Κροταλισματα... τιγρης '08

Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: rAnger στις 10/09/2010 3:22 μμ.

Λοιπον συναδελφοι, πολλα παραξενα διαβαζω εδω περα.. ας πω και τη δικια μου εμπειρια να δουμε ποσο πικρη ειναι..
Εχω 23000 χλμ και το μοντελο ειναι αρχες '08.

Εδω και μερικες μερες και ενω προσφατα εκανα το σερβις των 20000 ακουω κατι κροταλισματα μεταλικα οταν πιεσω το γκαζι απο 3-4-5 χιλ στροφες. Δεν το εχω ακομα παρατηρησει συστηματικα αλλα ειναι σιγουρα κατι καινουριο!

Τι να κανω? Αν παρακολουθω τη σταθμη του λαδιου και δεν παρατηρησω καμια πτωση, να νιωθω καλα, ή να πλακωθω να το τσεκαρει διεξοδικα ο Σακης??
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Tigrisss στις 10/09/2010 4:26 μμ.


το είχα κ γω αυτο......

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: rAnger στις 10/09/2010 4:35 μμ.

Ωπα ρε φιλε!!!

Εσυ είσαι που αλλάζεις πιστόνια???!!!
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Sprinter στις 10/09/2010 4:40 μμ.

Να πάς στο συνεργείο....Μοιάζουν με 'πειράκια' προανάφλεξης? Βενζίνα έχεις ξαναβάλει από τότε που το παρατήρησες?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: rAnger στις 10/09/2010 4:45 μμ.

Ναι Νικο, μοιαζουν με πειρακια αλλά στο πιο "απειλητικο" ας πουμε!

Βενζινη να σου πω την αληθεια δεν εχω βαλει αλλη ακομα..

θα βαλω για να δω!

Αλλά έχω μια απορία, όταν παρατηρουμε κατι τετοιο να συμβαινει, ειναι σκοπιμο να το επαναλαμβανουμε (το ζορισμα) 2 και 3 και 4 φορες μεχρι να εντοπισουμε τις λεπτομερειες, ή παίζουμε άσχημο παιχνίδι με την τύχη??
Σε περιπτωση δλδ που το κάνει λόγω βενζίνας, είναι πιθανόν να δημιουργήσει ζημια?
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Sprinter στις 10/09/2010 4:56 μμ.

Κοίτα αν είναι πειράκια από προανάφλεξη, θεωρητικά αν το παρακάνεις (π.χ. ανοίγματα από 1000στροφές με έκτη φουλ γκάζι για να μετρήσεις δήθεν ρεπρίζ με τον φίλο σου..) μπορεί να πάρεις στο χέρι από μπιέλες, κουζινέτα στροφάλου μέχρι και πιστονοκύλινδρα. Πρακτικά αν το μόνο που φταίει είναι το ελαφρώς κακο καύσιμο, δύσκολα.

Προσοχή, το θέμα είναι κανει κάτι που δεν έκανε ή δεν είχες δοκιμάσει να τ' ανοιξεις ολο από εκείνες τις στροφές με εκείνη τη σχέση άλλη φορά. Πειράκια αμπορεί να χτυπάει λίγο σε συνθήκες πλήρους φορτίου. Φυσιολογικό είναι, knock sensor δεν έχει.

Αδειασε τη βενζίνη για καλό και για κακο, βάλε μια δόση 100άρα για σίγουρα, κι αν συνεχίσει να στο κάνει πάνε στον Σάκη με υποψίες. Μπορεί να θέλει και τίποτα άλλο.\

Λάδι κάει?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: rAnger στις 10/09/2010 5:03 μμ.

Οοοοχι και ανοιγματα από 1000 στροφες, δεν εχω τετοιο βιτσιο, εδω λεω για ανοιγμα που εκανα ανεκαθεν πχ πηγαινοντας εθνικη με 4000 και ανοιγω ετσι για το γουστο για μια γρηγορη 200αρα, αλλα δεν το εκανε αυτο τον ηχο ποτε μεχρι τωρα.

Θα ελεγξω το λαδακι τωρα πριν την καβαλησω και θα παω να κανω κι ενα γεμισμα με 100αρα, εχει σχεδον αδειασει το ντεποζιτο ουτως ή άλλως.

Αντε, ας μην πανικοβαλομαι απο τωρα, αλλα πολλά πιστονια βλεπω να αλλάζουνε ρε γμτ...

Και ημουν παντα καλοπιστος και υπερμαχος της Τ, απροβληματιστος για κατι σοβαρο, ευχομαι να μην αλλαξει τωρα αυτο...
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Sprinter στις 10/09/2010 5:16 μμ.

Ε πάντως μεσα στο επικίνδυνο range είσαι και από μοντέλο και από χιλιόμετρα...

Αλλά το μόνο που έχεις να φοβάσαι είναι χρονική ταλαιπωρία, αν βέβαια είσαι στην εγγύηση....... είσαι?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: rAnger στις 10/09/2010 6:58 μμ.

ωρε παναγιτσα μ!

Τι με λες τωρα ρε Sprinteeeeeerrr!!

Αρχες 2008 σου ειπα... σου φαινεται να ειναι τωρα αρχες 2010??

