Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: Native στις 25/07/2011 11:08 πμ.

Το μόνο που ξέρω πάνω σε αυτο, ειναι οτι το fuel trimming το κάνει ο εγκέφαλος σε closed loop mode για να κάνει μικροδιορθώσεις στο μιγμα αν βλέπει μέσω των διαφόρων αισθητήρων οτι αυτο ειναι είτε πολυ πλουσιο είτε πολυ φτωχο. Μου κάνει εντύπωση αυτο που αναφέρθηκε για τα λάδια...θα το κοιτάξω ομως.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: kanagias στις 25/07/2011 11:14 πμ.

αν μπορεις και γνωριζεις κατι επι του συγκεκριμενου , σε ευχαριστώ προκαταβολικά...

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: Native στις 25/07/2011 12:14 μμ.

Οπώς είπα και προηγουμένως το short term fuel trim κάνει διορθώσεις στο μιγμα σε closed loop mode.

Το service manual λέει οτι το εύρος λειτουργίας του είναι +/- 100% , οπότε το -14% μου φαίνεται μιά χαρά normal τιμή, που απλα δειχνει οτι είναι λίγο πλούσιο το μίγμα. Αυτο μπορει να συμβαίνει και λόγω ποιότητας βενζίνης η και ακόμα να χρειάζεσαι ενα reset adaptions.

Απο που κι ως πού λοιπον υποδηλώνει κατανάλωση λαδιού, ας μας το απαντήσει κάποιος επιστήμονας...εγω οτι κατάλαβα το είπα.

Προς το παρον, εσυ τσέκαρε όπως είπαμε τακτικά την στάθμη του λαδιού σου.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: kanagias στις 25/07/2011 12:26 μμ.

αδερφε, πολλα thankssss!!!
σε ευχαριστω πραγματικα για το χρονο σου και για την απαντηση...

θα κοιταω τα λαδακια μου (οπως κανω αλλωστε) και θα το ψαξω και για δευτερη γνωμη
και βλεπουμε.....

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: Polymhxanos στις 25/07/2011 1:14 μμ.

Native"Κατι τυπάκια σαν τον πολυμηχανο ανοιγουν συνεργεια και παίζουν με την νοημοσύνη του πέλατη νομίζοντας οτι τα ξέρουν όλα."


Ήρθε πετώντας μια κατσίκα και μου τηγάνισε το γιαούρτι απαγγέλοντας την λιανική απόδειξη από το Harrods που ξέχασες να πάρεις του χρόνου.


.


Whatever....
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: tharis στις 25/07/2011 1:47 μμ.

Polymhxanos"
Native"Κατι τυπάκια σαν τον πολυμηχανο ανοιγουν συνεργεια και παίζουν με την νοημοσύνη του πέλατη νομίζοντας οτι τα ξέρουν όλα."


Ήρθε πετώντας μια κατσίκα και μου τηγάνισε το γιαούρτι απαγγέλοντας την λιανική απόδειξη από το Harrods που ξέχασες να πάρεις του χρόνου.


Whatever...."


Πολυμηχανε πως τους αντεχεις ???
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: chris34 στις 25/07/2011 8:16 μμ.

[quote="tharis":ercnr3ml]
Polymhxanos"
Native"Κατι τυπάκια σαν τον πολυμηχανο ανοιγουν συνεργεια και παίζουν με την νοημοσύνη του πέλατη νομίζοντας οτι τα ξέρουν όλα."


Ήρθε πετώντας μια κατσίκα και μου τηγάνισε το γιαούρτι απαγγέλοντας την λιανική απόδειξη από το Harrods που ξέχασες να πάρεις του χρόνου.


Whatever...."


Πολυμηχανε πως τους αντεχεις ???
[/quote:ercnr3ml]

Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Καιει λαδι...λεει το διαγνωστικο.. Tiger 1050  

  Από: kanagias στις 28/07/2011 11:02 πμ.

Καλημέρα,
Την τρίτη που λέτε όπως σας είχα πει , πήγα μια βόλτα από τον γνωστό σε όλους Σάκη.
Ευγενέστατος Άνθρωπος και πολύ πρόθυμος να με βοηθήσει
Του είπα από την αρχή ότι δεν πάω σε αυτόν για service, και προς τιμή του μου είπε…. προσβλήθηκα τώρα και μετά γέλασε και με ρωτησε πως μπορει να με βοηθησει …
Ρε παιδια είναι μερικοί άνθρωποι που όντως σου εμπνέουν εμπιστοσύνη…
Τελοςπαντον, το αφηνω αυτό μην θεωρηθει ότι κανω και διαφημιση…
Του ειπα ακριβώς ότι ειχε γίνει και ειπωθεί
Για να μην σας τα πολυλογώ, ΑΝ και δεν εχει ο ιδιος δει το μηχανακι (επομενως και δεν μπορουσε να εινια 1000% σιγουρος) , μου ειπε πως θεωρει ότι αυτά που μου ειπαν είναι για αυτόν μαλακιες…μπορει οντος να εχω προβλημα , αλλα αυτό δεν θα το δει σιγουρα από το διαγνωστικο(εκατσε και εψαξε την ενδειξη που του ειπα seonsor1 short term fuel trim -14% και δεν του φανηκε κατι το περιεργο). Θα το δει από διαφορα αλλα ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΑ και ουσιστικα πραγματα…

***ωστοσο όταν του ειπα για την αδεια (ότι μου την ζητησε να την βγαλει μια φωτοτυπια, και ότι εγω κοιταγα από μονος μου τα λαδια και εβλεπα ότι ΔΕΝ ελειπε καθολου…ε γελασε και μου ειπε ότι μαλλον κατι παιζει…

ΕΚΤΟΣ πια αν εχεις ερθει καμια οδηγια από τα κεντιρκα και λεει συγεκριμενα για αυτό το νουμερακι κατι…

Μου ειπε να μην ανησυχώ και ο καλυτερος τροπος για να το διαπυστωσουμε είναι να κοιταω συνχα την σταθμη από μονος μου και την επομενη φορα στην αλλαγη να μετρησω τα λαδια…αν δω ότι λείπουν να διαπιστώσουμε ποσο λαδι λείπει..

Θελω να πιστευω ότι τελικα δεν εχω τιποτα…Αν εχω κατι θα αλλαχτει μεσα στην εγγυηση…
Θα κοιταω τα λαδια μου…και ότι γινει εγινε…

Η συνεχεια μετα τις διακοπες ……
Ότι και αν γινει θα σας ενημερωσω…

Σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για την βοηθεια

Καλες διακοπεεεεεες και ακομα καλυτερεςςςς βολτες ευχομαι….