικραδασμικο αξονα και σασμαν ολαααααα τα εχω αλλαξει...
VALE FOR EVER

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Native στις 17/12/2010 9:25 πμ.

ναι οκ, μηπως να ελεγξεις και τον τεντωτηρα της καδένας?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: JOSBI στις 17/12/2010 9:30 πμ.

Native"ναι οκ, μηπως να ελεγξεις και τον τεντωτηρα της καδένας?"



Δεν ειναι τεντωτηρας... στο ρελαντι δεν ακουγετε η καδενα πριν την αλλαξω ακουγοταν, αυτο που φοβαμαι ειναι πιρακι πιστονιου!
VALE FOR EVER

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Native στις 17/12/2010 9:38 πμ.

Κοιτα δεν σου λεω οτι είναι απο αυτο, απλα το βάζω σαν πιθανότητα. Κι εμενα ρελαντι δεν έκανε τιποτα και το έκανε στις στροφες που λες. Μολίς ρυθμισα τον τεντωτήρα σταμάτησε.

Τι έννοεις πειρακι πίστονιου?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: JOSBI στις 17/12/2010 9:50 πμ.

Native"Κοιτα δεν σου λεω οτι είναι απο αυτο, απλα το βάζω σαν πιθανότητα. Κι εμενα ρελαντι δεν έκανε τιποτα και το έκανε στις στροφες που λες. Μολίς ρυθμισα τον τεντωτήρα σταμάτησε.

Τι έννοεις πειρακι πίστονιου?"



Πηγα απο τον Σακη εχθες και μου ειπε οτι πρωτα βαζει το θεμα προαναφλεξης και μετα μου λεει οτι υπαρχει και μια πιθανοτητα να ειναι πειρος πιστονιου
VALE FOR EVER

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Native στις 17/12/2010 9:58 πμ.

Αυτο στο κανει οταν ανοιγεις το γκαζι αρκετα απο χαμηλες στροφες? Δηλαδη οταν ζητας ρόπη απο τον κινητηρα? ή και ομαλά να ανοιξεις το γκάζι πάλι το κάνει?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: JOSBI στις 17/12/2010 10:07 πμ.

Native"Αυτο στο κανει οταν ανοιγεις το γκαζι αρκετα απο χαμηλες στροφες? Δηλαδη οταν ζητας ρόπη απο τον κινητηρα? ή και ομαλά να ανοιξεις το γκάζι πάλι το κάνει?"



Το κανει οπως και να ανοιξω το γκαζι στο ευρος 3-4-5 χιλ.σ για την ακριβεια στη 1η το κανει περιπου στις 3800 2α στις 4400 και 3η κοντα στις 5000. μονο οταν εχει φορτιο η μηχανη οτα ανοιγεις το γκαζι με νεκρα δεν το κανει!
VALE FOR EVER

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Native στις 17/12/2010 10:24 πμ.

Τι να πω...προανάφλεξη δεν νομίζω να είναι πάντως ιδιαιτερα με 100αρα βενζινη που λες οτι βάζεις.

Τσέκαρε πάντως και τον τεντωτήρα, 5 λέπτα δουλεια είναι...και γένικα δες μήπως τρίζει και τίποτα άλλο...κατα καιρους με είχε ανησυχίσει ένα μεταλλικό "περιεργο" τρίξιμο στις στροφές που λες...αλλα τελικά αποδείχτικε οτι ήταν απο το μούτρο και τα οργανα κάπου...το οποίο σταμάτησε απο μόνο του...και επανέρχεται όποτε το θυμηθεί...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:43, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: JOSBI στις 17/12/2010 10:28 πμ.

Native"Τι να πω...προανάφλεξη δεν νομίζω να είναι πάντως ιδιαιτερα με 100αρα βενζινη που λες οτι βάζεις.

Τσέκαρε πάντως και τον τεντωτήρα, 5 λέπτα δουλεια είναι...και γένικα δες μήπως τρίζει και τίποτα άλλο...κατα καιρους με είχε ανησυχίσει ένα μεταλλικό "περιεργο" τρίξιμο στις στροφές που λες...αλλα τελικά αποδείχτικε οτι ήταν απο το μούτρο και τα οργανα κάπου...το οποίο σταμάτησε απο μόνο του..."



Θα παω να το δω ρε φιλε και ο θεος μαζι μου...
VALE FOR EVER

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: alexandros.s στις 17/12/2010 10:29 μμ.

ειδα παρομοια περιπτωση, αλλα το προβλημα ερχοταν απο τα καγκελα.