Δυο χρονια εγγυηση δε δινει η ρημαδα ??

Εκτος κι αν το βαλουμε σπρωχτα....

Μα να σου πω κατι! Με τετοιες παρτιδες σκαρτες, επρεπε να τα δικαιολογει ακομα κι οταν ειναι λιγο εκτος...
Μη σου πω και ανακληση επρεπε να κανει!!
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Tigrisss στις 12/09/2010 1:05 μμ.

δε φταιει η βενζινη.
εμενα μου τα κανε τα τελευταια 10.000 κμ όταν ανοιγα δυνατα γκαζι με δευτερα η τρίτη ταχητητα από 3.000 στροφες περιπου...

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: alexandros.s στις 16/09/2010 12:43 πμ.

@tigriss επειδη εισαι παθων αλλα εχεις αρκετη ηρεμια απο οτι βλεπω ,και ξερεις τους υποπτους θορυβους μηπως να συναντηθουμε να ακουσεις και τι δικο μου?!?!

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Native στις 16/09/2010 10:57 πμ.

rAnger"Λοιπον συναδελφοι, πολλα παραξενα διαβαζω εδω περα.. ας πω και τη δικια μου εμπειρια να δουμε ποσο πικρη ειναι..
Εχω 23000 χλμ και το μοντελο ειναι αρχες '08.

Εδω και μερικες μερες και ενω προσφατα εκανα το σερβις των 20000 ακουω κατι κροταλισματα μεταλικα οταν πιεσω το γκαζι απο 3-4-5 χιλ στροφες. Δεν το εχω ακομα παρατηρησει συστηματικα αλλα ειναι σιγουρα κατι καινουριο!

Τι να κανω? Αν παρακολουθω τη σταθμη του λαδιου και δεν παρατηρησω καμια πτωση, να νιωθω καλα, ή να πλακωθω να το τσεκαρει διεξοδικα ο Σακης??"

Να πας να σου ρυθμισουν τον τεντωτήρα της καδενας εκκεντροφορου (2 λέπτα δουλειά ειναι), καμια φορα δεν παει στο επομενο κλίκ και χτυπαει λιγο η καδενα σε αυτες τις στροφες που αναφερεις αν ζητήσεις ροπη απο το μηχανακι...

Μπορει να έχω πεσει πολυ εξω και να ειναι και κατι αλλο, πάντως στις 3-4-5 στροφες χλωμο μου φαινεται να ακους κατι απο τα πιστονια, εκτος αν ειναι πυράκια....

Εμενα εστρωσε πάντως και ησύχασε το κέφαλι μου...για την ώρα
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: Sprinter στις 16/09/2010 12:07 μμ.

Αν είναι καδένα, τότε πιθανότατα θα ακούγεται και χωρίς φορτίο (π.χ. με νεκρά) φαντάζομαι.

Γενικώς, αντί να συνεχίζεις ρωτάς εδώ για τους θορύβους ή να ζητάς απ' τον εναν ή τον άλλον να ακούσει το μηχανάκι, δε πάς καμμιά βόλτα από εναν καλό μηχανικό να το ακούσει κατ' αρχήν και να τσεκάρει ότι είναι να τσεκάρει?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: nxinos στις 06/11/2010 3:05 μμ.

rAnger"Λοιπον συναδελφοι, πολλα παραξενα διαβαζω εδω περα.. ας πω και τη δικια μου εμπειρια να δουμε ποσο πικρη ειναι..
Εχω 23000 χλμ και το μοντελο ειναι αρχες '08.

Εδω και μερικες μερες και ενω προσφατα εκανα το σερβις των 20000 ακουω κατι κροταλισματα μεταλικα οταν πιεσω το γκαζι απο 3-4-5 χιλ στροφες. Δεν το εχω ακομα παρατηρησει συστηματικα αλλα ειναι σιγουρα κατι καινουριο!

Τι να κανω? Αν παρακολουθω τη σταθμη του λαδιου και δεν παρατηρησω καμια πτωση, να νιωθω καλα, ή να πλακωθω να το τσεκαρει διεξοδικα ο Σακης??"


Τελικα εχεις κανα νεο με το tiger? σε ρωταω γιατι ειμαι ιδια χρονια , ιδια χλμ με το δικο σου και σημερα ξαφνικα και χωρις καμια προειδοποιηση , στο ιδιο φασμα στροφων, ακουω και γω αυτα τα μεταλλικα κροταλισματα.
ευχαριστω...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν συνεχίσεις να κάνεις αυτό που έκανες πάντα, θα συνεχίσεις να παίρνεις αυτό που έπαιρνες πάντα"

Re: Κροταλισματα... τιγρης '08  

  Από: rAnger στις 11/11/2010 5:25 μμ.

Λοιπόν παιδιά, τα νέα από μένα τουλέχιστον είναι θετικά και σόρρυ που το αφησα έτσι σ εκκρεμότητα και μαυρίζει και την πανέμορφη εικόνα της μαμας Τ.

Μετα από 2 ξαναγεμίσματα βενζίνη σταμάτησε πλέον τελείως.
Οπότε προφανώς ήταν αυτό.

Φίλε nxinos πιστεύω και ευχομαι να πεσεις στην ίδια περιπτωση.
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb